A holnapi napon délutáni, késõ délutáni órákban a konvergencia (délkelet, kelet felõl Pest megye felé haladva), az alacsony szintû nedvesség (kb 850-tõl 700-ig, kezdetben keleti határvidéknél még kb 70%, majd Pest megye felé haladva 80-85%-ig növekedhet a modell elõrejelzés alapján) és a labilitás együttese alapján Békés északi részén, esetleg Csongrád északi felén van némi esély, hogy egy-egy zivi kipattanjon. Valószínûleg inkább Jász-Nagykun-Szolnok megyében lesz jellemzõ ez, mint délebbre. De addig még van kb 30-36 óra, annyit meg tolódhat a helyzet, szóval majd esti modell futásokból kiderül, hogy is alakulhat a holnap. Érdekesebb inkább a mai nap az ország északkeleti részére.
Alacsonyszinten elég nedves lesz (alsó 300 hPa-on 70-75% estig, 850 és 700 hPa között átlagosan 75-85%) délutántól estig elég markáns konvergencia fog húzódni az ország északkeleti része felett, ráadásul 850hPa-on is elég konvergens mezõ érkezik Szlovákia felõl az északkeleti ország rész fölé, miközben 300 hPa-on pedig markáns divergencia (felsõ szintû divergencia /szétáramlás/ elõsegíti és tovább erõsíti az alacsonyabb szintû konvergenciát /összeáramlás/). 500-600 J/kg-os labilitás és tartós konvergencia, illetve ilyen jellegû nagyobb skálájú emelõhatás mellett zivatar keletkezés kellõen szükséges feltételei adottak. A helyzetet az teszi hevessé, hogy eközben középszinten meredekebbé válik a hõmérsékleti gradiens (éjfélkor még 7,4°C/Km volt a 700 és 400 hPa közötti átlagos környezeti hõmérsékleti gradiens, az elõrejelzések szerint késõ délutánra 7,8°C/Km-re változik - közelebb kerül a szárazadiabatához).
Jég keletkezés szempontjából ugye az a legjobb, ha a -10 és -30 fokos hõmérsékleti réteg között minél nagyobb a labilitási energia, vagyis a környezet és az emelkedõ légrészecske közötti hõmérsékleti különbség nagy (ma délután, késõ délután az északkeleti határvidékénl ez a különbség 5-6 fok lehet), ugyanis így ebben a jégkeletkezési sávban elég nagy felhajtóerõ tud realizálódni, ezáltal a jégszemcsék hosszabb ideig maradhatnak ebben a részben. Továbbá az is szükséges, hogy kellõ mennyiségû nedvessség legyen. Ezt biztosítja az elõbb említett magas alacsony szintû nedvessség - a közel 20 mmm-es kihullható víz is ezt jelzi. Szóval energia lehet, nedvesség adott lehet a nagyobb méretû jég keletkezéséhez, sõt egy 7-12 m/s-os szélnyírás is várható - plusz adalék, hogy a képzõdõ jégszemek a magasban maradhassanak tovább -(pl. Bernoulli trv...).

Vagyis a durván 500-700 J/kg értékbõl köszönhetõen a kellõ nedvességnek és meredek hõmérsékleti gradiensnek középszinten, a legnagyobb rész ebben a jégkeletkezési zónában realizálódhat.
Emiatt is adott részben 1-es riasztást az ESTOFEX is tõlünk északkeletre esõ területekre.
"Large hail is the main hazard ..."
Link

A tegnapi nap folyamán Lengyelország és Szlovákia határvidékének közelében, valamint Szlovákiában már elõfordultak szignifikáns jégméretek.