2024. november 27., szerda

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10451
Defókusz az biztos. Próbáltam AF-szal és kézivel is végtelenre állítva.
#10450
Az inkább defókusz mint hiba szerintem. nevet
#10449
Ez f/2.8 16s, a régi gépemen f/3.2-õn szintén 16s-on sokkal élesebb kép volt "pont" csillagokkal. Szerencsére megvan az is.
#10448
Elég bosszantó lehet, hogy veszel egy drága cuccot, és nem OK. Nálam is ez van, csak kicsiben. Az új gépemen minden csillag négyzet alakú. szomoru Link
#10447
Örülök, hogy mégis van egy kis idõd néha egyet-egyet kattintgatni, és itt megmutatni. Láttam a légköroptikát is. nevet
#10446
Nagyszerû!
Sajnos én ezt kihagyom, illetve az ISS átvonulást is. A VCSE táborban derült ki , hogy csapágyas / tengelygörbüléses a mechanikám, így vissza kellett küldeni.

Készítettem képet, de a bemozdulás és a nikejelhibák miatt már nem is foglalkoztam a képpel annyira. Darkot is a régit vonattam ki belõle, nem volt értelme annyira gyurmázni. Az összes többi RAWját kitöröltem mert látványosak a hibák sajnos.

beillesztett kép


A képen a Messier 8, avagy a Lagúna köd látható. Jövõre úgy 5 órás felvételt tervezek rá. Persze nem lesz egyszerû. Az udvarból nem is fotózható, ráadásul alacsonyan van, amitõl csökken a jó fotózás lehetõsége. (légkör, idõjárás)

Pedig most aztán minden megvan egy erõs felszereléshez... Mgen, távcsõ ... Esetleg még kómakorrektor kellene a tubushoz, de az sem segít sajnos a problémán.
#10445
Igen régen pillantottam rá a Napra, így ma megtettem. Pont jókor.

Link
#10444
Köszi. Akkor felvéve a bakancslistára az Attacama mellé nevet
#10443
Úristen :O nevet nevet nevet Elképesztõ !!!!
#10442
Tegnap véletlenül ráakadtam egy dokumentumfilmre a tv-ben, 2013-ban forgatták. Lényege, hogy nem csak az általad említett orosz kutatócsapat jutott "kis jégkorszak" végeredményre a Nappal kapcsolatban, de két évvel ezelõtt már egy amerikai kutatócsoport is. Sajnos csak a film közepén kapcsoltam át, de annyi átjött, hogy õk is egy alapos napfolt-minimummal ill. sokéves napfoltmentességgel számolnak úgy 2023-tól kezdve, és ezt korrelációba hozva a Maunder-minimummal szintén komoly telek, akár egy újabb kis jégkorszak eljövetelét várják. Azaz más úton, de ugyanarra az eredményre jutottak, mint az oroszok. Érdemes figyelni a Napot nevet
#10441
Nem photosop. nevet
Átalakított fullframe gép. A helyszín is egyedi a maga nemében. Salar de Uyuni - valamiféle lapos, sós síkság amin van 1-2 centi víz) Link

Valahol a déli féltekén készült. Látszik, hogy fordítva van az Antares környéki porködzóna, illetve látszik a Carina köd, a Dél keresztje, Két centauri csillag és a szeneszsák is.
nevet
(najó azért kicsi PS van a képen - az pedig a görbézés - fényerõ - kontraszt - esetleg darkframe)
#10440
Lehet hogy fotosopp, de tetszik:

Link

beillesztett kép

#10439
Tegnap este maximális tûzerõvel megkínáltam a Tejútnak eme szeletét: Link

beillesztett kép

#10438
Most már értem ! nevet Kösz nevet
#10437
A táblázat szerint 13-án hajnal 4-kor ZHR 95, azaz óránként 95. Ezt nem tudom hogy lehet mérni, mert 13 órára 100-at ír. De elõtte is, utána is pár nappal érdemes leselkedni.
#10436
Köszi, de a maximuma 12.-e ? vidám
#10435
Közelgõ meteorzáporok Link
Naponként szept. 8-ig:Link Megtanulhattam volna már, hogy a Calsky-ról nem lehet linkelni. Állítsd az idõtartamot 1 hónapra! (Select duration) laza De itt van egy éves magyar táblázat is: Link nevet
#10434
Persaidák maximuma mikor várható ? nevet
#10433
Faszányos lett ez.
Én múltkor mentem rá fix 50-el, de lószerszám nem lett belõle. szomoru
#10432
Fasza lett!
#10431
Sziasztok!

