2024. szeptember 25., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#81308
Neked inkább a vasárnapot kellene figyelned, ott van némi esély, emlitést érdemlõ hóra. A GFS jelenleg is tartja magát csapadék terén, 925-ön éppen szódával elmenne, de viszont sem a talaj közelében sem a magasabb részeken nem lesz emlitést érdemlõ szél, ami kedvezne a hópelyheknek. Csak fissülhetnének már a többiek is, hogy ezt a felvetést megerõsítsék.
Ez a lehetõség mindig fennáll. nevet
#81307
Nincs mirõl beszélni Link
#81306
A következõ 5-6 napban igazi, Magyarországra jellemzõ, téli idõ lesz, legalábbis az általad linkelt grafikon alapján ez látszik nevet
#81305
Kárpátaljára havazást, havas esõt írnak az ukránok. De valószínûleg a határ lesz a határ, mert a határhoz havas esõt tettek, ide hozzánk meg esõt. Kárpátalja É-i részére intenzív havazást várnak.
#81304
Hát nem tudom miért!szomoru
Meteo:Ha lesz valami akkor akár havas esõ is lehet este felé már!vidám havazas
#81303
Egész nap ilyen a radar felettem és max csak szemerkélés volt belõle az is csak néha.
#81302
Kár hogy csak esõ lesz.
#81301
Nem rossz!vidám laza Link
Vajon mi lesz belõle,el-e ér idáig?vidám havazas
#81300
Teljesen úgy alakulnak a dolgok ahogy sejtettem is.Pár napig lehetett bizakodni az igazi blockingban(még a múlt héten),de ezt is elpuskázza a tél.
De azért lehetett sejteni már valamit régen.
#81299
És milyen komoly konvekció van a front után is! Hiába no, ott még közel van a tengervíz.
#81298
Úgy néz ki még nem, de ne félj február márciusban megkapjukkacsint Csak akkor már én se fogok annyira vágyni rá mint jelenleg.
#81297
Érdemes kiválasztani a jobb alsó sarokban a "fogaskerekeknél", hogy a villámlást is megjelenítse. Szép vonalba rendezõdés van!
#81296
Ez röhej, már komolyan mondom! Sosem lesz itt tél duhos
Link hány
#81295
Nálunk is 3 hPa/h körüli a légnyomás csökkenésének üteme. A múltkori Joachim ciklonnál a legnagyobb nyomásesés egy óra alatt 2,9 hPa volt, most eddig 3,4 hPa, és ez még délután jó eséllyel változhat.

MetFickó: szerintem ez a viharciklon eléggé hasonlít az Emmára, csak az események kb. 6 órás csúszásban vannak ahhoz képest. Kérdés, hogy ha eléri az Alpok vonalát a rendszer, akkor mi lesz vele, de én továbbra sem zárom ki, hogy legalább északnyugaton elõforduljon belõle zivatar az esti órákban.
#81294
Link Továbbra is szépen nyomon követhetõ a Cb láncolat, amely a hidegfront vonalán vonul. Németországot lényegében ledarálta, még a déli részeket éri majd el. A felhõtetõ 5-6 km magasak.
#81293
duhos Jézusomatyagatya.......
Ott a tetõszerkezet is kapja az ívet rendesen!
TE! Az már majdnem életveszélyes!!!!!!! duhos duhos duhos
havazas A fele jöhetne erre is nyelvnyujtas !!!
Ott biztos nem jár már a kenyeres autó zavarban
#81292
Ha 2000 méterrel magasabban élnénk,nálunk se kéne könyörögni.
#81291
Nagyon durván süllyed a légnyomás! -2,8hpa/h Ami nem mindennapos errefelé.
#81290
Fél 12 körül szállingózott a hó.
#81289
Ember! Mi tél van ott! Itt meg könyörögni kell pár nyamvadt hópihéért! duhos
#81288
Hóvihar élõben, Zürs am Arlberg (Ausztria): Link
#81287
Hû, ez nagyon komoly!
vidám nevet
#81286
Mamma mia laza
Ha már tél nincs, én is szívesen látnék ilyetnevet
#81285
Ma reggeli hóvastagság St. Christoph am Arlbergben 315 cm. Az elkövetkezendõ 2 napban újabb 1 méter várható. Csak halkan jelzem, hogy a középen lévõ terasz tetején lévõ hó lassan a harmadik emeleti ablakokat is eléri... Webkamera: Link

Svájcban lila (!) riasztás: Link
#81284
Tegnap linkelte ezt tjanos88: Link
Ezek alapján van rá esély a jövõben, hogy ismét visszakerül.
#81283
Bonnban a zivatarzóna átvonulása után: Link zivatar
#81282
Már Csehországban a HF. Link A lánc jól adja továbbra is. Link
#81281
Egyelõre sehol, de idõ kérdése csak gondolom (remélem).
#81280
Sziasztok! Jó az új met.hu honlap, de azt valaki megtudná mondani nekem, hogy a villámtérkép hol van rajta, mert akárhol keresem nem lelem, köszi.
#81279
Thermometer.....Ez szép volt.
Köszi. kacsint
#81278
Örömteli hogy végre az OMSZ egyre inkább közzéteszi az amúgy közérdekûnek számító adatait.

