2024. november 07., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#6151
Cica? :-) Jó ötlet, sok sikert!
#6150
laza laza
Ide Link Link
#6149
Oda hova?
#6148
Sokan nem örülnének, ha keddre virradóra beállna itt a köd, mert nem látnák a napfogyatkozást, én viszont igen, mert azt tervezzük, hogy felmennénk oda észlelni.
Marha nagy buli lenne, lent köd, fent meg szikrázó napsütés és napfogyatkozás.
Bár erre kevés az esély.
#6147
Én utána fogok menni az égnek, szerencsére, a mai APOD kép szerzõje elcipel, azt ígérte. Egész Közép-Európa nem lehet borult egyszerre!
#6146
Sajnos 5Day Forecast for LHPA regional forecast-ban õk is "mostly cloudly-t" ígérnek AM/PM Western Hungary, Pápa környékére... [esõ] DE hátha FEW lesz még legalább a fogyatkozás idejére sok helyen ahol lessük a napfogyit nyelvnyujtas
#6145
Olvastam Astroman cikkjét, alapos GRAT nevet Csupán az égfedettségtõl tartok, mert a "mieink" erõsen felhõs eget ígérnek. Bizonyosan meg is jön de remélem késve csúszik fölénk az utánpótlás, a fotózhatóság miatt bizakodom hogy legfeljebb FEW felhõzet ér ide a fogyatkozás idejére ahogy azt a 21st OWS prognosztizálja
(Source: 21st Operational Weather Squadron VT: 04 JAN 00Z)

beillesztett kép


Utána már úgy felhõsödik ahogy akar laza
#6144
Mindhárom kép szép, de a középsõ zseniális!

Nagygöncöl hidegpárna felett, alulról a város fényei világítják meg a ködöt. Az Erzsébet kilátóból készült a kép. A zúzmarás fákat a kilátó fényei világították meg.
Link
#6143
Jó képek készülnek az új masinával! ;-)
Gratula!
#6142
Most találtam a vödörben, idei geminida kép: Link
Állati jól néz ki! egész éjjel fotózott, 90 geminida van a képen. A fotós a haverjával 1800 km-t kocsikázott Kanadából az USA-ba egy sötéteges csillagparkba.
#6141
Felkerült a jövõ hét keddi napfogyatkozásról Astroman által írt cikk (kis gyakorlati dolgokkal kiegészítve): Link
#6140
Néhány kép az "égiekrõl": Link Link Link De most már elég a szemetelésbõl, 4 fórumnál is az én nevem díszeleg utolsó hozzászólóként. :-)))
#6139
Szép estét kivánok !

Az év legszebb asztrofotói: galaxisok és naplementében sütkérezõ ûrsikló

Link
#6138
Köszi a linket - így nem maradtam le róla! ;-)
#6137
Irgalmatlan szép kép a mai APOD, még a holdfogyiról készült:
Link
#6136
Csak még az volt a gond,hogy ha nagyítok akkor nagyobb az esélye a bemozdulásnak én biztosra mentem nevet
#6135
Nagyon szép!!! Ilyen fényerejû Holdnál még nem feltétlen szükséges állvány, mert nem kell túl hosszú záridõ sem. Persze attól is függ, kinek mennyire biztos a keze. Ha jó napom van 3 másodpercet kitartok, rosszabb napokon csak egyet. Egy félholdas képhez, ha nincs felhõ mögött, ami gyengíti a fényét, kb. 1/160 - 1/200 sec. kell, mondjuk egy átlag 6,3-as blendénél.
#6134
Ma olyan hajnal 12:30-kor próbálkoztam hold-fotózással kisebb nagyobb sikerrel vidám Igaz állványom még nincs de helyettesítettem könyvekkel amiket az ablak elõ helyeztem a párkányra.
Link
Link
#6133
Bubu és az összes többi János nevet nyert fórumkollega: boldog névnapot kívánok, isten éltessen boldogságban szeretetben szerencsében benneteket névnapotok alkalmából laza
#6132
Ma ennyit láttam belõle: Link laza
#6131
Tényleg, figyeljünk a Napocskánkra.
nevet
#6130
Növekvõbnen lévõ folt:
Link
#6129
Más nem volt vele, egyedül repült. Esetleg a Mikulás ment még arra valami megkésett ajándékkal. :-)))
#6128
Köszi, Jani vagyok a javából.

