2024. november 23., szombat

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#20707
Árnyékolóba hogy a tökbe tud beázni? 
#20706
Sziasztok! Kérdésem a Netatmo hány havi adatot tud tárolni? 
#20705
Skacok, ki milyen műszert ajánl nekem? Nem szeretnék 100 ezreket költeni rá, de azért mutasson is pár dolgot. Jó lenne, ha maximálisan vízálló lenne a kinti szenzor, mert eddig akárhány állomásom volt, az mind beázott. Plussz jó lenne, ha a jelet is venné, mert volt olyan állomásom amelyik napi 1-2 percet kommunikált csak a beltéri egységemmel...
#20704
A műszerek frekvencia tartománya között nincs jobb, vagy rosszabb. Akár 433 MHz, akár 868 MHz mind a kettővel azonos a max távolság a kül- és beltéri között. A 100 m, amit általában megadnak nagyon elméleti érték, a gyakorlatban a kint lévő kültéri és a lakásban lévő beltéri között 15- 30 m lehet falak számától anyagától, vastagságától függően.
#20703
Ránéztem a műszerre,  na ez az ami bontva van egységenként, ami jó. A 860Mhz. jeladó 100 méteren... hát ha van 2-3 fal akkor mennyi? A növelt frekvencia jobb a 433 Mhz.-nál? 
Az ára felső kategóriás, de meg is van benne minden. Én 70 ruggót látok.
#20702
Szinte biztos vagyok benne, aki ezt a műszert rendeli, lesz hozzá Taki-féle tányéros árnyékoló is. Minden műszerhez tud majd adni a Metnet egyet. nevet
#20701
Mármint azt, ami benne maradt.kacsint
#20700
ok köszi
#20699
Sehogy.  Befagy, majd kiolvad, és a kiolvadás közben méri meg a csapadékot.
#20698
Köszi a választ. Nem akarok telhetetlennek látszani, de lenne még egy kérdésem. Hogyan lehet egy ilyen mérőt megóvni attól, hogy befagyjon? Egyáltalán meg tud állni benne a víz? Bocsánat, ha nagyon amatőr a kérdés. szegyenlos
#20697
Mind a kettő nagyon jól bírja a hideget! De 0 fok alatt - mivel a víz megfagy - nem lehet ezzel csapadékot mérni.
#20696
Elsősorban a csapadék- illetve a szélmérőre gondoltam nevet
#20695
Ennyire: nevet

beillesztett kép

#20694
Feliratokoznék az érdeklődők listájára nevet

Most egy WH-2080 van, ami kezdőszettnek szerintem kiválóan alkalmas volt. Ennek a szenzorai össze vannak 'drótozva' és beltéri egysége USB-n keresztül kapcsolódik egy Raspberry Pi-re, ahol a Cumulus MX nevű szoftver gyűjti az adatait. Ennek a típusú állomásnak a nagy hátránya, hogy nem tudom szabályosan elhelyezni, de legalább a hőmérője egy Taki féle árnyékolóban van a sajátja helyett nevet
Úgyis tervezem itthon pár UTP kábel behúzását a lakásba és jó eséllyel a kert vége is nyár körül már nem egy mezővel lesz határos, hanem egy új szomszéd kertjével. Így aztán oda lehet tenni majd a csapi- és hőmérőt.

Még egy kérdés, ha lehet. Mennyire 'téltűrő' az eszköz?
#20693
866MHz-en a gateway-ig, utána LAN-on a routerig, onnan egy szerverre, ami egy okoseszközre visszakérhető és egy aplikációban tekinthető meg. Ha beállítod, csv fájlt küld e-mailre és azzal még külön is tudsz dolgozni. Stb...
Valahogy így néz ki:

