A 16887 m magasság, amit a Darwin VAAC megad 2 napja, az gyakorlatilag sztratoszféra-határ körül van (ne feledd, a Merapi a déli sz. 7. fokánál van, vagyis kb. az Egyenlítõn).
Ahhoz, hogy "következmények"-rõl beszélhessünk, ennél nagyobb kitörés kell, ráadásnak nem tudjuk a SO2 adatokat számszerûleg. A SO2 térképen helyileg látni a mennyiséget, ami persze becsülhetõ, de egyelõre én jóval kevesebbnek látom, mint tavaly és tavalyelõtt a két északi vulkánnál volt - amelyek szintén nem csináltak semmi mérhetõ éghajlati dolgot. Ráadásnak ez a Merapi-féle SO2 gyanítom, hogy csak igen kis részben jutott fel sztratoszférába, amit a 26-tól fogva figyelt SO2 térképek alapján vélek, napok alatt eloszlottak az eddigi felhõi. Lehet, hogy a mostani nem fog, de egyelõre nem ért még oda a mûhold. Ha lesz új adat, felrakom.
HA a kitörés hasonló, vagy nagyobb intenzitással folytatódna, ne adja ég, akkor lehetne gondolkodni azon, hogy lesz-e mérhetõ hatása. A Pinatubo 91-es kitörése, ami kb egy nagyságrenddel nagyobb volt e mostaninál, mutatott pár tizedfokos lehûlést. Azt hiszem, jelenleg ez kihagyható a számításból - de mivel a kitörésnek nincs még vége, s egyelõre nem tudni, mi várható, maradjunk annyiban, hogy úgyis beírok ide minden adatot, ami csak számít. Elõbb megtudod a fórumból, mintsem leolvasnád otthon a hõmérõdrõl. :-)