2025. január 11., szombat

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#4758
Aj, de baró!!!
#4757
Igen, megvan, köszönöm! És nagyon köszönöm a linket is a csillagászat-történeti értékû videóról!
#4756
Nem csak megnõ de még találnak is emberek meteorit darabokat laza [esõ]
Link

Amúgy pazar a videó amit ma bemutattak nevet
#4755
Már van hang is. A maximális fénye csakugyan messze meghaladta a holdét. A bolidák akár többszörös robbanást is mutathatnak (ez okozza az ismétlõdõ, váltakozó erõsségû villogásaikat), a legnagyobbat, az utolsót a szétesésekor. Bizzunk benne, hogy mielõbb találnak darabokat a kozmikus jövevénybõl.
#4754
Lenyûgözõ!
#4753
Megelõztél, egyébként 20 órakor a nyilvánosságra hozó tv csatorna "közkedvelt" magazinjában részletesebb összefoglalót ígérnek, talán a Földet érési esélyekrõl-lehetõségekrõl is hallhatunk valamit. Egyébként annyit még, hogy édesapám észlelte az eseményeket és határozottan állította, hogy kettõ felvillanást látott, amelyek között néhány másodperces idõköz volt. A két villanás egy-két felvételen is felmerült már, asszem a Miskolcin is. Ez vajon mit jelenthet? Talán a darabokra robbanás után még maradt nagyobb darab és az is robbant. No mindjárt kezdõdik az általam évek óta nem látott hírös magazinmûsor, most kivételesen eléülök. (Képes lennék kocsiba ülni és elindulni darabokat keresni, úgyse volt még birtokomban ilyen kõdarab, aztán persze leadnám egy múzeumnak).
#4752
Amennyiben nem tudnátok a hangerõt felvinni (elõször én sem találtam... zavarban), akkor itt egy másik link, "rendes" hangerõ csúszkával: Link nevet
#4751
Á.. megvan.Ok! nevet
#4750
Nálam sincs Tv-hang.
De azért szép felvillanás.
#4749
A felvételét fel tudod hangosítani a kis kép alján, jobb oldalon a hang ikon melletti sávokra kattintva.
#4748
Miért nincs hang?
#4747
Most jött levlistára:
Link
Megvan az éles felvétel a tûzgömbrõl!!!
#4746
A szudáni, földet ért égitestnek is hosszú, nagy nyoma volt ( Link ), mégis megtalálták a darabjait. Nincs összefüggés szerintem.
#4745
Elfogadható nézet szerintem is.A felsõ légköri történések elég ritkák, ezért a hallott hanghatások is egyediek lehettek.

Pl. a villámok is ionizálják a levegõt,és a gyors kitágulás, lég-hangrobbanás a dörej.Annak is a hullámai,(a mély, de nagy energiájú hosszúhullám ugye messzebb terjed).

De ez nem 10 ezer méter alatti esemény volt, hanem sokkal magasabb.Itt is történhetett ionizáció,de annak terjedése onnan a magasból nem volt még (kisérletezve)- bocs de nem jön be az idevágó szó-, és még a hangsebesség átlépése,- ha jól emlékszek 340 m/sec. a felszínen- az is mást produkálhatott a felsõ ionosz-tratosz rétegekben.

Az elégett "maradványok" füst- por- apróbb részek meg több száz négyzet km.-en szóródhattak szét, lebegtek alább, és növelték a Föld tömegét, és lassították a forgást.
nyelvnyujtas kacsint



#4744
A bolida NLC-szerû nyoma meglehetõsen hosszú. Ez arra utal, hogy a meteoroid sokáig éghetett az ionoszférában (a szemtanûk a kozmikus test pályájának valószinûleg csak a végét észlelték), amibõl arra lehet következtetni, miszerint akár teljes egészében még a légkörben megsemmisülhetett (elhamvadt). Ebben az értelemben pedig földre jutott nyomok (meteoritot) aligha lesznek fellelhetõek. Kinek mi errõl a véleménye?
#4743
Igen. laza

Más: 1-2 hete láttam a Geo.-Chanel- en, vagy a Spektrumon egy hátborzongató filmet a világvége témában, a gyilkoló gamma-sugár kitörésekrõl.
Ha épp nincs leesõ történés,vagy Nap-Hold fogyatkozás, írna valaki errõl?
Köszi. nevet ( szomoru )


#4742
A Km / m elírtam, bocs. A sztratoszféraugró ürge 40000m-rõl jön, a mûholdak már lehetnek 40000km-en.
Ettõl azonban nincsenek egy helyen, a mûhold beér a sûrûbb légkörbe, elég. Ergo nem lehetnek a sztratoszférában mûholdak...
#4741
A magasság sztem az körül lehet.(km. -m. kacsint )de lehet alacsonyabban is. laza

#4740
Azért a pályavesztett mûholdak nem 40000km-en vannak, hanem egy nagyságrenddel magasabban. :-)
#4739
vidám vidám laza
#4738
Heló Nano!

