2024. november 28., csütörtök

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#1440
A Balaton 7,5°C -os a Velencei-tó 8,8°C-os. Így mikor fogunk korcsolyázni?
#1439
Az ilyenkor a probléma, hogy a középvízi hozam idején is gázlókkal teli Duna-szakaszoknál kisvízkor annyira felgyorsul az áramlás a hajózási útvonalon, hogy a kormányosok, hajósok rutinmanõverezéssel könnyedén bajba kerülhetnek hajóikkal. Meder a mederben-állapot alakul ki, ilyenkor fokozottabb a hordaléképítés is. A súlyos hajótestet szépen megvezeti a belsõ meder. Igen, a magyar hajósok ismerik már ezeket a helyeket, a külföldi "átutazókkal" történik meg gyakrabban hasonló. Ám a Duna szeszélyeire nem hivatkozhatnak, a bírság jár érte.
#1438
Nekem az a gyanúm, hogy a hajózóút kitûzése ezen a szakaszon nem megfelelõ, mivel aki ismeri a szakaszt (ld magyar hajósok) nem akadnak fenn, míg aki ritkán, vagy elsõre hajózza azt, az nagyobb eséllyel fut zátonyra. Ebbõl az jön le nekem, hogy pl. nem elég sûrû a bójázás, van olyan hely, ahol túlságosan közel kerül a hajózóút ehhez a zátonyhoz, stb...
#1437
:-D
#1436
Kevesebbet tévedtél, mint Dombóvárnál nevet
#1435
Sorry! Nem Dunaújvárosnál, hanem Dunaföldvárnál történt. Ezer bocsánat!
#1434
Dunaújvárosnál vmelyik nap az alacsony vízállás miatt egy zátonyon egy román hajóskapitány megfeneklett hajójával. Eljárás is indulhat ellene, ugyanis nem a kijelölt hajózási útvonalon ment. Sõt a vízügyesek elrendelték, hogy egy kotróhajóval (ebbõl a típusból csak egy van és Bp-rõl hozzák majd le) átkotorják a medret.
#1433
persze, Budapesten nem "ügy" egy 80 cm-es vízállás. az lepett meg, hogy miként megy LKV alá a víz olyankor, amikor a többi vízmércén még jócskán messze van ettõl a folyó. Ezen rágódom napok óta, alig van nyugodt pillanatom nevet
#1432
Több vízügyi honlapon is régi, nem aktualizált LKV-k, LNV-k vannak feltüntetve. Dunaföldvár esetében is: -85cm-t jelöl meg LKV-nek, holott valójában -144cm a rekord. Az még azért messze van, és véleményem szerint nincs is veszélyben. Õszi, októberi kisvizek idején rendszeresen lemegy -100cm alá a vízállás, Budapesten sem mondható rendkívülinek a 100cm alatti érték.
#1431
Érdekes lenne ugyanabban az évben LNV meg LKV.
#1430
Budapesten az LKV 50 cm körül van Link az Ínség-szikláról meg azt találtam hogy 70 cm körül már kilátszik.
#1429
a hydroinfo szerint Dunaföldváron az LKV alatti vízállás várható. Egyébiránt az Ínség-szikla még odébb van, cca 40-50 cm-rel alacsonyabb vízállásnál lesz "aktuális". Ám ha nem lesz esõ hamarosan, akkor ki fog látszani.
#1427
Remélem országszerte kihasználják ezt a holtidõt a töltések megerõsítésére. Szentes és Csongrád között szépen dolgoznak a gáton.
#1426
Tavasszal a a III-as Körösön is rekord méretû árvíz vonult le, viszont amikor elbontották a homokzsákokat, néhány megyebeli (fõként szarvasi) rajztanárnak elszabadult a fantáziája és a homokzsékokból elképesztõ alkotásokat hoztak létre. A Tessedik múzeumban volt is kiállítás róla és riport is készült.
Ha találok linket rögtön fölteszem.
#1425
Hmmm most hogy költözködünk láttam hogy apám szerzett pár homokzsákot a duna mellõl,még a tavaszi árvízrõl valók :-)
#1424
Sziasztok!
A 08.01-i zivatar idején elkocsiztam a Rákos patakhoz. Bitang nagy árvíz volt, ilyet még nem láttam. Az angyalföldi hidak alatt 50-80 cm-re volt a víz szintje... Igazán az Ördögárkot szerettem volna "meglesni", lemaradtam az elõzõ heti giga-zivatarról, ám annak árvízcsúcsáról lekéstem.

