2025. január 12., vasárnap

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#4408
A THEON JUNIOR adatai
Dimension: 19.0x19.0Km / 11.0x11.0Mi
Height: 3580.0m / 10800.0ft
Height/Wide ratio: 0.1925
Relative kisméretû, kiterjedése valamivel több mint harmada a Delambre kráternek és ötöde a Theophilusnak, véleményem szerint párként nem annyira szembeötlõ mint a 100 km-es Cyrillus.
#4407
Noli a Képtárban letett képe mellett 19:00 idõpontot tüntetett fel (az EXIF 19:43 kissé elüt, rögzítés ideje 19:52, Noli hsz. idõpont 19:54) a 2010.01.20. dátum azonos. Ezekben az összecsengõ idõpontokban, úgy vélem a Theophilus-Cyrillus kráterpáros felett állt a terminátor. A Delambre-Theon Junior még sötétben volt, csak másnap déltájt (a terminátor 2010.01.21-én 09:30 körül érte el a Delambre krátert és 13 h körül hagyta el a Theon Juniort) haladt át rajtuk a fény-árnyék határ; talán az sem érdektelen, hogy a 100 km feletti és 1000 m-rel magasabb kráterek szerintem szembeötlõbbek mint az 54 km/3500m Delambre és nála kisebb párja. Nem huzakodás, pontosítási szándék nevet
#4406
Kosakiss kollega, Noli hsz. idõpontját figyelembe véve én inkább a Thephilus kráterre tippelek

beillesztett kép


Bal oldalt a Theophilus-Cyrillus kráterek felett áll a terminátor, jobboldalt a Delambre és Theon Junior felett, de másnap délben a hsz. után 12 órával. A Theon Junior krátert sárga betûkkel jeleztem.
800 pixeles olvasható változatok
Noli vélhetõ fotóidõpontja (2010.01.20.18 h körül) alapján Theophilus Link
A Delambre/Theon Junior csak másnap válik láthatóvá Link
Az idõpontokat feltüntettem a képek jobb sarkában. A szemléletesség kedvéért animáció

beillesztett kép

800 pixelen: Link (6 Mb)
#4405
Nyilván ez a kérdés csak groteszk volt, de érdekelt a véleményetek hogy Ti mit gondoltok errõl, és köszönöm a válaszokat nevet
#4404
Sziasztok!

Ehhez a "semmi"-s fejtegetéshez én is hozzáfûznék egy apró gondolatot. Tõlem mindig a töri tanárom kér meg, hogy magyarázzam meg mi az a semmi. (valakivel beszélgetek, felszólít: Mirõl beszéltek? - Semmirõl. - A semmirõl hogy lehet beszélni? Magyarázd meg kérlek hogy mit jelent a semmi!)
Eddig senki nem tudott valami értelmes választ adni. 2 héttel ezelõtt bátorkodtam elõ a következõvel: " A semmi a mindenség teljes hiánya."

A reakció csak annyi volt erre: ezt még át kell gondoljam.

Jelen esetben nem hiszem, hogy a csillagászat témájában ily módon helytállna ez az állítás de részemrõl valami ilyesmit jelent a semmi.
#4403
A terminátor szélén levõ nagy krátertõl balra a holdi éjszakában világlik egy kör alakú kráter, az pedig a Theon Junior. Mindjárt alattuk, már ismét a terminátor vonalán van egy, Antonin Rükl szerzõ által A-val jelölt kráter. Ebbõl következtettem a Delambre-kráterre. Ha mégis tévednék, kész vagyok beismerni. kacsint (Egyébként e lunáris területtõl nem messze, déli irányban ereszkedett le az Apolló-16 ûrhajó holdkompja.) Kétségtelen, hogy a Teophilus mellett szól a nagyobb kráterméret.
#4402
Logikus gondolat, végül is sötétben mondja az ember hogy SEMMIT - SEM - LÁT nevet
Az egydimenziós pontot sem látjuk egyébként nevet
#4401
Noli mikor készült a felvétel?
Kosakiss kollega eddig is alapos tájékozottságot árult el sok mindenben, nem huzakodom tudásával és tapasztalatával, de úgy látom a Delambre kráterre 01.21-én LHT 09:50-kor vetült a terminátor szegyenlos
Saccolásom összehasonlítására adatok
DELAMBRE
Size:
Dimension: 54.0x54.0Km / 32.0x32.0Mi
Height: 3500.0m / 10600.0ft
Height/Wide ratio: 0.0673