beillesztett kép



A tagoknak MetNeten egyébkén hamarosan kedvezményesen megvásárolható is lesz. kacsint
#20692
Köszi az infót. Az első olyan műszer amivel találkozom, amiben a 3 érzékelő (szél, csapadék és hőmérséklet) vezeték nélküli. Kicsit majd még utána olvasok. Az érdekel még majd, hogy miként továbbítja az adatot és az hol érhető el.
#20691
Technoline MA10050 + Taki-féle árnyékoló
#20690
Terv szerint, igen. 
#20689
Szelet és csapadékot is akarsz mérni?
#20688
Szia! 
Nekem ilyen állomásom van, már 7 éve:  Link
Vezetékes módban használom. Com. port kell hozzá!
Itt látod a feltöltésemet:  Link
Csak ajánlani tudom.
#20687
Köszönöm mindnekinek (talaci, Kaszabubu és Jimr) a válaszait! 
Átgondolom, megnézem milyen lehetőségek vannak ezek alapján. 

Közben látom talaci kérdéseit, én megpróbáltam megválaszolni:

Milyen céllal akarsz állomást telepíteni? Napi szintű figyelés, hobbi, félprofi módon.
Meg akarod osztani  a mérési eredményeidet, vagy csak saját használatra kell? - sajátra kell
Milyen sűrűn küldje az adatokat? Ami egy általános kritériumnak megfelel, amilyen sűrűn csak tudja. nevet
Mekkora legyen a saját memóriája? Ez gondolom készüléktől is függ!? A rendszeres méréseket nem feltétlen adminisztrálnám - pl. 5 év múlva nem akarom visszanézni, "mit ettem tavaly nyáron" vidám) Viszont egy adott időszakot, téli és/vagy nyár szívesen figyelném, vizsgálnám. 
Milyenek az anyagi lehetőségeid? Ez attól függ, milyen árban lehet ezeket a készülékeket (és "hozzávalóit") beszerezni. Tudom, határ a csillagos ég, na de akkor is egy példát ("csomagár") jó lenne látni/ismerni. Onnan el tudja dönteni az ember, melyikre van szüksége, melyik éri meg neki jobban.  
Tudod-e saját magad telepíteni, vagy segítségre van szükséged? Segítségre van szükségem!  laza

Ezek alapján elküldtök a francba, bele se vágjak, vagy azért tudtok ajánlani ezen információk alapján készülék(ek)et?nyelvnyujtas
#20686
Ezt neked kell eldönteni! Néhány szempont a döntéshez:
Milyen céllal akarsz állomást telepíteni?
Meg akarod osztani  a mérési eredményeidet, vagy csak saját használatra kell?
Milyen sűrűn küldje az adatokat?
Mekkora legyen a saját memóriája?
Milyenek az anyagi lehetőségeid?
Tudod-e saját magad telepíteni, vagy segítségre van szükséged?

Nekem egy 2007-ben vásárolt WS 2350-es eredeti LaCrosse állomásom van. Ugyan maga az állomás még mindig nagyon jó, de ez még csak soros porttal rendelkezik. Ehhez RS-232 - USB átalakító kell, hogy a számítógéphez tudjam csatlakoztatni. Ezzel viszont már sok a probléma. Ha lenne hasonló képességű USB kimenetes állomás azonnal lecserélném. Így viszont nem tudok neked semmilyen típust tiszta szívvel javasolni.
#20685
És ha a terep adott egy olyan állomás telepítéséhez, ami megfelel a kritériumoknak, akkor milyen műszert érdemes vásárolni?
#20684
Köszi, igen app írja, hogy nem kompatibilis. 
Igen olvastam, ez maradna otthon saját (panel) komplett állomást meg céghez gondoltam, szükség lenne szél és hőmérséklet adatokra.
Csak így látatlanban ha az se működik a céges teloval, akkor nem ezt a típust javasolnám... 
Az a baj nincs konkrét infó sehol róla, app azt írja hogy dolgoznak a hiba elhárításán, de már október óta. tornado
#20683
Nekem Xiaomi Mi 10 T Pro-m van, de nekem működik az állomás telefonra optimalizálva.
#20682
Tehát én csak a pontot tudom rátenni az alábbi meg nyilvánulásokra, tehát vagy-vagy, de mégis közel az igazsághoz. 
Nem kell nagy összegeket bele ölni, pár külcsines dologba, holott fals adatokat közöl, mert HA nem jó a helyszín. T esetében én is tapasztaltam akár 2-2,5 fokos + mérést nyári kánikulában, mert "csak" 2,5 méterre volt a fal, + anyós sütötte a húst, a folyosói zsalu meg nyomta kifelé a szaftot, meleget. Télen meg sok a falak hő tehetetlensége 5 méter elül, -csúszik a T.aktuális  adata.(+2+3 fok) 
#20681
Itt azt írják, több Huawei telefonnal nem működik, bár a P20 nincs közöttük:
Link
Az installáláshoz a Bluetooth-nak be kell kapcsolva lenni, nem ez a baj? Esetleg próbáld meg installálni másik telefonnal, aztán webböngészőből is tudod nézegetni.
Egyébként ha tervezel Netatmo meteorológiai állomást vásárolni, akkor ez felesleges, mert annak a a belső modulja is méri ezeket...
#20680
Sziasztok, 

