2024. november 06., szerda

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#6901
Nem tudom, hallottatok-e róla, de van egy nagyszerû, új magyar tudományos ismeretterjesztõ oldal:
Link
Voltaképp a NatGeo-ból kivált magyar "gyerek", szerintem sokkal alaposabb és színvonalasabb írásokkkal, mint az amerikai lap.
#6900
en_itt én is köszönöm a részletes pontosítást és átjelöltem a látótérbe esõ hegyet kacsint

beillesztett kép

#6899
Az enyém inkább a baloldalira hasonlított :o
Amúgy a két felvétel között eltelt pár hónap, itt meg csak 1 nap a különbség.
#6898
Nálunk olyan este 11 fele elvonultak onnét a felhõk, és látszott a szuperhold! Ám ez szombaton lett volna a jó, amikor ugye a nap nyugszik, és a hold kel! Akkor nagyon jó fás képeket lehetett volna csinálni még világosban! Fõleg, hogy nálam volt a 400mm-es tele! Ihajj!
nevet
Na de sebaj! Majd legközelebb!
#6897
Pedig volt! Itt a bizonyíték:
Link
#6896
Ne bánd!
Itt se látszott az igazi szuperhold szomoru , de tegnap éjjel teljesen tiszta idõben, csodálatos fényességgel ragyogott az egynapos utószuperhold laza
Nem hiszem, hogy nagy különbség lett volna a látványban.
#6895
Ezek valami eszméletlen hangulatú képek, szinte nappali fény van a hosszú záridõnek köszönhetõen. Szép helyen laksz.

Tegnap esélytelen volt Holdazni, de ma végre elõdugta az orcáját egy fél órára 4 óra körül.
#6894
köszönöm!
Az elmúlt 3 évben 60-70 (vagy több) ilyen felvételt csinátlam, de sajnos a youtube (a vimeo is) igencsak rontott a két feltöltött video minõségén és igy szerintem már nem adják vissza azt a hatást amit amugy a nagyobb részletességgel el lehetne érni. Ha majd ismét kicsit több idõm lesz nekiállok játszadozni hogy kiderítsem mit kell tenni hogy a minõség feltöltés után is megmaradjon. Esetleg beszerzek még egy kis tárhelyet a szolgáltatónál, és feltöltöm oda õket eredeti formátumban. nevet
#6893
Köszönöm! nevet
Kufsteinbol tartottam hazafelé kórházi látogatóból. (se kocsma se munka nevet) A képet pedig kb. itt készitettem: 47°30'32.58"É 11°59'46.85"K nyugat - észak-nyugati irányba. Viszont nem az általad megjelolt hegy, hanem a joval kisebb Breitenbach melletti ~1700m magas hegy lathato rajta.

