2024. november 25., hétfő

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#102589
SCP = (muCAPE / 1000 J/kg) * (ESRH / 50 m2/s2) * (EBWD / 10 m/s)

Szerintem a paraméter azért éri el az 1-est, mert a MUCAPE jó magas, amúgy nem kell vele foglalkozni. A SREH nagysága igen érdekes, a nyírás pedig éppen 10 m/s-on táncol. Hát nem tudom lesz e ebbõl szupercella, én nem hiszem.
#102588
Általában ezt az értéket felezni kell, amit ez mutat! nevet
#102587
Persze....
Mese habbal: Link
Mármint a 3000 feletti cape-ra gondolok. laza
#102586
Hát most nem értünk egyet, de ez nem baj vidám
Ide leírtam 1-2 dolgot: Link
Az 1-es SCP egyébként tartós vendége a GFS-nek a mai napra, tehát az "1% alatti esély"-t nem értem. kacsint szegyenlos
A Mátraerdõ, és észak Alföld témájában egyetértünk, azokat néztem én is, de nem várok heves(!) zivatart oda, s elszórtan szinte bárhol elõfordulhat, azért sárga a térképemen az egész ország. A fent említett területek fölött nagyobb eséllyel lehetnek normális zivatarok, ez tény.
Nemsoká minden kiderül, simán lehet, bebukom a dolgot, és nem lesz egy deka szupercella sem. Tegnap 18 órási futásban kicsit nagyobb sansz volt rá, szerintem határeset lesz a dolog!

Szerk: Még csak most néztem meg, mit vár mára Estofex. Érdekes ábrát kreáltak, de Nekik is ííppen benyúlik az 1-es nyugatra. Kiváncsi vagyok... nevet
#102585
Én viszont most másképp látom nevet Szerintem besodródó szupercellának is 1 % alatti az esélye, helyi, ill. a határ közelében keletkezõnek meg még annyi sem. A térképen lévõ narancs színû területet pedig elfordítanám ÉNy felé 90 fokkal. Valamint raknék egy narancsot a Mátraerdõre és az Észak-Alföldre is, ahol ugyan elméletileg nem lesz nagy a labilitás (elméletileg tegnap sem volt nagy), viszont megint lesz kiterjedt konvergencia, ismét lehetnek felhõszakadások és ami nem túl biztató, az az 500 hPa-os száraz levegõ, ami könnyen 2 cm fölé viheti a jégátmérõt. Persze az is lehet, hogy a bekeveredés kinyírja a feláramlásokat, de szerintem nem fogja.


Zoli: mindegyik linknél csak a kezdõlap jön be, Gabesz úgy gondolta, hogy a térképek linkjét kellett volna beraknod! Pl.: Link
#102584
Nekem mind bejön Gabesz... szegyenlos
(?)
#102583
Rosszak a linkek...probáld mindég úgy hogy copyzod külön külön!
#102582
Szerintem jól látod,pl.a WRF ma késõ estétõl várja Link ,elég sokáig fog Ék felé kígyózni Link Link ... zivatar
Lesz emelés is rendesen:Link Link
A szél térképet is elnézve tényleg lenne majd valami MKR féleség Link ...
Az Estofex is fõleg holnap napközben várja az eseményeket,ezzel nem húzom szét a hsz-t,itt lehet csemegézni:Link
Ergo éjjeltõl holnap délutánig számolok kiterjedtebb konv. csapival,szerintem nemigazán lesz egy kimondott strandnapozós idõ vidám ,és most a Ny-i,Ény-i,É-i országrészt látom erre legesélyesebbnek.
A pontot meg úgyis az idõjárás teszi majd a végére. laza





#102581
Sziasztok!

