2024. november 23., szombat

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#21156
Sarud élményfalu automata 20 mm.-t írt ki eddig (5 km.-re van tőlem, Poroszlótól 7 km.-re), ez az én Netatmómmal korrelál érdekes módon. Most már nálam is 20 mm- a 24 órás összeg.
Besenyőtelek 20,2 mm....ez is okés
Abádszalók 14 mm......ez is kicsit kevesebb.

A hivatalos mérés a met.hu oldalon (ez még a ma reggelig lehullot csapit mutatja):
Link
Kisköre ma reggel 7 kor  16 mm Poroszló 17 mm. Vagyis az én kora délutáni helltaki mérésemmel furhat egybe a 24 miliméterrel.
De ha az órás méréseket hozzáteszem 6 utc-s 24 órás poroszlói méréshez, poroszló esetében +7,5 mm. Az éppen 24,5 mm (17+7,5) ma 1 óráig, én eddig az időpontig mértem a helltakival a 24,3 mm.-t. Azaz a helltaki mérése a sokkal reálisabb.

Vagyis valószínű az összes környékbéli automata 30%-al alulméri a csapadékot, sőt országosan is minden bizonnyal ez a helyzet.
#21155
Az rengeteg, ki kell deríteni melyik a ludas.
#21154
Tesztelem a netatmo csapadékmérőjet.
Mellé tettem egy helltakit a netatmo gyári beállítással: 18,7 mm netatmo - helltaki 24,3 mm
Itt bizony a helltaki kereken 1,3 szorzóval azaz 30%-al mér többet aztato eső esetén. Vagy inkább a netatmo mer 30%-al kevesebbet. És több mint amire számítottam azt hittem Max. 1-2 mm lesz az eltérés.
#21153
Ezeket szerintem a netről szedi. A beltéri egység mér CO2 szntet, ez jól jelzi, mikor kell szellőztetni.
#21152
És a kültéri légszennyezettségi adatokat valóban méri vagy csak netről szedi le az applikáció és megjeleníti ?

beillesztett kép


#21151
A szélmérő specifikációja szerint 6 másodpercenként mér, de 5 percenként küldi fel az adatokat.
Tapasztalatom szerint a külső érzékelők elég kevés adatot tárolnak, a központ viszont WIFI kimaradás esetén több napot is, majd szépen feltölti ha helyreállt a kapcsolat.
#21150
Sajnos telóról tudtam csak képeket feltölteni és nem tudom Laptoppal szerkeszteni ezért írom külön.
Szóval így oldottam meg.

- A szélzászló egy régebbi volt átfestettem, azért olyan szürke foltos a fehér zománc felett, a tetején volt egy régi WSP műanyag szépzászló kar, a kanalat és a szélzászlót leszedtem a kanalak eltöredeztek már. Átfúrtam egy 6.-os fúrószárral a műanyagot felülről és egyszerűen egy 6.-os csavart tettem bele anyával lefogatva (itt állítható a műszer szélirányba állítása). Erre csavartam rá a szélmérőt. Figyelem, csak egy darabig lehet rácsavarni a menet nem teljesen kompatibilis a bolti 6.-os csavarmenettel, de arra elég hogy megfogja és ne  fújja le a nagyobb szél (legalábbis ebben reménykedem). Szóval megvan a 10 méter szépen. Amúgy építőipari lézeres szintezőműszer talpához való a menetsűrűség (azt is csavarni kell). 

- Alul a régi tányéros árnyékolót leszedtem átfujtam festékkel és ebbe tettem a burkolatától megszabadított külső szenzort, Egyszerű gyorskötegelővel rögzítettem a belsejében lévő fa rúdra. Az árnyékolót annó én készítettem. Nem csináltam Újat, pedig az UV már megviselte kissé. A funkcióját még betölti.

