2024. november 26., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#3523
Fumaria esetében szeritem tök más árnyalatú a vaillanti virága. Nekem legalábbis egyértelmû volt, meg se fordult a fejemben, hogy vaillantii lehetne. Tudod, a nõk szeme sokkal több színt képes megkülönböztetni :-)
A bablevelû varjúhájat különösen köszönöm, mivel nem bírtam rájönni, melyen varjúháj, és már tök ideg voltam... Ez a tipikus "láttam már és valamikor tudtam is, de nem jut eszembe", szerintem botanikai hibridje még van is muteromnak Paloznakon a sziklakertben (rózsaszín virágú).
A javításokat is köszönöm szépen! Ennyit jelent, hogy valaki ért is hozzá, vagy csak próbálna érteni! :-) Kijavítom a képneveket is.
Egyébként szerintem szánj rá egyszer idõt, érdemes áttúrni pusztán a gejzírkúpokat, rengeteg kis apróság van, amelyek szerintem tetszenének Neked ott, ráadásul kúponként is változik a növényzet. Ha nem két milliméteres pókgyerekeket fotózol útban a kúpokhoz, fél órás kényelmes séta a falutól. :-)
#3522
tulipánok2 Link
#3521
Mikor el lettek ültetve jó pár évvel ezelõtt, akkorák voltak csak mint a tenyerem. Azóta ez lett belõle, önállóannevet
#3520
És az a vám-pirítógyökeren alszik.
#3519
Sõt, ahogy elnézem a fügét, májusban beérnek az elõzõ évi gyümölcsöknevetLink
Lefotóztam az év elsõ rigója közûl egyet, jól mutat a virágzó s
zilva fán!Link
Te Floo megkérdezném tõled, hogy a kivit visszavágtam és a leesõ darabot beszúrtam a földbe , az is hajt. Lehet meggyökeresedik?Link
Tavirózsa igen elõrehaladott állapotbanLink
#3518
A hajnalpírlepkének az országhatárok környékén élõ, éjszaka rajzó alfaja a vám-pírlepke.
#3517
Noli igen jó képek születtek, én is sajnálom az elveszetteket. Nos, a "virag1" egy közönséges ternye (Alyssum alyssoides), a "virag2" egy Reseda phyteuma, a "virag3" bablevelû varjúháj (Sedum maximum), "virag4" kakukkhomokhúr (Arenaria serpyllifolia).
A megnevezett növények többségét jól határoztad, gratulálok!
Engedj meg azért még néhány (fontos) helyesbítést:
Az Eriophorumod csak egy zsombéksás (Carex elata), a hüvelyes gyapjúsás az ÉK-Mo.-i dagadólápok ritkasága;
A Geranium lucidum-képek közé a 26-oson és a 27-esen egy másik gólyaorr, a Geranium pusillum tõlevelei ékelõdtek be (a lucidumé csillogó, ezé molyhosan szõrös, a képen jól látni, és t-k az alakjuk is különbözik);
A 140-esen a széleslevelû salamonpecsét van (az orvosi levele hamvaskék).
Végül egy kérdés: A Fumaria schleicherii-t hogyan különítetted el a F.vaillantii-tól?
#3514
De szép hérics..
#3512
Szép nõi nevük van. Adél.
#3511
A "tündérkék" közben meglettek: Adela reamurella a nevük, magyarul nem találtam. Tölgyön élnek.
#3510
Hogyhogy nem METNET felirat formában vannak ültetve? :-)
#3509
nevet
#3508
A búzavirág már itt is virágzik.
#3507
Fogalmam sincs, ki a kis narancsos mintás jószágod, mivel mondtad is, hogy pindur volt, microlepidoptera, nem ismerem õket. Bár most kerestem használható oldalt:
Link
Átnézem, amíg látok még.:-)

Annyi hajnalpírlepke volt Tihanyban, hatszemélyes vacsora összejött volna a combhúsukból!
#3506
Link
Na!
A szõlõre,a búzavirágra és a cseresznyére (! !) hivnám fel a figyelmet nevet
Még a végén igaza lesz Hópihének,áprilisban megérik a cseresznye nevet
#3505

beillesztett kép

#3504
De a java most jön ám nevetnevet
#3503
Én szintén ezt tudom mondani! Nagyon jó ez a fórum is!nevet
#3502
Elfelejtettem mondani, hogy elkezdett nyíli a vadgesztenye... No meg tökig vagyunk cserebogárban (májusiban).
#3501
Csodás képeket csináltok,öröm látni ahogy tombol a természet...
Grat mindannyiótoknak nevet
#3500
Nagyon szép képek.
#3499
Egy sértõdött észlelõtárs:

