2024. november 30., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#2340
Köszönöm!
#2339
A Globális riasztási térképen,két helyen is.
#2338
Nem kötözködés,de az Rsoe oldalon az Északi-sark-i éghajlatváltozásos híreknék,a felugró ablakban az Antarktisz neve jön fel!Javítani kéne Arktiszra!nevet
#2337
Parancsolj, a mûholdas felvétel: Link
#2336
Jó lenne egy mûholdkép is errõl
#2335
Óriás repedés az Északi-sarkon

Az Északi-sarkról készült mûholdas felvételeken egy óriás repedés látszik az állandó jégtakaróban, mely a kutatók szerint az globális felmelegedés újabb konzekvenciája.

Az Északi-sark állandó jégtakarója általában túléli a nyarat is, és egész évben kitart. Ám az augusztus végén készült mûholdas felvételek azt mutatják, hogy a nyári viharok alatt az állandó jégtakaró mintegy 10 százaléka összetöredezett. A meglepõ változás eredmény egy, a brit szigeteknél is nagyobb repedés.

.... Link
#2334
Dexion: készült az elmúlt évszázad véltozásairól egy részletes elemzés is, itt találod: Link

Egyébként úgy gondolom, hogy a fagyos napok számát leginkább a város növekedése (a hõsziget erõsödése) csökkentette... A hõségnapokban viszont én nem látok csökkenõ tendenciát. 1950 körül sorozatban volt néhány kimagaslóan forró nyár, ezekhez viszonyítva persze késõbb kevesebb lett a hõségnap, de a század elejéhez képest ez már nem látszana így.
#2333
Cauchy linkjén az látszik, hogy a mostanában hõségnapok és a fagyos napok száma is sokkal kevesebb, mint a 40-es, 50-es években.
Mitõl csökken ?
#2332
Fácán ékezet nélkûl és röviden.
#2331
MI a szar az a "faca", már elnézést.
#2330
Link
#2329
Hii! Az az oldal tényleg faca! vidám
#2328
Húúú, ez jó Cauchy!
#2327
Okkult: Budapest
Link
#2326
Meg tudná valaki mondani, hogy olyan grafikonhoz, táblázathoz hol lehet hozzájutni, amelyen az elmúlt évtizedek vagy évszázad teleinek csapadék és hõmérsékletadatai szerepelnek? Országos, európai szinten esetleg egy-egy helyre vonatkozóan érdekelne. Ezen kívül a téli és nyári félév csapadék- és hõmérsékletstatisztikái is érdekelnének. Elõre is köszönöm a segítséget.
#2325
Ha meg a Hold esik ránk, akkor elszaporodnak az egerek, mer" az ugye sajtból van, vagy mi. :-)
#2324
Azért a legvalószínûbb lehetõség, hogy 1000 évig még semi sem fog történni.
#2323
És mindenki alaposan tároljon be fóka- és pingvineledelt, hogy a kertjében tudja etetni õket nevet
#2322
Én kicsit értek pár skandináv nyelven, így egész jól ki fogok majd jönni a Golf leállása után hazánkat elözönlõ viking hordákkal. :-)
Egyébként ha valakit érdekel, e héttõl indult egy sorozat az Élet és Tudományban a szoláris építészetrõl, érdekesnek tûnik.
#2321
Ha ránk esne a Hold, az még kellemetlenebb lenne.
#2320
Hali! Sztem ha leáll a Golf Áramlat akkor NEKÜNK VÉGÜNK! Bár sztem ezt magyarázzátok meg helyettem! vidámvidámvidámvidám
#2319
Már télen is csökken? A magyarázat minden bizonnyal a tengeráramlatok változásában keresendõ. Elég nehéz elhinni, hogy mínusz 30-40-50 fokos levegõhõmérséklet mellett olvadna a jég.
#2318
Drasztikusan zsugorodik a sarki jégtakaró

Egy NASA mûhold megdöbbentõ változásokat dokumentált a sarki jégtakaró állapotában 2004 és 2005 között. Az egész évben fennmaradó - állandó - jégtakaró kiterjedése 14 százalékkal csökkent, elvesztve egy Pakisztán vagy Törökország nagyságú területet. Ami újdonság, és figyelemreméltó, hogy a zsugorodás már télen is megfigyelhetõ.