- A csapimérőt egy jó nehéz 1 méteres spec talphoz rögzítettem (ez egy vízicsúszda konzol volt). Így könnyen hordozhatóvá válik a csapimérő. Ennek a tetetjére egy megmaradt 9 mm.-es laminált padlót rögzítettem 3 helyen gyorskötegelővel  és  középen megfúrtam a laminált padlót, ebbe tettem egy rövidebb csavart, alátéttel anyával lefogattam és hasonlóan a szélzászlóhoz egyszerűen rácsavartam a csapimérő hengerét erre a menetes szárra. Ezt a szél nem tudja mozgatni, illetve  könnyen leszerelhető. maga a mérő nincs közvetlenül a laminált padlóhoz rögzítve köztük van az anya és az alátét. igy öblítésnél könnyebben kifolyik a intenzívebb eső esetén is. Ez a képen is látható. Majd pedig egyszerűen vízmértékkel vízszintbe állítottam az egész csapadékbérőt, egyszerűen kavicsokat tettem a nagy fém talp alá ahol kellett. 

A beltéri egységet fapados módszerrel széldeszka alá rögzítettem egy műanyag dobozkába, hogy jobban védje az időjárás viszontagságaitól.  
#21149

beillesztett kép

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

beillesztett kép

#21148
Egyelőre ilyen felállásban (jel erősségekkel) sikerült elhelyeznem. A tapasztalat, hogy sokkal rosszabbul veszi a netatmo központi egysége a wifi jeleket mint más wifis műszer. Pl. ahol a wifis megfigyelő kamera kiválóan működik, vagy telóról jó tudok netezni ott a netatmo rá se kapcsolódik a hálózatra.  Pedig vettem egy komoly wifis jel erősítőt a conradtól 150-200 méterre legalább jó, a kert végéből is tudok wifizni.
Amit még észrevettem. A csapadék szenzort jóval közelebb kell tenni a központi egységhez, sokkal gyengébb a rádiójel vétele, mint a szél vagy a külső hőmérő szenzor.
Viszont a külső burkolat nélkül a kültéri hőmérő egység nagyon jó, most úgy van 2 jel, hogy közötte van egy komplett melléképület, a csapimérő majdnem  mellette van, a szélzászlóra meg ugye rá lehet látni, vagyis szabad rálátás. 
Szóval ügyelni kell az elhelyezésekre:
A széllökéseket az 5 perces időközökben is méri vajon ? Máshogy nem mérhet mert van egy átlagos szél és egy lökéses adat. Tehát valószínűleg feldolgozott adatokról lehet szó már a megjelenítésnél.

Érdekes ha nincs jel mert (pl. kihúzpm a központi egységet és visszadugom) akkor megjelennek a köztes adatok is, azaz valamilyen módon a külső érzékelők tárolják az adatokat akkor is, ha nem tudja azokat azonnal továbbítani. Azért adatcsomagos korábbi műszerek ezt nem tudták. Az elem töltöttség kijelzés is nagyon hasznos infó , illetve hogy a rádójelet is kiírja az egységek között. Gyanítom, hogy ilyenek miatt magasabb is az ára mint más érzékelőknek.
A csapadékot a helltakival tudom ellenőrizni majd. Sajnos már nyugdíjaztam, mert a belső tölcsér része széttöredezett. De átmenetileg felélesztem.

beillesztett kép



#21147
Óóó, köszönöm szépen. A webes felületre még be sem jelentkeztem. Azért innen több info kigyüjthető.
Itt lehet törölni a korábban mért adatokat is most látom. Ez is jó mert pl. a tesztüzem törölhetővé válik.
Összességében amire vártam minden tud.

#21146
A webes felületen ki tudod exportálni az adatokat xls-be: Settings -> Data management -> Download
#21145
Sziasztok ! Tegnap tesztüzemre sikerült a netatmot beüzemelni.  Van esetleg olyan adatgyűjtő szoftver amivel excel táblázatba lehetne gyűjteni az adatokat ?! A régebbi műszereknel volt (ws, wsp), ki lehetett menteni az adatcsomagokat. Igazából ezek a mostanában árult kompakt műszerek szabályos mérésre alkalmatlanok.  Ezért vettem netatmot, szelzaszlora szerelhető, így közel szabályos módon mérhető minden. 