Remélem ez így is marad a továbbiakban is!
#81277
Király cucc ez az OMSZ! nevet
Jó kis dolgokat ad... nevet
#81276
Köszönöm! nevet
#81275
Érdekes, hogy holnapra egyre erõsebb szelet jelez a GFS


Link

925 hPa, estére a Dunántúlon ajjaj: Link
#81274
AROME = Aladin nem-hidrosztatikus változata (vertikális gyorsulás megengedett a modellben, így a konvekciót explicit írja le, nem parametrizáció útján). Ezért konvektív csapadékra elvileg jobb, gyakorlatilag meglátjuk... nevet
#81273
AROME és az Aladin között mi a különbség?
#81272
Felkerültek a met.hu-ra az elõrejelzési térképek:
Link
ECMWF, AROME, WRF nevet
#81271
Elég nagy szél fúj felém ami még nem olyan nagy, de még se kicsividám
Link
Kiváncsi leszek lesz e ennél erõsebb.
#81270
ESTOFEX Link for severe wind gusts
#81269
Én a város közepén lakok, annak is az északi felén, és ahogy elnézem az OMSZ-t, déli szél fúj. Az Avas meg a "csúcson" van, ott kéne melegedni nem ittnyelvnyujtas Vagy most délrõl jön a hideg, csak még én nem érzem?vidám
Kegyetlenül fúj a szél, erõs integetésbe kezdtek a fáknyelvnyujtas
#81268
Attól függ merre laksz és milyen irányból fúj a szél,ha város szélén laksz és a város felõl fúj a szél télen tuti melegebbet fogsz mérni .
#81267
Záporozik, és mellette erõs lökésekkel fúj a szél. Egy kérdésem lenne. Az mitõl lehet, hogy éjszaka itt 5 fok felett volt a T, míg a tõlem 10 km-re levõ Ongán fele annyi? A szél ennyire közrejátszott? Ami furcsa, hogy az Avason is csak 2 fok van, itt meg 4,3 fok.
#81266
Azt nézem én is!
10cm hó vasárnap?! hideg havazas
Link
#81265
Sok szó esik ezekben a napokban a legyõzhetetlen északatlanti ciklontevékenységrõl, mint a zonalitás okáról. Holott -szerény véleményem szerint- a zonalitásnak ugyanilyen fontos, ha nem fontosabb kelléke az erõs térítõi magasnyomás, mely Európára nézve a túlfejlett azori anticiklonban ölt testet. Effektusából szépen levezethetõ az a nagyon karakteres idõjárás, aminek most tanúi vagyunk.
Ez az északra nyomult meleg AC kiélezi a meridionális hõkontrasztot, ezért rendkívül felgyorsítja a nyugati áramlásokat. Ugyanakkor magasnyomású, meleg levegõje útját állja az északi ciklonok dél felé terjeszkedésének. A kelet-nyugat lefutású izobárok ezért összesûrûsödnek, a légnyomás gradiens rendkívül megnövekszik. Tõlünk északra, nem túl messze, hihetetlen viharok száguldanak nyugatról keletre, s sok csapadék hull. Nálunk a fentiek következtében érdekes kontrasztként viszonylag nyugodt, eléggé száraz az idõ.
Ha idõnként ki is alakul csökevényes meridionalitás, az rövid ideig tart, nem tud rendesen kifejlõdni. A hozzá tartozó hidegfront mindig "orral" jön be, a gyorsan kialakuló azori orr nem engedi a hidegleszakadás mediciklonjait fölénk helyezõdni, viszont a kelet felé nyomuló magasnyomású sarkantyútól északra újra megjelenik a zonális áramlás.
Mindennek látszólagos oka a hidegmagok rossz -grönlandi, északkanadai- elhelyezkedése. Azonban a sarki hideg ilyetén eloszlása nem véletlen "szerencsétlenség": feltehetõleg a hidegbázis gyengeségével, rossz regenerálódásával függ össze. A sarki hideg AC-k felépülése valószínûleg minden télen az örök jéggel borított Grönlandon indul meg, hiszen, mint a legmagasabb északi szélességen levõ szárazföldön, itt adottak leginkább a feltételek a hidegmag kifejlõdéséhez szükséges öngerjesztõ lehûléshez (Grönland felett általában AC tartózkodik, és ennek nem biztos, hogy csupán cirkulációs oka van) A hideg AC innen