Na aztán ezt a kísérletet is sok számítás elõzheti meg.
Visszatérve kicsit a meteoritokra, vagy a pálya vesztett öreg mûholdakra; a magasság, a beesési szög,a tömeg, a felület nagysága, az anyag, az anyag szerkezete, a belépési sebesség és még sorolhatnánk, mi féle hatások érvényesülnek pár perc,- mp. leforgása alatt.
Az ember ezt elõre tervezheti, abban is sok a bizonytalanság.Egy belépõ kõzet, vagy fém-hulladéknak nincs sok választása.Elég, vagy nagyot koppan... Az utóbbi a rosszabb. szegyenlos
#4737
A kapszulában nyílván lesz nyomáskiegyenlítés is, így észre fogja venni ha "ereszt" a ruha.

Itt a öreg: Link
#4736
Hangsebességgel átsüvít az elõtte két nappal kidobódott vulkanikus kénsavfelhõn és leolvad róla a ruha. Mi pedig kontstatáljuk, hogy a mai vulkáni naple MÉG látványosabb, mint tegnap. nevet
Fekete humor off.
#4735
Ez olyan hasonló, mint a nagy nyomások színpada a tenger fenéken.
Csak éppen fordított felállásban. A hegymászók 8800 méteren már kómálnak,ha elõtte nem szoktatják magukat hozzá.
Ha kilép a kapszulából,- vagy a ruha "ereszt" -halott lesz.

"Suhogós melegítõ helyett egy komplett, nyomásállítós ûrcuccot fog viselni. Citromsárgát. A $100,000-os (20M Ft) szénszálas mackó extrém körülmények között is életben tartja a skacot, de így is lesz olyan, hogy belül rettenetesen hideg lesz, de végül +65 fokra is felhevülhet." zavarban

#4734
Talán nem nagyon nagy off: Link :-O szegyenlos
#4733
Köszönöm a válaszokat! nevet
#4732
Persze, hogy igaz, ahogy ugyanez volt a szumátrai rengés után is. Ez így normális.
#4731
Nincs benne semmi rendkívüli: Link
#4730
Link
Ez ijesztgetés vagy tényleg van valami igazság benn?
#4729
Kicsit utána néztem a meteoroknak. És ráakadtam erre ami megmagyarázza, hogy milyen színeik vannak.
" A fényes üstökösök színképe molekulák jelenlétérõl árulkodik. A Nap UV-sugarai fluorszcenciát idéznek elõ. A kóma és a csóva színképe részben folytonos, ami a Nap visszavert fényére utal, részben fényes vonalakból álló emissziós színkép. Elsõsorban a C, H, N és O vonalai ismerhetõk fel benne. A kóma semleges és ionizált, a csóva túlnyomórészt ionizált molekulákból áll. A kóma színképében található molekulák a CN, CH, OH, NH, C2, CH2, NH3, ionizált molekulák a CO+, CO2+, OH+, CH+. A csóvában pedig a CN, CO+, CO2+, CH+ és az N2+ sávok fordulnak elõ. Az üstökösök színképének elsõ elemzése Swings csillagász nevéhez fûzõdik.

A meteorok színképben elsõsorban a Na, Fe, Ca, Mn, Cr, Si, Ni, Al semleges vonalai és a Ca, Fe, Mg és Si ionizált vonalai figyelhetõek meg. Gyors meteorok ( v > 30 km / s ) esetében a Ca II, H és K vonalak dominálnak. Az ionizációs energiából meghatározható a meteor sebessége az atmoszférába való érkezéskor."
Forrás akit jobban érdekel: Link
#4728
Tamás, én majd vigyázok, hogy legalább tõlünk ne menjenek szenzációhajhász hirek. kacsint Mi vall a bolida mellett? Elõször, a fénymenetében a robbanó tûzgömbök jellegzetes lüktetése figyelhetõ meg. Másodszor, eltûnése elõtt lobbant a legnagyobbat. Harmadszor, láthatósági ideje nem volt több néhány másodpercnél. Negyedszer, a szine egybehangzóan zöldes volt, ami megegyezik az általam (és mások által korábban) megfigyelt, a telehold fényét elérõ vagy azt meghaladó bolidákkal.
#4727
Az elsõ mondat igaz. Nyílván nagyobb a Naprendszerben, mint azon kívül. Bár ez sem pontos megfogalmazás, de nem menjünk bele a részletekbe. Már csak azt nem értem, hogy miként kapcsolódik ez ide nevet
Igen, a sebességdiszperziós profil sem egyszerû a Naprendszeren kívül. Ezt sem értem hogy jön ide nevet

