2024. november 26., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#3323
Ha tudsz manuálisan fókuszálni a masináddal, akkor megoldható, automata fókusz esetén sajnos gyakran elõfordul, hogy nem azt élesíti be, amit Te szeretnél.
Azért, látod, olyannak, aki jól ismeri a növénykét, nem okozott így se gondot az azonosítása. :-)
#3322
Hosszú idõ után frissítettem a honlapom képrészét, a reggeli talán utolsó tavaszi talajmenti fagy, ill. a napközbeni fotózkodásom képeivel, eme utóbbiak idetartoznak:
Link
#3321
Nagyon szép! Nálunk még nem láttam soha...
#3320
Tudom tudom,sajna elszúrtam,3 képet csináltam róla,és mind3 kicsit homályos lett,igérem többet nem fordul elõ nevet
A vadkacsát sajna nem találtuk a fészken,az ott horgászó gyerekek elzavarták,majd hétvégén újra próbálozunk,meg a gyöngyvirág is szebb lesz már nevet

Bölke!
Van a képek között sziki csiperke is nevet
#3319
Egy korábbi kép Link
#3318
A virágoknál 3 hét egy hónap a plusz a fáknál 2 hét, nálunk..
#3317
Errefelé sok van belõle, de tényleg csak késõbb szokott virágzani.
Itt van: Link
#3316
Nem ismerem, de azt hiszem Harinak igaza lehet... A kakukkszegfû tényleg nyáron nyílik. Szép kis virág lenne, tessék róla éles képet csinálni! :-)
#3315
Az,télleg az,nálunk fecskefaroknak nevezik,a virágja miatt...
#3314
Ezek legalább két éve laknak a lakótelepen... Korábban örvöst városon belül sose láttam, pedig el se lehet téveszteni, annyival nagyobbak a "repülõ patkányoknál". Lehet, hogy egyszerûen csak most kezdenek urbanizálódni. Én speciel arra is kíváncsi lennék, mit tudnak enni a lakótelepen...
#3313
Link

Itt is van örvös galamb a környéken, de úgy vettem észre, hogy a lakott területektõl távol tartja magát. De lehet, hogy csak a balkáni gerlék szorították ki õket innen? Nem tudom.
#3312
Valamilyen szegfûféle, az biztos. Talán réti kakukkszegfû.
#3311
A madárfészek az okés,és a 23-as az micsoda?
Tudok rá népi elnevezést asszem,de az sem biztos,de ami tuti hogy nyáron szokott lenni a réteken...
A gólyahir a Kerka és Lovászi közti égerlápban volt,ma megpróbálok még csinálni lápos-mocsaras képeket nevet
#3310
Az egyik örvös galamb, megint itt kevergett a házunk elõtt. A párja egy messzebb lévõ fenyõn várta. Akkorák, mint a rántani való csirkék...

beillesztett kép



beillesztett kép

#3309
Már akartam egy ideje kérdezni a tudós kollégáktól, hogy mi az oka annak, hogy a korai virágok színei jellemzõen fehérek (ezt a felét még értem), aztán bejön a sárga meg a lila, és csak jóval késõbb a rózsaszín meg a pirosak. Gondolom valahogy a fényviszonyokkal meg a rovarokkal van összefüggésben, csak éppen nem értem. Van valmi ötletetek?
#3308
A 13-ason szerintem madárfészek van (Neottia nidus-avis), a 11-es talán szagos müge, de ebben nem vagyok biztos.
Nagyon szép képek! A gólyahírt a Kerkánál fényképezted? Gyönyörû minden!
#3307
Néhány mai természetfotó Link
#3306
Link
A 11. és 13. képen lévõ virágot nem tudom mi az,segithetnétek!
A 23. képen lévö virág nyári virág ha jól tudom,de kis hiján elvirágzott már ! !
Almafa teljes virágban,illetve gyöngyvirág is akad!
Érdemes minden képet végignézni,tojások gombák virágok tájképek nevet
#3305
Bölke!
Szerintem az az oka,hogy mint irtam már korábban itt legelõ volt régen,vagyis szarvasmarhák éltek ott nagyon sokáig,amiknek az ürüléke tehette a talajt olyanná,ami a sziki csiperkének is jó...
Kucsmagomba ügyben annyi van hogy azóta nem is jártam utána...
Mindjárt teszem fel az új képeket a mai túráról nevet
#3304
Áprilisi capriccio

Az útszél: csupa pitypang,
A bokrok: csupa füttyhang.

Rigó fuvoláz; rája tíz
Zugból is felcsivog a csíz.

Hallgatja még a rest éj
Félálmában a kastély

...