Érdekes lehet a mai nap, fõleg a Nyugat-Dunántúlon:
Nincs erõm már hosszú lélegzetvételû elemzéshez, de a kb 1300-ig is felmenõ CAPE (immáron) szélnyírással párosulva, létrehozhat azon a vidéken szép kis szupercellákat, ami az alacsony LCL szint miatt, nagyon kis eséllyel ugyan, de akár tornádót is kitermelhet. Hangsúlyozom, eme tényezõnek azért nagyon kicsi az esélye!
Annak viszont már jóval nagyobb, hogy a késõ délutáni órákban nyugatról besodródjon egy MKR, ami a fent említett szupercellát/szupercellákat is tartalmazhatja.
Nagyjából így látom a mai napot: Link Az érvényessége ma reggel 6 órától holnap reggel 6 óráig terjed!
#102580
A tegnapi képeim kicsit nagyítottan jelentek meg,pedig nem akartam.A pirossal szedett letükrözödésre katt., mutatja rendesen.

Ha ma lesz valami történés, akkor a HP-735 fényképezõvel csinálom, nem a mobillal. laza
Amúgy nagyon párás a levegõ, 63% most 26,3 fok,légmozgás alig.
#102579
Szeressük a komplementereket nevet
#102578
Húha, a friss ECM érdekes nevet

Gyorsan össze lehet foglalni várakozásait: a Dunántúlra nem vár semmit, a Bükk térsége és az Alföld a kedvezményezett. Mindenre gondoltam, csak erre a váratlan fordulatra nem! A két modell csapadéktérképe jól kiegészíti egymást nevet Link és Link

MM5: Mátraerdõ és Tiszántúl

WRF: Békés és Csongrád megyék kivételével kap az egész ország
WRF3: még nem futott be nevet
#102577
Hát akkor nézzük azt a vasárnapot. GFS 12z alapján, a többi modellbõl még nincs friss.

Ha ránézünk a térképekre, akkor rögtön mindenki a Dunántúlt favorizálná, sõt K-re nem is nagyon várna komolyabb zivatart. Nálam is a Dunántúl a favorit, de szerintem K-en is lesznek érdekességek, sõt!

A GFS szerint a Dunántúlon már délelõttre komoly energiamennyiség halmozódhat föl, de délutánra már 2000 J/kg fölötti CAPE értékeket is jelez a modell. Ha csak a fele bejön, már az is bõven elég. Késõ délutánra az Alföld is labilizálódik, pár száz J/kg összejöhet a modell szerint. TI 34-38, BLI 0,-4, SSI 0,-1 fok országosan, ezt sem kell nagyon magyarázni szerintem.

Az átlagos RH térkép nem sok jót ígér az alföldieknek Link ám érdemes szintenként is végignézni a dolgot. 925 hPa-on valóban siralmas a helyzet Link ám 850-en és 700 hPa-on már korántsem ilyen nagy a gond Link Link Már csak valami triggert kellene találni, ami kiválthatja az emelt konvekciót, "megkerülve" ezzel az alsó száraz réteget. Hopp, ott is van Link Jó kis konvergens zóna, nagytérségû emelésre kiváló nevet Estefelé tovább erõsödik Link miközben amúgy is nedvesedik egy kicsit a keleti országrész is Link Látszik az is, hogy a Dunántúlon lesz némi divergencia, ami nem igazán jó, de ma is volt és nagyon nem zavarta meg a becsehelyi zivatart nevet Lesz némi pozitív örvényesség advekció is a Dunántúlon, az majd "kilövi" azt a kis divergenciát nevet

Szélnyírás, helikalitás semmi, így aztán monocellás, gyenge multicellás konvekció várható. Heves zivatarokra mégis van esély, több okból is. 1. Felhõszakadás: ezzel megint nem mondok újat, folytatódik az elõzõ napok sorozata, lassú cellaáthelyezõdés (egyébként északi, északnyugati áramlással); multicellák esetén gyakorlatilag bármerre terjedhet a keletkezés, annyira kuszák a szélnyírási vektorok, hogy abból nem jön le semmilyen egyértelmû irány Link Felhõszakadásokból kialakuló villámárvizekre fõleg a Dunántúlon számíthatnak, 34-38 mm-nyi kihullható víz várható. 2. Szélvihar: ez meg inkább az Alföldre lehet jellemzõ. Nagy lesz a T-Td differencia, néhol akár 16-20 fok is lehet, ehhez jön még a 600-800 J/kg DCAPE. Az Alföldön szerintem sem lesz túl sok zivatar, azt a keveset viszont nagy eséllyel kísérhetik majd viharos kifutószelek, 90 km/h benne lehet a pakliban. 3. Jégesõ: amikor ilyen szép magasságokba emelkedhet a feláramlás Link akkor már alapból nagyobb az esély, hogy a magasban akkora jégszemek képzõdjenek amik szilárd állapotban érhetnek földet. A 0 fokos nedves T magassága is ideális Link Szerencsére középszinten már nem lesz nagyon száraz a levegõ a zivatarok idején, így a jégátmérõ valószínûleg 2 cm alatt marad.

