2024. november 23., szombat

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#1951
Tegnap hidegrekord mellett jelentõs területen hõség volt az országban. Ma hasonló, bár talán nem volt meg a hidegrekord (úgy látom Zabar 6 fok körül, nálam meg már most 33). Holnap lehetséges, hogy megdõl valahol (elsõsorban Zabarban vagy más ÉK-i fagyzugosabb helyen ) és ugyanaz a hely eléri a 30-at délután ?
#1950
Részletezés nélkül: ismét jó esély lesz néhány melegrekord megdõlésére.
#1949
Aktuális: t: -6,3°C, td: -8,4°c , derült ég, hullanak a levelek ezerrel.
Helyszínt most hagyják el, mert egészt testtel remegnek. nevet
Augusztusban. nevet
#1948
Íme:
Aktuális (0:40) adatok: t -4,4 fok, td -6,4 fok, derült ég, szélcsend, minden megfagyva.
A tegnapi minimum -6,9 fok lett!
Tegnap éjfèltõl 7:45-ig fagyott.
Ma ostromolhatjuk a zord napot. nevet
#1947
Link
Töbör alja: Link
Panoráma: Link
#1946
Jó utat, vigyázzatok magatokra!
Bizony, az éjszakás mûszak csendje esetén azonnal tájékoztatás lesz. nevet
#1945
Errõl a töbörrõl vannak képek valahol?
#1944
Bevallom, tegnap este nem gondoltam volna, a ma hajnalról, hogy ekkorát "szól", és majd 2 fokkal megyünk a napi minimum alá.
Öccsi, romhányi deres képei is szépek, gratulálok érte neki.

De hogy elõretekintés is legyen.

Jelenleg a holnapi nap reggelét már nem látom a maitól hidegebbnek.
Éjjel az északi országrész felé felhõk érkeznek, ami eleinte biztosan nem zavarja a lehûlést, de a hajnali órákban már elég lesz ahhoz, hogy napkeltekor már ne zuhanjon még egy kicsit lentebb a mai reggelnél a hõmérséklet.
A magasban már melegedés megy végbe, ami szintén nem kedvez a holnapi minimum értékeknek.
A szél még nem lenne zavaró, mint ahogy a harmatpontok is alacsonyak, sõt, alacsonyabbak a környéken, mint tegnap ilyenkor.

Azért a holnap reggelre a töbrökben ismét várok olyan -4°C-ot, de nem a klasszikus egész éjjel hûlõs, hanem kb. hajnali 3 óra körülre beálló minimum értékes, majd ingadozó hõmérsékletet várok.

Az alacsonyabb szinteken (500 m alatt) a mai kiszáradás hatására alacsonyabb harmatpontok a jellemzõek, így ott ez lehet (Utolsó éjszaka joga) a plussz puffer.
E miatt nem lehet kizárni a holnapi napon reggel sem a számunkra ismert fagyzugos helyeken, völgyekben, a deres füvet, a talaj menti fagyot.

Mi Attilával azért felkukkantunk éjjel a Fennsíkra, amirõl próbálunk titeket is informálni majd még az éjjel folyamán, szinte "realtime", Snowhunter jóvoltából.

Fotózunk, rögzítjük a látottakat és persze beszámolunk nektek róla amint leértünk a hegyrõl.
nevet

Ui: Jelenleg a látástáv fantasztikus. Az ablakomból látom a Magas-Tátra vonulatát.

Fényképek:
Link
Link
#1943
OMSZ hírek
OMSZ: 2012. augusztus 28. 11:08
Hajnalban szélsõséges hideg éjszaka a Tarna völgyében

Augusztus 28-án - 1901-tõl kezdõdõen - az OMSZ állomások mérései alapján a legalacsonyabb minimum hõmérséklet eddig 3,6 fok volt (1988, Fügöd), ami most 1,7 fokra módosult, melyet a nógrád megyei Zabaron mértek. Csípõs hideg (4-5 fok) az Északi-középhegység és a Duna-Tisza köz északi tájain máshol is elõfordult, de a napsugárzás hatására gyorsan melegedett a levegõ, s 9 órakor már mindenütt 10 fok feletti hõmérsékletet mértek.
A szélsõségek válogatása és ellenõrzése a mérések kezdete óta tart, ennek ellenére elõfordulhat, hogy a bemutatottnál szélsõségesebb értékek is bekövetkeztek, vagy esetleg hibás érték maradt az adatok között, különösen a XX. század elsõ felében, amely idõszakról túlnyomó részben csak kéziratos formában vannak adataink.

