2025. január 02., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#6502
Link

Én a skymapon végignéztem a megadott koordinátákat, de semmit az ég adta világon nem láttam ott laza laza laza
#6501
Jó szeplõs õnapsága:

beillesztett kép


Nagyban: Link
Kár, hogy nem látni a felhõktõl...
#6500
A legszebb a sztoriban, hogy akitõl indult az egész rémhír (aki a fotókat csinálta a 3 " idegen ûrhajóról") még az egyik legnagyobb ufóhívõ lap (nem magyar) által is ismert ufóhamisító, aki ráadásnak már a hetvenes években is lopott fotóból csinált ufót... Szóval ez sztem eleve csak itt keleten olyan nagy hír...
#6499
Ha valóban lenne ilyen, akkor a NASA már sipolna ezerrel, és itthon UFO bulit rendeznének! Én nem találtam semmit a NASA oldalán, és ami ott nincs fent ezügyben, az kérem nem létezik!
nevet nevet nevet nevet
#6498
(Igen, úgy értettem, hogy õk igazítanak helyre minket, hogy mások valótlant írtak... amúgy persze nevet )
Egyébként olvastam a kommenteket is a borsonline-n, azért vannak az ott regisztráltak között is, akik helyén kezelték a hírt. Pedig az egyik "legszennyebb"-nek tartom ezt a lapot. (Amúgy ez tetszik a legjobban: "Feleségem most szólt, hogy a csészealjak már a spájzban vannak! vidám ")
Különben meg szép az ég, jó az átlátszóság, annak ellenére, hogy nagyon vékony Ci-réteg lehet, amit csak a Hold körüli igen halvány 22°-osból lehet sejteni.
#6497
Húú, ez a kép de komoly!
Köszönöm a magyarázatot!!! nevet
#6496
Igen, láttam én is. De ez nem helyreigazítás, hanem ez a SETI honlapja.
Helyreigazítást az szokott közzétenni, aki valami hülyeséget, valótlanságot állít/jelentet meg. A "szenzációs hírt" nyilvánosságra hozó médium nyilván nem fog ilyet tenni, hiszen ha egyik nap leírja hogy " Hééé, embörök,gyünnek a ZUFÓKOK! " aztán egy két nappal késõbb cáfolja a " szenzácijót " , hiteltelenné vidám válik...
Akik meg olvassák ezt a lapot; hááát, nem vagyok benne biztos, hogy tudják mi is az a SETI, vagy esetleg rendszeresen nézik a SETI honlapját, vagy bármilyen tudományosabb oldalt...
Arról nem is beszélve, hogy nem vagyok biztos benne, hogy tudják ki az a Dr. Seth Shostak... Esetleg ha úgy hívnák, hogy VV Shosi, vagy Shoshi Barat... laza laza laza
#6495
És itt a helyreigazítás is: Link (bár ez angolul van).
#6494
Hát én kidülledt szemekkel végignéztem azt az égtérképet de semmint nem találtam laza laza
#6493
Link duhos duhos duhos

Azért ez már súrolja a rémhírterjesztés kategóriáját... duhos duhos duhos
"Btk. 270. § Aki közveszély színhelyén nagy nyilvánosság elõtt olyan valótlan tényt – vagy való tényt oly módon elferdítve – állít vagy híresztel, amely alkalmas az emberek nagyobb csoportjában zavar vagy nyugtalanság keltésére, bûntettet követ el, és három évig terjedõ szabadságvesztéssel büntetendõ."

