2024. szeptember 29., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#56974
Ogmet jó hír, hogy itt szinte teljesen leállt nemrég, itt is volt egy 15 perces "szélvihar", közben valami nõ a fejem fölött nevet
#56973
Az a baj az MKR-rel, hogy Orosháza ezt is megúszhatja csapadéknyommal... nevet

Amúgy az estofex tényleg jól teljesített! Gratula nekik nevet
#56972
Elvileg igen nevet
#56971
Szakad! Az imént borsónál nagyobb jég esett.
#56970
Megjött az északi szél, úgyhogy nagy zivatart már nem várok.
#56969
De vegyük például a tegnapot...tegnap ha nem tévedek, nagy magasságban volt labilis a légkör, nem véletlenül villogtak az üllõk 50 km-re a celláktól.Magasan villámlott. vidám Ilyen esetekben elvileg lehetséges lehetne.

Ogmet: Szinte az egész országban az fúj. nevet
De egyébként Budapesten tényleg ne várjatok sokat, kis villámlást maximum.
#56968
Itt van az egyik villám:

beillesztett kép



Elnézést a minõségért, de szabad kézzel fotóztam, állvány nélkül. laza
#56967
Az Estofex ma mérnöki pontossággal rajzolta ki az eseményeket! Közben már itt is vannak lecsapók, a csapadék intenzitása még mindig nem "méltó" egy vérbeli zivatarhoz.

szerk: Durva felhõszakadás, borsónyi jég! Emelett szinte teljes szélcsend!
#56966
Akkor pacsi! (Igen, tudom, hogy ezt mondtad, meg is örültem mindjárt, hogy egyetértünk, csak nem adtam hangot neki. kacsint)
A Nyuli által írottakról szakvélemény?
#56965
Itt vagyunk a legszélén. Folyamatos villámlás, idõnként mély dübbenések, viszont csapadék nyista. Bármi lehet még, és az ellenkezõje is. Lehet, hogy megússzuk relatíve szárazon...

Csak le kellett írni, ömlik! ESÕÕÕÕÕ! zivatar
#56964
A villámok falfelhõt világítanak meg!
#56963
Az attól függ, hogy a felhõ melyik részébõl indul a villám. Ha az "aljából", akkor az nem igazán érinti a recirkulációs területet, ami elsõsorban felelõs a jégméretért.
#56962
Itt Ac cast-ok egymás hegyén hátán. De még mindig semmi. Azt hiszem mi leszünk a határvonal a zivatarok szempontjából...
A szerb rendszer alig mozdul.
#56961
Szóval a sok lecsapó képes lehet csökkenteni például a potenciális jégméretet is?
#56960
A villámnak állítólag "szele" van, "légnyomást" csinál, mint bármely explózió. De ez csak a nagyon közelieknél érezhetõ. Itt nyilván másról van szó, de a nyomáshullámot, mint tényezõt én sem zárnám ki az intenzitásnövekedésben. nevet
#56959
Arra felfigyeltem Én is, amíg látható volt, fotóztam. Errõl azonban csak holnap lesznek képek.
Mostanra úgymond elfüstölt. Viszont az egyik kialakuló kis gomolyfelhõ szemmel láthatóan rotált. Nem tán szupercellás konvekciót jelzett ezzel?
#56958
Ezt mondtam én is: a fel és leáramlás határán vannak, így logikus, hogy az egyik lecsapó után (ami nagy valószínûséggel a legközelebbi) jön a csapadék. ->feketemacsaka-effektus

