2024. november 29., péntek

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#2240
Árvízkészültség a Dunán: Link
#2239
Igen, ez az érték a Duna ezen szelvényben aggasztóan erõs áradás.
Nemrég Kremsbõl élõben mutatták az ORF-en a dunai áradást. A bécsi-erdei és alsóausztriai kis folyók továbbra is áradnak, emiatt (és a holnapra várható újabb nagy csapadékok miatt) a dunai tetõzést is csak csütörtökre várják, legalábbis Krems-Kienstoch térségében. Vannak már elöntött pincék, néhány kitelepítés is volt már az árvízsújtotta térségben.
#2238
Bajcsnál 12 óra altt 134 cm-t(!) áradt a folyó, nem semmi.
#2237
Igen. Úgy tûnik, hogy nem lesz igazam, akár a III. fokú készültségi szintet is elérheti a Duna Nagybajcsnál, a komáromi szakaszon II. fokút prognosztizál az ÉDuKöVizIg: Link Bajcsnál 10h óta árad intenzíven a folyó, néhány óra múlva elérheti az I. fok szintjét: Link A visszaduzzasztás miatt Gyõrnél is megkezdõdött a gyors áradás.
#2236
Hirtelen, erõteljes áradás kezdõdött a Dunán, az elmúlt 2 órában több mint 20 cm-t emelkedett.
#2235
Meg is indult a folyó felfelé, a kisvizei éjszaka rohamtempóban áradtak, köszönhetõen a tegnap déltõl mostanáig vízgyûjtõikre zúduló 50-85mm esõ hatására.
#2234
Ez nem igaz, bár kétségkívül jól hangzik.. A folyó méterekre van a készültségi szinttõl. A folyamatos hóolvadás majd a csapadékmennyiség hatására azonban tavasz óta magas vagy közepes vízállású. Az utóbbi hónap: Link
#2233
3 hónapja árvíz van a Murán, azóta nem volt a nyáron normális vízszinten a folyó, elképesztõ.
#2232
Árvízriadó 21 román megyében
2009. június 22. 15:11


MNO - KA
A román Országos Vízgazdálkodási Intézet árvízriadót bocsátott ki 21 megyének: a bõ csapadékok nyomán hétfõ reggel 5 órától szerda reggel 7 óráig áradás veszélye áll fenn az illetõ megyékben.

Az intézet honlapja szerint megnõ a dombvidéki és hegyvidéki folyók szintje, és ezek kiönthetnek, helyi jellegû áradásokat okozva. A következõ megyékre vonatkozik az árvízriadó: Arad, Hunyad, Temes, Krassó-Szörény, Gorj, Mehedinþi, Valcea, Dolj, Argeº, Olt, Damboviþa, Teleorman, Prahova, Giurgiu, Ilfov megyék valamint Kolozs, Bihar, Fehér, Szeben, Buzau, Vrancea megyék hegyvidéke.

(paprikaradio.ro)
#2231
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#74617 - 2009-06-22 18:47:43)

Osztrákok kiadták a figyelmeztetést az árvízzel kapcsolatban.
A lényeg, hogy az elkövetkezõ 72 órában sík területen 50-100, Alpok térségében 200 liter/négyzetm. csapi várható.
Német nyelvû szöveges link:Link
#2230
Úgy látszik lesz valami Link [esõ]
#2229
Igen, megvan a veszélye, de a medertelítettség és az általános szárazság miatt én most mégsem tartok tõle. Karintiában és Stájerországban pl. csütörtöktõl szombatig 2 nap alatt többfelé 100mm fölötti összegeket mértek, a Murán, Dráván és Rábán mégsem alakult ki komolyabb árhullám.
A Dunán a mostani (kevésbé kiadós) esõzésektõl jó 1.5m-es emelkedés volt az osztrák szakaszon, de mivel a tekintélyes (és kora tavasszal vészjóslónak minõsített) Alpok-béli hótömeg lassan, egyenletesen olvadt a májusi-júniusi aszályos idõszak alatt, a hónap közepére lényegében kisvízi állapotok alakultak ki a folyón (lásd pl. Link Link ). Ez a következõ heti csapadékbõség miatt fontos tényezõ lehet.. Kisvízfolyásokon nagyobb a veszély, elsõsorban az alsóausztriai és a Burgenlandban eredõ vizeken.
#2228
Ebbõl komolyabb árhullám is lehet a Dunán Link [esõ] szomoru és a környékünk vizein is [esõ]
#2227
Kösz az infót!
#2226
"...1994-ben a tulajdonjogi viszonyok változtak:

A XI-es, III-as, X/1 és X/2-es tóegység állami tulajdon maradt, a Kiskunsági Nemzeti Park kecskeméti Igazgatóságának kezelésében, azonban azok egy 20 évre szóló szerzõdés keretei között bérbe lettek adva a Szegedfish Kft-nek gazdálkodás céljára, amely a tórendszer többi részét a privatizációs eljárás során megvásárolta.

