2024. november 25., hétfő

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#3939
Golán-fennsík és az õ forrásai.Öldöklõ harc fog folyni évtizedeken belül az édesvízért, más térségekben is.És ebben a mértéktelen pocsékolásunk nyakig benne van.Lásd Nyuli példáját, mely csak egy a sok közül.
Vérebekkel õriztethetem majd a pallagi 22 méteres kutamat.nevet
#3938
Errõl az jut eszembe, ahogy egy közel-keleti ország, melynek a nevét nem írom le, mert kizárnak innek örökre, elfoglalt egy folyóvölgyet, ahol egy másik nép él, persze ezt mindenféle nemzeti, vallási meg egyéb köntösbe bújtatva adják elõ, holott pusztán a víz birtoklásáról van szó, semmi másról...
Kíváncsi leszek, itt mi lesz pár évtized múlva... Remélem, muterék kútja Paloznakon nem fog kimerülni (idén kevesebb benne a víz, mint tavaly volt).
#3937
Az argentinoknál közben már számos városban napi 40 liter a fejadag és pénzért megvehetõ-feltölthetõ, mágneskártyával mûködõ vízautomatákból lehet hozzájutni, mert a házakban elzárták a csapokat....Akkor miért is oly fontos kicsiny Hazánk a világ erõforrás-stratégiai alapon helyezkedõ nagy erõtereinek markában, a vizsonylag tetemes és komoly rés-,réteg- és karsztvízkészleteivel?!
#3936
Aztán majd akkorát kapunk vissza, hogy az õseink is beleszédülnek.
#3935
Az Universite de Savoie tanulmánya szerint az Alpokban (a sípályák karbantartása ill. elõállítása céljából) 24.000 hektárnyi területet látnak el hóágyúkkal elõállított mesterséges hóval. Az éves vízfelhasználás 95 millió köbméter, melyet 600 Gigawatt árammal állítanak elõ, 3 milliárd eurós költséggel. A klímaváltozás ellentételezéseként a területet a következõ években meg akarják négyszerezni, azaz 96.000 hektárt behavazni (380 millió köbméter víz, 2400 Gigawatt áram, 12-14 milliárd euró...).
Sokhelyütt a világban pedig vízcseppekért folyik már a harc. No comment...

Középtávon a mesterséges behavazás az Alpok kiszáradásához vezet, ugyanis a hó (illetve a porlasztott víz) kiszórásakor 30 % elpárolog, azaz hatalmas a veszteség.