Az abszolút szélsõértékek, vagyis az eddig mért legnagyobb, legkisebb értékek rendszerint csak egy-egy földrajzi helyre és nagyon rövid idõszakra vonatkoznak. Ellenõrzésük és elfogadásuk ezért mindig részletes vizsgálatot igényel. Bekövetkezésük gyakran különbözõ meteorológiai jelenségek véletlenszerû egybeesésének és bizonyos lokális hatások megerõsödésének következménye. Az is elõfordulhat, hogy a mérés körülményeinek megváltozása, vagyis az eredeti adatok inhomogenitása miatt képvisel rekordot az idõsor egyébként átlag körüli eleme.

Végül is majd 2 fokkal lett megjavítva az eddigi rekord a hír szerint és még holnap reggel is esélyes lehetnevet
#1942
A holnapi-holnaputáni minimumok a bükki törökben könnyedén -5 fok alá szállhatnak, bizony a reggeli órákra koncentrálva, meglátásom szerint -6°C körül lesz.

A síkvidéki mélypont szerintem is 3-4 fok között lesz, azaz fügödi érték közvetlen környezetében, 60%-ot adok rá, hogy kerekített 3 fok összejön és így megdõl.
A szerdai értékeket itt fél-egy fokkal magasabbak látom.
#1941
A következõ két napon ismét lehetõség nyílik a Bükk-fennsík töbreiben a nyári fagyok vizsgálatára.
A holnapi nap reggelén és szerdán egyaránt kedvezõ képet adnak a meteorológiai paraméterek közül a legfontosabb tényezõk.
A szél holnap hajnalra teljesen leáll, és az égbolt is várhatóan derült lesz.
A harmatponttal sincs gond, így várhatóan mindkét napon vastagon negatív értékeket mérhetünk majd a töbrökben.
Kedvezõ a hûlési fázis is, hiszen egész éjjeles hûlést,reggeli minimummal várok.
Jelen paraméterekkel számolva, nem zárom ki a -4 °C-nál alacsonyabb értékeket sem, amivel az eddigi havi minimum is lentebb kerülne, a jelenlegi -3,9 fokról.
Link
Sõt igen kedvezõ esetben egy hideg nap is összejöhet.
Szóval számomra a kérdés: Vajon mi is mérhetünk-e mínusz 5 foknál hidegebb értéket nyáron a töbrökben?
A kérdést, a holnapi, és a holnap utáni nap megadja.

Ezzel augusztusban már 10 fagyos napot könyvelhetnénk el a katlanban, amivel elérjük, az elõzõ évek fagyos napjainak számát. Attól "csak" annyival tér(ne) el, hogy ez most attól hidegebb.

________
A holnapi +3,6 °C 1984-es, Fügöd teleülésrõl származó, Met. Szolgálat állomásai között is várhatóan igen közel lehet a holnapi minimum reggeli érték.
Sõt, szerintem ez megdõl.
A holnap utáni értékhez már kicsivel több mázli kell. Ott már melegedés lesz, a magasban. De mint tudjuk, az utolsó éjszaka jogán minden lehetséges, fõleg a szárazság miatt.

Kíváncsi vagyok ki hogy látja.
Szóval az értelmes "laszti" feldobva.
#1940
Szerintem a legizgalmasabb események az esti óráktól várhatók Ék-en. Ekkorra már odaér a nedvességadvekció, az északkeleti szélcsatornán keresztül is befordul a szél, így erõs összeáramlás alakul ki, e mentén számítok komolyabb konvekcióra.

Másutt egy-egy rövidéletû beágyazott zivatarra látok esélyt a "nagy" csapadékzónán belül.

