2024. november 27., szerda

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#6689
Persze, csak nem tudjuk milyne károkkal járt a szlovák oldali erõmû...
#6688
Sajnos nemcsak a kitermelhetõséggel van gond, hanem a jelenlévõ gázkészlet nagysága is erõsen kérdéses. Ha a mennyiségre vonatkozó aggályok mégis elhárulnak, a technológia akkor is kipróbálatlan, tehát 100%-os biztonságú megtérülésrõl a legjobb esetben sincs szó.

A mennyiségi problémák geológiai okaival több kollégával együtt jómagam is foglalkozom. Egyelõre jóval több a kérdés, mint a válasz, de ha szakmai fórumokon megjelennek az eredményeink, akkor itt is szívesen visszatérek a témára. Az viszont addig is beszédes, hogy az ExxonMobil, a világ 2. legnagyobb vállalata: Link is próbál kihátrálni ebbõl az üzletbõl, pedig õk nem szorulnának EU-s támogatásokra, bármilyen nagy is lenne a szükséges kezdõtõke.
#6687
Azért a szlovákok elég szép erõmûvet építettek maguknak helyettünk. MI nagyon ügyesen úgy alakítottuk a helyzetet, hogy energiánk az ne legyen belõle, viszont a környezetet mégis leromboljuk. Okos húzás volt!
#6686
Igen, nehéz kitermelni állítólag, DE ! Tegyük fel hogy a szokásos 100 milliárd helyett mondjuk 300-ba kerülne elkezdeni a kitermelést (a számok csak példák) a technológia miatt. A következõ 35 éves ellátás miatt akkor is megérné, bármibe is kerül és erre garantáltan kapnánk támogatást az EU-tól vagy bárkitõl, mert 100%-os biztonsággal megtérülõ befektetésrõl van szó és a pénz mindenkinek pénz.
#6685
Lehet,hogy csak a "kapitalisták" porhintése, de nem sok jót hallottam a makói gáz kitermelhetõségérõl. szomoru
#6684
Úgy tûnik a Georgikon falai között nem szeretik a meteorológiai állomások adatait nézegetni. AZ 1960-as évtized téli középhõmérsékleteinek tíz éves átlaga a legalacsonyabbnak bizonyult a 20. században. Az 1970-es éveké már lényegesen magasabb volt, emiatt gyakorlatilag 1970 óta változatlan hazánk téli középhõmérséklete, némi emelkedés az adatokat 1960-tól vizsgálva lenne megfigyelhetõ, a század közepére jellemzõ rendkívüli hideg telek miatt.

Bizonyári õk ezt "kopipésztelik" (Bartholy et al): Link

beillesztett kép



A 2009/2010 tél esetében feltételeztem, hogy a februári közép Kanizsán 0°c körül lesz.

Az idõszak 3 leghidegebb tele, sorrendben: 1984/85, 2002/03, 1995/96. A legenyhébb kétségtelenül a 2006/07-es tél.
#6683
Annyiban nem, hogy a technológia miatt az 50 Hz közelében kell lennie az elõállított szinusznak (48.6 vagy 49.6 Hz alatt már meghülyülnek a szinkron motorok), ehhez pedig kb. (teljesen) fix fordulatszám kell.