Így a gazdasági és a természetvédelmi érdekek együttélése figyelhetõ meg a területen, amelyek ugyan bizonyos pontokon idõnként ütköznek, azonban ezen felmerülõ problémákat az érdekelt felek kellõ diplomáciai készséggel és tolarenciával mindig képesek megoldani."
Szóval igen.. természetvédelem ide-vagy oda, sajnos valóban nem lehet figyelmen kívül hagyni a gazdasági érdekeket beteg hány Ennek köszönhetõen ez a terület inkább hasonlít egy sakktáblára, mit egy szigorú védelem alatt álló madárparadicsomra szomoru
#2225
Valaki nem tud valamit a Szegedi Fehér-tóról, hogy miért kellett ilyen parcellákra osztani? Megvásároltak részeket belõle? Miért nem lehetett úgy hagyni, ahogy volt!? Sajnos itt is a pénz beszél.

Link
#2221
A múlthéten lehullott csapadéknak köszönhetõen jó 30cm-t jött fel az Ipoly : Link Bár még így is egészen alacsony, ma reggeli mérés alapján -41cm a vízállás. Az "átlagos nyári" vízállás kb. -70cm körül van.
#2219
A Murán ismét egy kisebb árhullám vonul le, az elmúlt 2 hónapban már a sokadik Link
#2218
A ´folyók szintje megnõhet a mostani heves ziviktõl: Link
#2217
Nem tudom, volt-e szó korábban róla, gondolom igen, de most látom csak igazán, hogy túlzás nélkül az ország történetének egyik legnagyobb katasztófáját úsztuk meg az idén!

A Mura vízszintje most már hetek óta, sõt, bõven több mint egy hónapja kisebb nagyobb ingadozásokkal, de a normál vízszint felett van, lényegében több mint egy hónapja folyamatosan árvíz van!
Az óriási szerencse az, hogy nem egy hûvös-csapadékos április utáni robbanászerûen melegedõ májusunk van, hanem egy meleg április után vagyunk!
Így folyamatosan olvad az Alpokban és az érintett hegyekben a hó, mert amennyiben ez a több mint egy hónapja tartó közepes árvíz hirtelen zúdul le, akkor több zalai és somogyi településbõl a templomok teteje állna csak ki!
Beleborzongok, ha rágondolok, hogy nem véletlenül voltak olyan szakvélemények, hogy katasztrófa fenyegeti a Mura-Dráva-mentét!
Kerkaszentkirály, Muraszemenye, Murarátka, Letenye, Molnári, Murakeresztúr települések biztosan víz alatt lennének, nem is kicsit, és ez csak a zalai szakasz!
Tegnap este egyik kollégámék bementek horgászni a Mura egyik kavicsbányarendszerében lévõ kavicsbányatavára, és hajnalban nem tudtak kijönni, mert a víz ellepte a bejáró hidat, és azóta emelkedik a víz folyamatosan, ismét, ki tudja hányadik kisebb-nagyobb árhullám jön már le, ahogy változik a magasban a hõmérséklet, és olvad lassan a hó!
Az elmúlt 10-15 évben ilyen biztosan nem volt, hogy több mint egy hónapos (lehet már két hónapja is tart) árvíz legyen!
Sõt, az idõsebbek, illetve akik 30-40 éve járnak oda horgászni, õk sem emlékeznek ilyenre!
#2216
Aszály a megyében és jégesõ elhárítás: Link
#2210
Árvizek videón:
1919: Link
1936: Link
1937: Link
#2209
Az elmúlt 24 órában 208 cm-t emelkedett a Tisza Naménynál, Tivadarnál 270-et. De Tiszabecsnél már apad.
#2208
Én tegnap beszéltem egy már nyugdíjas, de mezõgazdasági technikumot végzett emberrel, aki azt mondta, hogy öntözni kell már, mivel a talaj teteje ki van száradva, az altalaj még jól tartja a nedvességet. Én azzal érveltem, hogy igen is >>10mm-es csapadékhiány van és kell az esõ, mivel megjelentek az elsõ, már-már a nyári szárazságra emlékeztetõ repedések, ami aszály bekövetkezésének az elõjelei. Azzal gyõzött meg engem, hogy amíg le nem virágzik és meg nem köt a gyümölcskezdemény nem kell, mivel hogy most virágzanak azok a fák, amelyek érzékenyek a moníliára (kajszibarack,meggy). Ez az a dolog, ami az agrometeorológia témában is megállná a helyét, de ami fontos még, hogy bizony nem csapadékkal, hanem szárazsággal jött a felmelegedés (errõl írtatok ti is), így az idei tavaszi árvízrõl jóformán nem is beszélhetünk. Pedig az alacsony vízállású folyó rengeteg nedvességet tud a talajtól elszívni.
#2207
Nem meglepõ, hogy nem szólnak errõl a hírek: a vízállásgrafikonok Link szerint a magyarországi szakasz nagy részén (így a Dunakanyarban is) még az I. fokú készültség szintjétõl is jócskán elmarad a folyó, a mostani stagnáló vízállás után pedig a csapadékszegény idõjárás miatt pár nap múlva már apadás jöhet.

