2024. november 29., péntek

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#2090
Nagyon kemény hómennyiség halmozódott fel a Dráva vízgyûjtõjén: Link Úgy 40%-kal több az eddigi rekordnál!
#2089
Örülök, hogy segíthettem.

Õslakosként különben is a minimum, hogy ezekkel a fogalmakkal tisztában kell lennem.
#2088
Teljesen igazad van, felületes voltam és kevertem az állóvízi jelenségre utaló egyedi magyar fogalmat a kommentben a torlódással.A mostani jelenség valóban a tengerjég torlódásához hasonló, csak ott ugyanez megfelelõ jégvastagság mellett a nyílt jégfelszínen is bekövetkezik.
A balatoni téli jelenségekrõl a Prof. mindent leírt amit lehet.:Link
Köszönöm a helyre tételt! nevet
#2087
Örülök, hogy a nagy Cholnoky is megerõsítette az általam leírtakat.... kacsint

Egyébként ezek a túrolások -már persze, mikor megfelelõ vastagságúra, de egyáltalán befagy a tó- sokszor hasonló részekre esnek. Gondolom, a fenékmélység hirtelen változása állhat a dolog hátterében.
#2086
Jól mondod.
Link
Link
#2085
Az én tudomásom szerint nem ez a túrolás.

Túrolásnak hívjuk a jégen azt a jelenséget, amikor nagy hidegben repedés keletkezik a jégen, mivel a jég felszíne lényegesen jobban lehûl a vízzel érintkezõ részéhez képest. Ilyenkor durrog a jég (szokták ezt rianásnak hívni, ami azonban helytelen, de átment a köznyelvbe), és egy keskeny nyílt vízû nyílás keletkezik. Hidegben ez a nyílás vékonyan újra befagy. Ha ezt követõen napsütés következik, akkor a hõtágulás miatt a régi, vastag jégtáblák kitágulnak, ismét egymáshoz simulnak, és a köztük lévõ -akár napokig újra- és újraképzõdõ- vékonyabb jég enged és a jég felszínén megjelenik mint egy sánc, vagy mint egy túrás, azaz túrolás.

Amit a kép mutat az a torlódása a jégtábláknak. Olyankor fordul elõ, amikor már az enyheség utáni szelek felszaggatták a jégtakarót jégtáblák formájában, majd a partra tolja. Ha elég nagy tömegû jég van a Balatonon és elég erõs a szél, akkor a partmûvekben hatalmas károkat tud okozni, az uralkodó szélirány okán természetesen elsõsorban a déli parton. (Ilyen súlyosan rongáló volt a jég pl. 1992 februárjában is.)
#2084
Pontosan.Igazi sarkvidéki tengeri jelenség. A tengerjég mozgásakor
hasonlóan túrolnak (torlódnak) egymásra az összetöredezõ jégtáblák, akár több tíz méter magasságba is.Egykor a jégbe fagyott sarki kutatóhajók rettegett hajógerincroppantó jelensége volt.Mondjuk ma se veszélytelen.A Weddel-tenger a leghírhedtebb ezekrõl a túrolásokról.Érdekes itt látni a Balatonon...
#2083
Túrolás a jelenség neve ha jól tudom.
#2082
Érdekes természeti jelenség a Balaton partján. Az erõs szél a part mentén jégtábla kupacokat emelt. Link
#2081
Tényleg, most nézem, hogy Naményban is 4,5m/36h volt az ütem. Nem semmi...
#2080
Tivadarnál 3,5 métert áradt a Tisza 1 nap alatt, de ez még önmagában semmi, nem gond, ha csak valahol jégdugó nem keletkezik a következõ napokban, így folytatódik az ár levonulása.
#2079
Sajnos az összefüggõ hó gyors elolvadása miatt erõsödött a belvíz, így tegnapi elvezetõ akcióm is csak estig vezette eredményre, holnap kezdhetem újra.

Íme képek: Link és Link
#2078
Sajna csak a kiindulási állapotot fotóztam le.
Íme a legnagyobb tócsa egy részlete (a barna foltok a lefúrás utáni kihúzáskor feljövõ, már nem fagyott föld):

beillesztett kép


Holnapra az eredményt linkelem be.
#2077
Ez tök jó! Majd képeket prezentálhatnál, imádok ilyen kis elvezetéseket csinálgatni én is nevet
#2076
Ma újra elõ kellett vegyem azt a technikát, mely ilyen téli helyzetekben alkalmazanndó nálam.

