2024. november 06., szerda

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#7145
Endeavour május 16-ra tolva:
Link
#7144
Lengyeleknél ápr. 30-án egy pajtatetõn beesett egy egy kilós meteorit:
Link
Link
#7142
Érdekes megjelenítése egy neutroncsillagnak, Brian Cox (aki nem mellesleg részecskefizikus és Wetsom kolléga rokonának tûnik nevet ) magyarázatával Link (Wonders of the Universe - Falling részlet) Az egész sorozat erõsen ajánlott!
#7141
Noli! Nagyon szép a tejutas kép. Ennyi csillagot a városokban soha nem látunk. Tökéletes oktató-szemléltetõ anyag. Én például gyakoroltam rajta, - ha nem haragszol - nem volt könnyû. Link A videó is nagyon jó!
#7140
Ladányi Tomi meteorja: Link
Hegyestûn készült a geoparkban. Amikor ezt csinálta, én már befejeztem a sorozatomat és így nincs rajta, holott tuti látszott volna. (õ meg nem látta az én zöldemet - párszor beszéltünk telefonon éccaka).
#7139
Tejutas animáció hozzáadott fülemüleszóval a teljesség kedvéért.
Link
#7138
Az én Tejutam nagyban: Link

#7137
Én 2 után nem sokkal láttam az általam legfényesebbet, fél négy utánig voltam kint. Természetesen egy sincs képen. Viszont lett sok sok képzaj, meg vignetta végeredményül. Még a Nítimidzs sem tud velük mit kezdeni.. vidám CCD érzékelõ, ISO3200-n... :-))) Viszont lett Tejutas, azzal meg fogok dolgozni, mert szép. -lenne....
#7136
Tegnapelõtti együttállásos képek innét: Link - nagyrészét már láttátok a vödrös linken!
Ízelítõ:

beillesztett kép


nevet
Ja és brutál dolgokat hoztatok! Kétszer hátravágódni a székkel... széép! Elõször a tejutas panoráma aztán a kivágat nélküli napkorong! Nemcsoda!
laza
#7135
Tegnap leképeltem a Napot.
A 1203-1204-1205-ös foltcsoportok:
Link
2x barlow-val (nem kivágat):
Link
#7134
Naggyon jó! Gratula!
#7133
Röhejes, de egy meteor sincs képen. Egy csodálatosan szépet láttam hazaúton 3/4 4 után 1-2 perccel, a Nyilas és a Skorpió felett mintegy 10 fokkal ment, kb vízszintesen, legalább 50-60 fok hosszan, olyan -1 körüli volt és legalább 3-4 másodpercig látszó ragyogó fényes smaragdzöld nyoma maradt. Egy hasonló de rövidebb és halványabb is volt pár perccel utána. Na ezt a nagyot jó lett volna megfogni, de már világosodott, ezért j9ttem be.
Egy anim: Link
Teljes képernyõn kell nézni.
#7132
Remélem, holnap reggel még fainabb felhozatallal örvndeztethetem majd meg a csapatot. :-)
#7131
Köfi fépen nevet Grat a képekhez, Neked is meg Rafynak is.
#7130
Megnézhetted volna Stellariumban :-)
#7129
Hát...eltelt vagy 5 perc, mire beazonosítottam a térképet. Végülis a Pegazus nyaka, a Csikó és a Delfin segítettek, hogy az "ott" a Vízöntõ.
#7128
Noli, Rafy, Andy, Zivi: Gratulálok az együttállásos képeitekhez, innen csak a Holdsarló látszott (Budapestrõl ez is ritkaság ilyen "újszülött" Holdnál). Sajnos a város fénykupolája pont Ny-ra van tõlem.
#7127
Holnap hajnal elõtt Éta Aquaridák meteorraj maximuma, 2 után érdemes nézegetni, akkor kel a radiáns.
Link
A meteorok mellett még látható lesz a Veszta kisbolygesz is, 6,85-ös magnitúdóval szépen fényképezhetõ. Ezen kívül a déli-Tejút szép ködjei, hamazai is látszanak majd. Azt hiszem, kénytelen leszek két géppel, két állvánnyal kimenni...
#7126
Megint a szokásos....
Itt vannak Rafi képei direkt linkkel:
Link
Link
Link
Link

Az enyémeket meg a picasa-s galeriban is láthatod.
#7125
Grat a képekhez! A szpészvödrös linkek nem jönnek be, csak egy üres oldal szomoru
#7124
Csináltam egy rövidke animációt is, ahogy mászik le a Hold a várnál.
Link
Össz tegnapi kép: Link

Andris, Zivi, a tieitek is csodálatosak!!! Örülök, hogy ennyien figyelhettük!
Rafi, a SW-nek meg a ló alatt található hengeres szerv a seggébe... Hogy finom legyek. Szerintem totál hülyék. Amit kitettek címlapra.... Háááááát, a linkeken lévõk mind jobbak nála.
#7123
Rafyinak, Nolinak és Andrásnak is gratula az esti képekhez!