Nektek van ezekrõl, vagy egyéb budapesti vízfolyásról megfigyelésetek?
Wass
#1423
Szerintem itt is említésre érdemes, amit Pitom írt az észlelési naplóban:
"Kíváncsi leszek, hogy holnap a sajtó mennyit fog csámcsogni rajta, de ma a Balaton vízhõmérséklete Siófoknál az OMSZ mérései szerint a valaha mért legmagasabb értékre, 30.5 fokig szaladt fel!"

Tudomásom szerint az eddigi rekord 29,8°C volt, 1965. június 27-én. Lehetséges egyébként, hogy korábban mindig csak reggel mértek (ahogy a legtöbb vízmércéinél szokás), és ezért nem volt magasabb a rekord? Reggel most is "csak" 28,8°C-os volt a víz, nyilván éjszaka megint visszamegy 30°C alá...
#1420
Kedves Totó! Itt valamennyi Sió-vízmérce adatsorát megkeresheted a kérdéses évekbõl: Link
#1418
Hasonló zivatar okozott árhullámot a Sajó és a Gölnic (Hernád) felsõ szakaszán tegnap estére.Link
Sajnos a mai nap is "benne van a pakliban" bármi.
#1417
A Thaya és Morva cseh-osztrák vízgyûjtõjére szakadt le egy zivicella irgalmatlan csapadéka, mely példátlan áradást indukált arrafelé: néhány óra alatt 15 m3/s-ról 200m3/s-os vízhozam.. Link
Fogunk még hallani róla, az orf már katasztófahelyzetre figyelmezteti a vonatkozó térség lakosságát.
#1416
Csak eszembe jutott!Egy kép az áprilisi dunai árvízrõl.A kép a Tassi-zsilipnél készült.
Link
#1415
Azért az elég komoly hogy a Balaton a legmelegebb a "nagy tavak" közül. Reggel 28,1°C volt, és még mindig 119 centi.
#1414
A Balcsi már 124 cm-es tegnap óta...

Nem is rossznyelvnyujtas
#1413
A tegnapi lokális zivatar (Mönichkirchen: 60mm) hatása a Lajta egyik mellékvizére, a Pittenre: Link A néhány km-rel odébb csorgó Schwarza vízhozama eközben változatlan maradt: Link
#1412
Egy kis filmecske a Szinváról.
Link
A gyerek a végén az enyém :-) nem mutogatni maradt benne, csak jól jött ki a zenére a mozgása.
#1411
A fõlapon látható RSOE-hír címe: "Már csak öt településen védekeznek a legmagasabb fokozatban az árvíz ellen". Ehhez képest a cikkben III. fokú BELVÍZvédekezésrõl van szó... de végül is láttunk már ennél nagyobb tévedéseket is. szomoru

Egyébként Szolnoknál a Tisza ha nem is sokkal, de már 3 napja meghaladja az III. fokú készültség szintjét (800 cm-t). Persze ez az 1000 cm körüli nagy árvizekhez (így a tavaszihoz) viszonyítva gyakorlatilag veszélytelen. Jut eszembe: az egyes készültségi szintek határai "kõbe vésettek", vagy változtathatók? A szolnoki 800 cm-es határt pl. abban az idõben határozták meg, amikor 900 cm már rekordárvíznek számított - azóta a védmûveket is sokat fejlesztették, manapság egy 800 cm körüli vízszint semmilyen különleges beavatkozást nem igényel. (Nyilván ezért nem rendelték el most hivatalosan a III. fokot, habár a vízszint elvileg indokolná.)
#1410
Bakonyvár: igen, valószínûleg azért nem engedtek le eddig több vizet, mert nyáron ÁTLAGOSAN nagyobb a párolgás a csapadék+hozzáfolyás összegénél. Az átlagosnál hûvösebb, csapadékosabb idõben persze nem így van - hidd el, jól tudják ezt a szakemberek is. Ha a zsilip lezárásakor a kezükben lett volna egy tökéletesen megbízható idõjárás-elõrejelzés a következõ hetekre, nyilván nem zárják le, amíg viszont ilyen nem létezik, jobb híján az átlagos körülményekre terveznek. (Ha nyitva hagyják a zsilipet, és ezután elkezdõdik egy 3 hónapos aszály, akkor augusztusban már mindenki a túl alacsony vízszintért vonná õket felelõsségre...)
#1409
A Balaton most éppen 1 méterrel áll magasabban, mint az emlékezetes 2004 késõ nyári rekordkisvíz idején.. Azonban szerintem aligha megy ennél följebb, már fent is, lent is dolgoznak rajta, hogy visszatereljék a "tévútról" az ingadozó kedvû tavat.
#1408
Nem tudom szakemberek zárták-e le tavasszal a zsilipet,de úgy tudom,hogy csak egy hete nyitották meg félve a 120 centitõl.Csak áttételesen gondoltam,hogy azért zárták le,mert nyáron úgyis párolog.
#1407
HA a partokon magasabb a talajvíz, mint a tó szintje.
#1406
donpalesz: És a talajban, a partok mentén nem szivárog el a víz? Szerintem ez is jelentõs lehet. Persze elvileg fordított irányú vízmozgás is lehet, a a partokon magasabb a talajvíz, mint a tó szintje.
#1405
nevet
#1404
Szerintem - évszaktól függetlenül emelkedik a Balcsi szintje, ha a tóra hulló csapadék és a hozzáfolyás összege nagyobb, mint a párolgás és a leeresztés összege, és akkor csökken a vízszint, ha a hozzáfolyás és a tóra hulló csapadék összege kisebb, mint a párolgási veszteség és a leeresztés összegenevet
#1403
Csatlakozom, általánosítani nem szabad ezügyben.