Ha Noli hsz. idõpontját veszem alapul, a Teophilus illetve a Cyrillus kráter jöhetne szóba a terminátoron +-1 h intervallum valamelyikében.
CYRILLUS
Size:
Dimension: 100.0x100.0Km / 59.0x59.0Mi
Height: ?
Height/Wide ratio: Unknown height. Impossible calculation.

THEOPHILUS
Size:
Dimension: 104.0x104.0Km / 61.0x61.0Mi
Height: 4400.0m / 13300.0ft
Height/Wide ratio: 0.044

Amennyiben a hsz. napján és azt közelítõ idõpontban készült a kép én a Theophilusra saccolok, már csak a Delambrétõl jelentõsen eltérõ mérete és magassága miatt is, ezért lenne érdekes a felvétel pontos ideje (az EXIF-hez nem fértem hozzá) Nem Kosakiss kollegával huzakodok, csak a felvétel pontos idejét kérem ha lehet nevet
#4400
Elvileg semmi, a semmit viszont nem tudjuk elképzelni. Egy matematikaprofesszor kérdezte tõlem egyszer: mi a semmi? Hát, válaszoltam, ha behunyom a szemem, akkor semmit nem látok, csak sötétet. Dehát - jött a válasz, - a sötét az sötét, az pedig valójában a sötétség, nem pedig semmi. A kozmológusok régóta tanakodnak azon, vajon véges vagy végtelen a világmindenség? Magam sem tudok mást elképzelni, mint azt a világot, amelyben létezem.
#4399
Wappi azt én is szeretném tudni szegyenlos Nagyjából hét éves korom óta nyaggattam folyamatosan környezetem nálam okosabb embereit, mi lehet Univerzumunk határain túl - vagy milyen óriási térség foglalja magában az "üveggömböt", de soha senki nem tudta megmondani... egyszer 17-18 éves középsulis koromban alaposabban elfilóztam rajta, megfogott a pozitív és negatív végtelen olyasmi logikával, ha a párhuzamosok találkozhatnak a végtelenben, a koordinátatengelyek végtelelenbe veszõ egyenesei miért ne formálhatnának gömböt a végtelenben lezárulva. Valamiféle primitív vizuális elképzeléssel analógiát is vontam ahogy a tangensgörbék eltûnnek a pozitív végtelenben majd elõbukkannak a negatív végtelenben újra a pozitív végtelen felé tartva, ezzel odajutottam hogy az univerzum önmagába visszatérõ valami, egydimenziós pont, de végül arra az ellentmondásra jutottam hogy valójában nem is létezik az Univerzum, nem is létezünk. A hindu mitológia váltig állítja hogy valójában nem is létezünk csak az istenek álmodnak bennünket, dehát az csak egy mitológia a sok közül (legfrissebb a Mátrix) jobb a realitás, egy csinos pofi vagy egy jó pofa sör egy szép darab sülthús laza Vagy kilenc oldalon papírra vetettem egy tizenhét éves kamasz fantáziálását, oszt annyi azóta is porosodnak a papirok valahol nevet Azt vélem soha nem derül ki... beszélnek párhuzamos univerzumsíkokról melyek néha összeütköznek és ezzel õsrobbanást produkálnak, meg sok egyéb sci-fi határát súroló elméletet olvastam, de egy sem az igazi.. tudod, amirõl ösztönösen meg lehet érezni hogy igaz lehet nevet
#4398
ÉS mi van az üveggömb után ?nevet
#4397
Azt vélem érdemes megnézni Link Sztem jól sikerült átélhetõ képzeletbeli utazás, szépen érzékelteti a Természetet/Földet/Világûrt uralmuk alá hajtani óhajtó önhittek parányi méreteit...
#4396
Köszönöm a válaszodat!
#4395
Alighanem a Delambre-kráter (francia elméleti csillagászról elnevezve: Jean B. J. Delambre, 1749-1822). A kráter 53 km méretû, magas, teraszos fala messze kiemelkedik a környezetébõl.
#4394
Friss-ropogós kifli:
Link
Holdban nem nagyon vagyok otthon, tudja valaki, hogy melyik az a kráter, amelyik a terminátor közepe felé olyan szépen be van világítva?
#4393
Már nagyon vártam a képeidet, szuperek, a madárkás meg külön öröm!!! Gratulálok, és nagyon örülök, hogy láttad és megörökítetted!
#4392
Foltos napfogyatkozás: Link
#4391
"a Nap szélére úszott"
Ezjó. vidám
Amúgy szépek,gratula!
#4390
Köszönöm :-)
#4389
Köszi a képeket, nagyon jók, nem különben a fotósa is! kacsint
Nem láttam már Napot napok óta..., így legalább tudom, hogy is néz ki a "foltocskáival"! nevet
#4388
Hajnalban a Nap és az õ foltocskái:
Link
Az alsó légrétegek sûrû párája eléggé levette a kontrasztját a foltnak, de azért látni. Nem volt szabadszemes sajnos, már eléggé a Nap szélére úszott, így elevel oldalról látja az ember. De megvan. :-)
#4387
Én is távcsõvel gondoltam a meglesését! kacsint
Gyönyörû napos idõ van...kár, hogy elromlott a fényképezõm, pedig meglesném a foltocskákat távcsõvel... Majd máskor kacsint
#4386
Ez igaz is, de csak nagyobb teleszkópokon keresztül, hatalmas nagyitás mellett. Vöröses narancs szine puszta szemmel is igéretes és kellemes látvány. Akinek alkalma nyilik, nézze meg távcsõvel is!
#4385
Sajnos nem valami sok kép van a vödörön a tegnapi fogyiról, de érdemes megnézni õket:
Link
Van a második oldalon magyar is, ráadásnak szép reszketõs a Nap rajta, tuti volt zöld fény is korábban:
Link
A kedvencem a fenn lévõ fotók közül ez:
Link
szerintem mindent visz!
#4384
Hát nálam iszonyú jó ég van most, remélem, marad hajnalig, ködöt csak a Balcsi felé látok. Aztán felõlem napkelte után fél órával beszürkülhet, de már kellene egy kis foltos-zöld fényes cuc nagyon. Meg már a Merkúr is egész jól látható kell legyen, fényes is eléggé.
Szél semmi, hûlünk is, így nem esélytelen egészen a zöld fény se. És még holnap is lesz reggel, ha ma nem jön össze. (szerencsére szabadnapos vagyok ma is meg holnap is)
Az én alvókám nem olyan jó...
#4383
Ezt a mesét nem veszem be! hideg
Különben is a Telihold méretû Marsnak augusztusba van itt az ideje... beteg Szánalmas, hogy volt valakinek annyi esze, hogy képes volt egy ekkora butaságot elindítani a világhálón...Sokan meg persze beveszik... havazas
#4382
Link :-)
#4381
Akkora lesz a Mars, mint a Telihold! hideg
#4380
Nagyon jó képek születtek mind a foltokról, mind a napfogyiról! Gratulálok mindenkinek! Kicsit bánom, hogy ennyire látható volt és nem néztem, nem is figyeltem, de rájöttem, hogy egész nap nem láttam a Napot, így kissé megnyugodott a lelkem!
Én január 27-re készülök, amikor földközelben lesz a Mars. Azt hiszem ez nem kamu lesz... Remélem akkor is sok képet láthatunk majd! nevet Meg ha persze derült egünk lesz...
#4379
Reggel nem tudtam mire vélni a jelenséget:Link
most már értem nevet
#4378
Olyan jó szunyókám van, hogy ha a semmiért másznék ki a meleg takaró alól, azt nehezen viselem! nevet Utána meg már nehezen alszok vissza.
Bár ahogy látom meg is oldódott a kérdés: full köd van!
#4377
Baró!Örülök,hogy sikerült!nevet
#4376
Sziasztok.
Mai napkelte, ennyit sikerült elkapni:
Link , Link .
#4375
Felébredsz, kinézel. Ha van ég, lefõzöd a kávét, megiszod, aztán kimész, ilyen egyszerû. :-)
#4374
Meg is éri! Kelõ Nap foltokkal!
Gyönyörû lehet. Még a végén én is felkelek! nevet Bár tudnám, hogy érdemes lesz-e!?
#4373
Nálam nem bírt kiderülni napnyugtára se... :-( Pedig felmentem volna a hegyre, lenyugvó foltokért... Ha csoda lenne s reggelre lenne keleti egem, fel is fogok menni. :-)
#4372
Hát persze, hogy most hétágra süt a Nap! :/
#4371
A felhõk nem tudtak annyira kisimulni nálam, hogy be tudjam lõni, azok a másodpercek arra voltak elegendõek, hogy kattintsak... Valamennyire közeledik hozzánk is a tisztulás, vékonyodik a felhõ meg kicsit kezd szakadozni is, ha elmennek rendesen, napnyugtára azért figyelek majd. Ha szabadszemes, akkor tutira látni lehet majd.
#4370
Mongóliába! nevet
#4369
Itt most furcsamód szép derült az ég. Próbáltam a
foltokat hegesztõüveggel nézni, de nekem nem szabad-
szemes szomoru Pedig régebben nagyon sok volt az.
Vagy a szemem romlott, vagy határeseten van a Nap
alacsony helyzete miatt.
#4368
Itt a foltom: Link
Azóta se látszott ki a Nap...
#4367
Az nem lényegtelen, hogy milyen zavarásra gondolsz.
Mert pl. nálunk egyáltalán nem zavaró Bp fénye, mert
a közelebbi kisebb-nagyobb települések fénye elnyomja.
Ettõl függetlenül zenitben általában 6 fölötti a hmg.