Elõzõ héten elkészült az NGC7000 IC5070 párosról a képem.

beillesztett kép


Nem tökéletes, az illesztéseket még lehetett volna fel-feldolgozni, de autoguider nélkül nem érdemes vele foglalkozni. Szerencsére annak hiánya nem fog sokáig tartani.

A kép 50 darab 5 perces expozícióból készült el 200mm-en f5.6-on ISO800-on. Valahol a 35.-ik képnél átfordítottam a mechanikát. Valószínûleg ott keletkezett a kicsiny elcsúszás.

Az már biztos, hogy zoom objektívet nem jó használni asztrofotózásra. :-)
#10430
Link Nem most fogunk oda szondát küldeni nevet
#10429
A Jupiter ikertestvérét fedezték fel a Nap ikertestvére körül...Érdekes cikk, csak azt elfelejtették megírni, hogy ez a randszer hány fényévre van tõlünk. Bár az lehet mindegy is.... laza
Link
#10427
És tényleg laza
#10426
A napdinamó még nagyon a kutatások tárgya, igazából nincs megmagyarázva a müködése, ezért szerintem még a fázisaira sem nagyon van rálátásunk. Ha ez az új modell valóban fedi a valóságot, ill. alkalmas annak szimulálására, akkor viszont talán valóban kiszámíthatók a fázisok.

Mici vidám
#10425

beillesztett kép

laza
#10424
Elsõ olvasatra szimpatikus ez a kettõs dinamó elmélet.
Bennem az a kérdés merült fel, hogy ha a két dinamó kvázi-periodikus, akkor a kioltási fázisnak is kvázi-periodikusnak kell lennie. Ezek szerint ez bõ 300 év?
#10423
A gyerekemnek végre olyan könyvet mutathatok majd a Naprendszerrõl, amiben a Plutó nem egy csillagszerû paca lesz egy fekete háttér elõtt nevet
#10422
Érdemesebb ezt a cikket elolvasni, itt van eredetiben, szenzációhajhászás nélkül Link A Maunder-minimummal kapcsolatban azt azonban mindenképpen el kell mondani, hogy az általa okozott T-csökkenés nem teljesen magyarázza meg a Kis jégkorszakot. Igaz, nem vagyok csillagász nevet
#10421
Csillagászok mit szólnak hozzá?
Winter is Coming: Scientist Says Sun Will Nod Off in 15 Years
Link
#10420
Hát nem tudom. A tízemeletesnek csúnya a teteje. Tele van antennákkal, és telefon erõsítõkkel. Azt meg nem tudom elképzelni, hogy "átellenben". Nekem jobban tetszenek a régi épületek. Link Link Link Csak, ha két épület között látsz egy pöttynyi Holdat és és Vénuszt, (A valóságban persze élmény) de a képen nem mutat nagyon jól.
#10419
Én a városban inkább magas helyszínnel próbálkoznék. Példuál 10 emeletes panelház teteje és hasonlók. Fõleg olyat ami pont átellenesen van a városban a jelenség irányával.

Egy soklámpás város a kékórában , ezekkel a jelenségekkel igen dekoratív tud lenni. Ez az amit vidéken nemtudsz megcsinálni.
nevet
#10418
Köszönöm, ez jól esett. Tudod, itt Fehérváron elég nehéz helyszínt keresni, mert vagy kimegyek a rétre, ott csak fû van, a városban meg panel panel hátán. Persze Astroman tud helyeket, de neki van kocsija.
#10417
Az elsõ az jó kompozíció! Nekem tetszik!

Szép munka! nevet
#10416
Ez volt a maximum gyutáv?

Én ebben az esetben kicsit északabbra mentem volna a parton és alátettem volna a várat.
Illetve fél órával elõbb fotóztam volna a fények miatt.