Dugjál bele egy szkópot a konnektorba és nézd meg mi az, amit szinusznak hazudnak nevet még igy sincs nagyon sin kinézete, hogy pontosan szabályozott generátoraink vannak; a változó intenzitású (szélsebesség, vízáramlás, napsugárázs) energiatermelés igen komoly szabályozási problémákat vet fel, ha az aránya számottevõvé válik.
#6682
Igen, 35 évre elegendõ gáz van Makó alatt, csak nem kellett volna odaadni a kanadaiaknak, hanem kiterlmeni és erre a 35 évre elég jó helyzetbe kerültünk volna, az importon megspórolt pénzbõl meg lehetett volna 2-3 Paksot építeni és lehetne utána árammal fûteni. Örökre megszabadulhattunk volna a gázfüggõségtõl.
#6681
A függõleges tengelyû szélkerékben az a poén, hogy a tengelyt mágneses mezõ tartja, azaz nincs surlódási veszteség, igen hatékony. És jórészt magyar találmány, ill. itthon is van valaki, aki ezzel foglalkozik elég behatóan.
#6680
A fejlesztések mehetnének az ésszerû tárolás megalkotása felé is, ha jól emlékszem, van valahol egy vízerõmû, ami a megtermelt áramot mechanikusan (lendkerék vagy rugó, már nem tudom) tárolja és nem rosszak a hatékonyságok.
#6679
Ezzel csak az a gond, hogy a "magyaros" tervezés és kivitelézés következtében a környék vízkészlete és élõlény-állománya elég erõsen károsodhatna. Emellett sajnos olyan lapos ország vagyunk, hogy a vízenergia igazán komoly részt nem vehet ki az energiaellátásból, ettõl persze ebbõl is kell hozni az értelmes maximumot.
#6678
nevet
#6677
Azért ez a tél elég rendesen odatesz azoknak a szakembereknek, akik a globális felmelegedés miatt enyhülõ teleket, a mediterrán növények északabbi szélességekre való húzódását vizionálták, és hogy át kell alakítani a Magyarországon termesztett növényfajokat, mert az enyhülõ telek és a nagy melegek miatt más növényeket is lehet termeszteni majd.
Ez a keszthelyi egyetem kísérlete Link
Hihetetlen!
Amennyiben a télen -15-20 fokos hideg már nem lesz (bár valószínû, hogy belefutunk még egy-két ilyen éjszakába, de abban az esetben is áll a dolog) azt fogják tapasztalni, hogy amiket a cserszegtomaji területre ültettek, azok túlélték a keszthelyi állomásokon mért -21 fokot, amik a város környéki területekre kerültek, azok pedig tönkrefagytak.
Ugyanis a cserszegtomaji terület egy nagyon magasan lévõ, jó fekvésû, kitûnõ fagylefolyású domboldal.
És megállapítják, hogy azok a fajok alkalmasak az adaptációra, amik véletlenül oda kerültek.
Pedig csupán arról lesz szó, hogy a cserszegtomaji domboldalban lévõk alig kaptak -13-14 fokot, míg lent -20 fok alatti értékek voltak.
A keszthelyi egyetem globális felmelegedés miatti kísérlete nagyon jól mutatja, hol is állnak az adott szakmák. Az egyetem szakemberi láthatóan kész tényként könyvelik el, hogy enyhe telek lesznek ezentúl.
Hihetetlen!

A többirõl ne is beszéljünk:
"A mediterrán térségbõl származó dísznövények telepítésével régóta foglalkoznak Magyarországon. Keszthely környéke, a Balaton közelsége miatt kialakult szubmediterrán jelleg következtében alkalmas arra, hogy a mediterrán területekrõl származó növényeket kiültessük."
Ekkora állatságot szakemberek szájából...
#6676
öööööööö..."óriási kiaknázatlan gázmezõk"....Makó??...vagy lemaradtam valamirõl??? nevet
#6675
Termesztésen a hagyományos szélerõmûvek egyéb hátrányai mellett tudott a hektikus alkalmazhatóságuk, emiatt is önállóan nem versenyképes az alaperõmûvekkel, komplex zöld energiaberuházás (víz-nap-biomassza) egyik pilléreként maximum.

A függõleges tengelyû szélerõmûrõl nem is hallottam eddig (pedig olvasok eme témában, szégyen a szinte titkolása), köszönöm az információt!
Megragadott (többek között) az 1km/órás induló szélsebesség és a technológia szélirány-függetlensége, ez tipikusan kárpát-medencei viszonyaink nagy találmánya lehet.

Ez alapjaiban írja felül a szélenergia volumenét, nagyon kíváncsian várom eme nagyszerû technológia sorsát!
Ahogy a szintén honi világszabadalomnak, a napelemes cserépnek is várom áttörését.