Szóval azt fogalmazd meg, hogy milyen céllal keresel
sötét egû helyet.

Ernõ. Ludányhalászi.
#4366
Zselic..?
Még a Mátrából is látni Budapest fényét...
#4365
sziasztok!

lenne egy elég amatõr kérdésem: kb. milyen messze kell/érdemes menni Délpesttõl D/DK felé, hogy a fõváros fényszennyezése már ne nagyon befolyásolja a látványt?
#4364
Értem :-)) Egész olyan lett, mintha H-alfa szûrõvel készült volna.
#4363
Medzsik! nevet
Dehogy,1/4000 f45 RAW-ban,aztán az expozíciót teljesen lehúztam (-4) kicsi kontraszt,kicsi Clarity csúcsfény max-ra és a fényesítés is,majd kis élesítés.Ennyi. nevet
#4362
Egyébként mivel fényképezted, hogy ilyen lett a Nap? Valami szûrõvel, vagy hogy?
#4361
Noli: nevet
Tomi: szomoru
#4360
Sajna itt reggel szokás szerint :/ borult volt!
#4359
A foltom nekem is megvan, szerencsére pont akkor volt szünetem, amikor 7 másodpercre elvékonyosott annyira, hogy le tudtam kapni a foltocskákat. :-)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-12 01:47:05

Ercsi

0.6 °C

27000

RH: 74 | P: 1019.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134662

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.