Hát akkor nézzük azt a vasárnapot. GFS 12z alapján, a többi modellbõl még nincs friss.

Ha ránézünk a térképekre, akkor rögtön mindenki a Dunántúlt favorizálná, sõt K-re nem is nagyon várna komolyabb zivatart. Nálam is a Dunántúl a favorit, de szerintem K-en is lesznek érdekességek, sõt!

A GFS szerint a Dunántúlon már délelõttre komoly energiamennyiség halmozódhat föl, de délutánra már 2000 J/kg fölötti CAPE értékeket is jelez a modell. Ha csak a fele bejön, már az is bõven elég. Késõ délutánra az Alföld is labilizálódik, pár száz J/kg összejöhet a modell szerint. TI 34-38, BLI 0,-4, SSI 0,-1 fok országosan, ezt sem kell nagyon magyarázni szerintem.

Az átlagos RH térkép nem sok jót ígér az alföldieknek Link ám érdemes szintenként is végignézni a dolgot. 925 hPa-on valóban siralmas a helyzet Link ám 850-en és 700 hPa-on már korántsem ilyen nagy a gond Link Link Már csak valami triggert kellene találni, ami kiválthatja az emelt konvekciót, "megkerülve" ezzel az alsó száraz réteget. Hopp, ott is van Link Jó kis konvergens zóna, nagytérségû emelésre kiváló nevet Estefelé tovább erõsödik Link miközben amúgy is nedvesedik egy kicsit a keleti országrész is Link Látszik az is, hogy a Dunántúlon lesz némi divergencia, ami nem igazán jó, de ma is volt és nagyon nem zavarta meg a becsehelyi zivatart nevet Lesz némi pozitív örvényesség advekció is a Dunántúlon, az majd "kilövi" azt a kis divergenciát nevet

Szélnyírás, helikalitás semmi, így aztán monocellás, gyenge multicellás konvekció várható. Heves zivatarokra mégis van esély, több okból is. 1. Felhõszakadás: ezzel megint nem mondok újat, folytatódik az elõzõ napok sorozata, lassú cellaáthelyezõdés (egyébként északi, északnyugati áramlással); multicellák esetén gyakorlatilag bármerre terjedhet a keletkezés, annyira kuszák a szélnyírási vektorok, hogy abból nem jön le semmilyen egyértelmû irány Link Felhõszakadásokból kialakuló villámárvizekre fõleg a Dunántúlon számíthatnak, 34-38 mm-nyi kihullható víz várható. 2. Szélvihar: ez meg inkább az Alföldre lehet jellemzõ. Nagy lesz a T-Td differencia, néhol akár 16-20 fok is lehet, ehhez jön még a 600-800 J/kg DCAPE. Az Alföldön szerintem sem lesz túl sok zivatar, azt a keveset viszont nagy eséllyel kísérhetik majd viharos kifutószelek, 90 km/h benne lehet a pakliban. 3. Jégesõ: amikor ilyen szép magasságokba emelkedhet a feláramlás Link akkor már alapból nagyobb az esély, hogy a magasban akkora jégszemek képzõdjenek amik szilárd állapotban érhetnek földet. A 0 fokos nedves T magassága is ideális Link Szerencsére középszinten már nem lesz nagyon száraz a levegõ a zivatarok idején, így a jégátmérõ valószínûleg 2 cm alatt marad.

Nem-mezós tubák szerintem a középsõ országrészben lehetnek legnagyobb eséllyel, itt találkozik a felszínközeli CAPE a konvergenciával, örvényességgel. Tornádóra kicsi az esély, elég magas lesz errefelé a felhõalap.

Szumma: én holnapra (nálam még mindig éjfélig tart a nap) országszerte várok zivatarokat. A Dunántúl nyugati részére már késõ délelõtt-tõl, aztán az idõ elõrehaladtával KDK felé fog tolódni szerintem az egész, bár a Mátraerdõben ugyebár az orográfia is ott van. Késõ délutánra szerintem az Alföld is beindul majd. Aztán lehet, hogy nem jön be várakozásom, majd kiderül. Egyetértek Floo-val, szerencse, hogy holnap nem lesz szélnyírás.