A felhõzet ezen a két képen látszik. Deli iranyba: Link illetve nyugatra: Link Amugy a holdrol is készitettem képet a 17-85-os objektivvemmel de a részleteket a 18 megapixel sem tudta érdemlegesen elõhozni.
Tény hogy amikor elindultam még eléggé felhõs volt, de már kezdett látszodni a Hold, igy az autopalya helyett más útvonalat valasztottam. Este 11 körul már teljesen tiszta volt az ég felettem, igy ki is mentem az erkélyre kis kézi távcsõvel. (megérte!)
Lefekvés elött ~00:20 a beszürõdõ világossag nem hagyott nyugodni, igy az ablakbol csináltam még egy képet: Link
#6892
en_itt fórumkollega elismerésem a time-lapse felvételeidhez nevet A breitbachi (jártam arra is "kalandozó" koromban családommal, csodaszép vidék) honlapon nézelõdve nem kis meglepetésemre visszajutottam ide a Metnetre, egészen pontosan a január 18-i csillag/night-timelapse videódhoz kacsint Amint látom a fórumon január 18-án bemutattad, akkor nem jártam itt. Most megnéztem, kitûnõ nevet
Ugyanakkor találtam vélhetõen a Te összeállításodban egy 2010-07-30 weather time-lapse felvételt is melyet érdemes megnézni ajánlom a fórumtagságnak is Tirol weather time lapse 2010-07-30 rainbow spikes Link (itt együtt a kettõ) Lehet hogy tévedek, de nem leltem nyomát egyik Metnet fórumon sem, kár rejtegetni laza
#6891
Természetesen idõponttól függetlenül en_itt fórumkollega tarthatott "HAZA" Magyarországra is Link nevet
Ez is csak FELTÉTELEZÉS az Adatlapon közzétett publikus Skype-cím és a soproni radarkivágat alapján kacsint
Amennyiben véletlen eltaláltam, remélem nem tekinti tolakodásnak a kéretlen reklámot nevet
Ha melléfogtam, úgy Tõle és minden kollegától elnézést kérek, csak játék volt nyelvnyujtas
#6890
Noli természetesen nem biztos hiszen csak annyit tudunk: (valahonnan) "útban hazafelé" - ami jelentheti hogy akár a helyi fõiskoláról (ATT Breitenbach/Inn Hauptschule ) avagy ottani munkahelyérõl, esetleg nyugat felõl az innsbrucki repülõtérrõl, de még egy sörözõbõl is tarthatott hazafelé laza Játékos próbálkozás NEM ÁLLÍTOM BIZTOSRA: feltételezve hogy senki sem szeret késõn hazaérni lakhelyére szokvány napi munkából vagy máshonnan, logikusnak tûnik a feltételezés hogy legkésõbb 22 órára tervezte hazaérkezését tisztelt fórumkollegánk nevet
CSAK FELTÉTELEZÉS - amennyiben helytálló, akkor a fotózás irányából saccolva vélhetõen a bekarikázott hegygerincet látjuk hangulatos képén nevet

beillesztett kép

Forrás/Source:
- Google Earth
- en_itt Link
#6889
Útban hazafelé-t írt, nem biztos, h itt készült a csirkecomb nyelén a kép.
#6888
Az EUMETSAT/Meteosat infravörös képét elnézve arrafelé se volt sok esély Hold fotózásra [esõ]

beillesztett kép

Esetleg véletlen nyílt lokális felhõrésen át...
#6887
en_itt csodálatos hangulata van a képnek, elismerésem nevet A Hold nappali megvilágítást teremt 30 sec expo-val, nem akarok elõhozakodni az itt készült "síksági" felvétellel melyen valószerûtlen kék égboltot varázsolt a képre F2,0 30 sec expo és a telihold, melynek fényözönében még a csillagok is eltûntek. Felismertem képeden a Bika csillagképet, melyet utólagos engedelmeddel kivágatoltam és megjelöltem. Még halvány csillagok is azonosíthatók rajta, remek felvétel nevet
Noli a kép tájolása NY felé néz, míg a Hold D-DK irányban volt, gondolom a kiterjedt felhõzet eltakarta szomoru

beillesztett kép

Stellarium-Bika/Taurus Link
Stellarium-Hold
Link
#6886
Csodálatos!!! A Holdat nem kaptad le?
#6885
Itt este 9-körül elkezdett felszakadozni a felhõzet, és a hold elkezdte megvilágítani a tájat. Útban hazafelé egy megfelelõ helyen vegül megálltam és az auto tetejet allvanynak hasznalva ellõttem próbaként (ez volt az elsõ alkalom ezzel a géppel) egykét hosszú megvilágitásos képet. bevallom nem gondoltam hogy ennyi fénye van a holdnak: Link

