2024. november 06., szerda

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#6801
És ez mekkora kitörésnek számít?
#6800
Link
Mai APOD Ladányi Tomi ûrjárgányos bakonybéli képe!
#6799
Hát jöjjön IDE :-)
#6798
Jön, sõt, telitalálat volt nevet

A first look at coronagraph images from NASA's STEREO-B spacecraft suggests that the explosion did propel a coronal mass ejection (CME) toward Earth. This conclusion is preliminary, however, so check back later for updates...
CME IMPACT: A coronal mass ejection (CME) hit Earth's magnetic field on March 10th around 0630 UT.
#6797
Grat! nevet Én az STS-134-en repülök vidám
#6796
Volt az éjjel egy X1,5-ös napkitörés, a szép kövér 1166-os foltcsoportból. Egyelõre nem írják, hogy felénk jön-e, vagy másfelé.
#6795
Becsehelyi meteorkamera nem vette vajon?
#6794
7-kor egy fényes meteor szántott végig az égen, és nem sokkal a Hold elõtt tûnt el a szemem elõl, nem tudom a Hold fénye miatt nem láttam tovább, de majdnem telibekapta a Holdat laza
Mekkora kép lett volna a Hold elõtt elsuhanó meteor.
#6793
Megyüttem! laza

beillesztett kép


Nagyban: Link
#6792
Kereszturi Ákos nagyszerû összefoglaló cikket írt a Discovery életútjáról, érdemes elolvasni!
Link
#6791
Az a pillanat nincs meg, AMIKOR átszeli?
#6790
A Discovery leszállása után azért én még megnéztem az ISS átvonulását is.
Még világos volt, így nem volt erõs fénye, de már elég korán feltûnt, így sikerült lekapni, miután átment a holdsarlón. Link nevet

Noli: sajnos nincs, kicsit késõn nyomtam meg a gombot, és mire elkezdte exponálni a képet a gép, már átment rajta. Pedig én is úgy terveztem.
#6789
Szuper volt nézni, kollégát is megfertõztem :-) NASA TV meg csúcs, 1-2 éve még ilyen eseményeknél sorra lefagyott a nagy terheléstõl, most meg HDban jött a mûsor. :-)))
#6788
Sikeres volt a visszatérés, és landolás!nevet
#6787
Azért nem gyenge géprõl mehet ez a NASA honlap sem a közvetítéssel együtt, lassan 55 ezren nézik, és még csak be se szaggat...
#6786
Majd akkortól mutatják, ha bent lesz a légkörben. Pár perc múlva kezd majd fékezni.
#6785
A Discoveryn nincs kamera vagy csak nem mutatják? :o
#6784
Hm, átkapcsoltam a NASA oldalán egy másik forrásra, már nekem is HD vidám
#6783
Nekem folyamatosan megszakítás nélkül megy a NASA tv, ráadásul HD-ben.. eddig mint pl a kilövés is elég rossz minõségbe ment, de ez most kitûnõ nevet
Mellesleg éppen azt nézem és ha a kis képekbõl jól látom, akkor épp most ment el a Discovery Európa fölött és elméletileg a Fekete tenger környékén járhat, vagy már el is hagyta nevet
Javítsatok ki ha tévedek nevet
#6782
Hm, köszi, most bejön, de folyamatosan megszakad.
#6781
Nekem így bejön az adás: Link