Izolált zivatarokra nem tennék fel nagy összeget, nagyon száraz a légkör. Bár az AROME adja a szokásos barcsi SC-t. laza
#1939
Bevallom kicsit tanakodtam hogy beillesszem-e ide vagy inkább rakjam a met. társalgóba. De mivel a rövidtávúban(2nap) beleesik a 27-dike, így ide írtam elõrejelzésemet. Remélem még bele illik a topikba.

Amatõr konektiv elõrejelzés holnap(Aug.26-tól) déltõl- 27-e kora estig bezárólag.

Ék-re vonatkozó elõrejelzés:
Legkorábban térségünk közelében Borsodban izolált heves zivatar is elõfordulhat a Déltõl valamint du.15ó körül, a hidegfront felhõzetétõl függetlenül.
Fõ veszélyforrás: heves kifutó szél és jégesõ.
A paraméterek egybe esése elégségesnek mondható, bár a nedvesség hagy némi kívánni valót maga után. Úgy gondolom, hogy az orográfia (a hegyek kényszer emelése) valamint a helyi hatások kiküszöbölhetik ennek hiányát,de érdemi heves események a határon túl valamint a határ mentén valószínûek. Leginkább az Aggteleki karszt térsége valamint Ózd - Kazincbarcika - Encs - Sátoraljaújhelytõl északra, ény-ra valószínûek.

E közben a Dunántúlon a fronthoz kapcsolódó csapadékmezõ valamint az abba beleágyazódott zivatarok már reggeli óráktól kezdve okozhatnak nagyobb eséllyel jelentõsebb csapadékot. Ettõl kelet inkább zömében konektív csapadék valószínûbb. Fõveszély forrás: felhõszakadás,jégesõ, erõs kifutó szél.


Ami a folytatást illeti a már említett (hangsúlyozom) gyors mozgású hidegfront több modell(Gfs,Wrf) egybe hangzó véleménye alapján a Dk-i ország rész fölé Horvátország keleti valamint Szerbia északi vidékeirõl egy kisebb zivatar rendszer kialakulása valószínûsíti. A front elõterében húzódó Mnsz mentén és a kellõ mennyiségû örvénység akár kiterjedtebb zivatar rendszert is eredményezhet. Az eleinte erõs szélnyírás hatására itt is elõfordulhatnak izolált, helyi heves zivatarok, majd egyre inkább multicellás konvekció valószínû a már fentebb említett veszélyforrásokkal.

E csapadék mezõ nagy része Románia felé távozik és a már fronthoz kapcsolódó csapadékkal összeérve valamint a Kárpátok hágóin átbukó ény-i széllel párosulva szinte számottevõ csapadék nélkül át is ugorhatja az ország egy jelentõs részét.

Nézzük képekben.
Elõre szolok,hogy ez csak valószínûségi térkép. Százalékban.
A bekarikázott területeken belül lehetnek kimaradt részek mivel elõrejelzésemben inkább a konektiv csapadékra próbáltam elõrejelzést készíteni.
2012 Aug. 26
Kép1: Link

Ami 27-ét illeti a front utáni ény-i áramlással "klasszikus" összeáramlási vonal mentén lehetnek majd záporok zivatarok várhatóan a késõ esti órákig.
Kép2: Link