a ciklonális hatásoktól terhelt Barrents-tengert kikerülve Északkelet-Szibéria felé terjeszkedik, s a sarki hidegpool éppen olyan súlyzó alakot ölt, amilyet most látunk. Ha jó a felépülési hajlama, végül Észak-Európa felé is kiöblösödik -idén ez még nem következett be. A hideg AC "embrionális állapotban" nagyon érzékeny, a ciklonok egykettõre szétzilálják. Fejlõdéséhez zavartalan idõjárás kell, elsõsorban derült ég a kisugárzás céljából. De ha szerencsés egybeesések folytán ki tud épülni, egyre hatalmasabbá, stabilabbá válik - a gyenge hajtásból hatalmas fa lesz, amit orkánok se tudnak meghajlítani. Azaz, végül a zonalitás hátrál meg az ilyenfajta hideg anticiklon elõl. Látható tehát, hogy a hidegmag felépülésében mennyi az esetlegesség -talán ezzel függ össze téli idõjárásunk nagyfokú instabilitása.
Bizonyos teória szerint az erõs naptevékenység gátolja a magas szélességek hideg anticiklonjainak kiképzõdését. Másrészt egészében erõsíti, kiterjeszti a térítõi magasnyomású övet -azaz az enyhe tél makroszinoptikai képét állítja elõ. Vannak is statisztikai adatok, melyek szerint a szélsõségesen zord telek a napfoltminimumok környékén állnak elõ nagyobb valószínûséggel. Ellenben a mostanihoz hasonló zonális telek periodicitása nem illeszkedik a kb.10 éves naptevékenységi ciklushoz: végigtekintve az utóbbi 40 éven, az látszik, hogy a kifejezetten enyhe telek 3-5 évente jelentkeznek. Azaz más periódus is szerepet játszik, amely talán "ráül" a napfoltciklus okozta hullámzásra.
Azt hiszem, nyugodtan feltételezhetünk egy 1-2 éves "hóciklust": a pozitív indexû, zonális években az enyhe, nedves légtömegek magasabb szélességekig felhatolnak, a szubarktikus régióban sok hó esik. Ennek hûtõ hatása aztán hideg anticiklonokat generál a sarkvidéken, az AO csökkenni kezd -azaz az effajta konstelláció tipikusan abba a csoportba tartozik, mely felszámolja önnön kiinduló kondicióit. A negatív indexû, sarki magasnyomásos idõszakok hasonlóképp öngyengítõk: kevesebb hó esik a boreális területeken, a hûtõ effektus csökken, és végül elõáll a magas AO-NAO jellemezte, zonális állapot.
Utólagos bocsánat a terjedelemért, de ezeket a gondolatokat meg kellett osztanom a társasággal. nevet
#81264
A friss GFS szép kis havazást vár, vasárnapra Keletre, É-Keletre. Kíváncsian várom a többi modell véleményét, hátha nem csak egy megszokott kicsapongás. Amúgy érdekes, hogy ilyen kis távlatban sincsen egyetértés a modellek között.
#81263
Mi sem jellemzõbb a német alaposságra, mint az alábbi "Live-Ticker", vagyis online tudósítás az ANDREA viharciklon és igen aktív hidegfrontjának németországi átvonulásáról. Szerintem ez egy kész csemege, bár kötve hiszem, hogy bárkinek lesz-e ideje az egészet átböngészni. A legerõsebb széllökés (azt hiszem Brocken-csúcs a Harz hegységben: 162 km/h). Link
#81262
Dobsz majd fel ide képeket, ha lesz mit fotózni? nevet
#81261
Zivatar nélkül sem nagyon lehetett aludni éjjel a folyamatos, szél okozta zajoktól, most meglátjuk, hogy zivatarral együtt mire képes nevet

Mindjárt itt van, szép hosszú vonal, kikerülni nem tud, legfeljebb legyengülni...
#81260
Az elsõ felvonás lement, most csak szállingózik. A földön és a háztetõkön lepel alakult ki.
#81259
Azta, micsoda zivatarláncot csinált a 2. viharciklon a németeknél! Link Link Na abban aztán lehet szél.

Utolsó észlelés

2024-09-25 03:53:12

Dorog - (137m tszf)

15.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.