Én azt gondolom, hogy a mátrakeresztesi és a mádi felhõszakadások esetében nem helyes elõrejelezhetõségrõl, vagy elõrejelzésrõl beszélni!
Lehet figyelmeztetni, hogy a térségben (pl. ez esetben Mátra-Bükk) kialakulhatnak heves, ismétlõdõ zivatarok, helyenként - a kisebb vízfolyásokon - árvizeket kiváltó csapadékkal. Aztán a csapadékrendszerek kialakulásakor következhet a riasztás is, akár önkormányatokra lebontva (bár nem tudok róla, hogy az OMSZ-nak volna olyan térképe, ahol a radarkép alapján az ilyen kis vízgyûjtõjû vízfolyásra konkrétan és gyorsan meghatározható a lehullott csapadék, ill. hogy ez alapján melyik település kerülhet veszélybe).
Persze ennek meghatározásához kell a VIZÜGY is, de ez még mindig csak riasztás és túl sok információt a jövõre nézve nem tartalmaz.
Sok esetben persze ez is elég, de ha a védekezésnél jól hasznosítható adatokat, hidrológiai elõrejelzéseket akarunk létrehozni, akkor egy igen sokrétû észlelõhálózat kialakítására lehet szükség. Ennek mind a beruházási, mind a üzemeltetési költségei jelentõsek. Ami viszont talán a legfontosabb, hogy akár riasztásról, akár elõrejelzésrõl beszélünk, egyik sem oldja meg az emberi beavatkozás által okozott lefolyási problémákat, ill. a néha igen extrém idõjárási helyzetek okozta bajokat.