Vásároltam egy  lent olvasható belső hőmérős állomást. 
NETATMO NHC-EC - INTELLIGENS EGÉSZSÉGÜGYI ÁLLOMÁS




A problémám, hogy huawei p20 pro - val nem lehet össze kapcsolni beteg
Terveztem netatmo állomás vásárlását, de ezt a kis betűs részt sehol sem írja, van nektek esetleg tapasztalat huawei telefonnal és netatmo rendszerrel kapcsolatba? 
#20679
Jimr nagyom szépen összefoglalta, mi a probléma ezzel az öszvérrel. Csak annyival egészítem ki, hogy a hőmérsékletet sem méri pontosan, mivel az az árnyékoló amivel megépítik, kis mérete miatt biztosan túl melegszik belül. Ha már mérni akarsz, akkor ne arra hivatkozz, hogy kezdő vagy. Ha el akarod kezdeni az olyan méréseket, aminek értelme is van, akkor meg kell teremteni azokat a feltételeket, ami ezt biztosítja. Ehhez kezdetben be kell ruházni (tartóállvány az egyes elemeknek, megfelelő árnyékoló a hőmérő szenzornak), ami némi költséggel jár. De ha erre nincs igényed, vagy anyagi lehetőséged, akkor hiába bombázol minket a kérdéseiddel. Ebben az esetben elég ha megveszed bármelyik vezeték nélküli olcsó meteorológiai állomást.

Az általam belinkelt útmutató nem csak az OMSZ-nél elvárás a telepítéssel szemben, hanem mindenki számára, aki egy meteorológiai állomást üzemeltetni akar. Ne értsd félre nem arról van szó, hogy nem akarunk segíteni egy kezdőnek. De neked is be kell látni, hogy ez egy olyan hobbi aminek vannak bizonyos feltélei.
#20678
Egyszerűbb lenne, ha feltennéd a kérdést és aki "otthon" van majd válaszol... nevet
#20677
Szervusz!

Bár nem én vagyok a megszólított, bátorkodom válaszolni:

Azt hogyan értsem, hogy ezzel az eszközzel nem lehet rendesen mérni?
Szerintem úgy, hogy ennél minden szenzor majdhogynem ugyanott van, és a szerkezet így ránézésre nem tűnik bonthatónak. Ez azért lehet probléma, mert az egyes állapotjelzők mérésének nem ugyanaz a mérési magassága. Gondolj csak pl a csapadékmérésre és a hőmérsékletre. Ugye a csapadékot 1 m-en méred, a hőmérsékletet pedig 2 m-en. Vagy a szélre és a hőmérsékletre. Ez előbbit 10 m-en, az utóbbit 2 m-en méred. Sajnos vannak ilyen "állomások" forgalomban, amik ilyen bénán vannak megcsinálva. Nyilván azt meg kell fontolni, hogy a méréseknél melyik paraméterek fontosak neked. Mert ha mondjuk a szél nem kell annyira, akkor a célnak akár ez is megfelelhet, a csapadék szerintem ki fogja bírni, hogy 1 m helyett 2 m-en méred.