És is próbálkoztam, de sajnos nem jártam túl sok sikerrel, ugyanis nálunk elég nagy magasságig párás volt az ég alja. Két kép a holdsarlóról: Link Link És még egy Fiastyúkos kép, de bele kellett nyúlnom, hogy legalább ennyire látszódjon (szabad szemmel szinte semmit sem láttam belõle): Link
#7122
A metnet fórumait elõbb nézem meg, mint a vödör fõoldalát. Remek fotók lettek!
#7121
Köszi mindenkinek! Szokás szerint ismét kihagyták a képeimet a spaceweather fõoldalról, pedig szerintem nem rosszak, és keret sincs rajtuk! Hát mindegy, azért a lényeg, hogy ti láttátok!

Nagyon tetszik a veszprémi és az aquaparkos holdas kép! nevet
#7120
Noli és Rafy - nagyon szépek a képek!!

Én is meglestem és ezt lehetett itt látni: Link - az elõtérben az egerszegi Aquapark tornya, mögötte némi sekély "nemtoménmicsoda", az ég alján pedig felhõk... nevet Az elsõ kép ISO400-as, a második pedig ISO200-as, azért van olyan drasztikus fénykülönbség ilyen rövid idõ alatt...
#7119
Gratulálok a teljesen megérdemelt, kiemelt fontosságú, szenzációs felvételhez! nevet Külön megkapó a légrétegek eltérõ, vizszintes sávokban való elhelyezkedése, amely az élénkebb szél után nyugalomba jutott, légoszlopra (fentrõl lefelé mind nagyobb a fénytörés) utal - hogy a kép meteorológiai vonatkozását emlitsem.
Noli, a te képeid ugyanúgy tetszenek! nevet
#7118
Mennyivel tisztább volt Nálad a levegõ!!! Nagyon nagyon szép lett! :-)
Az enyémek:
Link
#7117
Mai Hold - Fiastyúk együttállás: Link - Köszönöm Noli a figyelmeztetést! nevet
#7116
Este napnyugta után holdsarló, mellette Fiastyúk. Sajnos elég közel lesz még a Nap, a Fias nem tuti, hogy látszani fog, de egy próbát megér. 3/4 9 felé érdemes lesni.
#7115
A Nibiru létezését igazoló, pontos pályaszámításokkal és mûszeres adatokkal nem szolgál a tudomány. Egyetlen újabb momentum, hogy valahol messze a Naprendszer határát övezõ Oort felhõben létezhet egy tizedik bolygó mely a Tyche nevet nyerte a keresztségben. Sajnos sok gyermeteg átlagember egyszerûen nem fogadja el a valóságot, nem szerez ismereteket vagy nem is hajlandó ismeretek megszerzésére mert szívesebben hajlik a tetszetõsen és gyermeki észjárással is felfoghatóan megmagyarázott misztikumra melyhez ész nem kell, elég a mély hit. Tapasztalható szomorú valóság, BÁRMELY téveszmének akad készséges hívõserege. Amennyiben az elbolondított hívõk létszáma túllép egy "kritikus tömeget" a "százmillió légy nem tévedhet" elven már hivatkozni lehet reájuk, akár még agresszív "térítésbe" is kezdhetnek kitaszítva ellehetetlenítve az ellentmondókat.
Minden misztikumra érvényes egy jó magyar, kissé parasztos mondás:
"AHOL LÓSZ*R VAN, SOK VERÉB IS UGRÁL KÖRÖTTE".
Leszámítva azt hogy ESETLEG már úton van felénk egy kisebb, még észrevehetetlen kozmikus test mely az Oort felhõbõl lökõdött ki, maga a "Nibiru veszély" NEM IGAZOLT csupán gyomnövény módján újra és újra felbukkanó spekulatív kitaláció. Kitalációra kitaláció - józanul elgondolva, HA egy ekkora bolygó "életveszélyes" közelségben lenne hozzánk, már szabad szemmel is látnánk az égen régóta. Aki ilyesmit kitalál az nincs tisztában a Naprendszer méretével és távolságaival fizikai törvényeivel. A kozmikus léptékben jelentéktelen méretû Hold a feltételezett Nibiruhoz mérten bolygónk közvetlen szomszédságában van és csak elviselhetõ mértékû árapályt okoz. Hatását a földrengések esetleges kiváltására még mindig vizsgálják, egybeesések vannak de nem szignifikáns jelleggel, ha EZ mégis igazolódna, jobban kellene félnünk saját kísérõnktõl (szerencsére folyamatosan távolodik tõlünk). A feltételezett Nibirunál sokszorosan nagyobb tömegû Nap árapályhatása 150 millió km-rõl még mérhetõen érzékelhetõ, ámde hétköznapi ember gyakorlati élete számára jóval kisebb mértékben (a "képzett" asztrológák mégis makacsul hivatkoznak a Naphoz mérten összesítve is jelentéktelen tömegû bolygók hatásaira, különösen látványos együttállások idején). Hozzáteszem, ha az "államiak" el is tussolnák a "nibiruveszélyt", talán jogosan feltételezhetõ hogy a komoly, képzett és megbízhatóan õszinte mondhatnám már csak a sokaságuk miatt is befolyásolhatatlan (sok esetben profi mûszerekkel vizsgálódó) amatõröktõl még nem érkezett (hiteles) híradás a Nibiruról. Eltávolodva a bugyuta profi- és amatõrcsillagászoktól a diplomás asztrológák felé, egy pontos(???) horoszkóp felállításánál szinte kötelezõ a saját Holdunknál kisebb, ámde irdatlan messzeségben keringõ törpebolygó a Pluto fizikailag elenyészõ hatásait is figyelembe venni. A Nibirut tudtommal nem veszik figyelembe. Úgy vélem, a "nibiru-szindróma" csak arra jó hogy publicitást szerezzenek vele azok, akiknek másként nem sikerül elõtérbe kerülni. Szomorú, hogy az emberi hiszékenység kihasználása évezredek óta kitûnõ megélhetési lehetõség volt és ma is az, visszájára fordítva a sci-fi író Arthur C. Clarke mondását "bármilyen kellõképpen fejlett technológia gyakorlatilag megkülönböztethetetlen a mágiától" azzal hogy a hókuszpókuszt és kísérõszövegét a tudományosság köntösébe öltöztetik. Már amennyiben megmagyarázzák. Sok esetben "bemondásra" el kell hinni állításukat, magyarázata annyi hogy "CSAK" és sokan akadnak akik el is hisznek bármit az emberi hiszékenység vámszedõinek... ideillenek a sorok- "Aki valakit megtéveszt, tévedésbe ejt és tartósan tévedésben tart, az kimeríti a csalás szélhámosság bûntettét".
#7114
Nálam közel a zenithez fénylett, de irgalmatlanul, kb -6 körül volt!
#7113
Köszi! nevet