beillesztett kép

#3498
De kár a képekért..
A 2. képen hajnalpír lepke van, ugye? Ma is láttam egyet.
Olyan zöld karolópókocska landolt rajtam tegnap, amilyet fotóztál. Aranyos jószág.
#3497
Na lassan felmennek a képeim. Kis hibával. Egyik kártyám, fél giga képpel közölte velem, hogy rendben, hogy telefényképeztem, de õ bizony megtartja magának a képeket. Szóval meghalt. Pedig azon voltak a pipacstömegek... Elnyílt pipacs, nyíló pipacs, bimbós pipacs... Meg virágzó szamócás. Meg egy rakás lepke, hernyócska, meg mindenféle rovar. Még egy négypettyes hernyórablóm is volt pedig. :-( Meg egy rakás gejzírkúp. Vénséges vén tölgyek görcsös ágakkal. Stb.
"sszameg.
Úgyhogy ami maradt, azt lehet nézni. Viszont azért van pár jó közte, pókok, lepke (hajnalpírlepke is! meg galagonyalepke, de rég láttam már ilyet!) meg egy rakás lepke, aminek nincs meg a képe. A lepkék, akikkel ma találkoztam:
Árvácska gyöngyházlepke (Boloria euphrosinae)
Bogáncslepke (Vanessa cardui)
Cigány busalepke (Erynnis tages)
Citromlepke (Gonepteryx rhamni)
Erdei szemeslepke (Pararge aegeria)
Fecskefarkú lepke (Papilio machaon)
Galagonyalepke (Aparia crataegi)
Hajnalpírlepke (Anthocharis cardamines)
Káposztalepke (Pieris brassicae)
Nagy tarkalepke (Meliaea phoebe)
Repcelepke (Pieris napi)
Réti tarkalepke (Melitaea cinxia)

Van némi hiányosságom viszont virág-ügyben, a sorozat végén, szimplán csak virag1, stb. jelöléssel. Ha esetleg hozzáértõ kollégától segítséget kapnék... Elõre is köszönöm! Van egy moly is, akit látásból ismerek, valamikor úgy 10-15 éve még a nevét is tudtam, de nem emlékszem rá. Õ "tunderke" néven van, ha valaki ismerné, megköszönném a nevét! Tényleg olyanok voltak, mint a levegõben röpdösõ kis csillogó tündérporontyok!
Az erdõ meg olyan lombos, mintha nyár lenne.

Link
#3496
Noli, itt van az általad is képtudósított növény: Link de adnék egy házi feladatot mára is: Link Ez a kicsi pille (szárnyfesztávja nem volt több 1cm-nél) nagyon türelmesen pózolt a homokbánya udvarán. Elsõ körben nem találtam meg a határozóban.
#3495
Link

tulipánok
#3494
A mai, kisalföldi meszes homokpusztán tett pár órás kirándulásunk alatt és után olyan érzésem volt, akár egy nyár közepi tikkasztó napon: kerestük az árnyékot, fogyott a nedû, szívott a Nap, szárított a szél. Rohamosan halad elõre a homoki vegetáció fejlõdése, a kora tavaszi apró "hadosztályoknak" (efemerofitonoknak) már nyoma sincs, és 1-2 hét múlva (a szokottnál jóval korábban) már selyemfényû hullámzás lesz úrrá a pusztán: kibontja tollas toklászait a pusztai árvalányhaj. Jelenleg a héricsek már elmenõben vannak, virít a fekete kökörcsin, a homoki nõszirom, kezd az agárkosbor is. Képösszeállítás: Link
#3493
Virágzik a meggy: Link Link Link
Cserebogár: Link Link Jelenleg cserebogár invázió zajlik, jó sokan vannak! Gyilkolásszák a diófák friss hajtásait.
#3492
Láttam ma siklót kint a kertben. De nem tudtam lefotózni, gyorsan elillant a fûben. Nem is tudtam megállapítani, milyen sikló volt: vízi vagy erdei.
#3490
Aztaaaa....
#3489