Az elhelyezésnél: ha nincs annyi hely, mint amennyi kéne, akkor azt tudod csinálni, hogy oda telepíted, ami a kerten belül a legnyíltabb rész (fák, épületek minél kevésbé árnyékolnak), és ezzel együtt minél távolabb az épület(ek)től, esetlegesen, ha valahol fal lenne kerítés gyanánt, attól szintúgy. Ez most inkább a hőmérő szenzorra érvényes, a csapadékmérőt ugye már korábban megbeszéltük. nevet
#20676
Sziasztok!
Netatmo időjárás állomással kapcsolatban kérdeznék, hogy ki van ezekben otthon!?  
#20675
Köszönöm az anyagot! 
Azért ilyen komoly méréseket nem szeretnék végezni, valahol nincs rá időm, viszont hobbiból annál inkább. Ezért is írtam korábban, hogy lelkes amatőr vagyok inkább, az én "szerény" képességeimnek megfelelő műszert keresek, de úgy, hogy az megállja a helyét. 
A Sencor-t néztem ki, igen, viszont, ha ebben a "kategóriában" van másik, ami 1 fokkal jobb és megbízhatóbb, azt is szívesen megnézem. Ha lenne ilyen, persze. 
Azt hogyan értsem, hogy ezzel az eszközzel nem lehet rendesen mérni? Nagy eltérések vannak a valósághoz, vagy azért "hiba határon belül" lenne!? Mondom, nem akarok OMSZ szintű magaslatokba, tű pontosan adatokat leadni, de azért a valósághoz hű legyen a "kütyü"! nevet 
A kertemben sincs akkor terület, ami megfelelne az elvárásoknak, viszont bármelyik szegletébe egy hagyományos, amatőr szenzort el tudok helyezni. Csak a kérdés, hova, mihez legyen közel/távol...ez a kérdés. Külön elkeríteni nem fogom tudni.. 
#20674
Arról nem írtál, hogy egyáltalán milyen lehetőséged van a műszer elhelyezésére. A következő linket ajánlom figyelmedbe:
Link
Ennek is különösen a 2.3. és a 2.4. pontjait tanulmányozd. Ha azokat a feltételeket meg tudod teremteni, érdemes egy megfelelő műszerre beruházni. 
Ha nem, akkor akár a korábban általad belinkelt Sencor is megfelel. De azt tudomásul kell venned, hogy egy ilyen öszvérrel nem lehet rendesen mérni.
#20673
Link
#20672
Jól néz ki, de mennyi a hibrid állvány magassága? Rég visszatérő probléma ezekkel, hogy ugye a csapimérő +0,5-1,5 m az árnyékolt kültéri 2-3 m. de a szélmérőnek 8-10 méter az (üzemi) kívánt magassága, + semmi fal, fa beton udvar.
Nekem 12-13 éves EMOS, hasonló mint a kínálati listában,- állomásom van. cseh-lengyel gyártó, nem kínai.
igaz már 2 kültéri szenzort megevett, a Rh.% száll el. a hőmérője viszont most is pontos. Akár 3 kültéri jelet is fogad ~ 10-13 m. külön külön, gombbal lehet váltani. Igaz manuális a leolvasás, nullázni kell esti-reggeli terminusokban (min-max.) árban elfogadható. 17-19 ezer. asszem a kültéri külön is kapható.
#20671
Most olvasom, hogy kikerült Királyrétre egy állomás. Azt lehet tudni milyen eszköz szolgáltatja az adatot?
Link
#20670
Erről mi a véleményetek? 
Sencor SWS 9300: Link 
#20669
Nem jó választás. Nekem van ilyen, de kb 2 évig működött, utána csak egyszer olvassa ki a kültéri egységet és nem frissíti a kiolvasást, ugyanazt az értéket mutatja. Másoknak is ez volt a tapasztalata.
#20668
Köszi szépen! Hasznos támpont számomra!!