Meg aztán , olyan érdekes volt szabad szemmel is látni, ..mintha kettõs fény-nyaláb látható lett volna. (tudom nagyon messze vannak, de azért több a hossza mint a szélessége.)
Egy 300 mm.-es obi, meg állványos gép kihozta volna a fényeket. Szép volt, köszönöm.
nevet
#6127
ISS volt!
Ha érintett vagy a János-napban, akkor sok boldogságot!!!
#6126
Szép Karácsonyt, és boldog új évet kívánok!
nevet vidám

Nem rég, kivételes ajándékot kaptam, vagy láttam. 17.44-kor kb. húzott el egy "mûholdacska", a Jupiter alatt, kb 20 fokkal. Nagyon fényes volt, több mint a Jupi, de délkeletre haladva már halványodott..
Sztem a ISS. lehetett... véletlen rálátással ez egy igazi ajándék; János napra. nevet
#6125
Köszi szépen a linkeket.Igyekszem majd elolvasni(/lefordítani) azokat.Elnézést ezt nem szoktam visszaolvasni.Lehet rám férne egy kis csillagászat,de õszintén szólva jobban érdekel inkább a földi légkör/légkörzés folyamatai mint ez.Ezért nem járok ide.Még távcsövem sincs.Digit fényképezõt meg ha minden jól megy majd talán jövõ nyáron kapok.
#6124
Aktuális helyzetnek itt nézhetsz utána:
Link
Link
Link
Túloldali kép: Link
Napfolt-napijelentések: Link

Egyébként kb 10 naponta felkerül a kérdés a fórumba valakitõl. :-) Járhatnál ide gyakrabban is (nem csak emiatt)!
#6123
Elnézést kérek,de megszeretném kérdezni mint laikus mi újság a napunkkal? Még mindig olyan gyenge? La-nina meddig tarthat még ki? Valami linket tudnátok nekem adni esetleg képet vagy szöveget privátba?Érdekelne csak nem tudom hol kell nézni.A médiában sajna szeptemberi hírt találtam csak ( LinknyelvnyujtasiPHlRA5AqUJ:index.hu/tudomany/2010/09/06/ebredezik_a_nap_aktivitasa/+nap+aktivit%C3%A1s+2010+december&cd=3&hl=hu&ct=clnk&gl=hu ) de engem jóval frissebb információ érdekelne,hogy áll most a Nap.Tudom,hogy ennek a behatása kiszámíthatatlan lehet,hogy hónapok,évek múltán hathat a bolygó felszínére,de érdekelne még is most hogy állunk Nappal kapcsolatban.Választ elõre is köszönöm.
#6122
Karácsonyi program: Link és Link nevet
#6121
Boldog Karácsonyt! Link
#6120
Nyugodt, Boldog Ünnepeket kívánok
#6119
Attila, Boldog Karácsonyt Kívánok Neked és szeretteidnek!
Lényegében a megemlített soproni dokumentumot keresgéltem és zúdult a sokféle információ "körbejárás" nélkül is munkáid nyomán. Számos érdekes cikkeket olvastam neved alatt jegyezve a nyolcvanas évek elejétõl a Légkör, Élet és Tudomány, Természet Világa, Meteor, Korunk és több más kiadványban. Emellett viszont mások életed és munkásságod méltatják (nem tréfa, még eszperantó nyelven is találtam hivatkozást nevedre). Közülük az Erdélyi Naplóban olvasható - "... eleddig számos ismeretterjesztõ cikket publikált a sajtóban, valamint tudományos értékû és igényû közléseket a szakkiadványokban, nemrég könyv alakban tette közzé összegyûjtött írásait. Közülük jó néhány nem csupán az égbolt titkaival foglalkozik, hanem nagyon is földi dolgokkal: a környezetünkben gyakran elõforduló vagy csak kivételes esetekben tapasztalható atmoszférikus eseményekkel, meteorológiai viszonyokkal, érdekes vagy talányos fizikai jelenségekkel." Munkáid keresve bukkantam a párbajtõrözõ Hangára és Dorottyára, joggal lehetsz büszke rájuk nevet
Nolihoz, Attilához csatlakozva Békés Boldog Karácsonyt kívánok Mindenkinek a "MetNet kebelében" nevet
#6118
vidám Macska vigye, késõn jöttem rá hogy elbambultam a fórumot (mosakodás - monstre másfélórás telefonom jött szerkesztés közben, rekedtre távbeszéltem magam) oszt mondok most már mindegy "ha elszabtuk hát elszabtuk utólag már szabhatjuk"... szegyenlos laza
#6117
Lordom, csodásak a fotók is, belinkelhetnéd a légköroptikás fórumba is!