Ébresztõ Kárpát-medence, óriási, kiaknázatlan gázmezõk, hihetetlen termálvíz-lehetõségeink, nagyszerû találmányaink, törjük át a lobbik gyomorforgató szorítását.
#6674
A valós adatok a szélenergiával kapcsolatban nem túl szívderítõek. Németországban az E-ON a szélenergiáról minden évben kiad egy jelentést:
2005: Link
2006: Link

2005-ben az E-ON hálózatán 7050MW teljesítményû szélerõmû kapacitás volt beépítve, a hálózatra feladott átlagos teljesítmény 1295MW. 11,3TWh energiát termeltek összesen a szélerõmûvek, azaz kevesebbet, mint a 2000MW-os Paksi erõmû, ez körülbnelül 14TWh energiát képes termelni egy évben. Azonban nem ez a fõ baj. Hanem a szél kiszámíthatatlansága. A 2005-ös dokumentum 6. Ábráján nyomon követhetõ a szélenergia változékonysága. 10órán belül 4000MW-al csökkent a szélerõmûvek teljsítménye.
A 2006-os dokumentumban a beépített névleges teljesítmény 8112MW, a egy évre vett átlagos rendelkezésre álló teljesítmény 1483MW, a legkisebb rendelkezésre álló teljesítmény 19MW, a legnagyobb 6798MW.

Ezekbõl a mérési adatokból kitûnik mennyire megbízhatatlan az energiatermelés szemszögébõl a szél.
Senki sem szeretné, ha mondjuk elsötétülne minden, mert nincs szél vagy az idõjárási radarok állnának le rosszkor. Ezért a szélerõmûvekhez tartalék kapacitást és szabályozó erõmûveket kell beépíteni egy villamos hálózatba. A szabályozást elláthatják csúcsra járó vízi erõmûvek vagy szivattyús-tározós erõmûvek, gyorindítású gázerõmûvek. A tartalék kapacitásnak is ajánlott gyorindítású gázturbinás erõmû, de ez relative drágán üzemel és Magyarország így is eléggé függ a földgáztól. A szélerõmûvek telepítési költségébe így ezeket az elemeket is illene beleszámolni. Összességében a szélenergia a villamos hálózatot és a szabályozását igen nagy kihívás elé állítja, a villamos energia tárolása még egy autó esetén is igen nagy nehézségekbe ütközik, országos hálózat szintjén pláne.
Összességében egyáltalán nem olcsó alternatíva. Fõleg, hogy a szélerõmûvek magas hatósági áron termelnek.
Mivel nincs üzemanyag igénye a szélerõmûveknek igen furcsa, hogy így kell ösztönözni a tejedését.
A hagyományos, lapátos erõmûvek helyett a hátrányok egy részét kiküszöbölõ magyar találmányban látok fantáziát, remélem minél elõbb elterjed.
Link
#6673
Bizony, pl. ha a most Tisza-tóként ismert paradicsom az eredeti tervek szerint lett volna feltöltve...
#6672
Így van, a Bõsi erõmû sajnos méltatlanul mellõzött téma. A szélenergia terjedésének is jót tenne a csúcsra szabályozhatóság. Vagy szivattyús-tározós erõmûveket kellene építeni, de érthetetlen módon ezeket is ellenzik.
#6671
Sajnos ezek is lobbi-szülte adatok, mint ahogy az Isteni magasságokba emelõk is.
#6670
Nemrégiben hallottam/olvastam - sajnos a forrásra nem emlékszem -, hogy Magyarországon egy pl. 1MW névleges teljesítményû szélerõmû, valójában 200 KW energiát termel,statisztikailag nézve az év 365 napjából "csak" 73 olyan nap van, amikor hatékonyan fel lehet használni ezt a fajta energiaforrást.
Ha azt látjuk, hogy forognak a szélkerék lapátjai, még nem biztos, hogy történik energiatermelés, mert egy bizonyos fordulatszám - 17/perc - kell, hogy ez bekövetkezzen. (Azért ez a 17/perc nem etalon, szerintem egy bizonyos típusú-méretû szélkeréknél igaz csak...)
#6669
Nem értem, hogy miért akarunk folyton mindent elégetni, ha energiára van szükségünk nevet

Ahogy látom megfeledkezünk az energiaszektorunk egyik volt (és remélem leendõ) legnagyobb reménységérõl, ami a "rendszerváltásnak" esett áldozatul.
Ez a vízienergia és a bõs-nagymarosi erõmûrendszer.

