2024. november 27., szerda

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#4523
Igen Noli, néztem a reggeli sorozatod, köszi szépen! nevet
#4522
Érik már a csattogó szamóca (fincsi zamatos, édes, csak idén kevés van)
Link
Virágzik Dávid kedvence:
Link
Link
Aranylik a határ:
Link
Fúj a szél:
Link
#4521
Ez tök jó, ilyet még sosem láttam!
#4520
A fekete bógyót ismerem, csak valahogy még nem láttam virágzani nevet
#4519
Szívesen!

Érdekes növény, felkúszik a bokrokra. A termése fekete bogyó. Nálunk is megtalálható.
#4518
Ó, köszi, tényleg az nevet
#4517
Cucubalus baccifer (Szegfûbogyó)?
#4516
Köszönöm a tájékoztatást nevet Eleinte szégyelltem magam, hogy nem jöttem rá legalább arra, hogy rózsáról van szó, de ezek után látom, hogy nagyon nehéz dolog ez.
A ma esti találóskérdés nevet köszi elõre is a meghatározást

beillesztett kép

#4515
Nem, kedves geográfusom, szókészletem nyomába sem ér az olykor megeresztett pannon turisztikai, biológiai (! nevet ) netán virológiai ihletésû írásaidnak, nem is beszélve méltán az olvasó kezébe kerülõ ismeretterjesztõ-tudományos cikkeidrõl. nevet
Valóban, lehet, hogy kissé a "régiek" munkássága feletti "pálcatörésnek" hathatott az elõzõ írásom, ám ez nem így van. Az elõdök tisztelete nélkül nem teljes a kutató szakmaszeretete. Elég a "saját" területemen évszázaddal ezelõtt kutató Polgár Sándor természetrajztanár példáját felemlíteni, aki szintúgy elõszeretettel határozott "saját" alakokat, megannyi genusnál. De életét, munkásságát ismerve tõle a legtávolabb állt bármiféle erõszakos hírnévszerzés, önérvényesítési vágy. Egyszerûen csak elhivatott, és alapos tudós volt, aki megpróbálta tudományát a saját szerény eszközeivel elõrébb vinni. Így született meg az éppen halála évében (1944 - sajnos nem véletlen az évszám..) megjelent "Gyõrmegye flórája" mely munka a jelenkor kutatójának is alapmûnek számít.