Na igen, ha már pofont adunk a természetnek, akkor az legyen jó nagy...
#3934
Az egyik ismerõsöm is munkálkodik ezen, õ hivta fel a figyelmem: Link
Solo&Duo for President!
#3933
Vasárnap: Föld Napja!
Vasárnap: Critical Mass! Link
Addig meg kell gyógyulnom!
#3932
Én pontosan egy héttel ezelõtt kikapcsoltam a kazán fûtési funkcióját, csak melegvizet (fürdéshez) állít elõ. A lakásban estére 22°C van, reggelre pedig 19-20°C. Nagyon kellemes, senki nem fázik. Igaz, az akvárium így több áramot zabál, hiszen 360 liter vizet tart 27°C-on. 2x300W-os fûtõszál van benne, amikor bekapcsol, Pakson megcsúszik az ékszíj. nevet
#3931
Érdekes, azok az emberek jó része, akik testközelbõl tapasztalták meg a Természet erejét, pl. egy hurrikán, földrengés vagy egyéb kapcsán, nemcsak tisztelni tanulták meg, hanem arra is rájöttek, mennyire sérülékeny is valójában.
#3930
Így van! Alázatos szeretettel, odafigyelõ gondoskodással kellene pedig viszonyulni.
Engem a Természet hódított meg, és nagyon élvezem az "elnyomó hatalmát". :-)
Ilyen uralkodót szívesen látok:
Link
#3929
Amíg az emberek jelentõs része legyõzendõ, meghódítandó ellenségként kezeli a természetet, nem is lesz ez másként.
#3928
Kurt Vonnegut halála alkalmából idézek egy sort tõle:
"Bolygónk immunrendszere igyekszik megszabadulni az embertõl."
#3927
Úgy látom, mindenütt így van..
#3926
Amikor én megkérdeztem a fûtõnket, hogy mi a lópikulának kell nappal 28 foknak lennie a földszinten (tetõn van a kazán), amikor látom, hogy az egész ház az utcára engedi a meleget, azt felete, hogy van, aki fázik.
Ja, vegyen fel egy kardigánt, esetleg, de ha valaki 28 fokban fázik, az inkább a táppénzes papírját vegye fel...
#3925
Mi minden télen az utcát fûtjük, annyira meleg van (elsõ emelet) hogy meg kell dögleni. Hogy idén télen nyitva volt az ablak az nem fura, de ugyanígy van, ha kinn röpködnek a mínuszok. Természetesen nem lehet szabályozni. Mellesleg nem értem, miért volt olyan forró a radiátor, hogy nem lehetett megfogni, amikor +10-15 fok volt napközben.
#3924
Ez érdekes, pedig az a kifogás amikor a 10-dik emeleten 30 fok van, hogy azért fûtenek, mert az alsó szinteken hidegebb van és fáznak az emberek. De ezek szerint akkor ott is 30 fok van...
#3923
Ezeken én is kiakadok... Nálunk hála égnek már csak éjjel fûtenek, csak azt nem tudom, minek... És szép egykörös fûtés van, és el se tudom zárni.
#3922
Rettenetes ez az energiapocséklás.. A nagymamám egy 10 emeletes házban lakik az 1. emeleten. Minden évben beszámol arról, hogy nagy forróság van nála a fûtésszezonban. Most pl. még mindig nem kapcsolták ki, forró a radiátor. Van kb. 30 fok bent.
Anyukám tanít, sok helyre jár ki, vidékre is.. Az iskolákban se spórolnak, el lehet olvadni a melegtõl. A gyerekek pólóban ülnek, járkálnak, úgy is melegük van.
#3921
Tökéletesen egyetértek Veled, inkább csak a a vízkészletek fajsúlyosságát igyekeztem domborítani, mivel épp az "áttüzesedett puskaporos hordó" jellegük miatt, kevéssé jelennek meg a köztudatban az ezzel kapcsolatos lényegi és drasztikusan létünkbe vágó problémák.Itt is igaz, hogy a számos megoldási alternatívával rendelkezõ energiahordozó kérdés, messze nem olyan égetõ mint az édesvíz (különösen egyes földrajzi térségekben) számunkra pótolhatatlan nyersanyaga.Argentinában már most is örületes dolgokat mûvelnek (Szuez néven futó francia vízmû transznaci vállalat).
Legkisebb kényszer elve alapján mûködünk ezen a bolygón, sajnos.Dinamikus egyensúlyi energiaminimumra törekszik minden rajtunk kívül, mi csak az "energiaminimumot" (probléma elemzés-feltárás-megoldás terén) teljesítjük.Lásd pl. orosz nyersolaj-rétegnyomás-kitermelés-felhagyott kútfejek kérdése és az általad említett problémák özöne.
#3920
Természetesen igazad van; a problémafelvetésemmel csupán arra akartam rávilágítani, hogy miközben az éghajlatváltozásról és annak várható következményeirõl sóhajtozunk (joggal), elfelejtjük (illetve nem mi...), hogy a természeti erõforrásaink pazarló kiaknázása és a nyersanyagok nem megfelelõ (sokhelyütt egyáltalán nem létezõ) újrahasznosítása szintén komoly következményekkel járhat. Az egész persze csatlakozik az éghajlatváltozás témaköréhez, mivel a sok elektronikus roncs (hatalmas roncstemetõk vannak, millió-milliárd tonnányi nyersanyag van ezekben felhalmozva) szétszerelése, újrahasznosítása sokkal nagyobb energiát emészt fel, mint a nyersanyagok bányászata (nem beszélve a felszabaduló veszélyes hulladékok tárolásáról, semlegesítésérõl...). Erre még nincs igazából megoldás - és ugye a hatalmas energiafelhasználás egyrészt még jobban hozzájárul a készletek apadásához, másrészt pedig újabb és újabb millió-milliárd tonnányi - "terven felüli" - üvegházgázt termel; ördögi kör.
#3919
Ilyen tömény pazarlás mellett, a felszíni és a felszín alatti édesvízkészlet gondjai hamarabb fognak begyûrûzni kicsiny életünkbe (már most is számos háborús konfliktus nyersen a vízkészletek birtoklásáról szól), mint a stratégiai ritka fémek.
#3918
Teljesen egyetértek, nem is azért írtam, mert bármit el kellene titkolni, csak valahogy mostanában(?) van egy ilyen felhangja a dolgoknak, miszerint egyesek igyekeznek áthárítani a felelõsséget. Egy kicsit sarkosan fogalmaztam.
#3917
Ezzel kapcsolatban Nolival teljesen egyetértek: a fémek problémája viszonylag könnyebben kezelhetõ, mert nem "szállnak el", mint az elégetett szénhidrogének... "Egyszerûen" meg kellene oldani a hulladék újrahasznosítását. Az acélnál pedig sokkal inkább a gyártókapacitás a szûk keresztmetszet, vasérccel egyelõre annyira bõven el vagyunk eresztve, hogy az 50% alatti (egyébként remekül hasznosítható) Fe-tartalmú érceket még sehol nem éri meg kitermelni...
#3916
Véleményem szerint a tudománynak nem szabad eltitkolni semmit az igazságból, azokat a részleteket sem, amik ellenkeznek az igazolni kívánt alapelvvel... Teljesen logikus, hogy egy arktikus fenyõerdõ az albedó növelése folytán jobban emelheti a hõmérsékletet, mint amennyire a megkötött CO2-val csökkentheti. (Ne feledjük, az ottani fák élettevékenysége sokkal lassabb, mint egy trópusi esõerdõé!) A szerzõk sem akarják kivágni az erdõket, õk sem állítják, hogy nem mi vagyunk a hibásak... az általuk vizsgált terület egy szabályt erõsítõ kivétel, De a megismerni kívánt valóságnak ez is része, akár tetszik, akár nem...