Az adottságaink alapján sokkal jobban kéne törekednünk a vízben rejlõ energia kihasználására.

Tiszta, olcsó, jól szabályozható.
#6668
Most is a 40 %- ával az ország elsõ számú alaperõmûve. Azonban vannak kockázatai, amit már említettünk, én megemlíteném , hogy a fûtõanyagot is máshonnan kell beszereznünk, ami maga egy komoly kockázat. Hazánk egyetlen komoly energia hordozójának, a lignitnek nem szabad kihasználatlanul maradnia, a most 15 %-os országos áramtermelési aránya megmaradhat, egy igen modern fejlesztéssel, lecserélve a két elavult blokk részt egy olyan technológiára, ami a tiszta szén elve felé lép, tehát a széndioxid sem kerül a légkörbe. Egyébként Paks után a legolcsóbb áramtermelõ.
Egy fontos tényezõt még meg kell említenem: Az elektromos áram nem "tárolható" ésszerûen, tehát egy olyan energia, amit azonnal fel kell használni. Így gondoljunk az alaperõmûvek fontosságának a kérdésére.
#6667
Akkor mégis oda jutunk, hogy a tiszta és biztos megoldás Paks, késõbb meg a fúziós erõmû nevet
#6665
Alapfogalmakat kell tisztázni, úgy látomnevet Magyarország energiaellátási gerincét az alaperõmûvek adják. Ezek nélkül elképzelhetetlen a bizonságos, stabil energiaellátása egy egy országnak, minden ország energiahálózata így kezdõdik. Az alaperõmûvek mellett léteznek a csúcserõmûvek, és a megújuló, egyéb energiák, ezek kisebb hányadát képezik az energiahálózatnak, de természetesen igen fontosak. A csúcserõmûvek mostanában jellemzõen gázturbinák, amiket pillanatok alatt feltuningolnak, amint arra szükség van. Zöld utat kap a megújuló energia, pl. Mátrában is igen komoly szerephez jut (biomassza, növényi hulladékok), ezek a szél, nap...egyéb ez korlátozás nélkül, magas áron eladható napjainkban! Érdekes, miért nincs mégis komoly beruházás, és négyzetesen növekedõ megújuló energia beruházás, termelés? A már említett okok mellett (beruházás) azért nincs , mert egyszerûen nem lehet alaperõmûvet építeni ilyen tipusú (nap, szél) építeni, még ha 670 ezer szélkerék pörögne is, hetente omlana össze az energiahálózat , egy - egy jó kis szélcsend, vagy ború idején. Az energia ellátás egy rendkívûl érzékeny dolog. A jelenlegi, és várható rezsim atomerõmû blokkbõvítésben gondolkodik, ez állami tulajdonú cég. A Mátra (a 2. számú alaperõmû) Zömében magán, kisebb részben állami tulajdonú. Az is tisztán látszik, hogy alaperõmûvek arányát meg kell õrizni , Ez Paks esetében blokkbõvítések, illetve Mátra esetében a régi blokkok hatékonyabb, korszerû új blokk építésével szinten lehet tartva, igaz így is kiesik jó nagy alaperõmû kapacitás az elavult erõmûvek megszûnésével. Alig találunk ma már ilyeneket.
#6664
Ez elég impozáns (mármint kellemes mértékû szél van), de az nem világos hogy ezzel lehet-e garantálni bármilyen teljesítmény-minimumot az idõ mondjuk 99.9%-ában, mert a kisegítõ erõmûveket (mondjuk egy kellemes téli 5 hetes anticiklonos szélmentes idõben) erre kellene méretezni.

#6663
Azért számoltam másfélszeres szorzóval.
Íme egy tapogatózó térkép, innen: Link
Ebbõl ezt ajánlom: Dinamikai leskálázással számított átlagos szélsebesség 75 méteres magasságban az 1992-2001 idõszakra vonatkozóan - Link
Ez jó kiindulási alap.

