2024. november 30., szombat

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#5173
Az enyém is elsõ éven alig nõtt, most meg nõtt 1 métert, adjál neki valami mûtrágyát, keveset õsszel van késõ télen, az elején az átültetett fák lassan nõnek, majd utána indulnak be....
#5172
Az én kivim nem nagyon nõl, csak a fiú. A lány kb 1 hónapja ugyanakkora vagy csak pár centit nõtt. Pedig öntözöm.
A káki se nõl túlságosan.
#5171
Augusztus van...
#5170
Link
Egyik kákim...
Link Link
Rajta a gyümölcsök nevet
Link
Másik kákim, látható mennyit nõtt az idén, azokat a vesszõket tavasz óta növesztette...

Link Link Link
Ezek pedig a pirosra sült diók....
#5169
Akkor kicsit elõrébb van a természet nevet
#5168
Nem nevet
#5167
Nem tudod milyen fajta? Kaptam a palántát, és nem tudom mi a neve ennek a nagy termetünek.
#5166
Mit kell nézni a paradicsomon?
Azt hosz szép egészséges??
#5165
A paradicsom a kertünkben. Link Link Itt pedig egy kis ájtatos manó látható nevet Link
#5164
Másodvirágzás, nem szokatlan. Általában augusztus-szeptember tájékán szokott lenni, de most minden hamarabb van.. Errefelé is sok virágzó fát lehet látni már.
#5163
Link Link Link Link Link
Nem tudom hogy mennyire nagy szám akácvirágzás júliusban, de ma fényképeztem egy õrült satuzás után Kanizsa falusi részén egy fát, amin van néhány virágzó fürt, és pár napja már biztos ott van, fõleg hogy 1 hete Csurgón is láttam, de á mondom biztos beképzeltem, ezek szerint nem nevet
Ez szokatlan vagy máskor is van ilyen?
#5162
Ugye?
#5161
"A gyûjtemény képei változtatás nélkül, non-profit jelleggel szabadon felhasználhatók ismeretterjesztési, kutatási és oktatási célokra. A gyûjtemény az internetrõl is letölthetõ a www.tiszaklub.hu oldalról."
De: nem tudom megnyitni a linket!
#5160
Mai túra: Sokorópátka - Vadalmás - Dáné - Rábaring - Écs - Nyúl (21.8km): Link

A Sokoró löszdombsági lomberdei elkeserítõbb állapotban vannak, mint a -szintén megégett- középhegységi bükkösök. A cser és a többi tölgyfaj is -vastag, ellenálló leveleinek köszönhetõen- csak itt-ott hullatja a levelét, ám a gyertyán: Link Link erõsen megsínylette a lombok között járó forró, száraz levegõt: Link A cseres állományok szélein lévõ növendékei "tetõtõl talpig" elszáradtak: Link Szintén fokozott égési sérüléseket mutat a mezei juhar: Link a galagonya: Link és a hamvas szeder. Az aljnövényzet is kókadozik, fonnyad, nincs szerencséje a júliusban, augusztus elején nyíló-termõ növényeknek.
Néhány rovar is akadt, azok legalább szép színesek, pl. fekete és fehéröves szemeslepke, nagy gyöngyházlepke, nagy tarkalepke, sárga borzaslégy, mályva-busalepke, kétvonalas sávosaraszoló, gömböcdarázs-faj.
#5159
Ez nagyon nagyon jóság, sajnos a letölthetõ változatot nem lehet elérni, jó volna tudni, hogy a DVD hogy vásárolható meg.
#5158
Link
#5157
Mutert megkérdeztem, de õ se tudja, mi a neve annak a virágnak, még a nagymama ültette úgy 35 éve...
#5156
Persze, csak fura volt, eddig teljesen más témákban találkoztam a nevével, munkáival, mint pl. brachiopodák a Bakonyban. :-) Egyébként elég sokoldalúnak ismerem mindenfelé megjelent írásaiból, csak nagyon fura volt egy bulvárlapon meglátni a nevét...
#5155
Nem hemzsegnek Magyarorszagon a mocsari fakra specializalt paleontologusok, sot, ugy altalaban a paleontologusok sem... Ezert egy ilyen leletnel (foleg, ha a dokumentalasra fordithato ido is korlatozott) szerintem mindenkinek ott a helye, aki "el es mozog" a szakmaban.
#5154
És mit keresett ott a Dulai Alfréd, aki nem épp mocsári fákra specializált paleontológus???
Eszméletlenek, jó lenne elmenni oda s megnézni közelrõl.
#5153
Szurokfû? Az nem fûszer (origanum)? ? ?
Ez a növény nem az volt, az erkélyemen van pár fûszerem, benne szurokfû is, ez a kerti virág meg valami teljesen más, szürkés-zöld, fényes, barack-szerû levele van, és kb 70-80 cm magasra nõ. Én nem éreztem illatát, de egy csomó lepke járt rá kajálni. :-) Hajnalban, még sötét volt, egy Autpgrapha pulchrina is ott szívogatott rajta. Aztán nappal egy rakás Pieris brassicae is jött...
#5152
Ex-bioszféra:
Link
#5151
Vagy lenne, de ne kukoricára hanem parlagfûre sepcializálódva nevet
#5150
Igen, Mexikó, elvégre ott õshonos a kukorica...
Egyébként nagyon szép kis bogár, csak ne lenne szája...
#5149
Jól elkaptad a kacsa farkát, én egyelõre csak áhítozom egy lebegõ "kolibri-lepke" lefényképezésérõl.. Jól látom, szurokfüvet szívogatott?
#5148
Valóban, idén ütötte fel komolyabb mértékben a fejét ez az eredetileg Mexikóban honos bogár. A megyében korábban semmi kártételét nem tapasztalták, noha - a déli országrészben való megjelenésének és kártételének ismeretében - az OMMI "fekete listáján" szerepel már. Idén viszont különösen a hibridkukorica-ültetvényekben okoz sok gondot (a bibe lerágásával lehetetlenné teszi a megporzást), és már permetezni is kellett miatta. Mivel hazánkban a kukoricát többnyire monokultúrában termesztik, és ezek a területek "bejáratott, megszokott" helyek, nehéz, de szükségszerû lesz átállni a vetésforgós módszerre. Ugyanis az imágó által földbe rakott petékbõl tavasszal kikelõ lárvák a növény gyökerét rágják, és a kikelõ kukorica egyszerûen kidõl.
#5147
Kukoricabogárról annyit, hogy én az idén nyáron már vettem a Sparban kukoricabogarat a csemegekukoricával együtt...
Nagyon gyorsan terjed fel dél felõl, és rohadtul nincs rá felkészülve szerintem senki. Az ilyen bolti szállítások is terjesztik sajnos, szóval lehet, hogy pár év múlva már lengyel kukoricát fogunk enni csak.
Kicsit vidámabb képek:
Link
pöszörlégy
Link
gyíkocska
Link