A villám akusztikus hatása nem játszik szerepet a csapadékképzõdésben. A nyomáváltozás hamar (exponenciálisan) közel 0-ra csökken. 1 km-re már csak 10^-4 atm 70 méterre már közel ez az érték és 35 centire is csak 2 atm.
#56957
Gyülekeznek a felhõk, nemrég készült kép a már említett Cb-rõl Link
#56956

beillesztett kép

#56955
Szép dolog tart feléd! zivatar
#56954
Fotóztam villámokat, töltök fel képeket! zivatar
#56953
Látjukvidám Link
#56952
Fantasztikus, ami összeállt tõlünk keletre, gyönyörû villámparádé van, most értem haza fociról, kár, hogy nem vittem fényképezõt. Teljesen úgy tûnt, mintha átugorva minket állt volna össze a rendszer, de most nézem a radart, egyáltalán nem északnyugati az áramlás, hanem inkább délnyugati. Ennek megfelelõen most már gyenge záporesõ társul az intenzív zivatartevékenység mellé. Isteni volna, ha kitartóan esegetne egy ideig, hazafele jövet több helyen is kisebb porvihart éltem át, nem volt kellemes egyáltalán.
A levegõ felfrissült, tárva-nyitva minden nevet

Keletre rengeteg lecsapó volt fél órával ezelõtt.
#56951
Én meg alatta laza zivatar UPS GÉP KIKAPCS
#56950
Lehetett volna ezerszer jobb a videó minõsége, de ez az északi szél még rajtam is majdnem kifogott, ráadásul a Nap már régen lement. Azt a Sprinterx2-s feliratot én tettem bele (direkt).
Meteoros most biztosan deszkázik...
#56949
Ennyi volt, szivás... itt vagyok a nyugati szélén! laza
#56948
Egyelõre csak felhõvillámok, lecsapót még nem láttam. Az esõ közepes intenzitással esik.
#56947
Én a dobhártyámmal szoktam érzékelni ezt a lökéshullámot. nevet
#56946
Azért Nyuli magyarázata kicsit tudományosabban, és jobban hangzik... nevet

21-es!
Én sem éreztem még, de nem is voltam még kint szabadban, amikor közvetlen közelre csapkodott... vidám
#56945
Azé' csak kifejtetted! nevet
Viszont akkor ezt a lökéshullámot a felszínen is éreznünk kellene, nem? Én eddig nem éreztem - szerencsémre. kacsint
Egyébként az én elgondolásom akkor született (szintén a józan paraszti vonalon), amikor már elég sok villámfotómat néztem vissza. Azt figyeltem meg, hogy ahol a lecsapók szeretnek ügyködni, az leginkább a csapadéksávok széle.

kzsoci: De nyugtass meg, hogy nem löki a vízcseppeket is odáig! nevet
#56944
Ahá, nagyon érdekes!
Azért azt furcsállom, hogy annyi a "zivatarszaki" itt a fórumon, ez az ordítóan feltûnõ jelenség mégsem került eddig terítékre. nevet
#56943
Szerintem itt benyaltuk , a K-i határ mentén fog felhúzni. [esõ]
#56942
Nyugat, délnyugat felé, a rengeteg felhõvillám mellett, megjelentek az elsõ lecsapók.
#56941
Az igaz, hogy nem minden lecsapónál nõ meg az intenzitás. Viszont ha megnõ, az mindig egyformán és nagyon jellegzetesen történik -a latenciaidõ is kb. ugyanannyi. Aligha lehet szó "feketemacska effektusról".
#56940
Ha ki tudnám fejteni, akkor nem kérdeztem volna nevet
Gondolom a hang kiindulási pontjától származik a többletcsapadék. Mint amikor egy robbanáskor lökéshullám keletkezik, itt is a hanghullámok nyomják el a vízcseppeket, oda, ahol már amúgy is "tartózkodnak"... ott ütközve, egyesülve, nagyobb cseppeket, és intenzitást okoznak.
Lehet, hogy hülyeség, de én mindig is erre a "józan paraszti" okra gondoltam. Persze adódhat ez a témabeli tudatlanságomból is szegyenlos
#56939
Na most elált az esõ. De nemhinném hogy ennyi volt! laza
#56938
Pont felettem van a spirális karja a zivatarfelhõnek. Sávos szerkezetû tehát forog.
#56937
Villám-térkép hamar meghalt. hideg
#56936
Igen, nagyon szép kis darab. nevet