Árvaüllõ: a te növényeidre nyilván nem is vonatkozik a megállapítás, mivel itt nincs fél éven át albedónövelõ hótakaró, és az itteni éghajlaton a növekedés (CO2-megkötés) is gyorsabb valamivel.
#3915
De ÉN IGEN! 31 éves koromra rengeteg fát, és örökzöld cserjét ültettem el a lakótelepen, ill a telkemen...Pedig azt hittem ez nem ártalmas.
#3914
Újrahasznosítás... Lenne a megoldás talán, persze, ha volna, aki odafigyel.
Érdemes eltenni a szétment holmikból kiszedett tekercseket, aztán unokák abból élnek úgy 40 évig majd :-)
És ha már recycle:

Link
Ezt a minap olvastam, egész jó kis novella.
#3913
Ugyan csak érintõlegesen kapcsolódik az éghajlatváltozáshoz (vagy talán nagyon is szervesen?...), de miközben a fél világ azon sóhajtozik, hogy legkésõbb 50-100 év múlva elfogynak a fosszílis tüzelõanyagok, addig csak kevesen említik meg azt, hogy sokkal elõbb sokkal nagyobb gondok elé nézhet a technicizált civilizációnk: 30 év múlva elfogy a Föld réz-készlete, 20 év múlva elfogy a cink-készlet, hogy csak néhány alapvetõ, ma még nélkülözhetetlen fémet említsek. A wolfram már manapság is nagyon ritka, a kobalt szintúgy...
Az említett fémek kitermelése már ma is hihetetlen energiákat emészt fel, mivel egyre nehezebben hozzáférhetõk. És hogy ne csak ilyen "egzotikus" fémekrõl beszéljek, az acél is már egyre gyakrabban a "nem szállítható" kategóriába tartozik...
#3912
Hát még mindig nem értitek? Minden és mindenki MÁS hibás, csak MI NEM!
#3911
nevet
Télleg elirtam április eleje van...
Amugy emelõhálóval nevet
#3910
Hát akkor termeljük ki a maradék erdõségeket. Már amit még meghagytunk. Ez tiszta õrület! Akkor félrevezettek környezet ismeretbõl.
#3909
Link
#3908
Úszóval, vagy fenéken fogtad (a csiperkét)? :-)
Egyébként április eleje van! :-)
#3907
Link
#3906
Link
A képeket ma készitettem horgászat közben,sziki csiperke látható rajta,a Kerka partján találtam vagy 6-7 példányt!
A szakirodalom szerint júniustól(!)-októberig terem...
Április vége van,némelyik példány kicsit el van öregedve, több mint 1 hete biztosan ott vannak,vagyis elvileg március végén bujhattak ki...
Kegyetlen!
#3905
A reccsenõ faág példájához tudnám hasonlítani ezt az egészet. Azon a faágon vagyunk, melyet le kívánunk fûrészelni. Egészen addig nincs gond, amíg nem reccsen az az ág. No, de aztán...
#3904
A bejegyzésed elsõ mondatában már sûrítve van minden... és egybecseng Nyuli 3896-os bejegyzésének elsõ mondatával...
ahogy Czeizel doktor fogalmazott - az Élet él és élni akar... emiatt aztán úgy teszünk a Természettel mint anno a konkvisztádorok Dél-Amerikában az õslakosokkal... irtjuk, pusztítjuk tûzzel vassal az ARANY miatt...
#3903
Pár hete lényegét tekintve ugyanezt írtam több fórumoldal-hosszan igénybe véve a kollegák türelmét - mert többen is beleakadtak abba hogy a "civil szféra védelmében" említettem egy netes tanulmányt - a világon elõállított energia nagyobb részét a hadseregek állítják elõ és használják el - amit "szükséges önvédelmi" energiapazarlásnak/környezetszennyezésnek neveztem (idézve a mondást "amelyik ország nem tudja eltartani a saját hadseregét idõvel idegen ország hadseregét kell majd eltartania) hát ezt visszafogni a jelenlegi világpolitikai helyzetben nem lehet, ergo a civil szférát kell "riogatni"...
Ehhez még hozzáteszem azt a felmérést is hogy a világ tudósainak fele a hadiipar/ban/nak dolgozik...
#3902