Ezek alapján a Hyundai tűnik szimpatikusnak, az oldalon a vélemények se olyan rosszak róla.

Hyundai 2080: Link 

Egyéb vélemény róla? Bárki más ismeri ezt a készüléket? Esetleg van olyan itt a fórumon aki ezt használja, használta már?
#20667
Link
#20666
Fordítsuk meg! Ti adtok pár "nem jó" példát és eldöntöm melyiket bírja el a büdzsé.  laza
Igazából segítséget várok, mert hiába linkelek be párat, ha azt se tudom melyik mire képes és nem értek hozzá. Ahogy az arab mondaná, az arab - szarabb - legszarabból a sima arabra mondj(atok) akkor pár példát. nevet
Köszönöm! nevet
#20665
Szerintem nincs jó műszer.  Mindegyik szar, csak máshogy szomoru
Linkeld be melyik tetszik, leírjuk mi nem jó rajta. Ennek tudatában el tudod dönteni, hogy kell e vagy nem.
#20664
Köszönöm szépen a hasznos infókat, tippeket. nevet
Az OBI-s féle zöldikével már szemeztem, olcsó az tény, viszont ennél láttam prakitusabbat/komolyabbat is.
Amúgy az lenne a legjobb, ha ezt mind csomagban tudnám mgvenni - múszerekkel, egyebekkel együtt. vidám

Azért a hozzáértőktől is várnék egy (vagy több) ajánlást, hátha ár/érték arányban lenne egy megfelelő számomra, mert őszintén szólva rengeteg van...zavarban
#20663
Szervusz!

Mindenek előtt: nem tettél fel hülye kérdéseket, sőt nagyon jó, hogy inkább kérdeztél. Ahogy szokták volt mondani, az a hülye, aki nem kérdez. kacsint

Sajnos én inkább csak az elhelyezéssel kapcsolatban tudok segíteni, mert ilyen komplett időjárás "állomások" terén nem vagyok annyira otthon, mivel nálunk úgy van ez megoldva, hogy vettünk külön szenzorokat, összekötöttük őket ilyen panelokkal (wemos, arduino), és ezek végzik a méréseket, és küldik az adatokat a szerverre. (no de ez most lényegtelen vidám)

Csapadékmérő terén amit ismerek és olcsó, az a zöldike, ami viszonylag egyszerű kivitelű kis műanyag edényke, aminél a belehulló csapadékot azonnal le is tudod olvasni. Hátránya, hogy télen nem, vagy legfeljebb óvatosan használható, hiszen a műanyag kivitel miatt szétfagyhat, illetve szintén a műanyag miatt az UV fény előbb-utóbb megeszi az anyagot, és könnyebben fog törni. Erről a többieknek biztos van tapasztalata, én még csak az elsőt használom. Illetve még azt tapasztaltam, hogy a "Hellmann" csapadékmérővel (ilyennel mérik a hivatalos kézi csapadékadatot az OMSZ-nál) összehasonlítva könnyű vele felülmérni, tehát a leolvasást nagyon odafigyelve kell végezni. (A zöldikéről egy kép, hogy lásd, hogy néz ki: Link Nem muszáj innen rendelni, ilyen a legtöbb gazdaboltban kapható.
Az időjárás állomásokhoz esetenként szokott járni csapadékmérő is, ezek ahogy hallottam így fél füllel, meg ahogy néztem időnként, jellemzően billenőedényes csapadékmérők, felbontásuk általában 0,3-0,5 mm. Mivel ahogy láttam, ezek is többnyire műanyagból vannak, és nincs bennük fűtés, télen nem annyira használhatóak. De ezekről a többiek szerintem részletesebb adatokkal tudnak majd szolgálni. nevet


Szóval az elhelyezés:  

A hőmérsékletnél lásd: Link
A csapadéknál: 
A felfogó nyílásnak a talajtól 1 m magasságban kell elhelyezkednie (ha a következő szempont megköveteli, lehet valamivel magasabban). Biztosítani kell, hogy a csapadék minden irányból legalább 45⁰-os szögben akadálytalanul hullhasson a felfogóedénybe.
Ezt a következőképpen kell elképzelni (ha sikerül feltölteni a képet):

beillesztett kép


 
Asszem ennyi. A terjedelemért bocsi. vidám

Üdv.: Imre

(ha bármit elírtam volna, nyugodtan igazítsatok ki)
#20662
Sziasztok!

