Kezdjük az elején.

Az éjszakai órákban egy HCS érkezik térségünkbe, amely a holnapi nap folyamán, központjával hazánktól Ny-ra fog örvényleni.

Link --> Link --> Link Link Link

A déli modellkimenetek által jelzett harmatgyenge konvekció ott van a helyén, ez szerintem nem túl jó. Link Link Link Link Link Azért nem tartom ezt jó dolognak, mert úgy néz ki, hogy tartósan megmarad. Link Link Link Link Ez pedig azért rossz, mert ahhoz gyenge ez a szitu, hogy éjszaka komolyabb dolog kisüljön belõle, viszont ahhoz elég erõs, hogy a felhõzete betegyen a nappali besugárzásnak.

Szerintem ahol ez a felhõtömb garázdálkodik holnap délelõtt, ott maximum esõre, gyenge záporokra számíthatnak. Link Link Link Ez a terület valószínûleg a Dunántúl északi felén lesz valahol (remélem jó messze innen). Az UM nem ad már belõle csapadékot, de a felhõzet-elõrejelzésen látszik a helye. Link Észak-északkelet szintén hasonló problémákkal küzdhet holnap.

Így érdemleges konvektív eseményekre szerintem a középsõ és a déli-délnyugati országrészben lesz esély holnap.

Nem is sorolom föl egyenként a paramétereket, a lényeg: a kiemelt területeken besugárzásból és nagy VT-bõl eredõ labilitás, többszintû konvergencia és örvényesség advekció egyaránt realizálódhat. A vertikális szélnyírás növekedése miatt dél felé haladva a zivatarok kialakulásának esélye csökken, erõssége viszont nõhet. Elsõsorban mono- és gyenge multicellás konvekció valószínû, de délen egy-egy erõsebb multicellás góc is kialakulhat. SC szerintem nem várható, teljesen kizárni nem lehet, fõként a WRF alapján mondom utóbbit.

Fõ áramlási irányt nem nagyon mernék kijelölni. nevet

Hajrá zivatarok! zivatar zivatar zivatar