Ó, áprilisi út-szél,
Tréfás, arcomba fútt szél,

Rügyecskék, zöldacél-rugók,
Ó, fuvolás aranyrigók,

Ó, csermelyhangu csízek,
Illatos, édes ízek,

De jó most elfeledni, hogy
Az élet rút és vad dolog
...
Tóth Á.
#3303
A sziki csiperke ennél hasasabb, bunkósabb szerintem és én is szedtem már mezei csiperkét "ragyás" kalappal abszolút savanyú talajon, de ettõl persze lehet ott is sziki cs. elõfordulás pl. ha a közelben sózás (utak) volt és bázikusabb lett ott a talaj, vagy mûtrágyázás is, vagy van ott valami meszesebb alapkõzet beékelõdés, amirõl nem tudunk. Persze te gondolom ma bõvebben utánanéztél és az ismereteim nekem sem teljesek, úgyhogy neked legyen mondva, csak nagyon elcsodálkoztam tényleg, de mint tudjuk a természet útjai is kifûrkészhetetlenek. Jó étvágyat hozzá. Ja, egyébként az egyik kedvenc ízû gombám a gumós csiperke, aminek erõs ánizs-keserû mandula aromája van, de felülrõl nézve tragikusan hasonlít a gyilos galócához, viszont a lemezei nem fehérek. Kucsmagombát azóta sem láttál/láttatok?
#3302
Én meg azt hittem gerlék :-)
Náluk is van egy pár, egyik rendszeresen lesi a macskámat, aki meg õt. :-)
#3301
Szerelmesek:

beillesztett kép


nevet
Láttam ma egy csomó fecskét, és végre gólyát is!
#3300
Ha ez vigasztal, faterom is szokott szedni a Bakonyban sziki csiperkét, pedig szik az itt se sok van...
#3299
Bölke!
Én is meglepödtem,mikor a sziki nevet láttam,tudva hogy itt közel sincs szik,de egészen biztos hogy az,a képek egyértelmûen bizonyitják,olyan repedezett pikkelyes volt a teteje mint egy õzlábgombának,a mezei csiperke ha elvágod vörösödik,ez nem...
Egyébként a hely ahol találtam,régen legelõ volt,most vadkörtés-kökényes...
De nagyon-nagyon izletes...
#3298
Link
Mai képek
#3297
Ez utóbbi mérgezõ fajok olyan büdösek ( ez fokozódik fõzés közben), hogy a kutyának sincs gusztusa megenni. Mellesleg a karbolszagúnak tükörsima a kalapbõre - Floo fotóján pont olyan szigetszerûen repedezett, mint a szikinek, a sárgulónak gumós a tönkje töve - és Floo fotóján szép szabályos, egyenes tönk volt.
Persze ettõl függetlenül minden ismeretlen gombát ildomos szakértõnek megmutatni.

#3296
Floo!
Nem akarok okvetlenkedni, de sziki csiperke arrafelé nem hiszem, hogy van. Az a bázikus talajt szereti, míg arrafelé nincs ilyen talaj, inkább savanyú talajok. Szerintem sima mezei csiperke lehet, de ha megvágod a szárát és nem sárgul, akkor ehetõ, ha sárgul akkor enyhén mérgezõ és karbolszagú, tintaszagú csiperke.
#3295
Köszi!
Hát, szerencsénk volt a fecskefarkúakkal, hagyta magát 2 is. Én még nem is nagyon láttam eddig, mivel mifelénk nem nagyon van.
Tényleg sok pókkal találkozni már, mindenütt.
Hajnalpír lepkét mi is láttunk csütörtökön.
#3294
Gyárekeek!

Ez a sziki csiperke ez kegyetlen finom,nagyon zamatos...
Asszem jövõ tavasszal már célzottan fogom keresni...
#3293
Csodásak! Mint mindig :-)
+Én is most estem haza, fenn voltam a Látóhegyen reggel óta...
Láttam (de nem hagyta magát fényképezni) fecskefarkúlepkét, hajnalpírlepkéket (elég sokat), réti tarkalepkét többet is (májustól repül elvileg), meg egy pár káposztalepkét. Láttam fecskéket, szokásos pintysereget, citromsármányt, cigánycsukot, vércséket, egy egerészölyvet egész közelrõl. A tövisszóróink még nem jöttek meg, de szerintem hamarosan itt lesznek.
Egyre több a pók is, és már vannak virágpókok, egyre többféle keresztes is. Széles keresztespókot láttam épp vedleni is!

