2024. november 28., csütörtök

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#740
Szerintem az az angolna ívik a Balatonban, a természet csodákra képes, valószínû már nem csak a Sagassó tengerben szaporodik.
#739
Az angolna kérdés már több mint gyanus,mert tavaly keszegezés közben én is fogtam egy kb 35cm "ceruza" angolnát.
#738
Tudomásom szerint két zsilipet használnak. Az egyik az ahová az angolna csapdát is teszik , itt engedik le a felesleges vizet. A másik zsilip ettõl kb 150m-re van , itt dokkolnák át a hajókat a csatornából a Balatonba. Szerintem az idõnkénti víz frissítést innen oldják meg , mert a másik lehegesztve van. A víz duzzasztását az autópálya híd után oldották meg egy egyszerû elzárással. Utána ami van az már inkább Balkáni állapotokat takar: Büdösség,kosz mocsok szemét,van aki a szemetet nem a szeméttelepre viszi hanem ide borítja be. Csak nagyon kevés víz folyik át az alsó zsilipen,és ez adódik a felsõ zsilip nem tökéletes zárásából ill. ide engedik be a város szenyvízének a tisztított vizét..
#737
Júli közepén én is láttam Siófokon egy embert olyan szûk 50 centi körüli angolnát fogni, gondolom az sem lehetett egy idõs példány...
#736
Cauchy!

A nagy zsilip valóban le van hegesztve, mindamellett, hogy ez nyilván elsõsorban a nagyközönségnek és az újságíróknak szólt. A meleg idõszakban történõ idõnkénti vízfrissítésen kívül valóban nem volt engedés. Naponta többször járok a hídakon, mindig megnézem. Szabadi környékén gyakorlatilag már víz sincs a csatornában, de errõl Sió bõvebben beszél majd gondolom. Ezeket az infóimat a saját tapasztalatomon kívül a helyi vízügyi vezetõtõl szereztem, aki a hegesztést is végezte. Személyesen is jól ismerem, olyan ember, akiben felesleges kételkedni....

Az angolna-dolog, az már egy más kérdés! Többször beszéltünk már errõl a témáról mi is horgászokkal. Ugyanez a tapaztalatunk. Állítólag angolna telepítés már 15 éve nem volt, ugyanakkor mi is rendszeresen fogunk fiatal angolnákat. Régen le kellett voléna halászni a mennyiséget, vagy egyszerûen el kellett volna már pusztulniuk. Szerintem két dolog lehet:
1., folyamatosan telepítenek a tóba továbbra is angolnát.
2., megtanultak a Sargassó-tengeren kívül is szaporodni.
#735
Az is kérdés, hogy mennyi ideig kell kinyitni azt a zsilipet, meg hogy mekkora hajóról van szó.

Amigo: igazából nem tudom, ki volt az illetõ, de nem tûnt egy "szenzációhajhász helyimenõcsávónak", sõt.

Ti azt mondjátok, hogy azért néha kinyitják azt a zsilipet.
Akkor mit mondjak arra, amikor a vízügyi szakember m1 híradóban azt állítja, hogy már 5 éve abszolút nem volt nyitva a zsilip, mert beheggesztették (?). Ja és az angolnacsapdák is mûködnek (?) / mûködtek.
A másik érdekes hír ugye az emlékezetes angolnapusztulás. Azután elvileg a Balatonba nem telepítettek angolnát (hogy miért lett a szerencsétlen angolna így feketelistára téve, azt nem tudom, mert utána azt nyilatkozták, hogy nem igazán tehetett az õ maga elpusztulásáról, inkább valaki az ezerféle beömlõ méregbõl, pont olyat öntött bele, amire érzékeny volt).
Nos én 2003ban fogtam a Balatonban - nem is egy - alig 10 cm-es angolnát. Tudvalevõ, hogy ez a hal egyedül a Sargasso-tengerben ívik, itt nálunk egyáltalán nem szaporodik. Akkor hogy a fenébe került oda az az ivadék.
Szerintem sok olyan dolog van, amit nem tárnak a nagyközönség elé - mindenféle összeesküvés-elmélet nélkül.

Ha esetleg Ti ebben sokkal jobb információkkal rendelkeztek, akkor írjátok már meg, hogy honnan ez az info.