Link: Link
#2315
Ajánlom figyelmetekbe a Tthe Great Warming filmsorozat Link www.thegreatwarming.com oldalát. Egy új sorozat - Keanu Reevs az egyik fõszereplõ - amelyben a Globális Felmelegedés körül zajlik az esemény.
#2314
Jó, akkor meg monnyon le mindenki!
#2313
A régen különben is egy amerikai elnök volt.
#2312
.... bezzeg régen mekkora telek voltak ...
#2311
MIndennek a tehenek az okai, rengeteg metánt termelnek.
#2310
Idézet az elõzõ cikkbõl: "Egy tavalyi kutatás szerint 11 ezer éve elõször, a fagyott láp- és mocsárvidék mélyebb rétegei is elkezdtek felolvadni."
Ezt a 11 ezer évet nem egészen értem. A mondatot úgy értelmezem, hogy 11 ezer éve olvadtak fel utoljára a szóban forgó rétegek - de ez képtelenség, mert akkor még benne voltunk az elõzõ glaciálisban, és jóval hidegebb volt a klíma a mainál.. Viszont: ha csak annyira írták el, hogy az ezres nagyságrend azért stimmel (vagyis tényleg nem millió évekrõl van szó), ez is azt jelenti, hogy a korábbi interglaciálisokban szintúgy mélyen felolvasdtak a lápok, és kiszabadultak belõlük az üvegházgázok. A CH4- ill. CO2-koncentrációban mégsem voltak ezalatt komoly (az iparosodás hatásával összemérhetõ) kiugrások. Vagyis az így felszabaduló gázok mennyisége csak apró töredéke lehet annak, amit az ember közvetlenül kibocsát a légkörbe...
#2309
Érdekes felvetés. Kérdés, tovább gyengül-e az ózonréteg? Persze azért összetettebb dolog ez.
#2308
Gondolkadtam, mit fûzhetnék hozzá, de a cikk önmagáért beszél. Ha bekövetkezik, akkor tényleg gáz lesz...
Link
#2307
Csak fûtésre használnám, így "csak" a tömítéseket marja szét, ha kilyukad a hõcserélõ... nevet

(Nem állandó lakhelyre kell, hétvégi ház téli kihülésének megakadályozása a cél).



A hétvégenkénti kb 50 liter melegvizet ki tudom gázmelegítõbõl is csiholni nevet


#2306
Fagyállóként normál etilalkoholt kell bele tenni, estleg kevésbé sikerült kisüstit! :-)
Ha keveredik az ivóvízzel, legfeljebb kicsit jobb kedvünk lesz! :-)
#2305
Szia!

A szolár rendszerekben nem szabad etilén-glikolokat alkalmazni, mert ha egyszer a a HMV tartályban a hõcserélõ kilyukad, bekerülhet a fagyálló az ivóvízbe. Az eltilén-glikol mérgezõ, a propilén nem, bár nem igazán jó ízû :-)

Jó volt kicsit vitázni Veled, köszi!
#2304
Szia!

Annyit elértél, hogy ha majd sor kerül a beruházásra, meg fogom nézni a vákumcsöves megoldást is nevet

A fagyálló: szerintem az autókban alkalmazott fagyálló tökéletesen megfelel e célra, mind hõmérséklettartományban, mind korrózióvédelemben. Tudom hogy drága, de csak egyszer kell kifizetni és õrizetlenül hagyott rendszerben ez a biztos megoldás szétfagyás ellen.