Forrás: Link
#6492
Az inverziós réteghatáron volt a Szíriusz, ami gyakorlatilag pontszerû fényforrás, így az inverziós határfelület legkisebb változásaira is színváltozással reagál. Az oka ugyanaz, mint a napkelte / napnyugta zöld fényének, csak ott túl nagy a napkorong ahhoz, hogy ennyi színt láss. A Vénusz-sarlóval tavalyelõtt csináltak olyan képeket, amiken a sarló volt színes lenyugváskor, ezek itt vannak a vödörön:
Link
pl:

beillesztett kép


Mivel a Vénusz már nem pontszerû fényforrás, hanem korong (itt sarló), vagyis látható kiterjedése van, így a színek is ennek megfelelõen terülnek el a felületén. Az inverziós réteg felerõsíti a légkör prizmahatását, mivel eltérõ a fénytörése a felette lévõ levegõrétegétõl, ezért a színek még jobban kitérnek (a Reylegh-szórás miatt). A Szíriusz elõtt mozgott a különféle irányba kitérítõ réteg, s ezért változott a színe, hogy egészen egyszerû legyek.
#6491
Errõl még nem is hallottam.Ezt mi okozza?!
Nagyon jó a kép!
#6490
De így legalább egyértelmû, hogy mirõl beszéltem, lehet, hogy Te tök másra gondoltál. Azért, ha vékony felhõk vannak, amin átlátszanak a csillagok, próbáld meg! Élõben is nagyon jól mutatnak.
#6489
Jó kép!
#6488
Elhízott kifli: Link
#6487
Az oka ugyanaz, ami miatt a Nap eltorzul. FB-on írta Sánta Gábor: "január 4-én hajnalban ugyanott ezt a Szíriusszal láttuk: ott táncolt az inverziós felhõzet tetején vagy negyed órán keresztül, a szivárvány összes színében."
#6486
Az a második kép csodálatos!
#6485
Hello! A múltkor videóztam a horizonthoz közel a Szíriuszt(?)..
Link
..elõször repülõnek néztem, aztán ahogyan feljebb jött és én is jobban láttam, akkor figyeltem meg, hogy egy csillag az Oriontól D-Ny-ra.. Utána hosszú expóval fotóztam és jól látható volt ahogyan a légkörön keresztül vibrált.. különös, hogy közel a horizonthoz a videón láthatóan szinte csak pirosan világított, feljebb pedig mindenéle színben.. Link : )
#6484
Valószínû másra érzékeny a szemed akkor, mint a többi embernek. Nézd csak: Link
Ilyenre gondoltam. A felhõ párája megszórja a csillag körül a fényt, s kiemeli a színét.
#6483
Tegnap az éjszaka elsõ óráiban tisztább idõ lehetett, mert fényesebben ragyogtak a csillagok. akkor feltûnõ volt a színbeli különbség. Késõbb már mintha halványabbak lettek volna, nem is volt már olyan magasan az Orion, akkor már kevésbé volt számomra feltûnõ a különbség.
#6482
Szemmel mondom, a távcsõ nagyon nem az én mûfajom. De ha ragaszkodsz hozzá, hogy ki se akarod próbálni, a Te dolgod, Te hagyod ki, nem én. :-)
#6481
Távcsõvel nézve lehet, de szabad szemmel nekem akkor volt feltûnõbb, mikor fényesebben ragyogott Õ is meg a többi is. Így erõsebb volt a kontraszt közöttük. (Gondolom azért, mert a pára a többi fényét is megszûri).
#6480
Párás idõben, _vékony_ felhõrétegen át méginkább kijön a vörössége, mert a pára megszórja a fényét s egyúttal a színét is. Alkalmasint próbáld ki!
#6479
Brett és Elzoli, köszönöm szépen a választ! Jó érzés a "felfedezés" tudata, hogy egy vörös óriást láttam vörösnek! nevet
#6478
Az, hogy vörös óriás. Tiszta idõben nagyon jól látszik a vörös színe. Az Orion csillagkép része, kedvenc csillagom. nevet Sugara kb. 650-ször nagyobb a Napnál.
#6477
Szia!
A Betelgeuse egy vörös óriáscsillag, azért a szép vöröses színe vidám Egyébként élete vége felé jár, csillagászati értelemben hamar látványos szupernóvarobbanással fogja befejezni pályafutását. Ez akár a mi életünkben is megtörténhet, de az is lehet, hogy csak évezredek múlva... laza
#6476
Sziasztok!
Ilyen vörösen fénylõ csillagot (a Naptól eltekintve) még nem láttam: DDNy felé látható 3 egyvonalban lévõ csillag fölött. A Stellarium programon megnéztem: a Betelgeuse lehet. Ennek mi lehet az oka?
#6475
Köszönöm szépen, srácok! Valamikor a maiak is sorra fognak kerülni...
#6474
Nagyon szépek Noli! Gratula!
#6473
Hú ezek gyönyörûek.
#6472
Tegnap esti fûzfõi képek: Link
Négy nagyban: Link
Link
Link
Link
#6471
Tegnap Balatonfûzfõn fotóztam Ladányi Tomival a Jupiter-Hold kettõség meg pár kis fénypontocskát odafenn, a képek még feldolgozásra várnak. Ma reggel Látóhegyen voltam kinn kb 4 órát, látszott a Tejút (sajnos csak kis darabja van fenn), volt ISS, Vénusz-kelte, stb. Láttam egy kb -2-es meteort, rohadt gyors volt, kép nincs róla.
Felvételek valamikor.... Elég hulla vagyok...
#6470
Sziasztok! : ) Ma este:
Link Link ..és 1 nap változása Link
#6469
Mai Hold: Link