Ez egy részletes tanulmány: Link
#6662
Elolvastam végig. A laikusok számára egy dolgot talán jobban ki lehetne emelni: a lakott szobába betett 6-7 kW-os kandallóval való fûtés a fûtõrtékek okán ( 1 kg fa 4-5 kW, 60 Ft/kg vagy kevesebb és 1 m3 gáz 9kW és 110-120 Ft kb) biztosan nem drágább, de inkább olcsóbb , mint a gázfûtés, még a legkorszerûbb kazánnal is (leginkább a kötelezõ minimális 4-7 kWnyi gázfogyasztás és a nem lakótérben vezetett csövek vesztesége miatt).
#6661
Igen ez igaz, az atomenergiának nagy problémája a kiégett fûtõelemekkel való "mitkezdés". Ez is átmeneti (legkörileg) tiszta megoldás, az igazi a fúziós erûmûvek üzembe állítása lesz, esetleg a napelemek rendkivül környezetszennyezõ technológiájának lecserélése vmi jobbra és a modulok hatékonyságának az emelése.

A komplex megújuló energia lenne valóban a legjobb megoldás, nem is szennyez (vagy ha igen, akkor is egyensúlyi állapot marad), de vannak kockázatai, pl éghajlatváltozás esetén a szeles/vizes területekrõl eltûnhet a szél/víz, persze ez lassú folyamat nagyon.

Energianövények termelése kimeríti a termõföldet és sok a járulékos szállítási költség, emellett kicsi az energiasûrûség is.

Azt nem tudom, hogy a rendelkezésre állása milyen ezeknek a megújuló energiaforrásoknak, tehát az év 365x24 órájából hány órában képes valóban leadni mondjuk a tervezett 2000 MW-t. Erre vannak számaid?

A legfõbb baj azonban talán az, hogy nagy területre és a sötétzöldek meggyõzésére van szükség, illetve ezek megtérülése közvetlenül nem mérhetõ, valamint az általuk termelt energia jelen pillanatban fajlagosan drágább (2x annyi kb), mint a fosszilis energia.

Az viszont érdekes kérdés, hogy ha jól számolsz és Paks felébõl kb. ki lehet hozni ugyanazt az energiatermelést megújuló módon is, akkor miért Paksot erõltetik.
#6660
Az atomenergiának, a kockázata és a bõdületes beruházási költsége mellett van még egy problémája, a kiégett fûtõelemek végleges (!) elhelyezési nehézsége.

Egyébként csak játszva számokkal:
A paksi bõvítéssel 2-3000MW lenne csatasorba állítható.
A beruházás költsége 1500-2000milliárd Ft.

Még 3-4000MW is szélenergiával 500-700milliárd Ft lehetne.
Komplex megújuló energia alkalmazásával 1000milliárd körül lehetne tartani egy 2-3000MW-os volument.
#6659
Bár feszegetjük itt-ott a fórum direkt tematikáját, azért mégis hasznos az itt folyó eszmecsere.Fõleg, ha néha kitekintünk az éghajlati vonatkozásokra is. kacsint Nagyban ezt én sem erõsítem most, de a tavalyelõtti konferencia és a fafûtés, mint egy az alternatívák közül, téma itteni meglebbentése (és a hazabeszélés mellett kacsint )talán érdemes ezek között a menüpontok között is kutakodni, szétnézni...
Link
#6658
Igen, de akár tetszik, akár nem (nem Neked, hanem általában a világnak), csak az atom, fúziós és megújuló energia a végleges megoldás, minden más csak idõszakos könnyebséget ad, így a mostanában valóban sokat számító mátrai lignit is.

