2024. szeptember 25., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#81968
Na, akkor az OP vs többi tag/összes modell csata után egy kis gyors áttekintés. Látható-e belátható idõ (120 óra) környékén télies fordulatot ígérõ felállás?
GFS: Link talán - brit AC - check.
ECM: Link - egyértelmû IGEN
JMA: Link - még egyértelmûbb IGEN
NGP: Link yess
UKM: Link dettó

Ezt lassan elég nehéz lesz egy jó helyrõl belõtt nyomásfáklyával megcáfolni, fogynak a helyek kacsint
#81967
Flóókusz most azért nem értek veled egyet, néha azért te is siránkozol ha pl agusztusig nyáron egy szupercellát sem látsz vidám
#81966
A Bátyám panaszkodik, hogy síelés helyett egész nap bent kuksoltak, mert schladmingot is "elöntötte" a hó! Hû de irigylem... havazas havazas kacsint
#81965
Szerintem sokan kiegyeznének egy 4-5 napos hóviharral -10 fokban, utána meg -20-25 fokok, esetleg -30 fokok 1 hétig.
És ez úgy március végéig folyamatosan ismétlõdve.
Sokaknál össze fog dõlni, ha ez nem valósul meg.
#81964
Na ne má' hogy egyszer Kaposvárra is havazás ikont tesz be a ECM, és errõl a fõ kaposvári nem emlékezik meg:

Link
#81963
Ezt az utolsó mondatot szeretném számon kérni kedd reggel! laza
#81962
Ha "egyenes" a fáklya , vagy netán felfelé ívelõ, átveszed Te a lelkesedést! Azért csúsztatásoktól nem mentes amit írsz, hiszen gyakorlatilag minden modell skandi AC -val számolt tegnap. Nekem is feltûnt, hogy eléggé a "semmibõl" került elõ a dolog, de hát van ilyen... nevet
#81961
Elnézést kérek az elõrejelzés csúszásáért, kissé kiment a fejembõl, köszönöm még egyszer a figyelmeztetést Koczkásnak!

Kis kiegészítés a progihoz: kedd hajnalban minden lehet és annak az ellentettje is! laza
#81960
Vándorfelhõk éjszaka + Holdkoszorú: Link nyelvnyujtas
#81959
Vándorfelhõk... nevet Time lapse Link
#81958
Délután én is, és nem rég szibéria is utalt rá, hogy most a felbontások nagy csatáját éljük. Tegnap szinte minden 0,5°-os operatív és kontroll futás egyszerre kezdte el adni, és azóta is tartják többé-kevésbé. (A részletes latolgatásom a délutáni hsz-emben van, a lényege az, hogy szerintem is ütközõzóna lehet a legvalószínûbb nálunk, tartósságáról azonban nem mernék nyilatkozni.)
Ugyanakkor azóta a fáklyatagok közül is néhány kezd lemerészkedni az operatívhoz a gfs-ben, egyre több -10 alá, -15 közelébe szálló T850 jelenik meg (jelenleg, ha jól számoltam 5, és késõbb egy 6. a Bp-i fáklyán).
Két dolog lehet:
A nagyobb felbontás miatt pontosabbak az operatívak, aminek a következménye késõbb a többi fáklyatag operatív mögé állása lehet. Sokszor ez csak 2-3 nappal az esemény elõtt történik meg, erre is utaltam délután. Ekkor azt kell figyelni, hogy hogyan tol térben vagy idõben, mennyit enyhít vagy erõsít rajta, ettõl a konkrét idõjárásunk erõsen függeni fog.
A másik, hogy az operatívok kiveszik, visszaáll a modelleken az eddig megszokott kép, és akkor mézesmadzag (=egymás után több ORSC) volt.

Értem én, hogy valószínûségi elõrék, meg a fáklyák nem (nagyon) támogatják, de ahhoz sok különbözõ modell egymás után többször ORSC-nek látszót produkáljon, muszáj volt valami változásnak történnie valahol már most, hiszen anélkül a modellek fejében sem merült volna fel a változtatás. Ez pedig szerintem az, hogy az utóbbi napokban a szibériai anticiklon gyors erõsödése révén viszonylag rövid idõ alatt eljutott az Ural-hg-ig: Link .
#81957
ECMWF továbbra is kemény téli fordulatot vár és ez már 120-144h:
Link
Várom az ENS-t, de arra számítók, hogy az átlag már ezt a verziót fogja támogatni.
#81956
Erre volt a re:
Link
#81955
Az utóbbi alighanem a skandináv nyomásfáklya, az elõbbi viszont mire vonatkozik?
#81954
A hardcore télfanoknak ajánlom látogassanak el Norilskba. Link hideg

Gyönyörû képek az orosz télrõl, és persze Vivaldi. Link
#81953
Itt találhatod meg:
Link
#81952
Melyik oldalon találhatóak ezek a nyomás fáklyák?
Szerk.: Köszönöm.
#81951
Na vége!
3.5-4cm hó hullott! havazas
#81950
Milyen érdekes fordulat, ezt most miért nem linkeled?
Link
Vagy ezt?
Link
Nagyon "szép", hogy leosztasz olyan embereket, akik rengeteg energiát fordítanak egy-egy helyzet elemzésére, amit te egy fáklyával elintézel.