#6884
Noli! Majd a 300-as telével! kacsint

Akidobos! A végén a fák közé megy a Hold! De talán nem is a holdfogyatkozás volt a hangulatos, hanem az, ahogy rákészültem! Tudjátok... az észlelõházikó, a beépített fûtés, a kameravezérlés, és a bunkerlaptop!
nevetnevet
#6883
Û, dejó sufnid van! nevet
A vége olyan, mint mikor kifut a film. nevet
#6882
Jó ötlet volt elõkotorni! :-) Majd nyáron ismételhetünk!
#6881
Sajnos a mai holdfényképezésnek lõttek! Link - totálfelhõs az egész! Viszont nosztalgiáztam és ezt találtam: Link - 2008. február 21.ei teljes holdfogyi! Úgy kotortam elõ a sufniból!
nevet
#6880
Fehéregyensúly - RAW! :-) Mondjuk szerintem minden másra is... Pl.: Link --> Link
#6879
Link
#6878
A napéjegyenlõség idén március 20-ra esik. A Gaisma.com Link oldal szerint már ma 12 óra és 1 perc a nappal hossza. Rossz adatokkal dolgozik, vagy mi lehet?
#6877
Finn kép, itt készült: Link
#6876
Noli a kép láttán elfog az õszinte sárga irigység nevet Ott ideális a légkör állapota és átlátszósága, nálunk felhõs, poros, párás volt. Emellett szinte asztalsimaságú horizontja van szinte 0°-ig, ha én telézek ebben a szögben az horizontra csak távoli fakoronákat fotózhatok. Rámontíroztam a képre saját bágyadt kivágataimat, érezhetõ az óriási különbség. Már bánom hogy meg sem próbáltam távcsõvel fotózni amikor az égen még nem de binokulárban már szépen látható volt a páros két vibráló szikrája de talán hasonló eredménnyel fotózhattam volna mégha fakoronák között is (bár ehhez valami szekrényre kellett volna feltornyoznom a kukkert nehéz állványával hogy ne takarjon be az erkélykorlát ezért csak hirtelen lõttem párat telézve oszt annyi Az õ képén már láthatók a csillagok, nálam jó tíz perccel késõbb váltak ki az égháttérbõl. Késõ bánat eb gondolat távcsõvel eredményesebb lett volna, de nem készültem rá, az egész hirtelen jött megfelelõ felkészüléshez már késõn olvasott jelzésed nyomán... A fény- és a terepviszonyok érzékeltetésére mégis felteszem a Jupiter lenyugvását (a Merkur egy "dunántúli" távoli fatörzs mögé került, nem tudtam akkora oldalszögben elmozdulni hogy rákerüljön a képre)

beillesztett kép


beillesztett kép

#6875
Vödörön találtam, Merkúr-Jupiter: Link
#6874
Automata fehéregyensúlyt érdemes használni változó fényeknél. Én csak akkor csinálok kézi hõmérsékletbeállítást (3000-3300K közt, helyzettõl függõen), ha fényszenny narancssárgáját akarom tompítani.
#6873
Az elsõ, az szerintem ott más a fehéregyensúly!
A villámos nekem túl kaotikus! Kevesebb villámmal jobb lenne, esetleg eltolni jobbra, vagy balra! (lencsét elfogadnám) - de az infók tényleg durvák!
A melléknapos meg tényleg rommá van húzva!

Vannak jó képei amúgy, biztos egy érdekes fazon lehet! De hát kinek ne lennének elrontott képei! A mai képsorozatomnál túl elhúztam a meleg felé, mert a fehéregyensúlyt borús-on hagytam, ami a borult égképhez tökéletes, de nem a brutál napfényhez!

nevet
#6872
Ez nem rossz: Link (bár a színével van bajom)
Ennek jó a kompozíciója: Link

De nézd meg ezt a szupervillámost: Link meg a beállításait hozzá...
Ez a melléknap meg sz*rrá van húzva: Link

