2024. november 07., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#5951
A most felismert gammasugár-buborék egyenként 25-25 ezer fényév terjedelmû, aminek forrása maga a galaktika középpontja (ott a fekete lyuk tömege és terjedelme egyéb szupernova-forrás mélyén rejtõzködõ fekete lyukéhoz képest sokkal, de sokkal nagyobb). Errõl korábban nem tudtunk.
#5950
"Gammasugár-buborék" van egy raklappal! Minden SN takarít a korongban egy ilyet. Itt az a hír, hogy 30 éves és hogy eddigi tudásunk alapján ez bizony egy lik a tér-idõ kontinuumon.
#5949
Azt eddig is tudtuk, hogy Tejútunk szivében fekete lyuk lakozik. Az újdonság az a két, szimmetrikusnak tekinthetõ gammasugár-buborék, amirõl a mérvadó újság emlitett cikke szól.
(Lehetséges, hogy a Chandra ûrszonda valóban "csak" egy fiatal fekete lyukat fedezett fel - a NASA közleményét nem ismerem. Akkor két, különbözõ dologról beszélünk?)
#5948
Körülbelül ez annyira "szenzáció", mint egy Tmin rekord. Nagyon nagy valószínûséggel a legfiatalabb fekete lyukat figyelte meg a Chandra. A világnak (értsd: szenzációhajhász és olvasottság-orientált sajtónak) ez nem hír. Tudomyányos értéke sem különösebben jelentõs, de érdekes.
#5947
Á így már értem!
Köszönöm a felvilágosítást!
Tehát akkor ez a felfedezett feketelyuk tudományos szinten szenzációnak számít.
Jól értem?
#5946
Újsághir (Reggeli Újság, 2010. november 13.), amelynek lényege a következõ.
25-25 ezer fényévnyi átmérõjû, rózsaszinû gázbuborékra bukkantak, amelyek a Tejútrendszer fölött, illetve alatt - a galaktikánkra merõlegesen - helyezkednek el. Az ily módon (nyilván) táguló gammasugarakat Doug Finkbeiner NASA-kutató fedezte fel a Fermi nevû ûrteleszkóp segitségével.
Feltételezik, hogy a buborékokat a csillagrendszerünk közepében levõ fekete lyuk kitörése (a gammasugár elméletileg elhagyhatja a fekete lyuk környezetét) hozhatta létre.
A felfedezésre reagálva David Sperger, a Princeton Egyetem csillagásza megjegyezte: hasonló alakzatokat más galaxisokban már megfigyeltek.
Jó éjszakát kivánok mindenkinek! nevet
#5945
Nagyon nem mûbalhé! Valamelyik "okos" újságíró ugyan csinálhat belõle azt is, de a NASA hetente tart sajtótájékoztatókat, csak legfeljebb tojik rá a világ.
Amúgy meg ez egy nagyon is fontos felfedezés, de ez tudományos szempontból értendõ, nem politikai vagy közemberi szempontból.
#5944
Nem egészen, hanem a legközelebbi fekete lyukat fedezte fel, ami egy 30 évvel ezelõtt látott szupernóva helyén van. A legközelebbi alatt persze nincs közel, 50 millió fényévre van.
#5943
Na akkor ez megint csak mûbalhé volt...
Titkon bíztam abban azt jelentik be,hogy megvan az új Föld vagy,hogy kapcsolatba léptek értelmes lényekkel a világegyetemben valahol.

Kaszabubu,köszi! kacsint
#5942
Egy szép Rózsa-köd C.Szilvi25-nek Chandra-tól.

Link

#5941
Nem tudok angolul, de az új hírekben valami szupernova robbanásról írnak ami 30 évvel ezelõtt volt, és annak a sugárzását észleli ez az új távcsõ?

Link
#5940
Na, az adásben nem tudom mit adnak, de hír mûár vanm kinn:
Link
#5939
Kíváncsi leszek, mi ez a felhajtás. Biztos megvan ET s a Chandra tüdõgümõkórt talált nála. :-)
A tévéadás elvileg 18:30 magyar idõ szernt.

#5938
Rendkívüli bejelentésre készül ma délután a NASA!!