Amúgy pozitív csalódás. Hátra vittem a kertbe az áramot hogy a kukoricagóréba teszem központi állomást és onnan veszem az érzékelők jeleit +10m-re tőlük. A tesztüzem alapján jó 30 méterre még mindig simán +3 radiojel van, úgy hogy a beltéri ráadásul falon belül van (ezt épp azért tettem mert azt írtàtok hogy falon keresztül 10-15 méterre már csak 2 radiojelet fog). Szóval fölösleges volt az áramot hátra vinnem. Amúgy nem tudom fűtetlen, de fedett épületben hogy bírja a beltéri, ha nagy hideg van pl. Kukoricagóréban. A leírás alapján nem egyértelmű hogy 0 fokig mér a belteri, vagy 0 fok fölé kell tenni mert úgy működik.

Ha minden jól megy a hétvégén rakapcsolodok a honlapokra, és több helyen elérhetőek lesznek az adatok.
#21144
Sziasztok!
Full amatőr otthoni mérésre, megfigyelésre mennyire lenne megbízható ez a kütyü?
120€ kb. 48.000 Ft átszámolva...


Link
#21143
BÚÉK!
Köszönöm, megpróbálok akkor a külföldi oldalakon nézelődni.
#21142
Szia, B. Ú. É. K!
En még nem írnám le a régi WS 2350 - et. Ha csak a kültéri adóval van probléma, akkor az beszerezhető akár az ebay - en, de nekem sikerült a társoldaltól rendelni, sőt nemrég szélmérőt is kaptam hozzá az egyik tagtól. Szerintem a WS - ek nem rossz cuccok, a sajátomat klímakamrában teszteltem és sok más drágább cucc elbújhat mögötte. Továbbá könnyebben tudod szeparálni a különböző mérőegységeket, ami a manapság kapható cuccok nem mindegyikéről mondható el. 
#21141
Sziasztok,
Pár éves kihagyás után úgy néz ki ismeét elég időt tudok foglalkozni az időjárással. Régi állomásaim (WMR200, WS2350) szenzorai sajnos már nem mérnek pontosan vagy nem is csatlakoznak a beltérihez. Milyen állomást tudnátok ajánlani ami megbízható, adatok online elérhetők visszanézhetők és árban is elfogadható.
Köszönöm a segítségeteket.
#21140
Szia, köszi a tippet.
Van Helltakim megnézem a a különbséget.
#21139
Bocsánat hogy beleszólok, de a munkahelyemen méréstechnikával töltött 25 év tapasztalatai alapján nekem az a sejtésem, hogy ez így nem fog menni. Az a tény, hogy adott idő alatt nagyobb vízmennyiségre kevesebbet kattan, nekem azt súgja, hogy valamilyen kompenzáció van még a háttérben, amit nem tudsz sem kikerülni, sem meghatározni. A csapadékmérés nem könnyű dolog és ezt a különböző gyártók eltérő módszerekkel igyekeznek megoldani. Itt nemcsak a billenések számával van a gond, hanem a felfogó felület nagysága sem mindegy, hiszen minél kisebb a felület, annál nagyobb lesz a hiba lehetősége és így a mérési bizonytalanság is, továbbá még a gyűjtőedény pereme is befolyásolja a mérés pontosságát. Ha peremről jobbára kifelé pattan az esőcsepp, akkor alámér, ha befelé akkor felül fog mérni. Ezért szokták „letörni” a peremet és még a letörés szöge sem mindegy. Sajnos nekem sincs Netatmo -s tapasztalatom de a nálam lévő egyszerű, billenőkanalas mérőben is van a billenések között kompenzáció, annak függvényében, hogy mennyi idő telt el két billenés között. Nálad szerintem marad a régi, jól bevált összehasonlításos módszer. A legjobb megoldás egy kölcsönkért Hellmann mérő lenne, abban megbízhatsz és ahhoz biztonsággal lehet hozzáállítani a mérődet. Ennek hiányában akár a Helltaki -nak becézett (a korábban említett Hellmann mérő utáépített változata) csapadékmérőhöz is lehetne állítani. A lényeg az, hogy tegyél ki lehetőleg minél közelebb egymáshoz egy pontosnak számító csapimérőt és a Netatmo mérőjét, persze úgy, hogy ne zavarják egymást. Sajnos nincs más hátra, meg kell várnia csapadékot, mert feltételezhetően másként fog mérni szemerkélő esőben és másként záporban. Minél hosszabb távon figyeled meg őket és jegyzed fel az eltéréseket, annál pontosabb képed lesz a különbségekről és remélhetőleg tisztább lesz a kompenzáció mértéke. Szándékosan használom a kompenzáció szót, mert a metrológiában a kalibrálás egészen mást jelent. A gond akkor lesz, ha a kompenzációs görbe - amit a mérések során felveszel - nem lesz lineáris és csak egy ponton tudsz a szoftverben állítani. Ebben az esetben marad az észszerű kompromisszum, de ez nem is baj, mert amatőr eszközökkel nem is lehet olyan megbízhatóságú és pontosságú méréseket végezni mint a milliókba kerülő és tanúsítványokkal rendelkező profi eszközökkel.