Az elõrejelzés pontossága a gyors mozgású hidegfront miatt, valamint a paraméterek nem túl egymásba fedõ, kiterjedt(45% és feletti) valószínûségétõl bizonytalanságot hordoznak magukban.
#1938
Köszi a reakciót! nevet
Az elmúlt három-négy hidegfrontból ide csak a szél jutott meg egy-két mm csapadék, nem sok optimizmus maradt már bennem szomoru
#1937
Azért az emelt konvekció dolgozhat. Szerintem arra kevés az esély, hogy a front elõtt nagy szupercellák legyenek, érdemi konvekció így csak DNy-on és ÉK-en lehet szerintem. Maga a front azonban a hátán cipelhet akár egy zivatarláncot is, ehhez elõny, hogy a front gyorsan mozog, van szélnyírás, helicitás, örvényesség is, a nedvesség tûnik nekem kevésnek. A probléma leginkább az, hogy ezek területileg nem esnek teljesen egybe, így gyakorlatilag bármi lehet a "semmitõl a mindenig". Én most azt mondanám, hogy meg kell várni az elsõ nagy felbontású modellkimeneteked (WRF-ek, AROME, stb.), amik "normálisan" ellátnak odáig. Holnap reggel (vagy akár ma este is) már okosabbak leszünk.
#1936
Amint nézegettem a GFS-t, még az is jó lesz, ha lesz egy-két zivatar ebbõl a holnapi frontból. Kifut a szél elõtte, a labilitást ezzel le is rendezi. (Ez már napok óta látszik, csak reméltem, hogy változni fog.) Szél az persze, megint lesz, porvihar meg pláne.
#1935
Legyen igazad! zivatar
#1934
Szerintem északnyugaton holnap este zivatarrendszer lesz.
#1933
Én úgy gondolom, hogy az érdemi események java ma estétõl holnap délig le fog menni, utána már nem sok mindenre számítok, a divergencia lesz az úr.
#1932
Csütörtökön a Dunántúl nyugati részén (Vas, Zala) a kezdeti északias befúvás fokozatosan legyengül. A délutáni, késõ délutáni órákban azonban esély nyílhat szupercella, "margarinos" szupercella kialakulására, mely a szárazabb környezetre ráfutva akár komolyabb kifutó szelet is okozhat. A szentgotthárdi hodo (0-6 km-es nyírás 13,4 m/s): Link , a zalaegerszegi hodo (14,1 m/s): Link . Holnap érdekes délután elé nézhetünk.
#1931
Kevés az esélye szélcsendnek.

Szerintem gyenge-mérsékelt határán lesz az alapszél kora este, idõnként akár élénk lökésekkel tûzdelve.
#1930
Sziasztok!

Szerintetek ma este Bp. -en 8-9 órától milyen erõs lesz a most egészen élénk szél? Szélcsendre várok....ennek mennyi az esélye?

Köszi elpre is! Jani laza
#1929
Átmeneti szünet után, holnap már újból lehet SC az országban. Véleményem szerint holnap délután az idõ múlásával akár egy-egy margarinos SC is benézhet hozzánk. Kissé hazabeszélésnek tûnhet, de ezúttal talán éppen Csongrád és Békés megye indulhat a legjobb esélyekkel... zivatar

A hétvégérõl nem írnék most magas röptû elemzést, de több helyütt talán ez lehet majd a szezon csúcsa az országban. laza
#1928

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#121337)
#1927

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#121336)
#1926
Itt vagyok várom õket szeretettel..
Egy a gond ez a vastag katyvasz ami felettünk van... nem mondom, hogy e miatt nem alakulhat majd ki erõsebb zivatar de egy szép tetszetõs szupercellához kialakulásához erõsen be kavar..
#1925
Ma késõ délután, kora este a Nyírségben komolyabb szupercellák is kialakulhatnak a jelenlegi futások alapján. GFS indexei viszonylag magasak /SSI (-3,-4 °C), VT (30-32 °C)/. A 15-20 m/s-os szélnyírással elméletileg nem lehet gond (záhonyi hodo: Link ). Kihullható víz 40 mm felett (felhõszaki garantált). A két mezo modell (WRF és AROME) szintén várja az ÉK-i akciót... Érdekes délután elé nézünk. Vadászatra fel! laza
#1924
Kis valószínûséggel elõfordulhat átmeneti záporesõ, de nagyobb mennyiségû, illetve hosszabb ideig tartó csapadékra nem kell számítani.
#1923
Sziasztok! Kérlek segítsetek. Ma délután (17-22ig) kellene prognózis Bp belváros területére. Ugyanis az Erzsébet téren salsás táncos szabadtéri rendezvény lesz, és kíváncsi vagyok, hogy várható-e esõ arra az intervallumra. Köszi az elõrejelzéseket elõre is. (jól hangzott...) Üdv. Zoli
#1922

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#120281)
#1920

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#119312)
#1919

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#118590)
#1918
Jövõ héten hidegrekord?