Attila, Neked is boldog karácsonyt!
#6116
A két kiváló sportoló az én kedves unokahúgaim. nevet
Szõcs L. Huba 'Habilitas' Professzor a társszerzõm. Egyetemi elõadásaiban már évek óta ismerteti diákjaival az elméletemet.
Ha már ilyen ügyesen körbejárod a rokonaimat és barátaimat, többet el sem árulok családomról. kacsint
Neked, továbbá a fórum minden egyes irójának, fotósának és böngészõjének tiszta szivvel kivánok áldott, boldog karácsonyt!
#6115

beillesztett kép

"Színes" montázs: Link "Hajnalban hajnal elõtt rózsafa nyílik a házam elõtt" nevet
Nem a kamera mozog, a Hold készül nyugovóra térni közben magára húzza a felhõpaplant (eredeti felbontásban a csillagok is követik) nevet
#6114
Kosakiss kollega, talán jól gondolom ezek a munkák lényegükben azonosak a #6097. hsz. alatt említett 1986-os anyaggal:
---
Kósa-Kiss A.,Szõcs H.(1990): Some aspects of the correlation between sunspots and cyclones,Studia Univ.Babes-Bolyai,Kolozsvár,.XXXV.,Physica, Nr.l.,55-63.
---
Szõcs H.,Kósa-Kiss A.(1994): Some problems of correlation between the meteorological cyclones and the sunspot-activity, Abstract (XIX.Gen.Ass.of EGS, Grenoble, 1994), Ann.Geophys., Suppl.II.to Vol.12.Part II, Oceans, Atmosphere, Hydr. and Nonlinear Geophysics, C 327.
#6113
Noli ezért szeretem a netet nevet Napfogyatkozást nézni a Marsról vagy visszapillantani a Voyager szemeivel naprendszerünk határáról, sétálni a Titán felszínén, átrepülni a Merkúr pokla fölött, lenézni a Jupiter vörös foltjának mélyébe, megcsodálni a Szaturnusz hatszögét, rápillantani a jégbe dermedt Plútóra és Charonra, leülni egy kisbolygóra végignézni egy Napba zuhanó üstökös enyészetét majd végigszáguldani a világegyetemen, galaxisok, vörös óriások, barna-fehér törpék, kvazárok, mindent elnyelõ fekete örvények között nevet Visszatérve szülõbolygónkra, szinte nincs olyan zug ahová ne vethetnénk pillantást webkamerával, vulkánok mélyére, felhõk közé, õserdõkbe sivatagokba, követhetjük a hangyákat bolyaikba, leszállhatunk a tenger legmélyebb bugyraiba. Láthatjuk a láthatatlanul kicsi lényeket vagy akár az elemi részecskék táncát, atomok rendjét. Ha a földi világ természetes és emberkéz alkotta szépségei érdekelnek, válogathatsz a zene irodalom képzõmûvészet a Természet mûremekei között. Szinte nem is tud az ember olyan területet elgondolni melyet ne találna meg a neten, ahová soha nem juthatna el magasságoktól a mélységekig, az Univerzum szédítõ végtelenjébõl az emberszem nem látta mikrovilágba. Megtalálhatjuk, olvashatjuk sok hivatásos és amatõr fórumtársunk tudományos munkáit, elemzéseit. Ne sértõdjetek meg, nem sorolom most fel annyian vagytok, inkább azokat lehetne a fórum rendszeres hozzászólói közül rövidebben felsorolni akik nem tették nevet Fórumtársaink neten fellelhetõ, szaksajtóban megjelent publikációinak sokaságát csatolni sem lehetne, annyi található. Egyúttal gratulálok annak a fórumtársunknak, aki újabb könyvének befejezéséhez közeledik, elõzõ könyve népszerû lett, még a siófoki könyvtárban is megtalálható Cutter K72/201679.00 leltári szám alatt. A net "varázsdobozában" minden megtalálható, még ilyen cikkecske is kacsint

beillesztett kép

#6112
Valahol hihetetlen dolog, hogy láthatunk egy napnyugtát egy másik bolygón. Azt hiszem, ebbe akkor se lehet beleunni, ha az ember minden nap kétszer megnézi élete végéig, és történetesen 240 évet él.
Én konkrétan azért határoztam el, hogy kell itthonra net, mert egy ismerõsöm épp akkor nyitott netkávézójába elmentem megnézni a Mars Pathfinder / Sojourner képeit és valósággal ledöngölt az élmény.