A vicc az egészben az, hogy lényegében sosem azt a fáklyát linkeled, ahol valójában eldõlhetnek a dolgok és ez ugye Skandinávia.
#81949
Tegnap majdnem minden modell "összebeszélt", de elég volt ránézni a JoeJack által belinkelt skandináv nyomásfáklyára, és a lelkesedésem azonnal alábbhagyott. Talán még egy néhány napos ütközõ zóna összejöhet a dologból, de az Északi-sark egyelõre aligha szakad ránk. nevet
#81948
S ha igen akkor se, max igy ásod ki a kocsid vidám vidám
Link
#81947
Nem volt ORSC.
Az összes legalább 0,5 fokos felbontás ezzel számolt a fáklyatagok 1"-os felbontása nem. Ez nem lehetett ORSC, mert akkor a GEM az ECM az NGP és a JMA fõfutásának nem kellett volna ugyanezzel számolni.
#81946
Na, hát akkor Te tartozol akkor abba a kategóriába, aki nem tudja érdemben használni a modelleket hosszú távon. Persze aki tegnap túlságosan elbízta magát (többen is voltak), szintén belefutottak ebbe a hibába. Elõfordul.
Azért írtam hosszan, mert épp ebben próbáltam segíteni, elmagyarázni a dolgot. Biztos vannak, akik megértik ezt, az én álláspontomat is nevet
Az ORSC jelentésével tisztában vagyok, ez továbbra sem volt az.
#81945
Gyerekek, nem dõl össze a világ, ha nem szakad ránk az északi sark.
#81944
6mm csapi volt a mérõben ma reggelre. Látványhavazásra futotta csak, talán a keddi hónak azért nagyobb picivel az esélye, mert a jelenlegiek szerint késõ estig lesz ideje hûlni a talaj közeli levegõnek. Majd meglátjuk mi fog esni, a lényeg hogy legyen csapadék. A hóelvonási tüneteimet max majd kezelgetem a hegyekben, ahogy ezen a télen már többször is tettem.
#81943
Igazából megint kezd kisimulni: Link zavarban
#81942
Mivel az ORSC ezt jelenti: "ORSC = Operatív Rendkívül Szélsõséges Csapongása.
Akkor használjuk, ha az operatív futás nagyon kilóg az ENS-bõl" így nyugodt szívvel és azóta kijött fáklyákra lapozva írom: Igen!

Friss: Link

Hol van már a tegnap délutáni, egy ORSC.-s futásra épített lelkesedés?
Érdemes visszaolvasni.
#81941
Az osztrákok küldhetnének már egy kis havat hozzánk és akkor nekik sem lenne annyi gond vele. Kedden lesz némi látványhó, de semmi több, lassan hóelvonási tünetem lesz.
#81940
Érdekes a GEM fáklyája is:
Link
Itt is az operatív messze kiugró értéket mutat, hasonló a tegnapi FS-hez, most itt a modell felbontása nagyon sokat számított a kezdõ feltételek ismeretében.
#81939
Ez itt a baj
Link
#81938
Két napnyi GFS operáról maradtam le nevet
Sajnos az események hevében nem könnyû tisztán látni a helyzetet, de utólag azért jobban felvázolható. Gondoljunk bele, mi történt: vajon tényleg ORSC volt a GFS operatív tegnap? Aki azzal válaszolt, hogy nem, talán kár is tovább olvasnia a hozzászólást, érti, mit festegetnek a modellek.
Aki esetleg mégis igen-nel:
Ha nagy hideg gyûlik össze tõlünk északra, az igen nagy labilitást okoz Európa és az Atlanti-óceán térségének idõjárásában, könnyen fut bele szélsõségekbe az elõrejelzõ modell. Nos, ha van kb. 10% esélye, hogy a sarki hidegmag délnek fordul, akkor közelítõleg (de persze messze nem pontosan) minden tizedik futás/minden tizedik ensemble, stb. fogja azt adni, hogy a hideg ránk szakad. (Itt ugyan eltekintek olyan hibáktól, amiket a modell egy ensembléje vagy egy modell sem vesz észre, van belõle rengeteg, csak nem lehet számolni velük.) Tehát egy mélybe szálló fõfutás sok egyéb verzió mellett jelzi a bizonytalanságot, és a sarki hideg egy lehetséges leszakadásának a helyét. A kép persze sokkal árnyaltabb (amit persze sokan nem képesek meg/felfogni), hiszen egy folyamat egy lehetséges (és eléggé valószínûtlen) kimenetele a kárpát-medencei hidegelárasztás, nagyobb léptékben kell vizsgálni ezeket a folyamatokat, amíg még messze van. Hol alakul ki anticiklon, mi próbálja meg leépíteni azt, mi történik a skandináv térségben, merre megy az izlandi gigaciklon, mi az az 1040 hPa-s anticiklon a Kara-tengernél, stb. Ennek jelenleg csak a kárpát-medencei vetületét (fáklyáját) vizsgálni szerintem nevetséges (akinek nem inge...) . Amilyen irányba elindult az idõjárás, annak bizony ezerféle lehetséges kimenetele van, ezeket láthatjuk 6 óránként (ECM 12 óránként). Ezek mindegyike "akár be is következhetne", tegyük meg, hogy nem válogatunk közöttük, hanem mindet egységesen tekintjük, folyamatosan pontosítva ködös várakozásainkat (azaz nem kérjük majd számon egy futás alapján pl. a GFS által vázolt hidegleszakadást). Érdemes nézni egy észak- és dél-skandináv ( Link Link ), izlandi ( Link ) vagy brit ( Link ) fáklyát; elemezni és értékelni. Megnézni a GFS 12Z-t ( Link Link ), feltenni magunknak a kérdést, mekkora az esélye egy szibériai-orosz-sarki-grönlandi-azori AC hídnak ( Link ), vagy egy, az azori térségtõl északra kialakuló 985 hPa-os ciklonnak ( Link ).
Még egyszer végül a kérdés:
Tényleg ORSC volt a tegnapi GFS?
#81937
Nem szándékosan, de GEM Ensemble-re kattintva az jelenik meg elsõként térképesen Link és mivel a legszebb, csak hogy barátkozz vele! hideg
Közel 10 mm esett, most már lépek! nevet
#81936
Az elsõ linked nem jó! nevet
#81935
Hát ebbõl bármi lehet:
Link
nevet
#81934
UKMO :