#734
Rendicsek!
#733
Valóban, 2000-ben még engedték, mivel azt gondolták, hogy mindig olyan csapadékos lesz az idõ, de azóta csak frissítés, bûzmegszüntetés miatt nyitják meg ritkán a zsilipet. Teljesen kizárt, hogy "suttyomban" teleengedjék a Siót és felhozzanak egy hajót.

Sió!
Nem is lehet egyszerre megengedni a zsilipet, mert a hirtelen nedvesség miatt a part nem bírná az azonnali terhelést. Gyakorlatilag át kell a partnak nedvesednie. Megbízható forrásból tudom, hogy lezárt zsilip esetén 38 óra idõtartam kell minimálisan, hogy maximumra emelkedhessen a vízleeresztés. Többek közt emiatt is lehetetlen a "feketén" való hajófelhozatal.
#732
Amigó nevet
Persze én sem vettem készpénznek, amit mondott, de ez is egy vélemény. Nem ismerem a zsilip rendszerét, de ha Te mondod, hogy nem lehetséges leengedni, akkor elhiszem.
A igazág szerintem már úgy sem fog kiderülni
#731
Nem tudom megállni,hogy ne szóljak hozzá,bár a vízleengedésrõl bizonyítékom közvetlenül nincs.Senki nem ír dátumot,de nem mindegy.Saját csapadékméréseim szerint(igaz Cseszneken) az utóbbi 30 év legesõsebbje volt 1999 (880mm),míg 2000 a 2. legszárazabb.A bajok 2000 nyarán kezdõdtek a csapadékkal(jún. 9,júl. 75, aug. 6,szept. 44,okt.26 mm - a Balcsinál talán még ennyi sem esett),de júliusban ez még nem indokolja az elõzõ évihez(egy csapadékos tél utáni)több mint 30 cm-rel alacsonyabb vízállást.
Ha a hajók miatt a 2000 májusig tartó csapadékos periódus alatt engedtek le vizet,az senkinek nem tûnhetett fel,mert májusig nem lehetett baj a vízszinttel,és egyébként is volt víz a sok esõ,hóolvadás miatt a Sióban.Akkor még ki tudta elõre,hogy júniustól egy közel 4 évig tartó szárazságperiódus lesz és védeni kéne a Balatont zsiliplezárással ?

Tehát én minden további nélkül elképzelhetõnek tartom a 2000 nyara elõtti hónapokban a vízleengedést.
#730
Egyébként itt Szabadi alatt a Sió csatornát már oly mértékben benõtte a nád , hogy lassan azt sem tudni hol a meder közepe. Tapasztalatom szerint a zsilipet csak fokozatosan engedik meg , mert a rengeteg szemét , hordalék súlyos problémákat okozhat(na) , egy hirtelen vízleengedésnél.
#729
Ez aranyos volt Amigó!
#728
Cauchy: titokban???!!! Egy kb 7-8 méter széles, 3-5 méter mély, 120 km hosszú csatornán bajosan lehet "titokban" sokmillió köbméter vizet leengedni, amennyi pl. egy hajó Dunáról való felhozatalához kell.... Te, aki mindig is ellene voltál az ilyen szenzációhajhász bulvárhíreknek, most bedõlsz egy ilyen, nyilválvalóan csak a jólértesültség látszatával kérkedni akaró "helyimenõcsávónak "? :-))
#727
Donpalesz: egyszer - 2000 táján - voltam éjszaka horgászni a balatonmáriai hajóállomáson, és ott beszélgettem eg yemberrel, aki a BAlaton vízrajzából írt egy tanulmányt (szakdolgozatot?). Azt mondta, hogy annak ellenére, hogy szinte ugyanannyi csapadék esett a Balaton vízgyûjtõjére, és annak ellenére, hogy a hatóságok állítása szerint sosem nyitották ki a Sió zsilipjét, mégis hajókat hoztak fel a tóra, és a vízszint is megmagyarázhatatlanul ingadozott. Gyakorlatilag azt állította, hogy titokban mégiscsak volt vízleengedés a Sión keresztül.
Aki akarja elhiszi, aki nem az nem, nem tudom mi az igazság
#726
Meg száraz, meleg volt a nyár eleje.
#725
A "99-es csapadékos idõszakban a balcsi vízszintje is mags volt, lehet hogy túl hamar és túl sokat engedtek le .... de tényleg kitûnik az összesítésbõl, érdekes..
#724
2004.07.26.: 76cm
#723
Na még egy utolsó beírás a nyaralás elõtt.Megnéztem,hogy milyen vízállások voltak a Balcsin az elmúlt években ezen a napon.
Egyértelmûen látszik,hogy az 1999-es év a "vízválasztó",ott történt valami... amit nem a természet csinált.
Az adatok: 1995 101cm
1996 104cm
1997 108cm
1998 106cm
1999 114cm eddig szép egyenletes,itt történt valami...
2000 80cm
2001 72cm
2002 55cm
2003 43cm ez volt a mély pont
2004 nincs még adat,de szerintem több volt a 2003-nál
2005 96cm ez az érték már közelít a 90-es évek második felében mért átlagértékekhez./ 53cm -el több mint a 2003 as adat./
#722
Igen még mindig 96cm a Balaton és még kap/ott/ is egy kis vizet,szerinten sem kizárt még egy kis vízszint emelkedés.
Ahogy elnézem a jövõ hét közepétõl jobb is hogy a Balcsin leszek mivel most tényleg meleg idõ várható/32-35C/szerdától vasárnapig.
Úgy hogy több fürdõzés és kevesebb horgászat lesz mint tavaly.Nappal úszás,éjjel pecázás.
#721
2cm-t is fog emelkedni a bal. szintje ezután az esõ után sztem. most 96
#720
Most újra 96cm a Balaton,ezzel az értékkel elõre kiegyeztem volna júl 20-ára.
Most már azért jó lenne a jövõ héttõl egy kis nyugalom mivel én is megyek Badacsonytomajra.Ezen a nyáron még nem volt olyan,hogy 3-5 napig/7-10 napot már nem is merek írni/kellemesen meleg /26-30C/,száraz idõ lett volna.
A jövõ hét közepétõl igazán lehetne akár ilyen is.
#719
amúgy az origo.hu/idojaras-on lehet akár a Tisza-tavat is figyelemmel követni, de amúgy is sokkal informciódúsabb a vízállás-jelentése, akármennyire is végigfut a hátamon a hideg az elõrejelzésekben levõ smileyktól: "nincs front nevet)"
szomoru
#718
Czidy!