Sajnos mindig ugyanide lukadunk ki. Mindenki (legalábbis a gondolkodó fajta) nagyjából tisztában van ezekkel a dolgokkal, de minimum van némi fogalma róla. Bosszantja a status quo és az, hogy vele is kitolnak, de a gyerekeivel biztos. A Földrõl elmenni nem tud, így kénytelen lenyelni a békát, hogy egyesek az orrukig sem látva tömik a zsebüket és teli szájjal röhögnek azokon akiknek lelkiismeretfurdalásuk van, ha egy kicsit többet használják az autójukat, vagy éppen nem cserélték le a zuhanyrózsát víztakarékosra. A csendes többség meg ül a tv elõtt és mint az infúzió, úgy csöpög beléjük az a mocsok, amit egyesek kultúrának neveznek. Mindegy, csak ne kelljen gondolkodni, de megmozdulni se. Ezért volt a múltkori kirohanásom a Second Life ellen, mert emberek millióit taszítja TÖKÉLETES függõségbe. NEM mindenkit és nem ez az egyetlen, és nem akarom elõrõl kezdeni, mindenesetre mint jelenség, kiváló indikátora a mai kor faramuci gondolkodásának. Úgy mellesleg az az igazi Big Brother. Az ilyen dolgokon keresztül lehet megvalósítani a tökéletes ellenõrzést emberek felett.
#3901
Pécsett már folyamatos hózivatartól nem látni ?!:-)
#3900
..és a sötétség még sokáig úr lesz, az sem biztos, hogy a sokáig nem örökké
(amen)
#3899
Mosolyogtató,amikor arra akarják rávenni az embereket,hogy spóroljanak így meg úgy az energiával,nyersanyaggal stb. hogy megmentsük a Földet,meg az éghajlatot,meg az emberiséget meg miegymást.Ez egyéni,családi szinten is próbálják,meg a nagypolitika szintjén(CO2 kvóta,szemétkvóta stb.).
Ugyanakkor emberek százmillióit tartják fegyverben és az emberiséget abban a meggyõzõdésben,hogy adójuk felére szükség van ezen elengedhetetlen ármádia fenntartására.Ha éppen nincs háború,akkor e "demokraták" nyilvánvaló hazugságokkal egymásnak ugrasztanak nemzeteket,melynek százezrek,milliók esnek áldozatul(hol van ezekhez képest a klímaváltozás áldozatainak száma ?),s ezt az emberiség tudomásul veszi.A felhasznált energia durván egyharmadát a hadigépezet,egyharmadát az idióta felsõ decilis zabálása pocsékolja el.Ha e két tényezõt kiiktatnánk 66 %-al csökkenhetne az energiafelhasználás és elég lenne 90 %-ban a megújuló energia a szükségleteinkre.
Persze most sokan arra gondolnak,hogy akkor nem uszkálhatnának saját villájuk alatti 50 m-es úszómedencéjükben,nem futhatnának ki jachtjukkal az óceánra és nem mehetnének fel bagóért ûrutazni,vagy legalábbis magánrepcsijükkel világ körüli útra.Micsoda szörnyû,elavult világ lenne ez !
Ehhez meg,hogy megtehessék bérrabszolgák millióit kell abban az illúzióban ringatni,hogy nem az õ luxusuk és atombombáik a Föld tönkretevõi,hanem azok,akik villanykörtéjüket nem cserélik le neonra.Meg elhitetni,hogy klímakonferenciák kvótái változtatnak a lényegen,nem az ármádiák leszerelése és a lebutított fogyasztói társadalom felszámolása.
Amíg a sötétség lesz az úr a fejekben,és a hazudozó politikusokról elhiszzük,hogy demokraták,addíg csak pusztul a bolygónk és én sem tudom,hogy hol áll meg és kit hogyan talál meg...
#3898
Milyen igaz... Nem vagyunk képesek "bolygó-szinten" gondolkodni, azaz mindenféle vallási, etnikai, gazdasági meg mittudomén miféle különbözõségektõl elvonatkoztatva. Nem vagyunk képesek azt mondani: "mi, emberek", egy bolygó-nemzetként. Pedig ez lehetne a kulcs sok probléma megoldásához, csakhát ez utópia.
#3897
Szerintem az ember fajánál fogva (és nem csak az ember) olyan, hogy a saját hasznát sokkal elõrébb tartja, mint a közöségét. Egyszerûen a fajfenntartás ösztöne az, ami nem engedi meg a globális összefogást azon a szinten, ami ekkora embertömegnél már szükséges lenne.
Nem csak az egyes emberek között lép fel az az értelmetlen rivalizálás (értelmetlen, hiszen a technológiai fejlettségünk és maga a demokrácia lehetõvé teszi minden ember számára a fajfenntartást, a gének átörökítését) hanem népcsoportok, regionális, országos, kontinensek közti rivalizálások is sokszor a közösségi érdekek kárára mennek.
Ebben van óriási lemaradásunk még, ezért nem érdeke senkinek pl a korlátlan energiaforrás elõállítása, hiszen akkor elértéktelenedne az a vagyon, amit sokan felhalmoztak, és a vagyon pontosan a jobb érvényesülést jelenti.