Nem-mezós tubák szerintem a középsõ országrészben lehetnek legnagyobb eséllyel, itt találkozik a felszínközeli CAPE a konvergenciával, örvényességgel. Tornádóra kicsi az esély, elég magas lesz errefelé a felhõalap.

Szumma: én holnapra (nálam még mindig éjfélig tart a nap) országszerte várok zivatarokat. A Dunántúl nyugati részére már késõ délelõtt-tõl, aztán az idõ elõrehaladtával KDK felé fog tolódni szerintem az egész, bár a Mátraerdõben ugyebár az orográfia is ott van. Késõ délutánra szerintem az Alföld is beindul majd. Aztán lehet, hogy nem jön be várakozásom, majd kiderül. Egyetértek Floo-val, szerencse, hogy holnap nem lesz szélnyírás.
#102576
St.Hunter; igen lokálisak ezek a zivatarok.Pár napja Pitom is itthon volt, és akkor is esett olyan 20 perces. A város nyugati felén mértem 7,7 mm-tert, a keleti végén az automata meg csak 1,8 mm.Ez kb.bicikli mérõmmel is 2,3 km.
A mostani ziviben az volt az érdekes, hogy a nap alásütött szinte,de szivárványt nem láttam, mert fent volt a nap még vagy 45-50 fokkal.
nevet
#102575
Kaptunk egy jó nagy finálét a zivi-láncolati mûsorból ma délután.
Érdekes, hogy csak lokális jelenségnek indult az elsõ, majd félóra múlva a második zivatar.Akkor már elment a villany is másfél óráig vártam.
Jó benne,hogy nem volt jég, de 20 perc alatt lejött a 20-23 mm.
Az elsõ menet,ennyi lett:
Link
A második:Link
És a képek a távolodó másik tömbrõl:
Link
Link
#102574
Nos ezek a zivatarok, sokszor igencsak lokálisak. Itt van a tegnapi, itt alakult ki, egy apró monocellás zivatar volt, felettem kitombolta magát és el is halt. Utána indult be a konvekció K-felé is.
Ahhoz, hogy nekem ekkora "szerencsém" legyen, hogy minden nap viharok vannak nagyban hozzájárult az az esemény, hogy június végén 1 hét alatt lezúdult 100 mm esõ. Ezek után folyamatosan újragenerálódnak délutánonként a Cb-k az erõs párolgástól, amire rásegítenek a hegyek is. Lehet most bármilyen áramlási irány.
Ritkán szoktam ilyet mondani, de mostmár elég a sok csapadékból.
#102573
A telken( Törökbálint-fennsík) meg csak nyomnyi csapadék esett júliusban. Tegnap a kelet felõl közeledõ zivatarok délre meg északra elkerültek, illetve ami pont arra jött volna, az szétesett és nyugatra képzõdött újabb tömb.
Ma ugyanez volt a helyzet azzal a különbséggel, hogy északnyugatinak tûnt az áramlás, ilyen áramlás esetén már megszoktam, hogy nem esik számottevõ csapadék.
#102572
Köszi! A tieid is nagyon látványosak!
#102571
Ma késõ délután itt is volt egy zivatar. A Zuglóban özönvizet okozó tömb szélébõl ide is jutott 10mm csapadék. Este 6 körül E felõl így kezdõdött a konvekció: Link Link Majd ezek a Cb-k közelebb jöttek és fejlõdtek is közben: Link Zoomos kép: Link ( a repcsit utólag vettem észre a képen.) A zuglói felhõszakadás okozója így nézett ki bedurranás elõtt: Link és közben: Link Link Gyönyörû lecsapókat is produkált a vihar.
StormHunter! Gratula a képeidhez!
#102570
Egy kis összefoglaló a július elsõ három napjáról.
1-jén kora este zivatar érkezett, sajna nem tudtam a cellát az érkezése elõtt lekapni, de aztán lõttem 1-2 képet: Link Link Link Link
Szinte végig napsütésben szakadt az esõ, 9,0 mm esett.
2-án komolyabb vihar jött, a felhõszakadás néhány km-rel D-re került el. Igen látványos volt a cella, ahogy folyamatosan sütötte a nap, végül a napot jó kis villámfotózással zártam. A képsorozat: Link
Panorámák: Link Link Link Link
A 2 Cb-bõl összesen 14,5 mm csapadék zúdult alá.
A mai napon a kora délutáni órákban robban be egy Cb a közvetlen közelemben, és itt is halt el felettem. A képsorozat: Link
Panorámák: Link Link
A cella az elõzõ napihoz hasonlóan 14,5 mm-t dobott le.
Ma délelõtt szintén volt egy gyenge zivatar, ami 1 mm esõt adott.
A július eddig 39,0 mm-nél jár. zivatar
Bocs a hosszért!
#102569
A wetter3.de oldalon a közép-európa nézetnél új térkép került be: CIN (konvektív gátlás) Link
#102568
Ugyanebbõl a zivatarból 3 km-rel arrébb, 3 mm csapadék esett...
#102567
Miért haragudnék, ez van, a konvekciós események kilométereken múlnak.
Különben is eme pechszériám április óta tart, már egész jól beleszoktam, he-he!