A legtöbbször többet akar beletenni a képbe, mint ami benne van. Ez rontja el a legtöbbet.
#6871
Az elsõ, egy igen sötét helyen készült jókora érzékenységgel! A másodiknál ott volt zivatar, aztán annyi. A harmadik meg nagylátószögûvel készült! Esetleg van egy kis telítettség húzva rajtuk, de szerintem ezek nem mûek. Csak nekünk nincs égboltunk! Én is megtehetném olyan objektívvel, hogy beállítom a házunkat, vagy valami vityillót a halo alá!
nevet
#6870
Nekem ezek is nagyon mesterkéltek, mûanyagok. Persze, én elevel másképp gondolkodom e téren, meg talán kicsit mimimalista is vagyok.
#6869
Rafy valóban. Gondoltam is rá hogy felhívom a figyelmet, nem rossz fotós az illetõ. De gondoltam nem reklámozom, ha megnézitek a csatolást, amilyen szemfülesek vagytok úgyis felfigyeltek képeire kacsint
#6868
Azért ennek az illetõnek nagyságrendekkel jobb képei is vannak: Link Link Link - ezek a kedvenceim!
#6867
CCA - próbabán=próbababán vidám
Kicsit még ragozva a fotót - fokbeosztásos állvány használatával sok részfotóból összeállított és flash megjelenítõvel pásztázható "gigapano-t" próbáltam volna összehozni a látványra, bár ez nagyon memóriaigényes (a szemlélõnek is mert ahány nézõ annyi gép nem beszélve a mobiltelefonos netezõkrõl). "Demo-nak" a széthúzott pályákat könnyen áttekinthetõ de alaposabban kidolgozott "kisképen" jeleníteném meg ha egyszerre szeretnék mûvészi hatást kelteni és magát a jelenséget bemutatni (a kettõt egyszerre nagyon nehéz, sok idõ és fõleg türelem kell hozzá) nevet
Ui: még annyit, a képet figyelmesen átnézve én úgy látom a képközéppont nem északra mutat, ezért a csillagoknak is "csíkhúzósaknak" kellene lenniük. Nagyobb nagyításban, a halványabb csillagokon fel is fedezhetõ ívük a "kerek" fényesebb csillagok látszó fénykorongjánál nagyobb mértékben. Az ISS és az ûrsiklópályaívének vonalain látni vélem hogy helyenként a fotós "besegített" a kirajzolásba. Lényegében jól-rosszul sikerült szemléltetés, a Metnet igényes fórumtagjai számára kevés, de egy átlagembernek megfelel hogy egyáltalán fogalma legyen a dologról nevet
#6866
APOD: elöljáróban le kell szögezni, Tõletek nemegyszer nagyságrendekkel jobb képeket látni nevet
Egyetértek veletek, fura egy kép, tekintve a túlkontrasztozásokat, a gyenge összemosásokat a horizont közelében, általában a rossz illesztéseket (az ISS és ûrsikó sok helyen megtört pályaíve, nem mellesleg egyes csillagok "agyonblurozott" Stellarium-képre emlékeztetõ megjelenése keverve az "igazi" csillagokkal) amin sokat rontott az elõtér dérlepte aljnövényzete is amitõl "mûanyagszerû" lett. Sokkal alaposabb utómunkákat igényelt volna a kép (én az elõteret a horizontig terjedõen jelentõsen gyengítettem volna fényerõben színekben, a pályákra helyezve a hangsúlyt). "Audiatur et altera pars" utánanéztem kicsit a dolgoknak. Véleményem szerint az APOD szerkesztõje csak "demo" anyagnak szánhatta az ISS és Discovery mozgásának szemléltetésére- bolondos hasonlattal miként egy divattervezõ az emberi testet felületesen formázó próbabán mutatja be kreációját nevet