Nem vettem észre, bár az igazat megvallva amikor még nyugat felé járt, akkor nem figyeltem annyira, mert állítgattam a gépet (a kép kelet-délkelet felé készült). Lehet, hogy nálunk még túl világos volt, hogy szembetûnõ legyen a felfénylés, vagy egyszerûen csak lemaradtam róla.
#7112
Szép! Én pont akkor szálltam le a buszomról, mikor jött, s volt ismét efy brutál felfénylése. Nálad nem??
#7111
Tegnapi, kora esti ISS áthaladás: Link Valószínûleg ez volt az utolsó, amit meg tudtam nézni a mostani idõszakból. Milyen szép lett volna ez egy kettõs átvonulásként.
#7110
Elõbb ki kell porszívózni az eget.. Nagyon alacsonyan lesznek. :-( Máj. 10 után már kb 5 fokon, napkelte elõtti kis idõben, vagyis rohadt nehezen észlelhetõek lesznek.
#7109
Nem tudom, volt szó róla, hogy hajnalban együttállások lesznek? Hold, Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter. Fõleg május 10-tõl.
#7108
Köszönöm!
#7107
PL. Link
Sajnos csak a tárolt változat van meg.
Illetve angolul: Link
#7106
Üdv, nem vagyok rendszeres látogatója eme topiknak, ugyanakkor remélem, hogy jó helyen teszem fel a kérdést. Egy ismerõsöm néhány napja tömi a fejem az ún. Niburu tézissel. Tekintve, hogy eleve kétkedõ típus vagyok, folyamatosan keresem a neten ennek tudományos alapokon nyugvó csillagászati cáfolatát. Talán tud ebben valaki segíteni közületek. Megõrizvén a topik komolyságát, elsõsorban priviben várnék válaszokat, elejét véve a világvége elméletek megjelenésének egy szakmai topikban. Elõre is Köszönöm!
#7105
...és megint elhalasztva, legkorábban 8-án lehet a start.
#7104
Nagyon fain a napocskád! :-)


Hja, ahol épp nem volt felhõ, ott volt rendesen átlátszóság, még ISO800-on is szépen kijött a Tejút. Persze a horizont felhõs, ahogy minden tisztességes horizontközeli együttállásnál lennie "kell"...
#7103
Már hiányzik legalább egy ilyen átlátszóságú ég!! : )
Mai napocska: Link
#7102
Endeavour és villámka: Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-06 13:27:55

Szentmártonkáta

11.4 °C

na00

RH: 60 | P: 1032.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.