2024. november 23., szombat

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#810
Nagyon helyes meglátás, hogy azok a periódusok csupán "tájékoztató" jellegûek. A Szt-András törésvonal mentén várt roppant erõs földrengés is szerencsére már 10-15 éve "késik". Hasonló periódus okán aggódunk/rettegünk a vráncsai (Déli-Kárpátok kanyarulata) pusztitó rengéstõl. A legjobb az lenne, ha végképp elmaradna.
#809
Egy cikk a Times-ban, Thor Thordarson vulkanológustól arról ír, hogy szerinte az izlandi vulkánok kitörései egyfajta ciklusba vannak rendezve. 140 éves átlagban fordul a kocka, azaz a gyenge kitöréseket komoly kitörések váltják fel. Szerinte most van a fordulópont, az elmúlt évszázad gyenge kitörései után most a komoly kitörések ideje jön el. Persze az elmélet vitatott, mint szinte minden elmélet nevet A cikk eredetiben: Link
#808
Tegnap május 11.-én este 19 felé láttam egy nagyszerû doku filmet, az izlandi vulkán kitörésrõl, és a következményekrõl. Nagyon szép, szerkesztett anyag a GNC.csatornán. Lehet majd hogy ismétlik, szokásuk.
nevet
#807
Indonéziában 7,4-es földrengés volt, 5:59 UTC-kor, közel ahhoz a helyhez, ahol a 2004. karácsonyi pusztító rengés is kipattant. A fészekmélység 61,4 km.
Link
Nem várnak nagy és kiterjedt szökõárat.
Érdemes megnézni a hazai szeizmogramokon, pl. a piszkésin:
Link
A rengés reggel 6-kor pattant ki, jó gyorsan ideértek a hullámai!
Érdekes lett volna összehasonlítani az akkori látványával, sajnos nem lehet oda visszamenni idõben. Megvan viszont a februári chilei: Link
#806
Mai nagyfelbontású mûholdkép: Link
#805
De jó! Gondoltam Rád reggel :-)
#804
Jelentem, megjöttem Madridból és semmi hamukát nem lehetett látni. nevet
#803
Most találtam a vulkánról:
Link
#802
Nagy kép! vidám
Viszont nem kispályás ez a sörital! Alc.Vol.: 9.4% !! Maláta bor.. szegyenlos laza
#801
Kedvenc vulkánfotóm:

beillesztett kép



A fõszereplõ: Link
Ha esetleg valaki Izlandon járna, gondolhatna rám. Jó barátságban vagyok a barna sörökkel. :-)
#800
Egyébként, ha izgatnak a rengések, hasonlóan a mi amatõr met szenvedélyünkhöz kapcsolt mûszerekhez, van "amatõr" szeizmográfként mûködõ talajmikrofon is, persze ez se olcsó hobbi, no és persze nem tudom, hogy hazánkban érdemes-e ilyesmit e célra használni... Egy izlandi srácnak van kitéve: Link
#799
Ezek a távoli rengéseket is érzik ám, nem csak a helyieket! Ne félj, ha lett volna érezhetõ rengés, már kinn lenne a hír a neten. :-)
#798
Még mindig nem tudom megnézni a munkhelyemen :-)
Majd holnap valamikor ránézek, sajno ha hazaértem, alukálni kell, mert kora hajnalban ki akarok menni gombászni.
#797
Hú, a hajnali két órási csík második felében mindegyiken (a valósidejûkön) van egy nagyobb rezzenés, a paksin elég nagy.
#796
Igen, én is erre gondoltam, más nem lehetett a linked alapján.
#795
Nálam sokszor azt is érezni, ha elmegy a busz az úton, kb 40 méterre. Ha nálad a körgyûrûn megy egy nagy pótkocsis kamion, simán csinálhat ilyet.
#794
Köszi Noli, ez alpján semmi. Hm... zavarban
#793
Itt nézd meg:
Link nekem itt melóhelyen nem nyitja meg a szeizmogramokat.
#792
Link Jájj! Madridba mennék holnap délelõtt... zavarban
#791
18:17, ma kora este. Van egy kerti kiülõnk, lazítok a laptop az asztalon. Kb. 1 sec idõre megremeg alattam az egész, úgy, hogy a környéken senki, én sem mozdultam. Mi lehetett ez? Nem viccelek.
#790
Na még egy:
Link
A hét vulkáni képe APOD / EPOD stb. mintájára. (jó lenne ebbõl is napi!)
#789
Hú, de baró!!
#788
És még egy érdekesség:
hõérzékelõs képe is van az egyik webkamerának már:
Link
(görgess lefelé)
#787
Durcás izlandi barátnõnk rendesen pöfög ma reggel:
Link
Valaki meg fényképezi:
Link
Link
Link
webcam, ezen a felhõk szintje fölé látni: Link
#786
Nem kicsit jó NASA fotó:
Link
#785
Egyelõre semmi extra :-) A rengései nem utalnak közeli jövõben várható kitörésre.
#784
Na igen, és a Bárdarbungával vajon mi a helyzet...?
#783
A rengések mélységi eloszlásából arra számolnak, hoyg új magmaanyag jött a hegy alá, ami tolódik felfelé. Van utánpótlás. :-)
#782
Üdv,
Ugye az Eyjafjallajökul alatt gyakorivá vált földrengések jelezhetik a vulkáni aktivitás erõsödését.