Link

Link
kacsafarkú szender

#5146
#5023. - Dabrony (Dabrony)
Elõzmény: Floo (#5021.) válasz 2007-07-29 22:50:26
De legalább zöldek, látnád a miénket (2 m-es magasságig elégett), na de nem ide való.

#5022. - bali (Sopron) válasz 2007-07-29 22:33:53
taláns sáskanevet

#5021. - Floo (Becsehely) válasz 2007-07-29 22:31:50
Link Link Link Link Link
EZek a képek ma készültek, Barcstól É-ÉK-re 15 km-re, egy kukoricás maradványai, elképesztõ állapotban, derékbatörve a jó vastag kukoricaszár, az onnan 100 méterre lévõ tábla teljesen érintetlen, de ez kész....mekkora jég, vagy egyáltalán mi kell ehhez el sem tudom képzelni, mert 2 éve nálunk a galambtojás méretû is csak összekaszabolta a leveleket....
#5145
Ó, köszi; tegnap volt három adagom is nevet
#5144
vidám Nyertél. Kapsz pizzát.
#5143
Ez a zirci cisztercita apátság. Errõl jut még eszembe a kedves gyermekdal: "Cisztercita haj, hová lett a vaj?..." nevet
#5142
Nem szeretném lelõni a rejtvényt, csak megemlítem a cisztercitákat. nevet
#5141
Szép természetfotók, mégis nekem ez tetszik a legjobban: Link
Ki találja ki, melyik épületrõl van szó? Hari most nem játszik. nevet
#5140
A Duna és az Északi-Bakony: Link
#5139
Jó 8 mm esõ esett ma este, most is gyenge zápor van, az a baj hogy a kukoricámnak már nagyon késõn jött, a 80%-a kiégett, a fejek szemtelenek, a maradék 20%-ból még talán lehet valami, ilyen rossz termés vagy 4 éve nem volt.
A kertet tudtuk öntözni, most talán egy darabig nem kell majd.
#5138
Hullik a mogyoró, beérett, õsz van. Azt hiszem október körûl szoktam összeszedni.
#5137
#4392. - Floo (Becsehely)

Bizony a kukoricabogár, sajnos ellepi az összes táblát lassan a megyébe.
3 hetenként szaporodik, így 3 hetente permetezni kell.
Télen áttelel a növény gyökerében, jövõre újra támad.
Szóval ahol megjelenik vetésforgó!
#5136
#4393. - Floo (Becsehely) válasz 2007-07-28 19:20:28
Húú ez kemény! Fociztam az udvaron, dirr egy jobbos löket, és a labda levert 1-2 diót, nézem hát ezek miért pirosak!
Nézem a fán lévõket, a felsõ felük tök piros, alul zöldek....ezeket bizony a nap égette meg...
Öreganyám azt mondta amióta Õ él, ilyet még nem látott....