Bár a mezõgazdaságnak már nem mindenütt öröm, árvízvédelmi szempontból nagy szerencse, hogy a felmelegedés a szárazsággal együtt köszöntött be, és a hegyekben olvadó hómennyiséghez érdemben nem adódik most hulló csapadék.
#2206
Lehet, bár több napja nem emelkedett jelentõsen a vízszint, szinte csak centiket, illetve az utóbbi 2-3 napon indult meg kicsit megint fölfelé… (igazság szerint ezt csak látvány alapján mondom, annyira nem kísérem figyelemmel a vízállásjelentéseket). A Szõdligeti-patak már lassan két hete vissza van duzzadva.
Ami viszont érdekes, hogy ilyenkor már rég teli szoktak lenni a hírek az árvízveszéllyel, ahhoz képest most nem nagyon lehetett hallani semmit.
#2205
Ha marad az átlagos hõmérséklet a hónap második felében és mellé még jelentõsebb csapadék is társul, lehet még komolyabb árhullám a Dunán.
#2204
Azonban még így is alacsonyabban tetõzik az árvíz,mint hittük.
Link
#2203
Sõt, valószínûleg le is fogják zárni a 12-es fõutat Nagymarosnál, Verõce - 2/A között, vmint Vác-Göd között a 2. fõutat. Bár semmi hivatalos közleményt nem tudok róla, de közel van az a magasság, ahol el szokták ezeket rendelni.
#2202
Sziasztok!
Vácon a Ligetet a bicikliútig elöntötte a Duna. A tanösvény járhatalan. A Gombás-patakot is messzire visszaduzzasztotta.
A Tabán alatt kb. 1 méter hiányzik a mederbõl kilépéshez, a Burgundia ltp. alatt helyenéknt viszont csak centik.
#2201
Bár nagy szerencsének érzem, hogy ez a meleg idõszak csapadékmentesen érkezett és így szép lassan olvadozik a hó, "csordogál" lefelé, de nem szabad elfeledkezni róla, hogy még mindig Link óriási hólé várja, hogy megindulhasson lefelé a hegyekbõl... ez mintegy 10km3-nyi, ami jó 1,5-2 km3-rel több a sokéves átlagnál.
Mindezt a Duna vízgyûjtõjére értettem.
#2200
A Szipa-csat. (Bereg, Márokpapi mellett) 3 héttel ezelõtt Link és most Link
#2199
Délután voltam az Ipolynál: Link Link Link Link
#2198
Most árad megint, óránként 3-5 cm-t, jelenleg 426 cm.
#2197
Bizony-bizony, Nagybajcsnál a mai elõrejelzésben már megjelent az elsõfokú készültség lehetõsége a Dunán jövõ hét elejére.
Link
Napokon keresztül 10 fok fölötti nappali hõmérséklet lehet az osztrák Alpokban 1000-2000 méter között, így folyamatosan olvad a több helyen még több méteres hó...
#2196
Link Ez alapján (végiggörgetve) szerencsére, tényleg nem látszik még egy esetleges nagyobb, Dunán végigvonuló árhullám elõjele. Veszélyesebb helyzet "csak" a Morván alakult ki. Ott 3-ad fokú közelében a készültség... Bár tudom, az igazi meleg még csak most fejti majd ki hatását. Ma pl. átböngésztem a határunkhoz közeli, és szintén a Dunát tápláló Schnebberg és Rax hegyek webkameráit, és azon látszik, hogy bizony tetemes hómennyiség van az 1200-1500m-es magasságokban is még.
#2195
Flurries linkje alapján gondoltam.
#2194
Budakeszinél lehet, hogy csökkent, de amúgy a Duna a teljes magyar szakaszon árad, leszámítva a felsõ régiókat, ahol a következõ hullám elõtt minimális apadás figyelhetõ meg.
#2193
Érdekes,tegnap óta csökkent a víz magassága a Dunán.
#2192
Tegnap reggel 6 óta több, mint 1 métert emelkedett a Duna vízszintje, valószínûleg a következõ napok tavaszias olvadása kb. 2000 m-ig folyamatos hóolvadást okoz, a folyó ki fog lépni a medrébõl.
Link
#2191
Másodfokú árvízveszély: Link Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 01:36:56

Ercsi

3.8 °C

31500

RH: 82 | P: 1021.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.