beillesztett kép


A kérdésem az lenne, hogy már napok óta figyelem, és a Bárdarbunga alatt is elég gyakorivá váltak a földrengések:

beillesztett kép


Tehát ez akár jelezheti a Bárdarbunga felébredését, vagy miért lettek ilyen gyakoriak a földrengések alatta?
Köszönöm
#781
Fogadni mernék, hogy az úriember még azt sem tudja, a világnak melyik táján van Izland. kacsint
#780
laza laza hideg
#779
Lehet nekem is így kikerekedne a szemem, ezen a kérdésen: Link Lol nevet
#778
Írország légterét ismét lezárták az Eyjafjöll miatt Link . Egyelõre nagyobb problémától nem kell tartani, korlátozott a hamu terjedése:
Link

Érdekesség még, hogy a Markarfljót vízhõmérséklete miként alakul. A folyó a gleccserbõl ered, így a kitörés által megolvasztott gleccservíz adja a hozamát. Pár napja 11 fokos volt a T-je az ilyenkor szokásos 1-2 fok helyett, tegnap mértek 17 fokot is 2 km-re a gleccser végétõl!!! Késõbb visszaesett 4 fokra. Ennek az oka, hogy amikor direkt módon találkozik a lávafolyással, az szabályosan felforralja a vizét, ezt a vodafone kamerán lehetett is látni, hogy ahol kiömlik a gleccserbõl, ott úgy gõzölög, mint a hétszentség.
#777
"Valami efjefjöf" - magyarok a celebvulkánon Link vidám
#776
Számomra az a vulkán volt az elsõ, amelynek aeroszolfelhõjét s az általa elõidézett érdekes fénytani jelenségeket megfigyelhettem. A honi sajtóban (köztük az Élet és Tudományban!) a tûzhányó eleinte még Szent Ilona néven is szerepelt, holott - mint ismeretes - St. Helens báró nevét viseli.
#775
Május 18-án lesz 30 éve, hogy kitört a Mount St. Helens. Annak idején Deltában, híradóban láttam, aztán a következõ év januárban a NatGeo is beszámolt egy igen hosszú cikkben róla. Szerencsére az online archívumban megvan:
Link
A képeket is érdemes.
Én akkor tanultam angolul és egy ismerõs Kanadából elõfizette (itthonról akkor még gyakorlatilag nem lehetett elõfizetni, tizenvalahány évre elõre le volt foglalva a "népnek" hivatalosan megengedett pár tucat elõfizetés, hiába, a dollár akkor nagy kincs volt) jó sok évre a NatGeo-t nekem, amit nagy élvezettel olvastam, s garantálom, hogy az alap szókincsemet neki köszönhetem.
#774
Végre kiderült az ég Izlandon:
Link
Link
Link
A felszálló oszlopok színébõl az jön le nekem, hogy fenn a hegytetõn a sötét felhõnél van maga a kitörés, s az onnan a gleccsernyelv felé lecsorgó láva jéggel érintkezve csinálja a fehér, egyértelmûen gõzbõl álló másik két oszlopot. Igen jól néz ki! Alukálóknak mentettem képet: Link
Hátha nem tart örökké a derültség.
#773
Köszi! nevet
#772
Még mûködik: Link
Kicsit felhõs az idõ, de azért látni rajta a kitörési felhõt, ill. azt is, hogy eléggé meg van gyengülve, simán lenyomja a szél.
Azt azonban továbbra se tudni, hogy meddig fog tartani. Semelyik másik izlandi hegy nem mutat olyan jeleket, hogy új kitörés lenne a közeljövõben.
Rengéstérkép: Link
Egészen normális képet mutat. :-)
#771
Link kacsint
#770
Noli! Akkor most mi újság a az izlandi vulkánnal? Csitult, vannak-e rezgések továbbra is, fõleg a Hekla környékén. Jól esne némi tájékoztatás, mert a neten, amit én találok, hogy is mondjam, kevés nekem. szegyenlos

szerk: JoeJack köszi! vidám
#769
Anyám!!!
Na ez az igazi extrém sport...
#768
Hát, azért halt is már meg ott ember hasonló körülmények közt, neki valóban ÖRÖK élmény volt.. :-(
Bár, ha választanom kéne egy vulkánkitörés és egy szudáni szabadcsapat, mint halálnem közt, a vulkánt választanám én is.
#767
Na, erre is lehet, mondani, hogy HUBA! nevetnevet
#766
Ez totál kész. laza laza zivatar
De ez örök élmény lehet...örök.
#765
Már jópár napja, de egyébként kb. 80-90 éve folyamatosan mûködik.
Link

Ez egy korábbi: Link
#764
A guatemalai Santiaguito vulkán is kitört, már 8km körül tart a hamufelhõ: Link
#763
Nekem a GE-ön nincs 3D, viszont ez nem igényelt külön plugin-t. :-) És tudom melóhelyen is nézni rendesen a világot, csendesebb éjszakás mûszakokra igen jó lesz ez! :-)))
#762
Végülis ez ugyanaz majdnem mint maga a Google Earth program, csak böngészõs üzemmódban. Szerintem is jó meg egyszerûbb is így. A FF-nak kellett egy plugin hozzá.
#761
Leginkább ide tartozhat: a maps.google.com már 3D-s nézetben is használható, kicsit lassabban tölt be az elején, de onnantól fogva ugyanolyan, mint a régi nézet. Nagyon állat, érdemes kipróbálni! Föld nézetet kell választani, a "dõlésszög" meg az égtájváltónál a fel és lenyíl.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 00:36:19

Ercsi

-0.1 °C

27000

RH: 81 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.