És harmadszorra is igen, lehetett ûrszemét is akár. Ezt kivételesen értem, hogy miért mondtad kacsint
#4726
A bolygóközi és a Naprendszeren kívüli törmelékek eloszlásának sûrûségi aránya nagyobb lehet. kacsint
Még a haladási sebesség és irányról még nem is beszélve. zavarban nyelvnyujtas

Vagy lehetett valami ûrszemét leesése is, bár nem tudom annak milyen a jelensége.
#4725
Igazad van! Bár ismerõsöm is mondta, hogy tényleg világosabb volt... De ebben egyetértek, hogy most sok-sok ember fog fényeket látni az égen. Talán még a Holdra is rá fogják majd fogni, hogy egy tûzgömb, vagy akármi... beteg Olvasva a cikkeket eléggé elképedtem...dehát mi mást várhattunk volna... zavarban hány
#4724
Ajjaj Noli ezt nem kellett volna! nevetnevet Most jönnek ám majd csak az UFO magyarázatok; hogy még Lengyelországból, Ukrajnából, Csehországból, Szlovákiából, Romániából is megfigyeltek "hasonló" jelenséget = megtámadtak az UFO-k!


Nano: vidám Nem ártana! Még hogy szakértõ??? (miii???)
#4723
Egy lengyelországi tûzgömb-figyelõ webkamera rögzítette a mi tõzgömbünket. A helyszíne Poznan közelében, Szamotu³y-nál volt:

beillesztett kép


#4722
A baj csak az, hogy már teljesen más hangzata van ennek a rövidítésnek. Éljen az elbutított társadalom!

Ancsi, a nyakam rá, hogy az elkövetkezendõ pár napban 1-2 nagyságrendel megnõ a titokzatos fényjelenséget látók száma az országban. Minden napra fog jutni egypár... zavarban
#4721
Az indexes cikkben az a 8 másodperces fény és hang között eltelt idõ számomra kissé furcsa és érdekes. Ha csak abból indulok ki, amikor zivatar van és számoljuk a villám és dörgés közti idõt, akkor ennek nagyon közel kell(ett volna) lennie Aggtelekhez. Függõlegesen, vagy vízszintesen...
#4720
Szép Estét! nevet
Egyik ismerõsöm most mondta, hogy munkatársai tegnap este (20:40 és 22:00 között) láttak egy fényes gömb alakú "valamit" az égen, ami késõbb úgy nézett ki, mintha "szikrákat" szórna ki magából. Olyan fényes volt az ég, mintha nappal lett volna. Hangot nem hallottak, de a fényt a megadott idõközben végig látni lehetett. Zalaegerszeg környékén - Andráshida -, Babosdöbrétén és Sárhidán is többen látták. Vajon ez mi lehetett? Meteorra vagy hasonlóra tippeltem, de amikor mondta, hogy nem csak egy pillanatig volt nagyon világos, akkor passz-t mondtam... Nálam sajnos le volt engedve a roló, így nem láttam a fényt, pedig nincs tõlem messze Zalaegerszeg...Sajnos több infót nem tudok én sem...
Elõre is köszi a segítséget! nevet
#4719
A Hír TV-n 20:05 után lesz szó az "UFO"-ról.

Egyébként az UFO elnevezéssel semmi gondom, hiszen azonosítatlan (azonosíthatatlan?)repülõ tárgyat jelent; tehát ha egy váza repül felém, amit nem tudok azonosítani, számomra az is UFO.
#4718
Kár, hogy nem a saját nyelvét... ki...
#4717
Nagyon vágja ez a Kohánka! zavarban zivatar
#4716
"Mégsem meteor volt a titokzatos izzó tûzgömb?" Link

"Kohánka szerint a vasárnap éjszakai tûzgolyó lehetett olyan különleges meteorológiai jelenség is, mint a sarki fény, ám azt nem kíséri zaj. A másik lehetõség az ufójelenség, mivel az ütemesen ismétlõdõ fény- és hangjelenséget nem lehet megmagyarázni - közölte Kohánka István."
Hát ez nem semmi vidám
#4715
Kedves Észlelõk!
Kérek mindenkit, aki szem-, fültanúja volt a fényes bolidának, hogy az adatok tudományos feldolgozása érdekében vegye fel velem a kapcsolatot. Kellene az észlelés helyszíne, a legnagyobb fényesség iránya (észak 0 fok, kelet 90 fok) és magassága fokban. A tûzgömb haladási irány (pl. balról-jobbra 30 fok lejtéssel). A villanás és a hanghatás közötti idõ. Aki hozzáfér kameraképhez, amin a villanás látszik, netán tárgyak árnyékot is vetnek, azok nagyon lényeges lennének.