beillesztett kép


nevet
#6468
...és ez így van! Beszélgetni, elmélkedni vagy éppen álmodozni lehet a témáról csupán. Az, hogy egy exobolygóra léphessen egy ember, annak mérhetetlenül kicsi az esélye. Jelen pillanatban a Marsig eljutni 2 évbe telik, és akkor még csak a szomszédban vagyunk. Szóval ha valami több fényévnyire van, hát... A leküzdhetetlen távolságon túl ott van egy másik probléma, ha egy ûrhajónyi legénység még valahogy oda is tudna menni, az itthon maradt több, mint 6 milliárd ember sorsa még ettõl adott marad. Persze ez egy kicsit pesszimista hozzáállás, de ez van. Egyébként is, amikor ezek a kérdések ténylegesen felszínre kerülhetnek, addigra a Föld vagy az emberiség bevégzi az emberek sorsát. szegyenlos
#6467
Erkély-jelenet: nevetnevet

Hold-Jupiter együttállás Link
#6466
Ebben egyetértek, a 0,xx%-ot ez esetben már mindenképp messze felülmúlná az élet esélye. Viszont van egy olyan érzésem, hogy efféle spektroszkópiai eredmények után még születnének publikációk a bolygók belsejében vagy légkörében elméletileg elképzelhetõ víz- (elvetemültebb esetben egyéb molekula-) bontó folyamatokról és oxigént pöfögõ vulkánokról. Ezekre aztán rengetegen hivatkoznak majd (fokozva a szerzõk dicsõségét), mert vitatkozni remekül lehet a témán, véglegesen megcáfolni viszont szinte csak akkor sikerülhet, ha odautazunk.
nevet szegyenlos
#6465
Szerintem nem kell hozzá 100 év. Legalábbis a közvetett bizonyítékok - ha lesznek - nemsokára az asztalra kerülnek. Elég lesz, ha egy ilyen, kémiailag instabil légkört tudunk majd detektálni, mint a miénk. Ez spektroszkópiai szempontból nem olyan nagy kihívás, mint ha el kéne oda utazni nevet Például a Földön az oxigén relatíve gyorsan kiürülne a légkörbõl ha valamilyen zavar nem lenne a kémia játszóterén. Ez a zavar a földi élet. Egy ilyen szép N-O légkört észlelve, már erõs közvetett bizonyítékunk lenne a Földön kívüli életre. Amit nagyon nehéz lesz megmondani (ha egyáltalán valaha képesek leszünk rá), hogy milyen szintû az élet az olyan bolygón.
#6464
Nem igazán váratlan, de tényleg történelmi jelentõségû felfedezés: eddig még nem lehetett kizárni, hogy a méret és a csillagtól mért távolság alapján a Földhöz hasonló bolygók különlegességnek számítanak, mostantól ezt elfelejthetjük. Folytatódik az a sorozat, amiben az 100-150 évben elveszítettük jópár addig hitt "különlegességünket": a Napról is kiderült, hogy szokványos csillag, a Tejútrendszerrõl, hogy szokványos galaxis, lassanként most a Naprendszerrõl és a Földrõl is megtudjuk, hogy egy a sok hasonló közül...