Link
#717
Már 97 centi. Úgy látszik, a Balcsi szintje csak szép lassan szeret emelkedni.
#716
96
#715
Sziasztok! A Fõnökömnek kéne, hogy kb. mennyit fog emelkedni a Duna a következõ hetekben! Elõre is köszi!
ide írjatok: [email protected]
#714
A nagy szóráés a lassan mozgó zivatarfelhõk miatt van. A legtöbb szinte alig változttata a helyét,a kialakulások is bizonyos sávok mentén történtek
#713
Meteorman elmondása szerint tegnap reggel 7-10 ig a siófoki állomásnál 16mm , Õ otthon 34mm , én 51mm , és Siójuton lakó OMSZ alkalmazott 94mm!!!! mért. Zivatar, ekkora szórással nem semmi. Siófok-Siójut légvonalban nem több mint 10km.
#712
MIndenestre 1cm-el megint nõtt a tó vízszintje,most 94cm.
Remélem holnap újabb növekedés lesz.
#711
Egyébként Siónál tegnap este 51 volt, ma 74. Ez azt jelenti, hogy éjszaka 23 mm jött le, szerintem ez reális az egész régióra, mert egységes, intenzív, de csendes esõ volt általában. Különben azóta is esik gyengülõ, de idõnként közepes intenzítással.
#710
Igen, Jannesz!

Nagy volt a szórás. Tegnap estig Siófokon belül is 18 és 34 mm közt változott! Ebben persze nincs benne az éjszakai cucc, de abban szerintem nem volt ilyen nagy a szórás, szép egyenletesen suhogott hosszú idõn keresztül.
#709
Érdekes, hogy míg Siónál 74mm esett, addig Akarattyán eddig összesen 16mm vasárnap óta. Pedig légvonalban nem lehet sokkal több, mint 10km a távolság.
#708
Én is kíváncsi leszek az emelkedésre.... Átlagban kb. 70 mm. hullott a tóra, és akkor még nem számoltuk a befolyást.... De errõl már korábban többször értekeztünk....