beillesztett kép


ízelítõ
#3488
Gyerekek, Tihanyban már nyár van. NYÍLIK A PIPACS. Nem egy, nem kettõ, hanem sok. Képek 1-2 óra múlva.
#3487
Köszi mindenkinek! nevet
Csak furcsa nekem, hogy egy, a szakirodalom szerint alaposan megfogyatkozott madárfajta (nem véletlenül fokozottan védett - Link ) néhány példánya egy nem túl nyugodt, egyáltalán nem csendes ipari terület melletti "prérit" nézte ki magának,- igaz ott viszont egy nagyjából legfélreesõbb területen látni õket.. Erõs a gyanúm, hogy valahol a közelben fészkelhetnek, nemcsak táplálkozni járnak oda, ahol fényképeztem.
#3486
Ha marad minden így,az elmúlt évekhez képest rekord gyümölcstermés lesz,viszont a föld olyan száraz,hogy a most elültetett kukorica,krumpli nagyon meg fogja szevedni,fõleg hogy hetekig még nem várható esõ...
#3485
Tulipánok: Link Link Link Link Link Link
Így néz ki a vízelvezetõ árok elõttünk: Link Link Link Azt hiszem egy darabig nem fogok füvet nyírni.nevet
#3484
Télleg gulipán gratula nevet
#3483
Holnap ilyenkor már közel 800 méterrel magasabban leszek nevet
#3482
Hú, gulipánok! Hallod, nagyon-nagyon szépek! Ha lett volna egy profi teleobid, díjnyertes képeket csinálhattál volna ebbõl! A 4-es meg az 5-ös is állati jó és hangulatos is! Gratula!
#3481
Ezeket a madarakat munkahelyen, terepen próbáltam becserkészni a fényképezõgéppel. Nagyon félénk jószágok voltak, egy bizonyos határon belûl képtelenség volt megközelíteni õket, zavargatni meg nem akartam. A digitális zoomot kellett használnom (amit pedig nagyon nem szeretek), ezért elõre is bocs a minõségért. Érdekes, kissé felfelé ívelõ csõrük volt, ezt az utolsó 5-ös képen érdemes kinagyítva megnézni, ott aránylag jól látni. Madárnevet inkább nem írok, azt a profikra bíznám. (Tippem van, de nem akarok hülyeséget leírni) A képek:Link
#3480
Meggy: Link ,Link
Repce: Link
#3479
Biztos hajnalban fogtad, amikor még dermedt volt. :-)
#3478
Köszönöm, amiket olvastam, azok egy hétre való fotótéma lennének, remélem, lesz még idõm máskor is elmenni a nagy meleg beállta elõtt s az élõ növényzetet megfigyelni pl. a Külsõ tó mocsaránál :-)
Igyekszem jókat fotózni, két feltöltött akksival és 2 giga hellyel megyek.
#3477
Nekem volt a gyûjteményemben anno egy hajnalpír, már nem emlékszem hogy fogtam. nevet
#3476
Biztosan akad minden részén látnivaló. Konkrét javaslatom nincs, sajnos nem ismerem részleteiben a félszigetet (csak könyvbõl). Amikor kb. 10 éve bringával mentem Gyõrbõl Siófokra, akkor -a meggyötörtségtõl félig már magamon kívül- láttam sok magas kígyósziszt az út mellett, és talán még meg is álltam pár percre megcsodálni. De ez augusztusban volt, akkorra már kietlen, szalmasárga volt az útszél, a mezõ. Most azok is virulni, zöldellni fognak. Sok szép élményt, jó fényképeket kívánok!
#3475
Nekem sincs, mert a hajnalpír maga a szélvész :-) Nem enged 4-5 méternél közelebb.
Holnap elmegyek Tihanyba mászkálni, elsõsorban a Belsõ tótól a gejzírkúpos részt illetve környékét járom be terveim szerint. Van valami ajánlatod esetleg, hogy mit érdemes arrafelé keresni? Érdemes lemenni ilyenkor a DNY-i oldal parti nádasához?
#3474
Nem szkennelt, elsõsorban a 11 éve kiadott Lepkék c. kötetet (Természetkalauz-sorozat), és az 1984-es kétkötetes nagy Állathatározót forgatom lepke-ügyben. Na meg most már az általad ajánlott kiváló olasz lepkés honlapot. nevet Köszi a helyesbítést.
Ma is láttam pilléket, fotót C-betûsrõl (tavalyi 2. nemzedéke), citromlepkérõl és pókhálós lepkérõl sikerült készíteni. Utóbbiból nagyon sok volt a napos erdei utakon, mezõszéleken. Láttam még fehérlepkéket (répa-, káposzta-, hajnalpírlepke), sajnos a hajnalpírt még nem sikerült soha elcsípni, nagyon mozgékony, nem is láttam ma egyszer se leszállni. Neked van róla fotód?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 16:44:49

Szentmártonkáta

3.8 °C

na00

RH: 83 | P: 1019.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.