Láttam a tegnapi kettõs átvonulást is csak a reptér mellõl nem tudtam értékelhetõ képet készíteni. Melóba kellett sietnem már 7 után.
#6780
Nálam reggel óta nem megy a NASA-TV szomoru Másnál is van gond?
#6779
Discovery leszállás ma du. magyar idõ szerint 17:57-kor. Landing blog: Link
Lehet majd nézni NASA TV-n: Link
magyar kommentárral: Link
#6778
Szia! Én is láttam tegnap 19:29-kor a meteort, miután épp összecsuktam a fotóállványomat ,: D jee.. én -2mg fényesnek becsültem, 2,5mp-ig volt látható az égen és ami még érdekes volt benne, hogy kétszer felerõsödött a fénye.. nagyon szép hosszú volt, legalább 15-17 fokosnak becsültem.. sajnos csak utólag próbáltam berajzolni arra a területre, ahol láttam, de errefelé valami ilyesmi volt: Link : )
#6777
Köszönöm a gyors választ!
Akkor jól éreztem....majd böngészem a friss oldalakat.
#6776
Ati, amit lehullani láttál, az egy fényes meteor volt, függetlenül a NASA tevékenységétõl. :-D
Az ûrhajók átvonulása 19:14 - 19:20 közt volt.
Így tavasz elején a leggyakoribbak a fényes "kóbor" meteorok, a napokban többet is lehetett látni.
Amit Te láttál, azt Bp-en is látták. :-)
#6775
Üdvözlet csillagvizsgálók! vidám
Meteorhullás?égi ûrszemét?
szegyenlos Ma este látom valami ûrobjektum vonult át?
zivatar Magam éppen véletlen folytán épp feltekintettem az égbolt (Déli felére)amikor Veszprémbõl hazajöttem, és igen fényességben lepottyanó jelenséget láttam-(szabad szemmel)
megj.:korábban nem észleltem ilyen fényeset
Magam nem gyakorlom már a csillagászati megfigyeléseket ezért bizonytalan vagyok eme jelenségben!
Este (~19,29h-kor ~)az égbolton (csúcsponthoz közel)egy fényes égi vándor hullott!
szegyenlos DK-ÉNy-ra haladt át,közben elégett,ilyen széles fénycsíkot(látszólag másfél~ ujjnyi) még nem láttam, a megszokott sziporkázó,pillanatok alatt megsemmisülõ darabokhoz képest ez viszonylag lassan ,komótosan haladt (kb.5-6sec)ideig,az objektum egyre vékonyabb fénycsíkkal haladt,majd szétesett,mintha szétrobbant volna?ez lehetséges porszemnél nagyobb,vagy esetleg ûrszemét egy darabja?
A jelenséget 19,28hvagy 19,29h-re datálom)tartama sokkal hosszabb volt egy klasszikus évenkénti rajhoz képest.--))(érdekes látvány volt,még talán egy gyors exponáláshoz maradt volna elég idõm,ha épp kéznél lett volna a mobilom, míg kihunyt a fénye addig min.:5sec eltelt!
Ez több volt mint egy ûrbéli átvonulás...tényleg landolás történt a NASA nál és...?
/Jelenleg a hõmérsékletek a -10°c-t ostromoljuk/
Köszönöm a figyelmet.
#6774
Valami felesleges cuccot (ûrpisi???) kieregetnek ilyenkor. Leszálláshoz közeledve volt már hasonló tavaly vagy tavalyelõtt is.
#6773
Hú de jók!!! Az M42 állat!!!
A fényességnek semmi köze ahhoz, hogy hova kell állítsd a fókuszt. Az pusztán a céltárgy távolságától függ. Ilyekor a legegyszerûbb, ha a Hold peremét állítod élesre, aztán lezárod a fókuszt, s így tuti élesek lesznek a csillagok, járgányok is.
#6772
Az átvonulás elsõ részében én is láttam csóvát, szép zöldes színû volt, de késõbb eltûnt. Próbáltam most is fotózni, de csak egy kép sikerült, mikor már dél felé voltak. (Kicsit állítgattam, így sikerült fényesítenem a csillagokat és a jármûveket, de nem az igazi, meg ma nem is voltak olyan fényesek, mint tegnap, így már nehéz volt lekapni õket, sajnos ezt a gépet nem csillagfotózásra tervezték.) Link A csóvát egyébként mi okozta?
És még egy kérdés, holnap lehet még látni õket együtt, vagy már nem? Bár az adatbázis alapján elég korán, 18:07-kor jön az ISS, akkor még világos van, így valószínûleg megint csak a keleti égbolton fog feltûnni, pedig az ábra alapján pont a holdon vonulna keresztül innen nézve. Link

TûzgömbLány: Gyönyörû fotók! nevet
#6771
Én is láttam a csóvát.. De utána a meteor se volt semmi! : ) Szokás szerint hoztam a formámat, elõtte fél perccel még bõven fotóztam, miután összezártam az állványt, jött a meteor.. és pont ott, ahol elõtte vagy 10 percen keresztül fotóztam a nagy semmit ,: D jeeee....
Mindenesetre néhány kép az esti átvonulásról.. Link (azért nem éles, mert azt hittem fényesebb lesz és távolabbra állítottam a fókuszt, de a halványságuk miatt hirtelen közelebb hoztam õket és ilyen lett : (
(csak kicsit voltam ma este szerencsétlen...)
#6770
Más is látott csóvát! Bassszuscitera, hogy nálam pont felhõ volt... :-(
Örülök, hogy Te láttad!
#6769
Jó volt a Discovery! Szépen látszott, halványzöld árnyalattal és olyan hatása volt, mintha pici csíkot húzott volna maga mögött.
#6768
Akkor jól emlékeztem! Köszi az infót! nevet
#6767
Lesz STS-135, június 28-án repül az Atlantis.
#6766
Az alakját én nem tudtam kivenni soha, annyira jó szemem nincs azért. nevet