Igen, igazad van, és én is hasonlóan gondolkodom ebben, noha a honi nagy botanikamûhelyek (ELTE, Debrecen, Pécs) mind gyorsan átszálltak a Podani J. által elõvezetett nemzetközi kladisztikai "földrengés" rendszertani elveire - akarva-akaratlanul is rengeteg régi auktornevet (nézetet, történetet) feledésbe taszítva. Majd kiderül, 15 év múlva fognak-e emlékezni a mai taxonómus forradalmárokra..
#4514
nevet
#4513
Nohát Doktorandusz Úr, maga is kimutatja idõnként oroszlánkarmait?kacsint
Korábban már értekeztünk a biológiai hierarchia nyújtotta lehetõségek és a (nem mindig káros)kutatói középszerûség közötti összefüggésekrõl.Avagy hogyan hagyd meg az öröklétnek a neved egy alfaj latin nevének végén.Ennek - ahogy kiválóan elemezted a rózsák kapcsán e sajtáságos helyzetet - egyik remek táptalaja volt(?) a flórakutatás is.(Flóra areálgeográfia, genuszmonográfiák stb.) Ez a fajta nyomás a mikrobiológia vizsgálódási spektrumai felé exponenciálisan nõ, itt a "legkönnyebb" új fajok felfedezésével (eddig leírt virágos növényfaj kb.290.000, ezzel szemben prokarióta faj 3-3500) nevet szerezni, mely gyors "siker" a jelenkor forrásaiért versengõ piackonform tudományban, a túlélést jelentheti.
Ez a kényszer azonban, Andrej Kmet geológus-régész-etnográfus-botanikus (polihisztor?) urat a XIX. században vajmi kevéssé érinthette, amikor rá jellemzõ kellõ alapossággal - a martini Szlovák Nemzeti Múzeum alapítójaként - felmérte a Szitnya biogeográfiai adottságaiból eredõ, addig is méltán híres botanikai kincsestárát.
Nyilvánvalóan utólag(!) értékelve ez irányú munkásságát, nem külön alfajok sokaságát fedezte fel, hanem a Szitnya (és a Selmeci-hegység) endemizmusaként ismert selmeci rózsa (nálunk is hasonló pl. a kultúrreliktumnak számító szentendrei rózsa) 300 különbözõ változatát-alakját írta le.Még ha némi kritikával élünk is, és csökkentjük ezt a számot, a 93 hektárnyi területet tekintve azért ez szép példája a morfológiai, alaki tulajdonságért felelõs gének végtelen kombinálódási képességének és a környezet együttes hatásának.
De Harihoz csatlakozva:Ez igen!vidám
Idegenszavas stilisztikáját tekintve a lentieket, akár magam is elkövethettem volna, ha értenék hozzá, ahogy nem!nevet nevet
#4512
Faterom ma annyi csibegombát talált, hogy egy csomót ott is kellett hagynia, amiért holnap már megyünk is hajnalban az urammal. Szerencsére tudom, hova kell menni :-)
#4511
Noli, Jaurinum! Köszi!
Egyébként azt a piros, laza szirmú kedves virágot, ami ilyen tájban szokott virítani, és tele van vidámságával a mezõ, imádom. ;-)
#4510
Köszi!
#4509
"Ha egy taxonómiai csoport több õsre vezethetõ vissza, akkor polifiletikus csoportnak nevezzük, amennyiben pedig a csoport a legközelebbi közös õsnek nem az összes leszármazottját tartalmazza, akkor parafiletikus csoportról beszélünk."
(wikipedia)
#4508
Parafiletikus és polifiletikus az mit jelent?
#4507
nevet
#4506
Ez igen! vidám
#4505
Alfaj-kisfaj-változat-alak. Korábbi monográfusok, de nemcsak azok, elõszeretettel "gyártottak" belõlük szinte végeláthatatlan (és mennyiségüknél fogva az utódok kellõ hozzáértése-, és az egyes taxonok kizárólagos reprezentáló populációinak hiánya miatt alig-alig "igénybe vett") számú taxont. Az interspecifikus és az intergenerikus hibridizáció útvesztõje jó táptalaja volt a taxonómus elõretörésének, alkotott, igazi alátámasztó bizonyíték nélkül. Így "keletkezett" számos edényes nemzetségbõl egész könyveket betöltõ taxon- és magyarázatlista, pl. a hölgymálok (Hieracium sp.) esetében ez köztudott, de a kakukkfüvek, a rózsák, szedrek stb. alakköre is a kevésbe "megfoghatók" közé tartozik.
A legutóbbi években világot hódító molekuláris genetikai és citológiai eredmények pl. földindulást okoztak "jóval feljebb" is: törzsi és osztály szinten is, a ma elfogadott kladogram feje tetejére állította az egykor kétséget kizáróan parafiletikusnak vagy polifiletikusnak hitt rendszertani kategóriákat. Tehát ennél "lejjebb" morfológiai alapon merészkedni csak óvatosan szabad.
#4504
Van rajta gom-Borka is. Fõleg tehát neki. Persze neked is. nevet
#4503
Neked is!
#4502
Köszönjük!Mi is Neked!nevet
#4501

beillesztett kép


Ilyen szép napot kívánok Nektek!
#4500
Én pár éve fedeztem fel, hogy nem csak gyepürózsa van a Látóhegyünkön, hanem jajrózsa is, régen azt hittem a fehér virágaira, hogy csak fakók... Aztán lassan feltûnt hogy nem egészen ugyanolyanok, mint a szép élénk rózsaszín virágúak... Szóval az ember sokszor alapvetéseket sem vesz észre, még akkor sem, ha majd" kiszúrja a szemét...
#4499
Van egy kb. Kékes méretû hegy a Külsõ Kárpáti Vulkánkoszorú tagjai között (Selmeci-hegység), a Szitnya, ahol a vadon élõ rózsák közül kis területen (felsõ andezit sapka) 300 alfajt írtak le. Szóval nem könnyû téma a világuk...nevet
#4498
Ó, köszi szépen, valóban egy canina nevet Arra nem gondoltam, hogy vadon élõ, a termesztettekhez vagyok szokva, a Volksgartenbõl nevet
#4497
Volksgarten? Tele van ilyenkor rózsákkal :-)
#4496
Nem kevés az, a rózsáknak éppen 5 van. Mint pl. a vadon leggyakrabban elõforduló gyepûrózsának: Link A termesztett rózsák telt virágúak, ezért tûnnek "dúsabbnak".
#4495
Ez sziki tündérrózsa nevet
#4494
Rózsa? nevet Elvirágzóban, vagy ez még a normál formája? csak mert olyan kevés szirma van. Köszi szépen, Dávid nevet
#4493
Nyuli, ez rózsa (Rosa). Többet a nemzetségnél csak sztereomikroszkóp alá tett meddõ és terméses hajtás vizsgálatával lehet biztosan mondani. Persze tippelni lehet.
#4492
Valaki meg tudná nekem határozni ezt a virágot? nevet Köszi szépen a segítséget (ha lehet, latin névvel együtt)

