Az általad leírtakkal egészében egyetértek. nevet Viszont rögtön hozzá kell fûzzek valamit: ÉRZÉSEM szerint (s ez kihangsúlyozandó, mivel statisztikák nem állnak rendelkezésemre), a hõmérsékleti szélsõértékeknek prognosztikai jelentõségük van. Utalok itt az extrém magas maximumok már említett tél eleji, közepi hiányára tartós zonalitás ellenére. Azután régóta megfigyeltem, hogy a nagyon zord teleket (úm. 1963, 1978, 1984, 1986) megelõzõen gyakran becsúsznak Tmin rekordok már a nyáron. (Na, erre fognak lecsapni rögtön a kollégák: átlagos, sõt enyhe telek elõtti Tmin rekordokat fognak prezentálni. Ilyen is van, kétségtelenül, azonban impressziómat ez nem tudja eloszlatni)
Természetesen nem egzakt módon igazolt dologról, hanem összbenyomásról van itt szó. Tulajdonképp örülnék is, ha valaki adatsorokkal meg tudna erõsíteni, vagy cáfolni sejtésemben.
Úgy képzelem, hogy amennyiben kimutatható ilyen összefüggés, az hosszan tartó makrocirkulációs állapot, makacsul fennálló vagy visszatérõ magaslégköri hõmérséklet-eloszlási minta következménye.
Bár az is igaz, hogy pl. egy Tmin rekord kialakulásában igen komolyan közrejátszhatnak helyi tényezõk. hideg