Abban igazad van, hogy igen drága beruházásokról beszélünk, azonban hamarabb is megtérülnek, mint ami csak a beruházások különbségébõl fakad, pl nem kell a fosszilis energiahordozókat az erõmûbe szállítani, nem kell az égés után végtermékkel kezdeni semmit és kellõen magas arány esetén a légúti betegségek csökkenése is jelentõs hasznot, illetve ki nem esett bevételt fog jelenteni. Ettõl függetlenül nagyon drága és a jelen helyzetben nem mutat rá semmi hogy bárki is akarná komolyan ezeket, ezért megint az marad, hogy amig csak pazarlóan (a legjobb fosszilis erõmûvek is 60% alatti hatásfokkal mûködnek) és szennyezõen termelünk energiát, addig csak a pazarlás szigorú büntetése és az energiahatékonyság növelésének példaértékû támogatása maradna az egyetlen út.


Az atomenergia-ellenes sötétzöldeket pedig valakinek fel kellene világosítani már végre pl az exxon waldezrõl és a többi "veszélytelen" energiatermelési mód kockázatairól...
#6657
A lakossági felhasználás ebbõl a tüzelõbõl banális manapság európai szinten is. Mondhatni egy mûködõ vulkán néhány perces kénye - kedve több ként bocsájt a levegõbe e tüzelõhöz képest. Erre, a hazánkban gyakorlatilag egyetlen komoly gazdaságosan kitermelhetõ tüzelõanyagra épül a mátrai ZRT energia termelése. A Mátra kéntelenítõ berendezéssel van ellátva, tehát nem terheli ezzel a légkört. Két darab 200 megawattos elavult erõmûvi blokkját a tervek szerint egy 400 megawattos új erõmûvi blokkra váltja ki, a legmodernebb technológiai megoldásokkal, a tiszta szén (széndioxid lekötés) lehetõségével. Ráadásul a tervezett erõmûvi blokkok jóval hatékonyabbak lehetnek az adott kalóriából kinyert áramtermelés szempontjából. Mitõl is fontos ez? A Mátra most is igen jelentõs import terhet vesz le az ország válláról 15 %- körüli energia termelése lévén, hazai alapú fûtõanyaggal, az ország gázimport terheit csökkenti jelentõsen, aminek a nemzetbiztonsági kockázatait, és közgazdasági hátrányait nem igen kell ecsetelni. Az energiaszektorban nem megengedhetõ az "egy lábon állás", növelni kell a megújuló energia részarányát, ez elemi érdekünk (a Mátra energiatermelésének közel 10 %-a megújuló energia a lignit mellett), de ezt csak hosszabb távon , apró lépésenként lehet megtenni, hiszen hihetetlenül beruházás igényes, ebbõl most is több mint duplájába kerül egy kilowatt megtermelt áram, mint a hagyományos technológiákból. Ez kivitelezhetetlen , nincs aki ezt megfizesse!! Ráadásul nagyságrendekkel kisebb a hatékonysága... Atomra sem alapozhatunk korlátlanul , napjainkban is igen komoly az atomellenesség a civilek körében, elég lenne egy atombaleset.... Eljutottunk a kõkemény realitásokhoz, a több lábon álláshoz, napjainkban, de még hosszú évtizedekig ez a realitás! Messzire vezetne most hazánk ostoba, a világban példátlan (talán délamerika?) liberalizálását boncolgatni, a pénzügyi lufi kipukkadása után nagyon is anyagivá vált világunk, dermesztõen anyagivá! Véleményem szerint a liberalizáltság= kiszolgáltatottság,(milyen érdekes a nagyok hogy kifarolnak belõle, amikor nem érdekük beteg ) ezt most a témától elvonatkoztatva , szubjektíve teszem hozzá. Energiafelhasználásunk évrõl , évre nõ, bármennyire nem szeretjük ezt hallani... Pár éve még "téli csúcs" volt, ami manapság "téli, nyári csúccsá" változott elsõsorban az elterjedt légkondícionáló berendezések miatt.
#6656
és nagy a kéntartalma, tehát savas esõt csinál. sajnos.
#6655
115 m2 -es házam bükki lignitttel fûtöm, kevés fát használva, a gáz csak akkor van begyújtva, ha egy -két napig nem vagyunk itthon. Kiváló , de nem kényelmes tüzelõanyag, rengeteg a hamuja...Nincs olcsóbb ennél, a keményfa hõértékét eléri , és harmadába kerülnevet
#6654
Igen, sokat számit pár fok, meg a szigetelés is.
#6653
Ne is mondd, sajna a 80-as évek õrült szénkorszakának kötelezõ példányai ezek, csak Mályiban tucatnyi ennél is nagyobb ház van...

