Csak azon a jogon, mivel mások is leírták én is megteszem , kollégáim barátaim tõlem kérdezik az idõjárást hetekkel elõre, biciklizés, vizitúra s egyéb szabadtéri program, sõt már szabadtéri céges rendezvény terén is, és ez nem változik, hanem egyre szélesebb körben terjed. Voltak többen akik egyhetes õszi vagy tavaszi szabadságukat idõzítették az általam javasolt idõpontra és nem csalódtak. Áprilisban vagy október elején azért elég durván lehet bukni az ilyenekkel (Pl Budapest: 1990 október 14: Bp 29 fok napsütés, 2009 okt 14 havasesõ, +4 fok) 1-1 nap tekintetében elõfordul hogy tévedek (esik/mégsem esik), de egy 3-4 napos idõszak tekintetében az esetek többségében passzolnak a tények a leírásomhoz.
bevallom, hogy modellek alapján elég merész vállalkozás megalapozottan latolgatni az idei télkezdetet, de mások is idõrõl idõre "szendvicstelet" illetve "erõs télkezdetet" várnak, és akár 15x is leírják a met társalgóban vagy éppen a hosszútávúban is, holott a modellek jelenleg tõlünk keletre sem várnak telet a következõ heteklben, ameddig a szem ellát, azaz szibériai lábashidegben, ami általában tartós hidegeket okozna, alígha bízhatunk.
A brit blocking helyzet sem körvonalazódik, hiszen idõrõl idõre mély ciklonok lakulnak ki a térségben.
Nem lebecsülendõ a modellek számítási algoritmusa, és háttere ám peremfeltételekhez kötött így már csak több modell érvényességének súlyozása is erõs intuíciót igényel. ha csak a tavaly február elejét tekintjük, január 30 án lefutott elõrejelzések alapján 3 hétig egy gramm hónak sem kellett volna esnie hazánk területén összesen, mindkét nagy modell alapján, mégis sokan jól látták hogy a helyzet sorozatban mediciklonokat generál amelyek pályája jó eséllyel fog érinteni bennünket is, mégha a súlypontja nem is nálunk várható.

Amire jelen esetben alapozhatok az némi tapasztalat, hogy bár az idei õsz eléggé hasonlít a 2006 osra, azonban makroszinoptikai szempontból teljesen eltérõ (masszív tõlünk délre fekvõ 1030-1035 ös AC ilyenkor novemberben).

A másik az idõrõl-idõre É-ÉNY irányból meg-meginduló erõs hidegbetörések illetve egy Azori AC orros idõszak váltakozása az általam sokat melegetett "verkli" ami tartja magát. Figyelemre méltó volt már szeptember küzepén is a kontraszt, hogy míg az ország keleti felében nyár volt, az Alpokban többször havazott, és szokatlanul alacsony hõmérsékletek uralkodtak a határ mentén is.
Van abban igazság, hogy a jelenlegi nyugodt idõszak a korábbi aszályért felelõs makroszinoptikai helyzet visszarendezõdése, az arra való hajlam sokadik megnyilvánulása, de azt már csak inkább az intuícióm mondja hogy egyre nagyobb kilengések vannak, s ez utóbbi sem akadályozta meg a visszatérést, holott 2 hete még egyik hsz-omra azt a választ kaptam, már, hogy nem lesz visszamelegedés, mivel az azori AC összeomlott és nincs az elõrejelzésekben sem. És hopp, itt van ismét. Viszont az õsz során elkezdõdõ folyamat csírái ezzel nem halnak meg... Talán épp a legjobbkor kondícionálódik tõlünk északnyugatra lévõ hidegmag rész, ami a következõ soron lévõ kilengés során már elsöprõ erejû lehet, amire nem gondolom az eddigiekbõl hogy erre hónapokat kell várni, de azt a modellek nem tudják megfogni, hogy mikor várható egy ilyen kaotikus esemény. Természetesen benne van az is hogy tévedek s hogy hónapokig ködös elõoldali hidegpárnás idõszak jön egyre inkább elhaló ciklonokkal, de ezt még jelen modellkimenetek durva ciklonmélységei alapján sem tartom túl valószínûnek.