10 perces változásai:
Elsõ: Link
Második: Link
harmadik: Link
Negyedik: Link

Ha esetleg villámok szépek lennének és lekaphatóak érkezek azzal is. nyelvnyujtas

Flurries: itt még lehet követni a villámokat: Link
#56935
Gosztony, 57 mm esett ott. Néhány helyen ennél több is lehetett, ahol nem volt észlelõ.
#56934
Én inkább olyasmire gondolok, hogy amikor a zivatarfelhõ fel-le áramlásában a jégszemek elkezdenek hízni fokozatosan egymásnak ütközõdnek, bizonyos mennyiségû töltést hozva létre. Amikor a jégszemek már akkorát, hogy az egymáshoz dörgölõdés elektromos kisülést vált ki, megtörténik az elsõ villám és az azt követõ dörgés. Szerintem ilyenkor a jégdarabok már olyan nagyok, hogy a feláramlás egyszerûen nem bírja el és elkezdenek esõ vagy jég formájában kihullani a zivatarfelhõbõl. Minél sûrûbb lesz a kisülés, gyakrabban dörög annál több jég tartózkodik a fõ feláramlása és egyre sûrûbben hullanak alá.
#56933
Egy tegnapi villámfotónk.(facebook) Link
#56932
Biztos igazad van, csak fejtsd ki egy kicsit! nevet
Honnan származik a többletcsapadék ilyenkor?
#56931
Dehogynem -persze hogy a feláramlás lebegteti a cseppeket, lassítja az esésüket, sõt, emeli azokat. Azonban ez nem mond ellent annak, hogy elektrosztatikus vonzás (vagy taszítás) is befolyásolja a cseppek mozgását a zivatarfelhõben. nevet
#56930
Egy 1964-ben felállított elmélet szerint (melyet persze kutatásokkal igazoltak) a kisülés okozta töltésváltozás komoly hatással van a kristályszerkezetre és a részecskeméretre, és a cellában uralkodó fel- és leáramlási viszonyok is felborulnak; a kisülés után a részecskék tömege akár a százszorosa is lehet az eredeti tömegnek. A jelenség neve "elektrosztatikus csapadék-effektus". Az egész persze jóval bonyolultabb, ez csak a kvintesszencia nevet
#56929
Számomra is ez tûnik valószínûbbnek. Mindenesetre a legközelebbi zivatarnál kifejezetten fogok erre figyelni. nevet

Nanovich nevet

@Metfickó: tudtommal a jégszemek közötti dörzselektromosságot már elvetették a felhõben történõ töltésszétválasztódás magyarázata szempontjából. Bár egyes dokumentumfilmek elõszeretettel hivatkoznak erre, talán, mert könnyû elképzelni (bár szerintem azokat se nehéz, amit az egyetemen tanultunk nevet ).
#56928
HP sc Szegedtõl délre! Tuti az!
#56927
Na most megkapom ami jár zivatar Aszta öntik laza
#56926
Hát a tegnapinál csak szebb lehet.....
#56925
Így van. Nem tudom, hogy kolléga ezt honnan szedte, de nyilván nem ez a jelenség háttere (legalábbis szignifikánsan nem jétszik szerepet). Az viszont közelebb állhat az igazsághoz, hogy a CG-k nagy része (több mint 90%) negatív, melyek fõleg a mélyebb konvekciónál jelentkeznek, és történetesen a legnagyobb hidrometeor-sûrûséggel járnak együtt. Amikor ott vannak a lecsapók, jön a csapadék is. Fõleg ha jó irányból jön, márpedig nagyrészt a beáramlással ellentétes irányból jön. Ez egy olyasfajta csalódás lehet, mint a mindighétvégénjönnekafrontok nevet Ha ezzel ellentétes (vagy Thermometert megerõsítõ) dolgot lelek fel a "bibliában", akkor jelzem kacsint

Utolsó észlelés

2024-09-29 09:25:21

Csesznek

11.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.