A kép szerzõjét illetõen "Költõ hazudj csak rajt" ne kapjanak". Ha elolvassuk a kép szerzõjének indoklását, minden érthetõ Link (kommentje címe önmagáért "beszél"). Szerintem döntõ momentum hogy a fotós megemlíti, alig 2° választotta el a két objektumot, ami ugyan normál képen vagy telézve valósághûen megjeleníthetõ, de a teljes pályát bemutató ekkora panorámán egybeolvadt volna "csíkjuk" ezért a szemléletesség kedvéért "széthúzta" õket. Ez viszont seregnyi problémát hozott magával melyeket megoldani nem volt elég ideje vagy kedve. Eredménye ez a "mesebeli táj" lett mely mutatja is a valóságot meg nem is. Erre mondják hogy "KEVESEBB TÖBB LETT VOLNA" nevet Ez örök dilemma, vagy a szürke valóságot visszaadni vagy a lelki hatást mely az eredeti látvány szemlélõjében ébredt. Ilyenkor könnyen túlzásokba esik az ember (pixelgyurmázás, túlzott sharp-contrast-color-blur használat egyfajta festészetbe csap át). Felvágás nélkül mondom, ötven éve fotózom és képek tízezreit dolgoztam fel - ezért tudom milyen fárasztó (és idõigényes) megtalálni a helyes módszert és középutat, ezért a fotós általában csak abbahagyja valahol a kép utókezelését de sose fejezi be. Eredménye aztán egy "szétgyurmázott" kép melyen a valóságnak csak egy kiemelt része látható eltorzult környezetben. Ez a fajta "kép" már csak egy adott jelenség szemléltetésére jó, mûvészi hatást nem kelt és elemzésre sem alkalmas. El kell fogadni, kétféle út van - vagy bemutatunk egy jelenséget amivel lényegtelenné válik a háttér és környezet vagy az összhatást érzékeltetjük de ezzel felolvad benne maga a figyelmet felkeltõ érdekes jelenség is. Valami ilyesmi motoszkálhatott az APOD szerkesztõje fejében is aki vélhetõen nem a mûvészi értéket hanem a szemléltetést helyezte elõtérbe.
Ui: Kíváncsiságból elvégeztem egy "ellenkísérletet" nyelvnyujtas A Stellarium képét ötvözve "csíkhúzos" mûholdpályákkal és hozzáadott valódi háttérrel kísértetiesen hasonló képet kaptam kacsint
#6865
Rafi, ez egy APOD, nagyságrenddel minõségibb cuccokat kéne hoznia...
#6864
Úgy, ahogy egy csomó vacak kép kikerült vödörre múltkor, az enyém, a nagyságrendekkel jobb meg nem. Úgy itt is megcsinálhatják ezt!
nevet
#6863
Magyarázza el valaki, hogy ez a kép miért lett APOD: Link
Csúnya, mûanyag, rosszul van összeillesztve, stb. Ennél bármelyikünk jobbat csinál még fenn felejtett objektívsapkával is...
#6862
Hali! Azt hiszem döntöttem, és e mellett maradok: Link
SkyWatcher 114/900 Newton távcsõ. Igaz még gyûjtenem kel rá, de már nincs olyan távol hogy meg legyen a dolog, de azóta még nézelõdök azért, de azt hiszem õ lesz a szerelmem... kacsintKivel az éjszakákat töltöm. vidám