Ilyenkor a mélyen átfagyott talajon egy erõs olvadás hatására (pláne, ha jelentõs esõ érkezik mint most) a hótakaró a sok olvadt és esetleg érkezõ víz nem tud elszivárogni a talajban és bizony tundra-jellegû belvízjelenséget okoz, ezt szoktam levezetni.
A technika: A nagyobb tócsák közepén a legmélyebb pontjain több helyen vasbeton-szálakat ütök fagyott talaj alá, ezeket kihúzva keletkezõ járatokon lassan el tud szivárogni a belvíz.

Ma egy legalább 15m2-es pocsolyában öt lyukat fúrtam (a talaj nálam 20cm mélyen van átfagyva) 14h körül, most néztem, a tócsa alapterülete már a felére csökkent.
#2075
Területi átlagban is 15 mm feletti csapadék hullott az elmúlt 24-36 órában az Eger-patak vízgyûjtõjén. Kisebb "árhullám" alakult ki mára:

beillesztett kép

#2074
Link Link
#2073
Az északi parton,volt már olyan hely ahol szét nyílt a jég,hétvégére életveszélyes lesz mindenhol a Balaton,ahol egyáltalán összefüggõ marad a jég.A Balatonnak vége a télnek...
#2072
Ez mindenképp hasznos olvasnivaló.
Link


Ez már tényleg a ló másik oldala.
Link
#2071
Tájékozódásra ezt az oldalt ajánlanám minden korcsolyázó figyelmébe.

Link
#2070
Jelentem a Balaton Fenék(pusztá)-ig be van fagyva. nevet
Ma Keszthelyen vetekedett a korcsolyázók létszáma a nyári strandolók létszámával. (Nyáron sem hirdetik, hogy mindenki menjen strandolni, akinek igénye van rá, tudja mikor minek van itt az ideje.)

Beidézhetném, hogy az idén hányan szakadtak be a Balatonba a jégen.
Egyet tudomásul kell venni, amíg a 46/2001. (XII.27.) BM rendelet érvényben van be kell tartani, vagy számolni a következményekkel, ... az még a legenyhébb ha a rendõr, vagy bárki megbírságol.

Link
Link
#2069
Ónos esõ idején mondják is, hogy senki ne menjen kirándulni nevet De azért remélem érzed a különbséget a sétálgatás és a korcsolyázás veszélyei között.
#2068
Majd csak a jövõ hétvégén!
#2067
Esetleg nem tervezel korcsolyázni menni a napokban a Velencei-tóra?
#2066
Ezzel az erõvel a lakott területen kívül való sétálást is be lehetne tiltani, mivel eleshetek beverhetem a fejem, és nincs ott segítség!
#2065
A kijelölt helyeken szabad csak korcsolyázni. Ott van felügyelet, ha mondjuk elesel, és betöröd a fejed a jégen, tudnak segíteni, segítséget hívni.
#2064
Egy szónak is száz a vége. Az utolsó 10 évben egyszer nem hallottam a hírekben hogy tavaink jegén kíválóan lehet korcsolyázni, és jó sportolást a lakosságnak! Fenékig kell befagynia a tavaknak, vagy mire várnak?
#2063
A Balatonban óriási mennyiségû víz van. Egy kisebb tó hamarabb kiolvad, szerintem.

Amúgy az elmúlt két napban folyton jöttek a hírek, hogy megint valaki beleszakadt a Velencei-tóba.

De amúgy nyilván nem szeretik a kijelöletlen helyeken korcsolyázást, hiszen ott nincs orvosi felügyelet, és egy Mucsaröcsögén lévõ tóhoz szükség esetén sokáig tartana odaérniük, ha mentésre lenne szükség.
#2062
Tudod, hányan gondolták így, akiknek azóta egyszer egy évben vesznek virágot?...
#2061
Na én ezeknek a híreszteléseknek nem hiszek! Úgy vettem észre Magyarországon nagyon nem szeretik ha korcsolyáznak az emberek a tavakon, mert ha valami baleset van félnek a felelõsségre vonástól. A világon semmi baja nincs a Velencei tó jegének, és olyan vastagon vannak befagyva hogy egy pár órás plussz T nem tehette tönkre a jeget, pláne nem tehette életveszélyessé.
Emlékszem 2003-ban vagy 2004 ben, iszonyat vastagon befagytak a tavak, és emlékszem, március elsején is a közepén sétálgattam a Balatonnak, pedig már jócskán plussz volt vagy 4-5 napja!
#2060
A Velencei-tó állítólag már most sem korcsolyázható, legalábbis az Indexen azt írták.