A földi életrõl viszont azt hiszem, még minimum 100 évig nem fogjuk eldönteni, hogy különlegesnek számít-e a Világegyetemben... pedig most ez lesz a legizgalmasabb kérdés. Egyelõre csak tippelgetni tudunk, hogy a lakhatósági zónákban keringõ bolygókon 99%, vagy netán 0,00000000000001% valószínûséggel alakul ki az élõvilág. (És persze ez a kérdés is tovább bontható: lehet, hogy kialakul, de megreked az egysejtûeknél, stb., stb...)
#6463
Link
Gyönyörû 22 órás holdkifli, Kansasbõl, Doug Zubenel képén.
#6462
Napok óta nincs itt hozzászólás, szóval, hogy legyen egy kis csócsálgatni való, hátha valaki kíváncsi rá! Link
#6461
Reggeli képek Hold-Vénusz ügyben:
Link
Link
Link (ezen van egy kis meteor is, volt fényesebb is, de a zeniten, úgyhogy arról csak elmefotó készült)
Link
És a franc egye meg, hogy milyen hamar világosodik már...
#6460
Értem. Köszi szépen.
#6459
Ha a félgyûrûst úgy érted, hogy gyûrûs napfogyatkozás, melynek van totális szakasza akkor igen. De a szakaszt szó szerint kell érteni, nem pedig idõbeli szakaszról van szó. A lényeg, hogy a teljes árnyék kúpjának vége nem sokkal a földfelszín felett halad. Ilyenkor a felszínrõl "csak" gyûrûs fogyatkozás látszik. Azonban - mivel a Föld jó közelítéssel gömb alakú - a teljes árnyék egy idõ után belefut a gömb "kidudorodásába" így az árnyékkúp eléri a felszínt, azaz ekkor már teljes napfogyatkozás figyelhetõ meg. A fogyatkozás végére általában az umbra ismét elemelkedik a felszíntõl és újra gyûrûs lesz a fogyatkozás.

No, talátam egy jó ábrát: Link
#6458
Megnéztem a Stellariummal. Hibrid amikor tulajdonképpen "félgyûrûs"?
#6457
Böngészgettem Réthlyt. 1544, Erdély:
"Januárban néhány órán át oly nagy napfogyatkozás volt, amelyekhez hasonlóról a krónikák nem emlékeznek, oly rettenetes volt, hogy állatok s emberek különös hatása alatt megdermedtek (S. Bielz, Bethlen F.)"

Nos hát én is megdermedtem volna, hiszen egy szép hibrid napfogyatkozás volt akkor:

beillesztett kép

#6456
Nálam ott pillanatnyilag a szomszéd ház valamely ablaka ragyog :-((
Majd reggel nevet
#6455
Szerintem bolygószinten rendkívül hasznos befektetés lenne. Sajnos ez lehetetlen, mert a háttér agy úgy manipulátor kar nélkül maradna. Sajnos bármilyen médiahírt már csak úgy lehet értelmezni, hogy meg kell vizsgálni, hogy kinek milyen érdekébõl akarnak azzal etetni? A szálra visszatérve, úgy jó húsz éve elástam magam a sógorom elõtt: azt mondtam neki, hogy én még olyan részeg nem voltam, hogy UFO-t láttam volna laza laza laza

A szkeptikusok tiszteletével : Lujó
#6454
Tekintsünk inkább az égre, kb. félmagasan, DNY-i irányba. Ott ragyog a fényes Jupiter! nevet És a KHI Cygni változócsillag (ÉNY felé) elérte az 5 magnitúdót, elvileg szabadszemes objektum.
#6453
laza laza laza
Jönnek Itiért laza

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-02 22:51:34

Romhány - Dózsa György út.

-1.4 °C

22502

RH: 96 | P: 1015.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

133845

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.