A minuzol egy nagy hõkapacítású folyadék, hûtõházakban is használták régen. Több információt is fogok írni késõbb, ha találok valamit róla.
#2303
Matyi: az ózonréteg helyreállása nem újdonság, miután sikerült a világ nagy részén betiltani az ózonbontó gázok (freonok) gyártását. Csak éppen ennek nem sok köze van a globális felmelegedéshez, mert azt fõleg a szén-dioxid kibocsátása okozza. Szén-dioxidból pedig egyre többet és többet eregetünk a légkörbe... Nagyon sovány vigasz, hogy 100 év múlva a felmelegedõ légkörben jó esetben már nem lesz ózonlyuk.
#2302
Az éghajlatváltozás lehet, hogy forditva lesz. Azt irták, hogy az Antarktisz feletti ózonlyuk 1998 óta csökken és 2050-re teljesen eltûnhet. Tehát az ózonréteg nem gyengül és a jövõben az éghajlat lehûlése valószinû. 2003 óta egyre csõkken az éves átlaghõmérséklet és a 2005/2006-os tél november elejétõl március közepéig tartott. A 2006 januári középhõmérséklet -5,5 fok volt. Kivétel 2006 július, amikor a havi középhõmérséklet 26,5 fok volt.
#2301
Re még valami: a termoszok, TV képcsövek, adó csövek mióta is mûködnek? (A rádiózás több, mint 100 éves, a "30-40-es évek készülékei is mûködnek mind a mai napig!) Ezek mind-mind a vákuumtechnikának köszönhetik létüket, hiszen az elektronsugár csak nagyvákuumban tud irányítottan közlekedni. Az abszorber a belsõ csõ külsõ felületén van vákuumban, tehát oxidálódni, szennyezõdni nem tud.

Szép napot!
#2300
Szia!

Az IAM tényezõ valóban 1,4 a vákuumcsöveseknél, a sík esetében ez max 1.

A letakarásról ismét: jól tetted, hogy télre méretezted, nyáron a medence, vagy a letakarás, vagy a drain-back alkalmazható (persze, ha alkalmas a kollektorod).

Saját véleményem azonban, hogy manapság is nagy luxus a nyári napenergiát nem hasznosítani, azaz beruházni egy közepesen nagy összeget arra, hogy az év 3-4 hónapjában ne mûködjön a rendszer...

A tömítések: mivel a harmadik generációs vákuumcsövek esetében duplafalu csövek kerültek kialakításra, így az üveg-üveg találkozásoknál vákuumvesztés nem fordulhat elõ, csak törés esetén. A garanciális periódus 10 év, az élettartama a vákuumcsöves kollektoroknak minimum 30 év, míg sík társaik 10-15 évet bírnak ki sajnos, hiszen csak egy "üvegházba" zárt abszorber felületrõl van szó, ami gyakorlatilag a környezettel érintkezik. Súlyos problémájuk még, hogy mind az abszorber, mind az üvegfelület belseje szennyezõdik, a hatásfok romlik és akkor még nem beszéltem a párásodásról...

Fagyállóról: minden megforrás alkalmával a propilénglikol egyre jobban elsavasodik és lassan-lassan megemészti a rezet, jah és nem is túl olcsó.

A minuzolról viszont szívesn vennék információkat, amit elõre is köszönök!

Még egy dolog: nem akarlak meggyõzni igazából semmirõl, el sem akarom adni a kollektoraimat, csak szeretnék tájékoztatást adni, persze nem csak neked, hiszen, ha van némi elméleti és igen komoly gyakorlati tudásom, miért ne osztanám meg másokkal is!

Üdv!
#2299
Igen. A kolibrihoz hasonlóan.
#2298
A nmem tud ülni alatt azt értettem, hogy nem alkalmas a lába arra, hogy megkapaszkodjon vele, ahogy egy normál fecske, vagy más madár, és valóban kizárólag a fészkeléskor, tojáson ül, soha máskor. Szóval csodás kis jószágok, és kész :-)
#2297
??? Link
#2296
Dávid :-)
#2295
Ilyen az Adrián hajózó magyar turista is: õk is csak költeni szállnak partra. nevet
#2294
Vannak még ilyen madarak, pl. a fregattmadár. Õk is csak költeni szállnak partra, minden egyebet a levegõben csinálnak.
#2293
Maradjunk annyiban, hogy a fészkelést leszámítva valóban a levegõben vannak és mindent így csinálnak, de azért ülni tudnak.
#2292
A kakukk... :-)
#2291
Tényleg..

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 19:56:42

Kõszeg

1.3 °C

RH: 84 | P: 1031.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.