A lényeg, hogy most tényleg tisztességesen volt csapi, ennek -ha minden igaz- alaposan meg is kell mutatkoznia!
#707
1 rohadt centit emelkedett csakszomoru Talán holnap, holnapután többet mérnek. Bezzeg a Velencei tó vízszintje meg 6 centit emelkedett.
#706
De kiváncsi vagyok már, hogy mennyit emelkedett a vízszint.
#705
Én 51 mm mértem itt. A Balaton déli területén mértek 100 mm is./Vissy Károly M1/ Remélhetõleg most megközelítjük a 100 cm-es vízszintet.
#704
Na most már 93cm, 1cm nött a vízszint,de ma délelõtt még +esett a teljes Balaton térségében jó néhány mm csapadék/záporok,zivatarok/.Remélhetõleg szerda estig még nõni fog a vízszint,bár a most ott nyaralóknak errõl biztos más a véleményük.
#703
Talán most a Balcsi is kap egy jóadagot.
#702
Hát sajnos mostmár csak 92cm! Miért nem hull jelentõs esõ a Balaton térségére? Már minden állomáson volt több mm esõ, Siófokon 0mm volt! Hát ez nem igaz már!szomoru Nagyterületû áztató esõ kellene, remélem holnap estétõl bejön a modell, mert akkor lesz.
#701
Még mindig 94cm.Ez igazán jónak számít júl. 7-én.
Kösszi az infókaz az elmúlt évek vízállásaitól.
Ezek szerint az idei évben igen jól állunk az elmúlt évek átlagaihoz viszonyítva.
Na ezt majd júl 27.-tõl aug. 5-ig személyesen is ellenörzöm,Badacsonytomajon.
Tavaly is jártam ott biztosan látszik majd a különbség.
Ha jól olvastam a hydroinfo archivumban akkor 2003. júl. 7-én 48cm volt mindössze a vízállás Siófoknál.Ez majdnem fél méterrel/egészen pontosan 46cm-el/ volt kevesebb az ideinél.
#700
Csak hogy teljes legyen a kép: Omsz, siófoki áll:7,6mm;Meteorman otthon/Siófok déli része/:9,1mm;Én:5,1mm.Ez a front napján mért csapiadat /29-én/.Ezen kívül én mérhetõ esõt nem kaptam.Szerintem ekkora szórása lehetett a frontnak.
#699
Ettõl még lehetett Szabadiban 5mm. A 29-30-i csapadék pl. egy zivatarból volt, éjfél környékén, az 1-i pedig egy szintén helyi jellegûnek tûnõ délutáni záporból. Egyedül a szombati volt sima esõ.
#698
Kösz!Gondoltam,hogy 5 nap alatt több volt 5 mm-nél.
#697
Balatonakarattyán a csapadék így alakult:

28: 0
29: 6
30: 7
01: 4
02: 3 mm
Összesen 20mm (ezen kívül 8-9-én volt 41mm)
#696
És mennyi volt 28-tól 30-ig ?
#695
Bakonyvár!


A keleti medencében nem volt jelentõs csapadék. Nálam 8,2 mm. volt a hétvégén.
#694
Bocs de a radarképek szerint 28-a óta zivatarok és esõzések tömkelege vonult át a Balaton medre/elõtte egy hétig semmi nem esett/ felett is,míg itt nem kaptunk elsejéig érdemi esõt.Nem csak a ciklonra gondoltam - 5-6 nap csapadékára utaltam és a 0 szintingadozásra.
#693
Bakonyvár! Én a frontból 5,1mm csapit kaptam. Kb ezért is tartunk most itt.Én meg vagyok elégedve a Balcsi jelenlegi vízszintjével,júlisban nem is rossz ez.Szerintem.
#692
Tényleg errõl beszéltünk már régebben is. Ha a Balaton vize egy teljesen kibetonozott mederben állna, akkor tényleg egyszerû lenne a helyzet: esõ után azonnal megemelkedik, ha nincs esõ, egybõl apadni kezd. De szerencsére a tó vize a környezõ talaj- és karsztvízkészletekhez is kötõdik, azokra pedig csak a hosszabb távú tendenciák hatnak, nem pedig néhány esõs vagy néhány száraz nap (ráadásul késleltetve követik a csapadék alakulását)...
#691
Ajánlom ezt a helyet:
Link

Itt több évre visszamenõleg (1988-2003), napra lebontva meg lehet nézni a balatoni vízállásokat. De a 2004-est is meg lehet találni a Hydroinfo honlapján.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 06:00:33

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

7.0 °C

18002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.