Világszerte hatalmas várakozás elõzi meg a NASA ma délutánra beharangozott sajtótájékoztatóját, amelyen egy különös, kivételes objektumról fognak beszámolni, s a felfedezés azért is tûnik nagy jelentõségûnek, mivel a Chandra ûrobszervatóriumnak köszönhetõ, azon ûrtávcsõnek, amelytõl olyan áttörést várnak, mint annak idején a Hubble-tõl.
A Chandra ûrtávcsõ, amelyet 1999-ben bocsátottak fel a Columbia ûrsiklóval, a NASA négy nagy ûrobszervatóriumának egyike. Míg a Hubble a látható fény tartományában vizsgálódik, a Compton a gamma-tartományban, a Spitzer az infravörös tartományban, a Chandra pedig röntgensugarakat észlel.

A röntgensugarak vizsgálata azért fontos a csillagászat számára, mert a legforróbb égitestek hõmérsékleti sugárzásának nagy része a röntgenhullámhosszak tartományába esik, ám a nem termikus eredetû röntgensugárzás is lényeges információkat hordoz a különféle égitestekrõl. A Föld légköre azonban pajzsként véd a kívülrõl érkezõ röntgensugárzástól, ezért a röntgencsillagászat csak akkor alakulhatott ki, amikor a megfelelõ mûszereket az atmoszféra fölé sikerült juttatni. A röntgensugarak egyébként az ibolyántúli és a gammasugarak közé esnek az elektromágneses színképen.

A NASA délutánra beharangozott sajtótájékoztatóját világszerte hatalmas várakozás elõzi meg, mivel egy "kivételes objektumról" fognak beszámolni a szakemberek. A sajtótájékoztatót egyenes adásban a NASA-tévé is közvetíti.
Az alábbi Link kattintva érhetõ el az adás.
#5937
Tényleg csúnya ez a ISS-es kép...még ha tükrözõdne, vagy valami... de nem..
Viszot ez a félkör panod állati!!
#5936
Kornél, Tomi, köszönöm! Tényleg véetlen, hogy így tudtam csak rendes formában összerakni, tudnék mutatni másik próbálkozásokat ugyazen képekbõl, katasztrófa... Na de most már magyarázhatom a bizonyítványt...
#5935
Tök jó lett! Nekem nagyon tetszik! nevet
#5934
Gyönyörûséges nevet
#5933
Nem egy csík az, hanem sok kicsi! Nagyíts bele. Illetve le is írta: Nikon D700, 16mm, f/4.0, ISO 800, 16x10s exposure.
De ha ezek 10 sec. darabok, akkor én vagyok az etióp császár. Amennyiben meg 16, akkor még az etióp császárné is.
Simán egy "mesterképre" tette rá az ISS röptét, szoftverrel, de meg ne kérdezd, mivel...

Egyébként nem értem, miért került címlapra, kimondottan csúnya kép.
#5932
Nah most azt mondja meg nekem valaki: Link hogy ez hogy készült! Pontosabban, miért egy csík az állomás vonala. Azaz ez azt jelenti hogy egyszer exponált... az égbolt miért nem monzdult be, miért nem lett csíkhúzós? Vagy épp ha vezetéses technika. akkor a szárazföld miért nem mosódott el?
:O
#5931
Link

Meteor Szerbia felett.
#5930
Egy kicsit hatásvadászra sikeredett panoráma:
Link
Az a helyzet, hogy nem ilyet akartam, de egyszerûen így nem torzította el a tetejét. Viszont egész jópofa félkörben. :-)
#5929
Ma reggel is volt nálam állatövi, de még nem raktam össze a képeket. Láttam pár szép meteort is, néhány rövid futású Leonidát, meg egy gyönyürû fényes, jó 30 fokon futó -1 körüli Tauridát.
Meg láttam egy 3 halál fényes (mínuszos) mûholdat, amit sehol se jeleztek.... meg láttam elromlott mûholdat is, ami támolygott.
Meg fácánt.
#5928
Höhö! Élõben nagyon fényes volt. Teszteléskor oda állítottam a fényképezõgépet. Lehet hagynom kellett volna. Igaz utólag már könnyû okosnak lenni!

A Doug-os képen még az állatövi ellenfény is látszik!!!
Nekemis kéne egy ilyen halszem, csak épp 240ezer körül van... na majd egyszer. Nem fogok megfeledkezni róla!
nevet
#5927
Rafi, nagyon csúcs a Tejút!!! Az iridiumot meg megdumáltuk ugyan, de ennél sokkal rosszabbra számítottam. :-)))
#5926
Ettõl a Doug Zubenel képtõl lementem hídba!
Link
Az idegsebészeti mûtõ fényességét adó Tejúttól balra az állatövi teljes SÁVJA végig látható, keresztül a Jupiteren. Ezen kívül a zöld ragyogás a DNy-DK láthatár felett az égboltfény (airglow). Á, nem vagyok irigy....
Mindez egy Fujicolor 400H filmes fotón...
#5925
Egy félreszámított iridium. A HA szerinte a Jupitertõl balra kellett volna mennie néhány fokkal! Link Link
nevet
No egy tejutast is berakok: Link kicsit rosszabb lett mint a múltkori. Viszont most nemvolt pára!