Kedd: 5,9 fok.

Hajrá! hideg
#1917
Holnap brutál szupercellák lesznek az országban.

A DK-ieknek leírom a nap menetét, ahogy én gondolom:
Reggel emelt konvekciós zivatar érkezik a térségbe NY felõl, mely bedöglik szép lassan. Délelõtt Ac cas tornyok zavarják a napsütést, délután mélykonvekció indul, prefrontális események, elszórtan heves zivatarokkal. Késõ délután NY felõl üllõrendszer tûnik fel, majd villogni kezd vadul, éjfél körül áthalad a Dél-Alföldön a frontális zivatarrendszer, helyenként jelentõs csapadékkal, talán a határhoz közeli részeken lehet majd a legkevesebb csapadék ebbõl.
Persze majd lehet, hogy máshogy gondolja az idõjárás. zivatar

Én holnap a Balatonra , Siófokra megyek, de nem tudom eldönteni, ott mi lesz, a helyi jellegzetességeket nem ismerem arrafelé az idõjárásban. nevet
#1916
Régen látott ismerõsökkel találkozhatunk majd a jövõ héten: jönnek a szupercellák! nevet
Végre valahára a közelünkben vánszorog majd a heves zivatarok kedvenc vezetõvonala, a 15 fokos T850. nevet Ez egy túlegyszerûsített megfigyelés, de megállja a helyét! nevet
#1915
Mit várhatunk a holnaptól...

Mai napon is kisebb zivatarokat produkált már a légkör, mint tegnap. Ezek viszont rövid életû és lassú mozgású cellák voltak. Helyenként villámáradásokat is okozva.
A holnapi napon egy sekély ciklon fogja befolyásolni az idõjárást, amely az országban fog "letelepedni".
Ami a zivatarokat illeti a nap folyamán nedvességbõl fogunk hiányt szenvedni, mint az elmúlt napokban is.
Az ország középsõ illetve nyugati részén 50-70%-s nedvességgel kell beérnünk.
A labilitási indexek, mint az elmúlt napokban, holnap is magas számokat mutatnak, még alacsony szinten is (MLcape) 1500-1800 J/Kg-s értékkel dolgoznak. A (Mucape) nyugaton, somogyi területekre 2500 J/kg-s értéket mutat.
Fixebb összeáramlás pedig a Tisza vonalára helyezõdik, ahol nedvességileg illetve labilitásilag gyengébb értékeket mutatnak a modellek. Gyengébb összeáramlások a potenciálisan nagy energiájú részeknél lehetnek, ez pedig a Balatontól délre esõ területeket érinti.
Szélnyírás tekintetében az ország igen alacsony értékeket mutat, várható legnagyobb szélnyírás 0-3km-en 6-8m/s. Ez nem fogja elõsegíteni a szupercellák keletkezését, de talán egy multicella kinézhet belõle.
A TI, TT, LI, KI paraméterek nagyobb részben egyetértenek, hogy a Dunántúlon holnap este bizony fog valami történni.

Összefoglalva:
A délutáni óráktól kezdõdhetnek erõteljesebb konvekciók a Duna-Tisza közén illetve a Tiszántúl nyugati oldalán, melyek kisebb záporokat, zivatarokat okozhatnak. Itt egycellás zivatarokra kell gondolni, én nem látok esélyt multicellás konvekcióra.
Kora estétõl pedig a Dunántúlé lehet a fõszerep, elsõ sorban a déli részeken illetve az orografikus emelés miatt a hegységeink felett.
Itt már nagyobb az esély a multicellás zivatarok kialakulására. Szupercella a szélnyírás csekély jelenléte miatt maradhat el.