Kimondva: ma globálisan mindent a pénz irányít, talán pár 100/1000 év múlva ez megváltozik, de addig el kell fogadni, hogy a többség nem fog azért többet költeni, mert az a Föld bolygónak jó lenne. Addig csak szélmalomharc lesz, ami majd alakul úgy ahogy, elõbb utóbb történelem lesz belõle.
#3896
Pedig - kissé sarkosan fogalmazva - mi vagyunk primitívek, hiszen még mindig nem értettük meg, hogy hogyan is müködik a Természet. Erre a törzsfejlõdés sokmillió éves idõtartama alatt bõven lett volna lehetõségünk - a génjeinkben, a tudatalattinkban és agyunk legõsibb régióiban ez a tudás benne van. Az általunk primitívnek tartott természeti népek - éljenek az emberiség bölcsõjében, Afrikában, vagy az Amazonas vidékén, vagy bárhol - megértették és megtanulták, hogyan kell a természettel összhangban élni, annak részeként és nem felette állóként, irányítóként. Ha ehhez hozzávesszük azt a hatalmas tudást, amit az emberiség technokrata többsége felhalmozott, akkor annál érthetetlenebb ez a rövidlátás (illetve sajnos a pénz beszél, azaz mégsem érthetetlen...). A tanulásnál maradva: egyszer-kétszer pótvizsgázhatunk talán... de az utolsó vizsgára meg kell tanulnunk a leckét.
#3895
Látod, és ezeket az embereket nevezték primitív vadaknak. És tûzzel-vassal irtották õket.
#3894
Idézetedben ezek a legszebb sorok:
"A Föld sorsa ezért a Föld fiainak a sorsa is. Nem az ember szõtte az élet hálóját, õ csupán egy szála annak. Bármit cselekszik a hálóval, saját magával cselekszi azt." A legszebb és legtömörebb meghatározás... szinte jelmondattá kívánkozik
#3893
Link
#3892
Igen, Kína és Usa az, akik namég, ..azért is ki akarják aknázni az ipari "IC.-forradalmat", 5-10 évre tervezve.Majd meglátják saját bõrükön.. Nem érdeklik õket a Föld, nagy F-fel, a légköri szenny.Délkeleten pedig ...de nem folytatom, mert letilthatnak.