Jó éjt! nevet
#5924
Nem tudom, mennyi orosz van most az ISS-en, de amikor jött, elég vörös volt:
Link
:-)))
#5923
Ja, tök nem arra van Bfûzfõ! Ez kb. Öskü-Sóly iránya. No és persze hiába van a lámpa domboldalon, attól még a fénye egyenesen terjed, nem ferdén. :-))
#5922
Balatonfûzfõ fényeire gondoltam, különös tekintettel az ottani templomok megvilágítására nevet De csak viccõtem kacsint
#5921
FF? Nem hinném, hogy Balatonfûzfõ lenne. Miért is kéne? Bf esetlen, de Ff? Na persze lehet, a logikámmal van a bibi. :-)))

És persze köszönöm, Neked is meg Tominak is!
#5920
FF-ben kimondottan teccik! nevet
#5919
Az nem Balatonfûzfõ? laza

Viccet félretéve: nagyon jó hangulatú így FF-ben a kép. Grat! nevet
#5917
Reggel volt egy kis felszakadozás, kimentem, volt állatövi innen a város szélérõl (csak a focipályára mentem, nem a hegyre), meg láttam 3 Leonida meteort is.
Egy FF állatövi: Link
színesben: Link
#5916
Köszi Nektek!
Pedig az utolsón túl húztam mindent, hogy kijöjjöj a Mátra vonulata.. vidám
De örülök, ha tetszik. nevet
#5915
Öha, dejók vidám Az utolsó szenzációs hangulatú, gratulálok! nevet
#5914
Nagyon jó képek! Gratula!
#5913
reggelt!
Tegnap este nagyon jó ég vala:
Orionkeltés képek:
Link Itt Fiastyúk is ráfért: Link Csipkebokorral: Link
DK felé, Jupiterrel:Link
#5912
Tegnap este 18h után nem sokkal a Jupiter mellett egymás után két mûhold villant fel, fél percen belül. Az egyik még nem halványodott el teljesen, mikor a másik "mögötte" elkezdett felfényleni nevet Nagyjából dél felé haladtak.
Láttam három hullócsillagot is késõbb, 19h körül, a 3. a Hattyú felõl a Delfin mellett a Sas felé haladt nagyon lassan, vörösen izzott, nyomot is hagyott, majd hirtelen tûnt el.
#5911
Próbálnád meg Somogy szíve helyett Veszprémbõl... :-)
#5910
Nano, _én_, úgy tûnik, tudom. :-))
#5909
Nem figyelsz, ....!
#5908
Értem! Több állatövit látok mint napfelkeltét! nevet)
#5907
Azért azt tegyük gyorsan hozzá, hogy ott van az mindig a planetáris síkban, csak vannak kedvezõ idõszakok ill napszakok a földi megfigyelésére nevet
#5906
Angyalom, õsszel keleten van, vagyis napkelte irányában. :-)
Link
Link
#5905
Én úgytudom tavasszal a legjobb észlelni mert akkor válik el a tejúttól, most õsz van szóval nemhiszem hogy most jobban látszódhat, mert pont a naplemente irányában van a az egész.
zavarban
#5904
Köszi szépen :-) Csak azt bánom, hogy nem mentem ki korábban...
#5903
Egyáltalán nem veszik bele a Tejútba! A Tejút a Szíriusz vonalában húzódik, az állatövi meg ott nõtt ki, ahol a Szaturnusz látszott DK-en. Gyönyörûen húzódott fel egész az Oroszlán "köldökéig". Elsõre azt hittem, hogy Várpalota fényszennye, de az vagy 35 fokkal északabbra van és nem ferde. Csuda jó száraz volt a levegõ, így szerencsére a fényszenny messze volt az elõzõ éjjelektõl.
#5902
Wow, tényleg brutál ég volt!
Az állatövi is szépen látszik! Gratula!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 13:28:15

Budapest III. - Flórián tér

11.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.