A Naplás szerintem pár nap enyheség alatt tönkremegy.
#2059
Szerintetek van esélye a tavaknak ezt a most következõ egy hetes enyheséget túl élniük?
#2058
Az ilyen helyeken csatornákkal összegyûjtik a vizet és a megfelelõ helyen un. belvízszivattyúkkal átemelik a befogadóba.
Itt figyelemmel tudod kísérni, hogy hol-mikor milyen szintû belvízvédekezés folyik.
Link
#2057
Na OK... de mint pl. itt a Kisalföldön is vannak igencsak lefolyástalan, belvízre hajlamos helyek... én erre gondoltam, és az ehhez társuló, a jövõ hét folymán várható 20-30mm csapadékra
#2056
Nem áll meg, a legkisebb ellenállás irányában lefolyik. nevet
#2055
Nem tudom a mgöttünk álló meglehetõsen hosszú HRHI milyen mélységben fagyasztotta át a talajt, de véleményem szerint 30-40cm biztosan megvan. A jövõ heti "meleg" idõszak viszont biztosan nem képes ezt teljesen "felolvasztani" .
Így a nagymennyiségû csapadék elképzelhetõ, hogy nem tud majd beszivárogni a talajba és megáll a felszínen?
#2054
Köszönöm szépen a segítséget! Ezt az oldalt nem ismertem, de megtaláltam rajta, amit kerestem, és el is helyeztem a kedvencek között.
nevet

Félreértések elkerülése végett: nem szennyezõanyagként érdekes a Na és a Cl, hiszen ez nem más, mint oldott konyhasó, ami a folyókba a kõzetekbõl oldódik be kis mennyiségben. (A tengerben pedig az idõk során felhalmozódik, ettõl lesz sós a tengervíz.) Engem konkrétan azért érdekel, mert legalább durva becslésnek jó arra, milyen sótartalmú víz táplálhatta anno a Kárpát-medencét kitöltõ, félig sós Pannon-tavat.
#2053
Talán indulj el innét.
Link
#2052
Nyilván utána lehetne járni az adatoknak de ha elárulnák az adatokat annak se hinnék mert nyilván jóval nagyobb mennyiségben tartalmaz mint a megengedett!
#2051
Nem tudom, érdekel-e ilyesmi is titeket, de csak megkérdezem: tud-e valaki adatokat, ill. irodalmat a Duna (és esetleg mellékfolyói) vizének kémiai összetételérõl? Különösen a Na- és Cl-tartalomra volnék kíváncsi.
#2050
Szerintem már az utolsó jégzajlós képek (tegnapelõtt): Link
#2049
Sajnos, Nano a nagy faluban sínylõdik, így a beregi képekre várni kell szomoru
#2048
Oki! Köszi!
#2047
A folyón a Margitsziget és a Szabadság-híd között lévõ enyhe bal kanyarulat az oka. Link A sodorvonal mindig a kanyar külsõ ívén van, ezért utazik a több jégtábla Budához közelebb.
#2046
Mi lehet az oka hogy Budapestnél a jégzajlás a Budai oldalra korlátozódik?
#2045
Jégvilág a Dunán, Dunaújvárosnálszomoruképeken "Bluli" észlelõtársam bukkan fel itt-ott)
Link
#2044
Túl sok van belõlük és pusztítják az amúgy is kicsiny halállományt. szomoru Õk nem nézik hogy védett-e a faj, méretkorlátozás alá esik-e vagy sem, megeszik és kész. És sajnos igen sok van belõlük. Egyre több. Míg a hal csak fogy... Illetve az ártéri erdõk elpusztítása is a számlájukra írható. Ürülékük "elintézi" a fákat. De szerencsére az EP elfogadott egy döntést a kárókatonák számának csökkentésérõl.
#2043
Miért?
#2042
Szépek a fotók, csak azt a sok kormoránt kellene eltakarítani valahogyan...
#2041
Jó ismét látni, hogy befegyott a Bodrog! Remek téli képek, köszönöm!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 00:31:31

Rákóczifalva

5.0 °C

31502

RH: 87 | P: 1021.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.