Az idõtávokat kifelejtették a válaszban, amit kaptam, de biztosan csak rövidtávra futtatják a regionális modelleket, ahogy írod. A "felokosítás" csak annyi, hogy az adott nagyobb felbontású regionális modell területének határán az ECMWF elõrejelzés biztosítja a határfeltételeket, azaz az mondja meg, hogy mi érkezik a nagyfelbontású modell területére "oldalról". A nagyfelbontású modell meg azt írja le, hogy mi történik ezzel a saját területén belül.

A válaszból viszont kiderül az is, ahogy írtam elõbb, hogy olyan területekre, ahova csak ECMWF elõrejelzéssel rendelkeznek, utófeldolgozási eljárásokat oda is alkalmaz(hat)nak. Ezek célja pont az lenne, hogy ne a nyers modellkimenet legyen kitéve egyszerûen, hanem annak egy, a korábban mért adatokból készült statisztikák alapján javított változata. (Egy egyszerû példa: ha a modell egy adott rácspontra átlagosan felülbecsli a hõmérsékletet, akkor az átlagos hiba kivonásával már el is tûntették a szisztematikus felülbecslési hibát).

Ezenkívül pedig több rácspont segítségével interpolálják az egyes településekre szóló elõrejelzést, így az már emiatt sem lesz teljesen nyers (a rácsponti adatok a nyersek).

Ha meg még a norvég elõrejelzõ "kézzel" is belenyúl épp, akkor meg már nagyon nem lesz nyers, persze ezt valószínûleg nem Felsõröcsögére fogja megtenni, de elvileg ezt is megteheti... laza

Azzal persze egyetértek, hogy ezt mire is kellene felhasználnia a meteorológiai iránt az átlagosnál jobban érdeklõdõknek.