Veszélyforrások lehetnek:
- Az alsó rétegek kiszáradásával nõ az esély a nagyobb jégméretekre.
- A lassú mozgás miatt villámáradások jöhetnek létra, a lefolyásosabb területeken.
- Az ekvipotenciális hõmérséklet gradiens nagyon magas értéket mutat, így számítani lehet erõs illetve viharos erejû széllökésekre.
#1914
A Kékszalag csütörtöki napja jócskán macerásnak ígérkezik, fõleg a Balaton nyugati és a középsõ medencéjében ( Link , Link , Link , Link ). A délutáni órákban továbbra is van esély olyan hevesebb egycellás zivatarra, melyet jégesõ (2-3 cm-es jégátmérõ), felhõszakadás és 80 km/h-át megközelítõ széllökés kísérhet. Estétõl pedig az emelt konvekció léphet a színpadra...
#1913
Végül mégis otromba cella alakult ki DNY-on, kíváncsi vagyok, mire fogja vinni. nevet
#1912
Kicsit a Kékszalagra (július 5-6.) hangolva...
Csütörtökre az 500-as szinten a jelenlegi gerincünk vonala K-Magyarország térsége helyezõdhet át, így a Balaton a gerinc hátoldalára kerülhet. Az ominózus két nap kulcsa egy gyenge MNSZ lesz, mely a mostani GFS futás alapján Ny-Magyarország, Csehország és a német-lengyel határ mentén húzódhat Link . A Bakony orografikus emelése, a 10 méteres konvergencia Link és a meglehetõsen labilis viszonyok (TI 42-44 °C, LI -9 °C, Cape 2000 J/kg felett) könnyen eredményezhetnek hevesebb lokális egycellás zivatarokat a tó egész része felett. Akár egy 80 km/h-ás kifutó/burst is kialakulhat és a 2-3 cm-es jegek szintén benne lehetnek a pakliban... Az ECMWF 00-s futásában a GFS-hez hasonlóan megjelenik a Nyugat-Mo. felett húzódó szalag (csütörtöki nap)...
Az idõtáv konvektív téren eléggé messze van, ennek fényében jelentõs a bizonytalanság is.
#1911
Önmagában ez nem elég. Link
Talán nyugatra besodródhat valami az alpesi multicellás dögökbõl, de komoly dolgoktól még egy ideig nem kell tartanunk. nevet
#1910
A mostani GFS javított az SC esélyeken, igaz az ebbõl származtatott jobb felbontású modellek még nem frissültek le, ám tapasztalatom szerint ilyen térképek mellett Link Link már szoktak komoly viharok randalírozni.
#1909
Szupercellás konvekciótól még egy ideig szerintem nem kell tartanunk.Holnap esetleg délnyugaton lehet valami szöszmötölés, a Horvát hegyek termelhetnek Cb-t, de inkább csak dögüllõ jut majd az ott élõknek.Érdemi zivatar holnap késõ estétõl lehetséges nyugaton, majd szerdától elszórtan már a Dunántúlon is lehetnek fõleg egycellás zivatarok.Ezek viszont potenciálisan veszélyesek lehetnek, igen nagy energia lesz jelen a légkörben, és a száraz levegõben kis területen akár komoly kifutószél is lehetséges, illetve még nagyobb méretû jeget is el tudok képzelni.
#1908
Jobban megnézve, multicellás, sõt akár szupercellás konvekció sincs teljesen kizárva, az idõ múlásával az esélyek fokozódnak a Dunántúlon, majd egyre keletebbre is.
A következõ 36-48 óráról beszélek!
#1907
Az idõ múlásával egyre távolabb kerül a KÜN, úgy viselkedik, mintha csak egy délibáb lenne. laza Az is lehet, hogy csak bekattantunk a hõségben és azt képzeljük, hogy a fáklya vége belengett. nevet