Van benne ráció, nem a "spanyolviasz" kategóriája ez, ám a lobbik azok lobbik...

Ellenben a fórum alaptémájától elkanyarodik ennek a kivesézése, térjünk vissza a közvetlen éghajlati dolgokra.
#6652
Nem tettem hozzá,hogy ebben a gázbojler és a gáztûzhely fogyasztása is benne van.Évente 2200 kb a fogyasztás összesen (2009-ben 2233 m3,2008-ban 2148 m3),ebbõl 1700 kb. a fûtés és és 100 m2-t fûtünk igaz 21 foknál csak a fürdõben van melegebb.
A 470 m3 valóban sok,pl. 2007 jan.350 volt.Csak akkor -2 helyett +5 volt a havi közép...
#6651
Ekkora házban már lehet golfpályát nyitni és meggazdagodni belõle nevet)

Ezért tartom jó ötletnek az energiapazarló megoldások (régi kazán, nagyköbcentis kocsi, szigeteletlen épületek) fokozatos büntetõadóval terhelését, és mondjuk az energiafogyasztást számottevõen csökkentõ befeketetések nagyarányú támogatását.

Azaz nyugodtan lehetne adni ilyen célra mondjuk 2%-os kamatú forinthitelt, mert a gázon megspórolt pénzbõl 5 év alatt simán vissza lehet fizetni, azaz nullára futna teljes biztonsággal, akár úgy is, hogy a gázszámlád még csak 20%-al csökken (a gázfogyasztásod meg 40-el) és mondjuk a gázmûvek tovább utalja a felesleges pénzt a hitelezõdnek, igy kibújni sem lehet alóla. Vagy akármi.
#6650
Így van, építészmérnökökkel beszélve lehet kijelenteni a 30-30-30%-os, házfalon - nyílászárókon - ház alján-tetején elszökõ sugárzási veszteséget.
Nekünk egyre volt pénzünk, ez a nyílászárók java részére esett, jól döntöttünk.
Ezen kívül még volt több hõszigetelõ praktika, kisebb tételben.
Ezekre volt pénzünk (évekig spóroltunk rá, nem voltak fölösleges, sõt egyáltalán semmilyen hiteleink), elõre be volt kalkulálva a fûtési megtakarítás.
Két év alatt eljutottunk oda, hogy az 5-6000m3 körüli éves gázfogyasztás (óriási ház) lejött 3500m3 alá.
Ez csak 100Ft-os gázár mellett is évi 200ezer forint, mai gázárakon majd 300ezer forint.
Ez nekünk négy év alatt bõven megtérül, és ebben a nyílászárókon kívül benne van még több beépített, kisebb volumenû szigetelés.
#6649
Errõl beszéltem... a szigetelés ilyen gázárak mellett igen hamar visszaspórolja magát, csak ehhez elõrelátás kell, meg el kell kezdeni valahol. Van akinek van pénze a drága falakkal meg nyílászárókkal kezdeni, van akinek meg csak a padlásra fektetett nikecellre/kõzetgyapotra (ez legalább nem éghetõ) telik, de valahol mindig bele lehet fogni.
#6648
Nekem 730m3 gáz ment el januárban, 700m3 decemberben, eme hónapokban már rá-rá segítettem a vegyes-kazánnal, fával (6-6mázsa bükk eltüzelésével, ez öt-hat itthon töltött, napközbeni fûtést jelent, 8-22óra között, jah a bükk sem füstül szinte semmit, kb. fél éves).
Viszonyítás, fa segítsége nélkül 600m3 ment el, még novemberben!

A ház kétszintes+tetõtér, ez 180m2+tetõtér.
A fal nincs szigetelve, a nyílászárók java része azonban 0,9-1K-s borovifenyõre cserélve.
Azaz az egy-egyharmados házfal - nyílászárók - ház alja-teteje közül a nyílászárókat választottuk (a fal nem jött volna ki ennyibõl és nem is szeretem kültéren a hungarocellt), plusz a ház alját-tetejét részben szigetelõréteggel láttuk el.