Egyébként egy rám terülõ kisebb tömbbõl percek óta eseget, a végén még 1-2mm felé jutok, he-he!
#102566
Lehet, hogy haragudni fogsz rám, de az év legjobb zivatara volt itt, 20,5 mm esett. Hatalmas dörgésekkel, és lecsapókkal.
#102563
Hú, majd megõrülök.
Kísértetiesen kikerülgettek minden irányba a cellák...
Az imént 4-5percen át az utolsó elkerülõ cella szélébõl esett, mennyiségét 1mm alattinak becsülöm.
Ez van.
#102562
Itt meg most kezdõdött a zivatar! Pillanat alatt lecsökkent a látástávolság 500m alá és felhõszakadásszerû intenzitású csapadékot észleltem.
Szeretném felhívni többetek figyelmét arra, hogy a felhõszakadásszerû intenzitás nem egyenlõ a felhõszakadással, ez sok helyen szokott félreértésekhez vezetni, ugyanis a felhõszakadás 30mm/fél órás csapadékmennyiséget jelent, a felhõszakadásszerû csapadék pedig jóval rövidebb idõtartamot jelent, bár a csapadék intenzitása itt is elérheti v. meghaladhatja az 1mm/percet.
#102561
Valaki szakit kérdeznék! Az az északkeleten kialakult zivatarfûzér elképzelhetõ, hogy fokozatosan átsodródik a keleti országrészen?
Mintha az MM5 is ezt mutatná, illetve az áramlás-keletkezés is erre enged következtetni...

Ha ez megtörténik, akkor nem elképzelhetetlen az MM5 által mutatott "rettenet", könnyen lehet, hogy itt délen csúcsosodik ki a dolog. Pár éve 74 dbz-s cella volt Békésben, óriási zivatarcsoport vonult át a megyén...
#102560
Most ért véget a zivatar. Rengeteg közeli lecsapóval és egy jó 10 perces "mintha dézsából öntenék" intenzitású résszel (sztem 4-5 mm is összejöhetett)

Szép volt! nevet
#102559
Feltettem ide is õket nevet

A kezdet: Link
1. Durva lecsapó: Link
2. Link
3. Link
4. Itt kezdett szakadni Link
5. Link
6. Link
7. Link
8. Link

Jó szórakozást laza

Amúgy hajnalban is volt egy szép zivatar beteg nevet
#102556
A videokat esetleg nemtudnád máshova feltenni?