Jó helyszínt fogtál ki amúgy. Ez nagyon hálás téma ilyen napnyugtakor zajló okkultációk esetén. nevet

Gratula ígyis a képhez!
#10415
nevet
#10414
Nekem sincs semmi spéci cuccom, simán egy Fuji FinePix S1600-as géppel lõttem a képet. nevet
#10413
Köszönöm. Én gyakorlatilag a kompakt gépemmel csak dokumentálom, hogy ott voltam, láttam. Nem vesznek el a bolygók a képeden, a nagylátószög a valóságot mutatja.
#10412
Köszi!

A tiédek is szépek, azokon nem vesznek el annyira a bolygók. nevet
#10411
Nagyon látványos. Jól megkomponáltad. Én ilyen gyönyörû háttérrel nem tudok szolgálni. Link Link
#10410
A mai Vénusz-Jupiter együttállás: Link Sajnos NLC nem volt, pedig azzal még szebb lett volna. nevet

beillesztett kép

#10409
Ja,ja. De ilyen képet úgysem tudok, mint Te. Ma estére meglesz az új gépem, egy fél fokkal jobb lesz a mostaninál. De márkahû maradtam. Lásd fotóiskola! Link Link
#10408
Kolléga! Ez micsoda masina? nevet

Köszönöm Dév! Remélem tudok még készíteni ilyeneket. nevet

A mostani együttállást ugye fotózzátok? nevet

beillesztett kép

#10407
Köszi! Csupán teszteltem a masinát.
#10406
Gratulálok! Én örülnék ha ennyi csillagot meg tudnék jeleníteni. Biztosan az volt az elképzelés, hogy a Tejútból minél nagyobb rész látszódjon. Így lemaradt a Skorpió a Szaturnusszal. Nem tudom milyen obival (gyutáv) készült a kép, de ebben az esetben szerencsésebb lett volna nagyobb látószög. Ez persze az én szubjektív véleményem. (Miért az egyéb kategóriába töltötted fel? Tehetted volna a "Bolygók, csillagok, csillagképek mappába.)
#10405
No, végre valahára beköszönhetek ebbe a fórumba is.
A napforduló éjszakáján megkínáltam a Hadak Útját: Link

beillesztett kép

#10404
Az igen, gratula haver! nevet)
#10403
Sziasztok!

Köszönöm a véleményeket!

Egy kis technikai infó a képrõl.
- 30 darab 240 másodperces, ISO800-as fõképbõl készült
- 30 darab DARK és 20 darab FLAT felhasználásával.

dark: azonos idejû expó, azonos rekesszel, azonos érzékenységgel, csak épp letakart objektívvel = zajcsökkentés
flat: AV mód azonos rekesszel, azonos GYÚJTÓTÁVVAL = vignettálás, por kosz leszedése a képrõl.

A fényképezõgép egy átalakított Canon EOS1100D volt amibõl az AA szûrõ kivételével mindent kipakoltattam, így full spektrumban fotóz. Érzékeny kicsit az infravörös sugarakra is.
Az objektív egy 70-200 f4L volt amit 200mm-en hagytam és rekeszeltem f5.6-ra. Onnét vannak a csillagok sugarai.

Az egész egy égboltkövetõ mechanikán volt. Sajnos csak 5,2 kilós ellensúlyaim vannak, így próbáltam "csupaszon" hagyni az ellensúlytengelyt. Néhány kép emiatt csúszott meg. - azokat kellett törölni. Az a 30 kép kb két éjszakából van.

Sajnos horribilis ára van az ilyen mechanikáknak. De az is biztos, hogy többet nem kell venni már. Akár egy 300/1500-as Newtont is rá lehet tenni, azt is kényelmesen elbírja. Viszont távcsövet azért nem használok még, mert minden mechanikának van pontatlansága, így bizonyos idõ után kitérnek. A Föld forgása meg pontos. Ezért kell vezetõegység a mechanikához, kómakorrektor a nagy fényerejû távcsövekhez, vezetõtávcsõ a vezetõegységnek külön. Vezetõkamera és hasonlók.

Remélem az az idõ is eljön egyszer.

Illene vennem már egy internetfeltöltõs meteorológiai állomást ezekután. nevet
#10402
Ez igen!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 06:17:49

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.