Aboszolút amatőrként, de imádva a meteorológiát, előrejelzéseket, aktuális helyzetképek szeretnék egy megbízható vetekék nélküli időjárás "állomást", természetesen kültéri, beltéri hőmérséklet mérővel, kijelzővel, légnyomás,szél méréssel stb. együtt.
Tudnátok-e 2-3 ilyen műszert ajánlani? Persze nem a legdrágább kategóriában, nem vagyok profi, ugyanakkor szeretném hosszabbtávra venni. 
Érdemes előrejelző opcióval együtt kérni? Mennyire válnak be ált. a műszeren látható előrejelzések? 
Ezen kívül csapadékmérőre is beruháznék, itt elég egy egyszerűbb, de nagyszerű mérő nevet . Itt tényleg árérzékeny vagyok! nevet Ezt amúgy hova ildomos kihelyezni a kertben ? Kell-e tudni róla bármit? Ugyan ez igaz a másik műszer kültérijére, hova célszerű tenni!?

Ha nagyon hülye kérdéseket tettem fel, előre elnézést kérek, de maradva amatőr szinten tisztelettel,

Köszönöm előre is válaszotokat!

Üdv,
Gergő nevet
#20661
Nagyon szívesen! Örülök hogy sikerült! vidám
#20660
Szia!

Hú, elég hülye menüje van, de SIKERÜLT!
Hálás köszönet vidám

Üdv.: Zsolti
#20659
Szia!
Gondolom a Conrad volt olyan kedves és nem mellékelt hozzá magyar leírást, és a honlapjukon sincs. Sajnos ez már nem az első rossz tapasztalat tőlük. Itt van a német-angol leírás:
Link
Google fordítóval a kívánt rész:
Nyomja meg röviden a „SET” gombot; a légnyomás villog. Állítsa be a relatív légnyomást a „MIN / MAX” „+” gombbal. Ha az abszolút barometrikus nyomáskijelzést választotta a 12. b) fejezetben leírtak szerint, akkor az időjárás-állomás automatikusan átkapcsol relatív légnyomásra, amíg ez a beállítás megtörténik (a kijelzőn a „rel” szimbólum látható a barometrikus nyomás felett). meg tudja szerezni az aktuális légnyomást a lakóhelyén, pl online. Általában elegendő beállítani a légnyomást a következő nagyobb városra, mivel 50 km-es területen általában nincs nagyobb eltérés. Nyomja meg röviden a „SET” gombot; az időjárás-előrejelzés lépésszélessége villog a kijelzőn. Nagyobb légnyomás-ingadozásokkal rendelkező területeken magasabb értéket lehet beállítani. Általában azonban nem kell megváltoztatnia az alapértelmezett értéket.
#20658
Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, ha tud valaki segíteni. Ma érkezett meg a Conrad-tól az új "WH1173" készülékem. 
Bekalibráltam rajta a kültéri hőmérséklete és páratartalmat is, az most teljesen jó, de a légnyomást nem tudom beállítani a térségemben jelenlegi 1004 hPa-os értékre. A kijelzőn vagy absolut (most 988.0 hPa) vagy relative értékeket tud megjeleníteni (most 1012.6 hPa), de egyik sem mutat olyan értéket amit a másik műszerem (BAR 898 HG, meg az összes online adat jelenleg). 1004 hPa-re szeretném a kijelzőn a megjelenítést átállítani. Van valakinek ilyen műszere? 
Köszönettel: Zsolti

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 22:45:14

Szentmártonkáta

-2.4 °C

na00

RH: 81 | P: 1029.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.