A 0-3km-es nedvesség azért lehet lényeges, hogy ha alul nincs nedvesség, akkor lehet-e emelt konvekció. A térképen ráadásul a kihullható víz is rajta van, abból meg az esetleges felhõszakadásra lehet következtetni.
Nekem éppen az a tapasztalatom, hogy amikor a modell szerint nem passzolnak a paraméterek, akkor véletlenszerû, hogy melyik paraméter által ideálisnak mutatott helyen alakulnak ki a zivatarok.
Ha viszont passzolnak a paraméterek a térképek szerint, akkor a konvekció helyileg a térkép által mutatott helyen, vagy közel hozzá történik, és inkább az erõssége szokott megtréfálni.
Na de hát ettõl szép a konvekció-elõrejelzés nevet .
A környékemen ma szintén jól mûködött a GFS, a vártnak megfelelõen eleinte csak a Pilis fölött, majd tõlem délnyugatra estig egyre többfelé volt zivatar. Ami nem volt pontos, hogy az események korán, már dél körül megindultak, és szintén korán, napnyugta körül abba is maradtak.
(Bocs a fél-offért).
Holnap a maihoz képest jóval erõsebb zivatarokra számítok, a gomolyfelhõ-képzõdés már délelõtt erõs lehet. Ha szerencsénk van, a Nézsa környéki dombok vagy a Dél-Börzsony akár heves zivatart is kitermelhetnek. Komolyabb elõrejelzéssel azonban az éjféli futásot megvárnám, az "tiszta lappal indul" (a nyugodtabb légkör miatt nincsenek zavaró zivatarok, amik az adatasszimilációnál nagy interpolációs hibákat okoznak), reményeim szerint pontos is lesz nevet .
Sze: JoeJack: persze, de ettõl függetlenül van értelme kacsint .