#21138
Sziasztok!
Van köztetek olyan aki adatokat tölt fel az openweathermap oldalra?
Némi segítségre volna szükségem.
#21137
Egy skálázott fecskendővel 10-szer töltöttem bele 100ml vizet. A kattanások száma 67 és 52 között szórt attól függően milyen gyorsan engedtem a vizet a gyűjtő tányérba. ( 61; 67; 65; 55; 54; 63; 60; 57; 52; 67 ).
Amikor vékony sugárban öntöttem akkor volt kevesebb és amikor csöpögtettem akkor a több kattanás.
#21136
Igen így csináltam de háromszor három különböző számú kattanást hallottam, ezért akarom szép lassan megismételni egy skálázott fecskendővel. 
#21135
Ahogy talaci is írta, felejtsd el a zöldikét, semmiképpen ne ahhoz kalibrálj. A zöldike nem pontos műszer, mezőgazdasági célra készül, hogy nagyjából tudni lehessen, mennyi eső esett, mennyit kell öntözni. A Netatmo mérőt az alábbi módon tudod kalibrálni:
Link
A lényeg, hogy lassan önts 100ml vizet a mérőbe és hallgasd meg, hány kattanást hallasz. Ezután a 100ml-t oszd el a kattanások számával és a kapott értéket írd be a rain szenzor kalibrációjához az alkalmazásban vagy a webes felületen.
#21134
A pipettákat vízzel és  mérleggel  szoktuk  kalibrálni,  tehát x  mennyiség  vizet  bele, kiöntöm  megmérem. ismétlés 10 alkalommal, átlagolom.  kell jó  mérleg, és kell jó  súlysorozat, és lehetőleg 20 fokos  desztillált  víz,  akkor milligrammig  mehetsz.
#21133
Ha enged a fagy akkor kalibrálom a netatmot, van 1 ml-es osztású mérő edényem.nevet
#21132
Ha sok pontatlan órád van, akkor biztosan igaz. De szerencséra ma már az órák (amiket egy központi etalonhoz - pl. GPS - szinkronizálnak) nagyon pontosak. A csapadékmérő esetén is, nem két pontatlan eszközt kell egymáshoz kalibrálni, hanem lehetőleg pontosabb eszközhöz, mind a kettőt, külön külön. De úgy látom Te nem akarsz a zöldike bűvöletéből engedni. 
#21131
Nem vagyok benne biztos, éppen ellenkezőleg pláne így hogy utána mértem.
Nagy igazság ha az embernek több órája van sosem tudja a pontos időt.
#21130
Már régebb óta olvasom a Netatmoval kapcsolatos észrevételeket Tőled és másoktól is. Nem akartam eddig hozzászólni, mert nekem nincs Netatmom. Most viszont mégis azért írok, mert az utolsó felvetésed nem műszerspecifikus. Egy csapadékmérőt akarsz egy műanyag edénnyel (zöldike) összhasonlítani. Rossz ötlet egy sorozatban, fröccsöntéssel gyártott edényt egy viszonylag precizen megtervezett és erre a célra gyártott műszerrel összhasonlítani. A zöldike miért lenne pontos? Biztos vagy abban, hogy a folyamatosan szélesedő átmérő és a skálázása pontos? Lehet, hogy az eltérés nem lineáris.
A Netatmo esetén,  ha precizen meghatároztad a felfogó felület nagyságát és a víz mennyiségét ennek megfelelően csepegteted a mérőbe, akkor így pontosan meg kell kapnod, hogy a műszer eltérése mennyi az elvárhatóhoz képest. Ugyanezt a mérést végezd el a zöldikével is külön. Meg fogsz lepödni az eredményen.
#21129
No megcsináltam a korreláció vizsgálatot zöldike vs. fecskendő.
Az az érdekes, hogy a különbség nem konstans.
Például, ha a zöldike szerint 35mm van benne akkor a fecskendős kalkuláció szerint 36.9mm jön ki, 10mm-nél pedig 10.18mm.
A zöldike és fecskendővel kimért, kalkulált értékek különbsége - 0.3-től ( 5mm) +2.8-ig ( 54mm ) szórt.
A 10mm-es állásnál volt kb. a legkisebb  a különbség.