Újra beteszek egy kis történelmet:
Link
#1402
Csak egyetérteni tudok Usrinnal. Nem kötelezõ nyáron csökkenie a vízszintnek, az megint más kérdés, hogy általában -hazánk éghajlati sajátosságainak megfelelõen- csökkeni szokott.

"Kiöntésrõl" pedig szó sincs, amint ezt Usrin is megfogalmazta.
#1401
Bakonyvár: követtem az elmúlt években a Balatonnal kapcsolatos fejleményeket, de ilyen elvvel, miszerint nyáron csak csökkenhet a vízszint, szakembertõl nem találkoztam...

A zsilipen most 25 m3 vizet engednek le másodpercenként - ez messze van a teljes kapacitástól, nem csoda, hogy a hozzáfolyás jóval nagyobb ennél. 10 cm-es többletvíztõl önmagában viszont még nem fog "kiönteni" a Balaton (ha kiöntene, a csapból is ez a hír folyna). Tartós, állandó irányú széljárás ennek a többszörösével is megemelheti a vízszintet egy-egy partszakaszon, a "kiöntés" igazából ettõl következhetne be. Persze ennek az esélye 123 cm-es középvízszintnél nagyobb, mint mondjuk 100 cm-nél, de jelenleg nincs ilyen helyzet. (Tudtommal õsszel sem a Balaton kiöntése volt a fõ gond a déli parton, inkább "csak" a belvizek elvezetését nehezítette meg a magas vízszint, de javítsatok, ha tévedek.)
#1400
Megdõlt,akár csak tavaly az az elv,hogy nyáron csak csökkenhet a vízszint.A mostani 123 cm az jelenti,hogy kiöntött egyes helyeken a tó(õsszel is errõl panaszkodtak).Fõleg azután nehezen érthetõ ez,hogy már nincs a zsilip lehegesztve.
#1399
Jaurinum!

Talán mégsem annyira, hiszen tavaly és tavalyelõtt is ugyanez történt. Egyébként 25 m3- rel megy most is a zsilip.
#1398
Bizony, pedig 2 napja ismét a zsilip kinyitásáról szólt a híradás. Tény, a nyáreleji napsütés eddig nem párologtatott túl sokat, a június eleji emelkedés (és a magas szint) azért mégis szokatlan.
#1397
Közben a Balcsi szintje szép csöndben 120 centi fölé kúszott...
#1395
Link
#1394
cipo: Itt a Szinva még mindig vad víz!
Ezért is volt számomra meglepõ az áradása. Itt a mészkõ karszt víztároló képességének hála, hetekig is eltarthat, mire egy komolyabb árhullám levonul. Ellentétben pl. a Mátrával, amely sokkal kiszolgáltatottabb a hirtelen felhõszakadásoknak.
#1393
Szlovákiába már apadnak a patakok ami táplálja a sajót.
Roznawa(rozsnyó) Mikor voltunk a kis patak folyó volt és úgy hömpölygött mint valami vadvíz.
#1392
Hernád:
Link
#1391
Vizipók: Szerencsére mind a Hernád, mind a Sajó nem kap már jelentõs utánpótlást a Felvidék felõl, odaát már apadnak.

Megkésve, de tettem fel néhány, a haragos Szinvát mutató szombati képet a honlapomra (linket ld. lingyûjteménybe).

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 15:50:03

Nyíregyháza

5.4 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.