Viccet félre téve, holnaptól már elkezdõdik valami. Sõt, azt nézem, hogy a keleti határ mentén már ma is lehet erõs gomolyképzõdés, este és éjszaka netán még egy-egy monocellás hõzivi is benne lehet a pakliban...
Holnap pedig szerintem délnyugaton lesz érdemes figyelni. Zala, Somogy, Baranya és a Duna alsó folyása mentén. Ha itt kialakul valami, az komolyat üthet majd. zivatar Nem kell SC-re és száguldozó SL-re számítani, helyi hõzivatarok pattanhatnak majd ki fõleg, azok viszont onthatják a jeget magukból.
#1906
Átnézve a térképeket, valóban egyre keletebbre fog a következõkben helyezõdni az általad említett zóna. Azonban azt is látni rajta, hogy az igen magas labilitási értékek szerintem a jövõhéten hétköznap még alig tudnak majd hasznosulni (csak itt-ott) a még nem elegendõ nedvesség miatt, leghamarabb én a hétvégétõl várok akciót az ország területén. Ettõl kezdve azonban megnõ az esélye egy huzamosabb konvektív idõszak kialakulásához a jelenlegihez viszonyítva enyhe idõ mellett, ami a 30 °C körüli hõmérsékleteket jelentené, ez azonban már inkább hosszútáv, nameg meglátjuk mi lesz a folytatása, meg hogy egyáltalán bejön-e valami az általam leírtakból... nyelvnyujtas Nagyon nehéz most megmondani, hogy mikor kezdõdhet a közeljövõben mozgalmasabb, zivatarosabb idõszak.
#1905
Én bizony úgy látom, hogy Európa idõjárása jelenleg egy hullámzáshoz hasonlít.
A forróságot és a hûvösebb légtömegeket elválasztó frontzóna gyakorlatilag stacionárius, ám a rajta képzõdõ zivatarok, MKR-ek, MKK-k egyre keletebbre jutnak a tõlünk északra lévõ részeken, akárcsak a hullámhegyek egy hullámzásba kezdõ víztömeg esetében.
Próbáltam egy ábrát rajzolni szemléltetésnek.
Link

Ennek az lesz a következménye, hogy egyre nagyobb terület nedvesedik át Európában. A mûholdképeken jól lehet látni, hogy az áramlás ÉK felé sodorja a zivatargócokat, ám ÉÉNY-ias irányból szivárog ki a nedvesség belõlük...
Én úgy gondolom, kedden este történik meg a változás, akkor halad el elõször olyan közel Magyarországhoz egy MKR, hogy az közvetett hatással legyen ránk. A szerdai napra szerintem már annyi nedvesség érkezik hozzánk is, hogy a késõ délutáni, esti órákra szervezettebb konvekció is létrejöhet az ország területén...
Ez a folyamat napról napra erõsödik, a hét végére már jó eséllyel változik háborgó katlanná a Kárpát-medence! laza zivatar
#1904
Tényleg jónak tûnik az északnyugati csücsök egy-egy heves zivatarra. Fõleg, ha esetleg egy komoly rendszer elpályázik valahol a közelben és a gust frontja kirohan. Ebben az esetben már magyar területen is elindulhat a vad konvekció...

A mai napról annyit, hogy a modellek gyönyörûen megfogták a kis összeáramlást, amelyen alakulnak a felhõk, a mûholdképen látszik a dolog. (Budapest-Orosháza) kacsint
Szép kis Cc és Ac cas gyûjtemény van az égen, néhány gomoly is képzõdött már, labilis az égkép. zivatar
#1903
A hõséget most kicsit a háttérbe szorítom...
Vasárnap késõ délutántól Sopron térségében egy-egy heves egycellás, multicellás Cb is kialakulhat. Az indexek az "egekben": Link . A CIN legyûréséhez és a nedvesség kifacsarásához ( Link ) az orográfia bõven elegendõ.
#1902
Üdv !
A karcoló front margójára..
Még egy nap haladék a forróság elõtt!?
Valóban érdekesen alakult az ország idõjárása,hõmérsékletének menete.
A Bakonyban is rövid ideig kora délelõtt megtorpant a melegedés(többször borultságig növekedett a felhõzet.
-->Jellemzõen 08,40h-ig stabil 20°c volt,majd csak ezt követõen volt meredek hõkiugrás ,déli idõszakra átm.nagyobb gomoly fejlõdött,sõt beborult ,15h-tól egy órán át vastagabb felhõsáv vonult át...-eközben az érintõ Hf-ból ÉK--i csücsökben meg zivatarok volt. és "hûs".
Az elõrékben már rebesgetik a +40°c-os max lehetõségét,egyenlõre csak a duhos 39°c a tény adat!!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 08:17:06

Csesznek

0.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.