Képek is lesznek, de még csak most tolom fel a masinámra õket.
#3292
Amin gondolkoztam már és be is irtam ide a fórumba,és amiben neked is igazad van,hogy pl.január végén már volt tõzike,és március közepéig virágzott,vagyis 2 hónapon át...
Viszont ha novembertõl március 1-ig 40 centi hó boritotta volna a tájat,kijön március elején a 15 fokos tavasz,most ugyanitt tartana a temészet (annyi különbséggel hogy a virágzás rövidebb idö alatt zajlott volna le) ,mert a növényeknek tökmindegy mélynyugalmi állapotban hogy +10 fok van vagy -10...
Na most megyek gombát enni,egyébként pörkölt készül elõle,épp most kérdi anyu hogy tejfölös legyen-e?? nevet
#3291
Hááát megyek ide a felettünk lévõ dombra,a Kerka partra,és Lovásziba....nagyon fog tecceni asszem nevet
#3290
nevet
#3289
Szegény elefánt.. nevet
#3288
Egy (kettõ, öt) példát nem lehet kiragadni, több ezer élõlény fejlõdési állapotát kell(ene) nézni együtt ahhoz, hogy valóshoz közeli képet kaphassunk. Kivételek, olykor több látványosabb is, mindig vannak. nevet
Február legelején a Mecsekben általánosan virágoztak a március növényei (köztük néhány áprilisi is), a leánykökörcsin virágzása idén 3-4 héttel esett korábbra a tavalyinál, március vége helyett a hónap elejére. De megfigyelhetõ, hogy a legtöbb növény virágzása sokkal jobban elhúzódik (különösen a lomberdei fajok, pl. keltikék), mint átlagos téli-kora tavaszi hõmérsékletû években - az év eleji "iramot" nem lehet tartani, az "elõny" elfogy csakhamar. A kosborfélék is hajtanak, a koraiak (agárkosbor, bíboros- és vitézkosbor) már szárba is szökkentek, virágzásuk 1-2 héttel várható korábbra.
A gombád igen gusztusosan néz ki. Mi készült belõle?
#3287
Pénteki képek: Link
Zsongó természet.
#3286
tavaly a flangán királyságban teleltek... tudod hol van?
#3285

beillesztett kép


Három csonttollúval találkoztam, ebbõl másfél látható a képen. :-)
Érdekes, mert tavaly sem télen láttam õket, hanem tavasszal... Tavalyelõtt meg százas csapatokban flangáltak fáról fára egész télen.
#3284
Merre mész kirándulni?
#3283
Holnap este reményeim szerint csodás képeket mutatok nektek nevet
#3282
Dávid!
A lejjebb belinkelt képeken lévõ sziki csiperke júniustól terem,most április eleje van...akárhogy számolom ez 2 hónappal elõrébb van nevetnevet
#3281
Nálunk a vadgesztenyék nõnek irdatlan gyorsan, tegfnap este figyeltem buszra várva, úgy 10 centisek már a bimbók, a hét végére ki fognak nyílni. A leveleik is napról napra szemmel látható sebességgel nõnek.
Az orgonának itt még kell kb 2 hét.
#3280
Április 25
#3279
A meggy itt tavaly május 25 körül virágzott a Kántorjánosi fajta, most nem virágzik még de már vannak kinyílt virágok kb 2-3 nap múlva fog virágozni, szóval itt is kb 2 hét a különbség.
#3278
Az orgona teljes pompával virágzik? Az szép! Tudsz betenni képet?
Errefelé még úgy 98%-a áll bimbóban (1-2 kinyílt virágot láttam csak, azokat is napsütötte, meleg mikroklímájú helyeken), kb. 2 hét múlva várható a teljes virágzásuk.
Egyébként a faj átlagos virágzási ideje nagyjából április 20. és 30. közé esik, csak a legdélibb országrészben ápr.15-20, a hegyvidéki területeken május eleje.
A jelek szerint az év elsõ 2-2.5 hónapjának nagy melegei miatt rohamléptekben megindult vegetációfejlõdés üteme visszaesett, ami természetes is. Februárban még 3, de inkább 4 héttel járt elõbbre a biológiai óra, ez mostanra max. 2 hétre csökkent, és várhatóan - legyenek bár sorozatban 20 fokok jövõ héten - májusra el is apad.
#3277
Januárban leírtam már azt, hogy áprilisban cseresznyét eszünk, beigazolódni látszik a sejtés, lesznek képek ne aggódj. Minden héten rakok fel képet róla.
#3276
A cseresznye pedig egyértelmûen érni fog áprilisban, majd rakom a képeket. Ennyire biztos vagy benne? Most milyen állapotban vannak?
#3275
Érdekesek, hogy bejöttek a településekre, régen annyira bizalmatlanok voltak, ha észrevették a fészküket egybõl ott is hagyták a tojást, sõt még a fiókákat is, ez teljesen megszünt. Gyerekkoromban jó messze fészkeltek, kerûlték az embereket. Néhány db. van nekem is ebbõl a fajból.
Még annyit, hogy néhány év és itt fognak telelni nálunk, megszûnik a költözésük, néhány db. már itt telel.
#3274
Örvös galambok nálunk is élnek a lakótelepen (!), bazi nagyok, és már vagy 3 éve rendszeresen találkozom velük. Szerencsére van hol lakniuk, sok a fa. Az uram mindig meg is jegyzi, hogy micsoda kiadós leves lenne két ilyen nagy madárból :-)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 14:34:03

Medgyesegyháza - salla utca 3

9.5 °C

RH: 84 | P: 1019.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.