Eredmény: Hasonló téli hõmérsékletekkel ezek nélkül 1100-1200m3 ment el a téli hónapokban, a házátalakítással, fa-rásegítés nélkül 900-1000m3, rásegítéssel (ezzel a fa áérával együtt is 100ezer forintot spórolunk meg évenként!) az idén már 700m3 körül.
#6647
Az a januári 470 m3 soknak tûnik, mi október 18-jan 28 között összesen 650 m3-t fogyasztottunk, ebbõl dec 19-jan 28 között 340-et. Igaz, a falakon 10 cm van, a ferde tetõrészen is 10, a vizszintes padláson viszont 35. És új a kazán. A tavalyi télen 1700 m3 volt a teljes gázfogyasztásunk, most a szigeteléssel ennek alig több mint fele várható.

Ja igen, a ház 100+ nm, ebbõl olyan 70-et fûtünk 21 fokra, a maradékot 18-19re.
#6646
8 éve 5 cm-es nikecell-t tetettem a ház falainak 2/3-ára.Többre nem volt pénzem,az is jórészt hitelbõl ment.Akkor 20000 ft megtakarítást számoltam egy évre,mert 45 ft volt a gáz.Most már ilyen keményebb télen 60000 is van 110 ft mellett(gázártámogatásos ár)a megtakarítás,de így is a januári 470 m3 gázfogyasztásra 20 ezer helyett 50000-et kell fizetni és áprilisban már 130 lesz nekem is a gáz.
Három (12,14,16 évesek) gyermekem van,így hiába nem dohányoztam soha,egyetlen hobbim a metnet és piát sem sokat iszom,még sincs egy vasam sem a további szigetelésre.Talán hibáztam,amikor a trendi nem kell asszony és gyerek elvet elutasítottam ?
Mindenesetre ez a hõtükör már rég eszembe juthatott volna,hasznosak az ötleteid !
#6645
Ha nem teszel semmit mert "úgysem történik semmi", akkor
tényleg nem is fog.



Juteszembe éghajlatváltozás: a gázmûvek valakije mondta hétfõn a rádióban, hogy jó sok ideje kb. minden harmadik január hidegebb 1-2 fokkal, mint az átlag. Azaz õk nem nagyon látják a melegedõ/hidegedõ tendenciát.
#6644
Te még hiszel a "magyar" jogban???
Mondjon valaki egy törvényt, amit mindenkin betartottak kivétel nélkül az új rablókapitalizmusban!
#6643
A fenyõ a viasz miatt jobban kormol azért. A szomszéd ismerõs, csak mi az olajos rongyos verziót fogtuk ki belõle, ott még a ruha bûze is van nevet Kell szólni vmi hivatalos szervnek, ez szabályellenes, az olaj veszélyes hulladék.
#6642
Amennyiben tiszta és száraz fenyõvel fûtenének az emberek nem is lenne probléma! De kinek van már ilyenre pénze! A szomszéd is vett (pedig autója van, ergo nem csóró) pár tucat mázsa olajos hulladék ipari fát õsszel, amit hetekig aprított villamos árammal hajtott fûrésszel és olyan torokkaparó bûze és rákkeltõ (korom) füstje van, hogy nem kívánom senkinek! :-(
És ez már sok éve tart!
Nesze neked szebb jövõ!
#6641
Sóhaj!
#6640
Persze, de nem biztos hogy az elszállítás a kevésbé szennyezõ, ha utána csak simán elássák. zavarban

Akkor úgyis CO2 lesz belõle, csak lassabban, meg szennyezett ivóvíz, ha olyan.

Egyébként a kellõen száraz és jó minõségû akácfa pl teljesen füst és korommentesen ég jó minõségû tûzhelyben, energiaköltsége pedig kb. megegyezik a gázéval.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 04:12:33

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.5 °C

na00

RH: 92 | P: 1024.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.