Link
Link
Link
Link

Link
#81933
Gondolom szándékosan linkeled ebbõl Link a kontrollt.

#81932
Link
#81931
Háát ebbõl trutyi lesz igy mivel nappal lesz esemény, nem sok értelme lesz sajnos.
Harmatpont
Link
Gyenge ez barátom
#81930
Szegeden lehet (városhõ), összességében nálam nagyobb esélyt látok szép hóesésre, mint ma Link .
Szerk: friss UKMO javult ide, nem linkelgetem a meteocit mert a csapi keletebbre lehet mint amit mutat. Ha hazaérek a kocsmából majd jól megnézem a WZ-n vagy az olaszon. havazas
#81929
Friss GFS szerint itt nem igazán lesz. De a tegnapi nap után jobban hiszek az ECM-nek. kacsint
#81928
Itt tuti a hó, már ha lesznyelvnyujtas
#81927
Ebbõl itt, ha lesz is csapadék, maximum átmeneti havas esõ lehet, esõvel túlsúlyban.
Link
Link
#81926
3 cm fölött vagyunk immár. Még reggelig leszállingózik 1 cm és meglesz a 4. is.
Továbbra is kitartóan, de gyengülõben havazik aprószemûen. A T ismét 0fok alatt. Takt:-0,4
havazas
#81925
Hoppá gyenge havazás kezdõdött újra!! havazas vidám
A de. folyamán volt 1,5 cm havunk ami erre az idõpontra pár foltocska maradt!
#81924
Kérdés hogy meddig jut el keletre a csapi. Mindenesetre az ECM is tolt rajta reggel Link (keddi összeg)szerintem középtájt lesz jó, mert nyugat bemelegszik . A 06-os GFS túl szép nekem: Link havazas (hamarosan frissül, remélem nem zöldül).
#81923
Reggelre összefüggõ hótakaró alakult ki, majd gyors olvadásnak indult, mostanra csak itt-ott látszanak hófoltok a tereptárgyakon.

Biztatónak tûnik az OMSZ elõrejelzése, kedden a keleti területeken újabb havazás jöhet 1, 2 fokos max. hõmérséklettel.
#81922
Talán még nem szerepeltek ma, kb 10 nap múlva GEM kontroll Link , CFS Link .
Ami a jövõ hetet illeti, mindenféle vágyálmokat és meleget kergetõ fórumtársak figyelmébe ajánlanám, hogy a 3-8 fokos maxik (az esetleges enyhébb napokon) sem jelentenek strandidõt a szél miatt! hideg hideg hideg
#81921
90%-körüli hóborítás, a vastagsága 2 - 3 cm. Nem bánnám, ha jól aláfagyna, majd szép száraz hideg jönne, legalább néhány napig lenne "igazi" téli a panoráma. Érdekes jelenség, ahogy napról napra "lejjebb2 jött a hóhatár itt a bükkalján. nevet
#81920
Itt is elkezdett gyengén havazni, úgy tûnik, hogy fölöttünk keletkezeik : Link
Igazi téli hangulat van odakint.
#81919
Izmos tömb vonul délnyugaton, kérdés bedurran-e? Link Link zivatar

Utolsó észlelés

2024-09-25 14:14:39

Ercsi

21.8 °C

22500

RH: 68 | P: 1013.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.