Ezek után az a kérdés, hogy a netatmo által mért értéket melyik zöldike álláshoz kalibráljam be?nevet
#21128
Sziasztok,

Szeretnék grafikonon napi és heti adatokat megjeleníteni, össze hasonlítani 2021/2022-es évet és mellé szeretném tenni a napi/heti 30 éves időszak átlagát.
Tudtok abban segtení, hogy hol tudom megnézni a napi/heti 30-éves időszak átlagát? (havi adatokat találtam, de ez kicsit kevés)
Köszönöm!

Üdv:
Tomi
#21127
Köszi 
#21126
Link
4. pont, nem kell túl bonyolult dologra gondolni. kacsint
#21125
Van egy minősített mérő hengerem, de még nem állt össze a fejembe az algoritmus hogyan hitelesítsem vele a zöldikét. 
#21124
A zöldikéd pontosan mér? Szerintem érdemes először azt jól "belőni". Mérd ki, hogy 5,10,15 stb. mm-nél valóban annyi csapadékot fog fel a mérő, mint ahogy az oldalán jelölve van. Nekem volt olyan, amelyik csapnivaló volt. 
#21123
Ha a pillanatnyi értéket szeretnénk megmérni, akkor gyakorlatilag nem jó ha x idő múlva tudjuk meg, mert a hőmérséklet változásával addigra már teljesen más lehet a levegő hőmérséklete. Pl. a műszer hőmérséklete csak 10 perc múlva egyezik meg az őt körülvevő levegő hőmérsékletével, akkor sosem a pillanatnyi értéket kapjuk meg, tehát "hibás" a mérés. Tehát nagyon nem mindegy, hogy milyen gyorsan követi le a szenzor az őt körülvevő levegő hőmérsékletét. Az OMSZ-nál van kalibráló labor, ahol a mérési pontosság mellett ezt is le lehetne mérni.
#21122
Köszi szépen a részletes felvilágosítást. Ez így teljesen korrekt.
#21121
"Ezen belül az is fontos, hogy az árnyékoló vagy ház megfelelően átszellőzzön, hogy a hőmérséklet gyors változásait a szenzor megfelelő gyorsasággal követni tudja, ezért az árnyékolóban a szenzoron lévő bármilyen "felesleges" burkolatok értelemszerűen csökkentik a szenzor reagálást a hőmérséklet bármilyen irányú változására."