beillesztett kép

#4491
A Társalgóban is letettem a felhívást, de ha valahol, hát itt sok természtetvédõ kollega van ezért csatolom A MADÁRTÁVLAT magazin felhívását amit az iwiwen kaptam - én már nem mehetek messze, de hátha akad köztetek arrafelé olyan kollega aki rendelkezne elég idõvel és kedvvel:
"Túzokfészkek õrzéséhez keresnek önkénteseket május 28.-tól a Borsodi-Mezõség területére. Aki kedvet érez a több napos terepi munkához, és szeretne segíteni egy veszélyeztetett madár megmentésében, az hívja a Madártani Egyesület Túzokvédelmi programjának vezetõjét, Fatér Imrét a következõ elérhetõségek valamelyikén: mobil: 06-30-4456856, tel/fax: 06-36-441020, e-mail: [email protected].
május 25., 04:20"
#4490
Ahogy Floo írnázavarbanóhaj!...
Kétséges, hogy idén eljutok-e az oly kedves szubalpin-alpin, szubkárpáti-kárpáti, esetleg szubarktikus-arktikus régióimba.
Ahogy Neked is az idei Balkán túra, ha jól olvastam korábban.szomoruPedig micsoda képek szoktak születni ott is!
De ha megyek természetesen örömmel osztom meg!
Biológus!Ugyan, ne túlozzunk má!
Csak egy genyógráfus.nevet nevet
#4489
Nyert!
Remélem majd mi is nyerünk még jónéhány, a tavasziakhoz hasonló közép-európai magashegységi képsorozatot humánökológus-biológus szakinktól, ha nyáron betévedünk a biofórumba. kacsint
#4488
Valóban nem játék pl. egy karszt-bokorerdõs területen, de szerencsére a laikusoknak fogalmuk sincs errõl.
Ha csak nem olvassák a Bioszféra fórumot!nevet
#4487
Gazdász, gazdász!kacsint
#4486
Miket tudok meg tõletek! :O nevet Egyébként nem a Tettye, hanem a Tv-toronytól a Tubes felé vezetõ úton fotóztam, nem kevés volt belõle... Még jó, hogy nincs ilyen szakítsuk le a virágot-ingerem, ezt megúsztam. vidám
#4485
Vele sikerült anyámat leszoktatni a virágszedésrõl, mivel neki igazán érzékeny a bõre, kb két hétig sebes volt a keze tõle. De soha többé nem szedett mezõn virágot, miután elmagyaráztam neki, mi a helyzet a védettekkel...
#4484
Némmá miket nem írok. zavarban Szóval napraforgókaszat és kukoricaszem. Leülni, egyes.
#4483
:-D
#4482
nevet Bár a termõhelyi körülményei miatt laikus kirándulóknak ez kerülendõ azért, lévén könnyen bozót/erdõtûz lehet a vége. Linné lánya nagy rosszcsont lehetett. nevet
#4481
Így van!Kalapos Tibi begyújtotta a Vértesben a biotüzijátékot egyszer.nevet
#4480
No csak nem Te is fiam Brutus?vidám
(Szerintem Tubes.)
#4479
A Tettyérõl tán? nevet Nagyezerjófû. A legutóbbi metnetes túrán részt vevõk közül már tudják páran: nem jó ujjat húzni vele. Ragad az olajcseppektõl-mirigyektõl borított..mindene. Nem is kell hozzá érzékeny bõr, hogy fájós gyulladást okozzon az érintés helyén. Sõt, ha ideálisak a körülmények, a levegõ is meggyullad, és szikrázva-pattogva ég fölötte. nevet

Úgy látom, Laci, te is pattogtattál már Dictamnusolajat kukoricakaszat helyett. nevet
#4478
Dictamnus albus vagyis a Nagy ezerjófû.Védett dekoratív gyógynövényünk.Ha elég nagy tõszámú állományt találsz virágzásának teljében, kerüld a nyílt láng használatát!kacsint
#4477
Elájultamnevetnevetnevet
#4476
Dávid!
Én is azon filózok találunk-e vargányát, hisz ott volt esõ az elmúlt hetekben, itt esõ nélkül van, majd teszünk az útról kis kitérõket az erdõbe....
Juj de várom....csak legyen jóidõ....
#4475
Szép virág, de nem tudom a nevét... Link
#4474
Itt vannak még múlt heti (görög) képek: Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 08:23:44

Szentmártonkáta

-0.7 °C

na00

RH: 93 | P: 1025.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.