#3891
Ismerõs hozzáállás, nem? Amirõl nem beszélünk, az nincs is. A Természet meg duguljon el, csak útban van egyesek meggazdagodásában. :-(
Egy idézet Seattle indián fõnöktõl:

" Tudjuk nagyon jól, hogy a fehér ember nem nagyon érti a mi útjainkat. Számára egy darab föld ugyanolyan, mint egy másik, mert idegen õ, aki az éj leple alatt jõ és elrabol a földtõl bármit, aminek csak szükségét érzi. Így a föld nem testvére, hanem ellensége, s mihelyt leigázta és kizsákmányolta azt, odébb áll, maga mögött hagyva elõdei sírját. Semmivel sem törõdik, a földet saját gyermekei elöl rabolja el, õsei sírját, gyermekei születési jogát elfelejti.
Saját édesanyját, a Földet és édestestvérét, az Eget úgy kezeli, mint megvásárolható dolgokat, melyek kizsákmányolhatok és eladhatók, mint az állatok és a csillogó-villogó ékszerek."

"Ha eltûnnek az állatok, az ember is ki fog pusztulni, ha másért nem, nagy lelki magányossága miatt. Mert bármi is történjék az állatokkal, az az ember sorsává is válik hamarosan. Minden egybetartozik és szoros összefüggésben áll egymással."

"A Föld sorsa ezért a Föld fiainak a sorsa is. Nem az ember szõtte az élet hálóját, õ csupán egy szála annak. Bármit cselekszik a hálóval, saját magával cselekszi azt."
#3890
Igen, igazad van jogos a felháborodás, és kíváncsi vagyok rá, hogy az illetékes elvtársak, kiknek nem érdeke a klímavédelem, ill a nagy valószínûséggel bekövetkezõ katasztrofális változások helyének, ill fajtáinak kiszivárogtatása, mit tesznek majd akkor, amikor már késõ lesz tenni bármit is, mikor már õk is a saját bõrükön tapasztalják a változásokat. Egyébként úgy tudom, hogy Kínát érinti az egyik legdrasztikusabb módon.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 06:10:46

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

1.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.