Ha jól gondolom ez csupán a reakció időt tudja jótékonyan befolyásolni, de maga a mért érték pontossága független az extra burkolattól.
#21120
A gyári beállítással  Netatmo 6.8mm / zöldike 8mm
Megnézem, hogy ez a különbség mennyire marad konstans ahogy több csapadék fog esni és akkor addig iterálgatom a kalibrálási értéket amíg kb. minimális lesz a különbség. 
#21119
Sajnos a Netatmo sem felel meg a WMO meteorológiai mérésekre vonatkozó előírásoknak, ezért nem is használható hiteles mérésekre! Mivel a szenzor hőmérsékletének meg kell egyeznie az azt körülvevő levegő hőmérsékletének, ezért szükséges a szabványos elhelyezés és a megfelelő árnyékolás. Az árnyékolásra szabványos hőmérő ház vagy szabványos ún. tányéros árnyékoló szükséges, melyek szavatolják a hiteles mérési körülményeket. Ezen belül az is fontos, hogy az árnyékoló vagy ház megfelelően átszellőzzön, hogy a hőmérséklet gyors változásait a szenzor megfelelő gyorsasággal követni tudja, ezért az árnyékolóban a szenzoron lévő bármilyen "felesleges" burkolatok értelemszerűen csökkentik a szenzor reagálást a hőmérséklet bármilyen irányú változására.
Természetesen a Netatmo eladásainak elsöprő többségét nem a hiteles mérésekre törekvő vevő közönség teszi ki, ezért nem ez az elsődleges szempont a szenzorok kialakításánál a meteorológiai mérésekre vonatkozó szabályoknak való maradéktalan megfelelőség.
Ettől még kereskedelmi forgalomba kerülhet mint "amatőr" mérésekre alkalmas állomás, de Ajtó nem is ezt vonta kétsége, hanem a pontosabb méréshez szükséges feltételekre próbált meg rávilágítani'
#21118
Megfelelőségi nyilatkozat: nws_reg_statements.pdf (windows.net)

Egyébként szerinted szabad forgalomba kereskedői hálozaton keresztül, kerülhet bármiféle mérőműszer? Miért keresitek a kákán is a csomót? Vagy tényleg az az általános megoldás, hogy bármit vásárolsz szétszeded és úgy használod? Az rendeltetésszerű?

#21117
Miből gondolod, hogy a Netatmo hitelesített műszer, és milyen szabványoknak felel meg? Forrás ahol ez le van írva?
#21116
Ezt én is megfigyeltem már. vidám
#21115
Azt vettem észre, hogy mind a kültéri mind a csapadék mérő jelerőssége jobb lett ebben a -10 fok közeli időben.
#21114
A gyártó burkolattal együtt hitelesítette, és úgy is felel meg számos szabványnak. Szerintem kár ezt túlgondolni.
#21113
Szia!
Igen a gyártó nem,de túl van burkolva!
Nem az esztétika számít hanem a pontos
mérés!
#21112
Szia!
Azt nem,de nálam a két egység kőzött 16m
a távolság.
És mindig jó a jel minősége!
#21111
A gyártó sehol nem említi, hogy így kellene installálni.
#21110
A jel erősséget nézted esetleg mennyiben javítja ha burkolat nélkül rakod az árnyékolóba?
#21109
Visszaállítottam a gyárira és a kummulált mennyiség 16mm-ről visszaugrott 10.5 mm-re.
Kb. ennyi volt a különbség is a zöldikéhez képest.
A következő eseménynél meglátjuk milyen lesz a korreláció. 
#21108
De bizony számít,lassabban reagál a hőm.
változásra! 
A dizájnt el kell róla távolítani!
Meg fogod tapasztalni a külömbséget!

#21107
Nekem a "dizájnos külsejében" van, ha jól néztem, akkor az alján a két lyuknál lehetnek a szenzorok (bár erre nem mernék mérget venni), így meg elvileg nem oszt nem szoroz, hogy a teteje rajta van-e, vagy sem. nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 00:36:19

Ercsi

-0.1 °C

27000

RH: 81 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.