#6860
Én javasolnám a GoTo mechanikás Meade ETX 70-est, mert nem "húzós" az ára és bár kicsit zöldes, de meglepõen jó a képe, kezdõ távcsõnek nézegetésre szerintem jó (nem használom, ezért ezt tervezgetem jó ideje távvezérelhetõ "nyilvános fórum-robottávcsõnek" Nap-Hold-Jupiter megfigyelésre de csak halogatom szegyenlos ) Link
Nekem egy ilyen túlzó álmom (mivel ezen a helyen a 30 cm-es is sok mert képességeit sem lehet jól kihasználni) van laza

beillesztett kép


- 20 inch (50,8 cm) Advanced Coma-Free Telescope
- MAX Robotic German Equatorial Mount










Sajnos a pára meglepõen messzirõl is átszórja a fényszennyezést, ritkán "fekete" az ég, felesleges kiadás lenne hát beérem a 250 (F1:6) és 200 (F1:10) tükrösökkel nomeg a kisebb lencsésekkel... Álom álom édes álom DE "Hogyha nékem sok pénzem lesz..." nem ülök fel a repülõre inkább mégis lesz egy ilyen mihaszna szerkentyûm vidám
A fórum-robottávcsõvel az egyik gondom hogy bár a képet webkamerához hasonlóan egyszerre többen is nézhetik-rögzíthetik, de kiválasztott célpontot csak egy felhasználó tud kerestetni, ami viták forrása lehet vagy korlátozott kezelési-észlelési idõtartamokat adjunk egy-egy személynek vagy pedig online chat-es közös megállapodás alapján keresgéljenek közösen égi objektumokat megfigyelésre... zavarban
#6859
Jóság, hogy lekaptad õket! Itt pont addigra jöttek a NY égre a felhõk, mire látszottak volna... ÉNY bezzeg tiszta volt...
#6858
Noli köszönet, ha nem jelzed a Légköroptika fórumon, el is feledem az együttállást laza Nem sokkal a naplemente után binokulárban már pazar látvány volt a páros vidám Sajnos ekkor is alacsonyan jártak (nekem) a távcsöves fényképezéshez (bezavart az erkélykorlát). Tetézte hogy mire a a Jupiter és Merkur a fotomasina számára is kontrasztosan elkülönült az égháttértõl alacsonyan látóhatár falombjai között jártak, sajnos óramûves távcsõvel nem tudtam képeket lõni csak a masinával, azt is csak telézve volt érdemes szomoru (nagyon elkelne egy magas torony vagy valami ollós emelõ de kinek van rá pénze...) Néhány bágyadt fotó (csináltam gif animot is de csak a Jupiter látszik rajta, a Merkur már fatörzs mögé bújt)

beillesztett kép


Nagyobb: Link (30 sec expo, csíkhúzós lett kissé)
#6857
63 rugóért még az én fantáziámat is megmozgatja! nevet

Noli! Ez engem is megmozgat, ez a repülõfotózás! De pillanatnyilag örülök, hogy használhatom a 135-öst! Na majd ha dolgozok... akkor már talán jut nagyobbra is! Egy 300-as, egy fókuszkétszerezõ, aztán bele sem akar férni a hold a látómezõbe. Nomeg nem kis álmom, hogy legyen egy nagy távcsövem az életben!
nevet
#6856
Amit Reepa ajánlott egy egész jó csõ! Azzal már nagyon sok mindent meg tudsz figyelni. A Hold garantálom káprázatos lesz benne, fényesebb galaxisokat, nyílthalmazokat, gömbhalmazokat, stb. tanulmányozhatsz vele. Sokkal-sokkal több élményt tud nyújtani ez, mint amit Te mutattál. Inkább gyûjts még és vegyél egy ilyent vagy hasonlót.
A másik inkább elveszi a kedved az egésztõl.
#6855
Üdv! Köszi a tanácsokat, ez nem egyszerû, de megoldjuk. Tényleg nem szeretnék buktát a dologból, de gondolom, akkor a pénztárcám kárára. De hát valami valamiért. szegyenlos
#6854
én ezt választanám magamnak, ha vennék....

MIRA-130 Skywatcher Newton-távcsõ Link

#6853
Távcsövet nem ajánlatos áruházból vásárolni! Most nem részletezném (kulisszatitkokat nem adok ki nevet ), de az ilyen helyeket messzire kerüld el, ha távcsövet akarsz venni.
Már maga a szöveg is "enyhén" vakító: 262x-es nagyítás! laza Még az én távcsövemmel is nehézkesen (jó körülmények között) lehet elérni ezt a tartományt! nevet
Javaslom, olyan weboldalt/kereskedõt keress fel, akit Rafi is ajánlott. Õk csak ezzel foglalkoznak és megbízható minõséget tudnak adni.
Link
vagy
Link
vagy
Link
Amit Te találtál egy nagyon kezdésnek nem rossz, de valószínûleg hamar le fogod cserélni nagyobbra. Úgyhogy én a helyedben egy kicsit nagyobbal kezdenék, mondjuk egy 80 mm-es átmérõjûvel.
#6852
Link
Sziasztok!
Pl. egy ilyen távcsõ már jó lenne kezdésnek?
262-szeres nagyítás.

Az ott az oldon mi? Ufó?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-06 21:34:52

Nagyalásony

3.6 °C

13502

RH: 72 | P: 1033.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.