#4392. - Floo (Becsehely) válasz 2007-07-28 18:50:44
Voltam egy somogyi családnál, akik évtizedek óta mezõgazdaságból élnek!
Kezdödött az év náluk a május végi jégveréssel, aztán a nyáron egy általuk soha nem látott kártevõ (amit kukoricabogárnak neveznek) lepte el a környék kukoricásait, elsõre a csövet ette ki, késöbb a növényt is kinyirta....
Lepermeteztették többszázezer forintért egy szerrel.....feleslegesen, mert mostanra meg kiszáradt, megsült a kukoricájuk, semmivé vált...
És nem egy kertben, nem egy hektáron, hanem hatalmas területeken lényegében a növényzet feladta........
#5135
Pedig bizonyára a mecseki bükkösöket sem kímélte a perzselõ forró napsütés, de ezt majd csak bõ 1 hónap múlva fogom tudni megtapasztalni.
#5134
Ha Kervárosból mentek Urávárosba a felüljáróról nagyon jól látszik a sok barnalevelû fa a Mecsekoldalban. szomoru
Érdekes módon itt a környéken semmi baja nincs a fáknak.
#5133
Hasonlóan szomorú, sõt inkább borzasztó látvány fogadott minket a Magas-Bakonyban. A közvetlen napfénynek kitett lombkorona elégett, de a lombsátor között is éreztette hatását a 36-38°C-os hegyvidéki forróság. Link Link Októberi állapotok uralkodnak tehát a montán bükkösökben, a szürke "oszlopcsarnokban" járva egyedül a Nap járása és a hõség volt más, mint õsszel. Vastag friss bükk-avar, senyvedõ ritkás aljnövényzet.
#5132
Túra az Északi-Bakonyban: Porva-Csesznek vá.- Hosszú-Nagy-hegy - Porva - Zsellér-kõ - Szépalmapuszta - Kisszépalmapuszta - Kõris-hegy - Ördöglik - Márvány-völgy - Tekeres-kút-árok - Szilfa-sarok - Páliháláspuszta (kb. 26km): Link
A 35km-re lévõ Somló jellegzetes kúpja a Kõris-hegyrõl (709m): Link
#5131
Hiányzik az orra!:-)
#5130
Ma megjött az elsõ adag tüzifa, volt köztük egy jópofa is: Link nevet
#5129
Srácok, szerintetek 5 gyereket fel tud nevelni egy jól tartott gólyapár? Ugyanis 7 azaz hét gólya köröz itt a belváros felett, s mivel van a városnak saját gólyája - Vilmos, ha jól tudom a nevét - , gondolom, az õ családja lehet. Élvezik a termikeket. :-)
#5128
Azért azok a növények, amelyek "gyárilag" száraz körülmények közt élnek, általában túlélnek egy tüzet, sõt, soknak közülük szükség van az idõnként pusztító tûzre a megújuláshoz. Ez persze nem a mi kis gyér gyepeink sajátja, de gyanítom, hogy a száraz gyepek növényei nálunk sem pusztulnak el örökre (ha csak az ember nem tesz ezért még valami mást is...) a tûz miatt.
Az erdõ más tészta. A fenyõfélék a jól égõ gyanta miatt még sokkal durvábban tudnak lángolni, mint a lombhullató fák... Nálunk 7-8 éve égett le egy kisebb fenyves, azóta az aljnövényzet megerõsödött, a fák viszont a mai napig csak hevernek, olyan az egész, mint egy elsõ világháborús lövészárok gáztámadás után: fekszik mindenki moccanatlan.
#5127
Aggódok a kunfehértói erdõtûz miatt. Ott van az egyedüli ösborókás- holdrutás erdõ-telep, amit remélem megvédenek.
Itt Majsán is nagyon sok hely le van száradva, itt is egyedülálló növényfauna van; a most felkapott, és gyönyörû tartós szegfû.
Nem tarlós, hanem tartós.Bugyválom a helyi Kun-majsa újság honlapját, de nincs róla fotó,csak a megjelent újságban,bosszantó...
Ez a kegyetlen hõség és napsugárzás leégette sok fûféle, és cserje levelét, nem biztos hogy gyújtogatás kezdte el emme szörnyû tüz beindulását, hanem a tartós forróság 40-41 fok árnyékban, 48 fok napon.
Apropó, hogy is van a Napunk mostanában? A nagy UVB.sugárzás is tönkretette a növényeket.Hármas hatás : talajszárazság, hõség, sokkos UvB.-sugárzás. Meg még negyedik a száraz szél. Elég volt annyi, hogy a száraz levelek, és gallyak összedörzsölõdjenek, és mint az indián tüzgyújtó megigézze a vörös kakast.
#5126
Az akácfákon alig van már levél, a birtokon a kukorica szemmagasságig (nálam 175 cm) elégve, erre már jöhetne akármennyi esõ, semmit sem érne neki, a kertet szerencsére tudjuk öntözni, de hát az esõnek nincs párja.
#5125
Most jártam fent a fennsíkon, hát lehangoló a látvány ki van égve minden, fáknak hull a levelük. Fû már nem is sárga inkább barna. Nagyon sztyeppe van fent. Gyorsan átszámoltam mennyi esõ esett idén, 282mm csak. Vagy 100mm hiány van. Csodálom hogy még nem volt tûz!
#5124
Itt is mikor délután feltámadt és viharossá fokozódott a DNY-i szél, úgy néztek ki az utak mint õsszel....

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 19:56:42

Kõszeg

1.3 °C

RH: 84 | P: 1031.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.