Noli: Köszi!
#6765
Rafi, a tiednél rosszabb angolságú szövegek is vannak, meg nem hinném, hogy ezt nézik. Nem tudom, miért nem tettek ki, de kétlem, hogy direkt lenne... Sztem ne aggódj, csak fényképezz. :-)
#6764
Ladányi Tomi tegnapi képe: Link
Nem csúnya...
#6763
Köszi! Spaceweatheren természetesen megint az enyémet felejtették ki! :/ De szerintem nem ok nélkül. Márpedig úgy el se engedi küldeni, hogy nem töltök ki mindent! Fogalmam sincs mit rontok el. Lehet az angol szöveggel van valami, de azt is egyszerûen próbálom megfogalmazni! Nemtudom mi lehet a gond!
#6762
Ma alkonyatkor sajnos még napos égen lesz nagyobb átvonulás, ergo ezt nem lehet látni. Utána 19:14-19:20 közt jön a Discovery, Ny-on a Jupitertõl picit északra kel fel, elrepül a Jupiter és a Hold közt, végig alacsonyan fog repülni D felé, elmegy a Szíriusz alatt, majd beleér a földárnyékba DK-en. A calsky szerint iszonyú halvány lesz, de a fényességet eddig se sikerült jól eltalálniuk, így bízom benne, hogy a tegnapihoz hasonlóan fényes is lehet, de mindenképp látható.
Elvileg még mindig közel lesz az ISS-hez, de már fél perc fogja elválasztani õket, az ISS jön ennyivel késõbb, de még mindig ugyanazon útvonalat járják be nagyjából. Az ISS a déli égen, az Orion lába alatti résznél lesz a legfényesebb,
-2,0-t ír a calsky. Kb. 20 fokos magasságban mennek át, így aki nézni akarja, olyan helyrõl tegye, ahol nincs alacsonyan akadály az ég elõtt.
#6761
Én hasonló színû objektumokat láttam, viszont - eddig nem mertem beírni - elõzõ este látni véltem az ISS "H" betû alakját. (Magam sem hiszem, igaz, hogy távollátó vagyok, de ennyire?) Nálam iszonyú erõs fénye volt (-3.6 Mag) kristály tiszta idõben.
#6760
Rafi, eszméletlen jók, fõleg az elsõ nagyon bejövõs!!! Gratula!

21-es, Neked is gratula, tök jól látni a felfénylést is!!!

Zsófi: akkor láthatsz legközelebb, ha majd nem lesz este Hold, már tegnap is elég magasan volt ahhoz, hogy bezavarjon a fénye. Kezdésnek akkor jön elõ, ha teljesen besötétedik, kb 1,5 órával napnyugta után, ez jelenleg úgy 7 óra felé van, s kb. egy órán át látni, aztán elhalványodik. Legközelebb úgy márc. 21-tõl lesz holdtalan az este 8 körüli idõ, akkor már késõbb megy le a nap is. 26-án óraállítás, így utána tolódik is a dolog egy órával sajnos. Egész április 4-ig lesz megint lehetõség látni. Mivel az április elég szeles hónap, ekkor már talán gyakrabban lesz jó ég is hozzá. :-)
#6759
Ma este is élvezet volt benézni ide szemet legeltetni, szokás szerint kitûnõ képek készültek!
Pár kísérletem nekem is volt a Holdról és az Orion lábát elkaszáló kettõsrõl, íme: Link
Más is megfigyelte, hogy az ISS inkább narancsos, a Discovery pedig kékes-zöldes fényû volt? Nekem így tûnt (pár képen legalábbis), de lehet csak optikai csalódás.
#6758
Hú, gyárekek, ez nagyon ott volt! Épp' az utcán voltam, amikor eszembe jutott. Ránéztem az órámra, majd fel Ny-ra: már jött is. Épp' idõben. :-) Aztán megjelent a Discovery is. Szépen egyenletesen fényesedett, majd egyszer csak bumm, szinte fényesebb lett az ISS-nél. Aztán félbeszelték az Oriont, én meg ballagtam tovább... :-)
Gratulálok mindenkinek a képekhez! Tényleg nagyon jó, hogy ennyien figyelemmel kísértük!
#6757
Köszi! Állítólag még STS15 is lesz! Valami ilyet olvastam tegnapelõtt! nevet
#6756
Kicsit el is szomorodtam, hogy nem lesz több ilyen ûrsikló ISS randevú. De aztán találtam ezt: Link Úgyhogy ha nem is a Discovery, de az Endeavour még randevúzni fog az ISS-el. STS134-et is figyelemmel fogom kísérni.

Noli, Rafy: Nektek is gratulálok a képekhez..
#6755
Üdv!
Sok dolog közé kellett beszorítanom azt a kis részt, hogy tudjak fényképezni! Társastánc kellõs közepén hajtottam ki kerékpárral a Mólóhoz! Meg vagyok elégedve a képekkel, bár lehetett volna több ISO-t adni neki! Az összes kép a beszámolóval: Link Spaceweather link: Link
nevet
(fórumhelyszín: Keszthely)

beillesztett kép

#6754
A mini csillaghalmaz = Fiastyúk nevet
Noli, ha épp' nem káhá látszik a melóablakodból, akkor ûrszekerek.. laza
#6753
Nekem ezek az ablakból képek is tetszenek!!! : )
(Arrafelé volt egyébként.. de azt hiszem onnan tényleg nem látszódhatott ,: D Meddig lehet még látni és mikor az állatövit? Vagy azt minden este lehet látni, ha szép tiszta az ég? )
#6752
Két kép ablakból: Link
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-06 21:34:52

Nagyalásony

3.6 °C

13502

RH: 72 | P: 1033.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.