beillesztett kép

#6111
Anyáám!! Tiszta szifi! :-) Eszméletelen ez a Napfogyis.
#6110
Kék napnyugta a Marson:
Link
Napfogyatkozás a Marson (Phobos-tranzit):
Link
#6109
Ennél többet én sem nagyon tudok elmondani: Link kacsint
Hasznos dolog lehet. Tényleg nem nagyon tudok többet elmondani, hisz a szerzõk leírták, hogy mindig is nagy igény volt rá és mindig is elérhetõ volt rengeteg adat, amit most integrálni szeretnének Stb stb stb........ Remélem sikeres lesz
#6108
Valószínûleg nem lesz "hamvába holt dolog", bár Csabai tanár úr ( Link ) nekünk nem mesélt sokat róla, de ha találkozom vele, lehet, hogy rákérdezek (engem tanított) nevet .
Sõt, vannak a fizikusok között, akik Csillebércen szakdolgoznak, lehet, hogy õk is tudnak már valamit.
#6107
Jaurinum bár látom a "sorvégi" mosolyod, azért protestálok, megvédem a link NET-et vagy netlinkeket nevet Én sem vagyok tudós de önteltség nélkül állíthatom hogy rokoni könyvtárak megöröklése és következetes gyûjtés révén jóval több szép- és szakirodalmi könyvem van egy átlagembernél; emellett publikációs füzetek, folyóiratok sorozata bekötve a fizika-matematika-kémia engem érdeklõ területeirõl (közöttük a "kommersz" Matematikai Lapok vagy az Idõjárás periodikus kiadványai sorakoznak-porosodnak a polcaimon évtizedekre visszamenõen). MÉGIS ha valamit keresek, elsõsorban a NETEN nézek körül mert egyre gyarapodik az onnan "levadászható" információ és igen gyakran elõbb és gyorsabban találok utalást ott, mintha órákig lapozgatnék a könyvekben. Igaz nemegyszer megesett hogy végül mégis valamelyik könyvemben találtam meg a szükséges adatot, de azok többnyire a "netkorszak" elõtti idõkben keletkeztek és még lassan a haladnak a "korai" nyomtatott irodalom felvitelével, ám egyre több régebbi anyag könyv és publikáció/konferenciaanyag kerül fel a netre. Én legalábbis ma már ott kezdek keresni, mert sok könyvemrõl tudom hol találom és mi a tárgya DE szerintem egyszerûbb elõbb a neten próbálkozni nevet Pár éve már volt errõl vita a fórumon, amikor "egykönyvûnek" minõsítette valaki a nethasználót - én fenntartom a NET legalább olyan hasznos eszköz mint egy könyvtári katalógus mely felsorol minden kiadványt a témában, szerencsés esetben az eredeti forrás is megtalálható. Érdemes körülnézni pld. magyar egyetemi hallgatók szakdolgozataihoz csatolt irodalomjegyzékében is. Sajnos a magyar források még kevés számban találhatók, de külföldi szakdogák elképesztõ sokaságú idegennyelvû szakirodalmat sorolnak fel, melyek forrásanyagai szinte egytõl egyig fellelhetõk a neten. Szerintem a NET idõvel mindenképp felváltja a hagyományos "printelt" anyagokat, emellett sokasodnak a beszkennelt archív könyvanyagok, akár több száz éves múzeumban õrzött de képernyõn olvasható példányok is ahonnan jól eltalált kulcsszóval BÁRMI kikereshetõ. Igaz türelem kell hozzá de mégis gyorsabb és kényelmesebb mint létrákon mászkálni napestig könyveket keresve a felsõ polcokon vagy pld. ücsörögni az OMIKK-ban (melynek már 13 évesen külön engedéllyel tagja lehettem) amíg kihozzák a katalógusból kért anyagot nevet Persze ez az én "körömpiszkáló" egyéni véleményem kacsint
Nano: mint csillagász mi a véleményed errõl Link Tegnap akadtam rá. Hamvába holt dolog vagy lesz jövõje? A jelek szerint terjed a világon Link de a szakember véleményére is kíváncsi vagyok kacsint
#6106
Köszönöm! A tieid is fain képek, amiket a met társalgóba toltál be. :-)))
#6105
Gratula! Faca képek! kacsint
#6104
Most jutottam oda, hogy felrakjam a panorámákat is hétfõ reggelrõl:
Link
Az utolsó 4 az.
#6103
Nagyon remélem, hogy nincs igazad, különben lõttek a napfogyinak.
Hoppá, ha már fogyi, nem is fog látszani a folt. :-)
#6102
Nem vagyok tudós, csak észlelõ. 1977-ben felismertem valamit, amellyel behatóan foglalkoztam. Elsõ közlésem még a Babes-Bolyai Egyetem angol nyelvû szakmai közleményében (Studia Universitatis...) jelent meg, az elsõ nemzetközi közlésekre társszerzõ segitségéhez kellett fordulnom, aki a dolgozataimat - az igen magas utazási és szállási költségek - az EGS-konferenciáin posztereken ismertesse.
Azt mondom, várjuk meg december utolsó napjait - akkor tér vagy nem tér vissza (lehet, teljesen szétesik) és a bennünket érintõ idõromlást, amely január 4-én, 5-én esedékes.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 11:20:52

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

11.0 °C

22502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.