Köszönettel: Berkó Ernõ
[email protected]
#4714
Üdv! Még múltkor lusta voltam, nemszúrtam be ezt a képet! Ismerõs nagyágyújával csináltam! Nikon - 400mmtele + fókuszkétszerezõ. Az én állványomon! Olyan holtjátéka volt, mint egy özönvíz elõtti járgánynak! Link
laza
#4713
A "szokásos babona" alatt azt értem ami vélhetõen mindnyájunkkal megesik nemegyszer, hogy abbahagyva egy megfigyelést vagy épp csak hátat fordítva, azt követõen jelentkezik a várt jelenség, bosszantóbb esetben "két mentés között". Tavaly szalasztottam el így egy fényes "csíkhúzós/porzó" meteort, több órai eredménytelen fotózás után, már összepakolás közben (de azt legalább láttam, pályát is rajzoltam az egyik "üres" képre). Elég gyakran látni olyan, ritkának aposztrofált jelenséget is, mely nem kerül digitális (semmilyen) rögzítésre, "természetesen" felkészületlenség, megfelelõ eszköz hiányában. Ráérõ idõ hiánya miatt nem is észlelhetõk ezek, pedig sztem egyes ritkának mondott jelenségek nem is olyan ritkák, csak idõhiány miatt keveset tartózkodunk a szabad ég alatt.
#4712
No mégis elrebesgetem utólag a tapasztalatom nevet Akkor este a gép elõtt ültem és én is hallottam egy erõs, kettõs pattanást (földszinten, zárt ajtók ablakok mellett). Elintéztem azzal hogy tüzijáték, mert évszakfüggetlenül, kellemesebb estéken gyakori szokás lett újgazdagéknál vagy a Wellness hotelnél a "kerty-partyt" tüzijátékkal színesíteni. Petárdának véltem tüzijátékokra jellemzõ hangokkal - elõbb a hajtóanyagrobanás azaz a kilövés csattanása, majd kis idõre rá a kibomló tüzijáték anyagai robbanásának recsegõ-ropogó robaja, ezért nem reagáltam rá. Az se volt feltûnõ, hogy csak egyetlen ilyen zaj volt, mivel az is szokássá vált, hogy "háziünnepségen" nótázó hangulatban egy-egy "hétvégis" jókedvében gázpisztollyal kilõ egy rakétát, annak is hasonló a hangja. Felvillanást nem láttam, este leeresztem a redõnyöket és a házban ültem nem az erkélyen. Ha kirohanok a zajra, akkor sem látok semmit. Kicsit bánom, mert este meteorfotózni akartam, de lustaságból nem települtem ki "úgyse lesz semmi", bár tényleg nagyon motoszkált bennem a "szokásos" babonás érzés hogy MOST fogok elszalasztani valami érdekeset szegyenlos Elszalasztottam zavarban
#4711
Csak most olvasom, hogy mi történt. Akkor épp a CNN-t lestem a chilei földrengési pánik miatt. Én csak annyit érzékeltem, hogy volt egy hatalmas villanás, és fényesség. Az egész égboltot bevilágította. Megnyugodtam, hogy lett rá magyarázat, mert nem tudtam mire vélni.
#4710
Tavaly tavasszal én is láttam hasonlót bár errõl lemaradtam én is.
Olyan fél 9 fele lehetett mikor mentem haza. Azt vettem észre hogy vmi nagyon fehér és mindent beterítõ fényt látok. Majd
azonnal felkaptam a fejemet és bámultam az eget. Ott láttam
kb egy arasznyi hosszúságú fehér csíkot olyan mintha a római
gyergyát lõttek volna ki.

"Bocs ha nemide tartozott. Akkor öröljétek.
#4709
Fuuuuuuu laza laza Ez nagyon ott van..Fõleg mikor már csak a tárgyat mutatja elhaladni a látóhatár felé valami kegyetlen nagy sebességgel. nyelvnyujtas Bár én még pár másodpercig tovább hagytam volna ezen a kamerán a figyelmet,s nem pedig gyorsan összevágni egy másik kamera nézettel.
Minden esetre nagyon ott van.
Élõben megnéznék egy ilyet.. szegyenlos nyelvnyujtas

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-11 13:40:52

Ercsi

3.3 °C

22500

RH: 80 | P: 1017.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.