Download this and other original video files with Multiply Premium. Ezt írja ki a letöltésre. Amit leengedne az egy HTML file.

Köszi Csocsi kacsint
#102555
ide is beteszem a videókat, ha nem gond, itt többen látják talán.

Összeszedtem nagyjából a videókat, nézzétek meg szerintem érdemes:
Igy jött: Link
Majd kemény lecsapók, és felhõszakadás volt:


1. Link
2. Link
3. Link
4. Link
5. nagy lecsapó Link
6. Dupla lecsapó!! Link
7. Link
8. Link
nem hosszúak 1-2 percesek, de dúrva.
Eddig ennyi. Jó szórakozást nevet
#102554
18.45-kor tõlem DK-re (most már D) levõ Cb:
Link
#102553
Az esetek jó felében a délkeleti áramlással, Erdély felõl érkezõ dögüllõk voltak gátlótényezõk.
Másik rész az nagy talány.
#102552
Pedig valamilyen hatásnak biztos kell érvényesülnie, ami ezt okozza. Itt nálunk az elmúlt 8 napból 7-szer volt zivatar, volt, hogy egy nap 2-3-több is átvonult.
Itt és nagyon érdekes, hogy bizonyos áramlásnál segít a Mecsek, máskor pedig gátol.
Pl gyenge északkeleti áramlásnál mindig megdobja a zivatarokat és pont felettem durrannak be, délkeletinél pedig hiába alakul ki a Mecseken, az vagy feloszlik felettem (divergencia) vagy távozik észak felé (áramlás).
Valami ilyesmi lehet nálatok is.
Az is látványos volt, ahogy 3-4 alkalommal is szupercella alakult ki egészen keleten, mindig ugyanazon a pályán vonulva, elképzelhetõ, hogy ez a hegyek felõl jövõ áramlás bizonyos iránynál mindig ugyanott kap egy erõs perdületet és ez okozza.
#102551
Kaszabubu: a keleti irányításnak napokon belül vége. Ehelyett hosszabb idõ után szóhoz jut az óceán - ma még nem néztem a modelleket, de középtávon nyugati-északnyugati irányítás látszik, úgyhogy Medárd szépen kitarthat július 18-ig. Egyébként Pozsonyban múlt hétfõ óta (talán 1 nap kivételével) du. 3 és 5 óra között bedörren, a legnagyobb csattanó viszont általában a Csallóközben marad (Dunaszerdahely és környéke), de mi is kapunk naponta 5-6 mm esõt, RH napokig 85% körül mozgott, csak tegnap ment elõször jún. 22-a óta 80% alá.
#102550
Ez számomra is megdöbbentõ. Ez az egyedüli áramlás amikor a levegõ is nedves, ráadásul a hegyláncoknak kitett oldalakon erõs orografikus hatás is érvényesül (Északi-Khg). Ennek ellenére nagyon gyér a helyi zivatar aktivitás, az sem túl erõs.

Érdekes továbbá, hogy a túlildalon a Nógrádi-medence nem fukarkodik bõséges záporokkal zivatarokkal.
Ugyanakkor az alföld déli részei különösen a Duna Tisza köze déli része nap, mindt nap zivatarok helyszíne. Magyarország legszárazabb részei.

Ugyanezt tapasztalom a Tátrában....Jól látható hogy délkeleti áramlásnál a külsõ íven sokkal erõsebb és tartósabb zivatar képzõdik, mint a Poprádi/szlovákiai részeken.
Ez ellent mond a fizikai törvényeknek.

#102549
Nyuli!
Mi történt ma nálatok? Csak mert Link ez a zivatarlánc nagyon telibekapta Bécset...
#102548
Ide is berakom a mai Cb-rõl készült fotókat.(5db)
Link
#102547
Igen, a konnektív napok nem hazudtolják meg magukat,a lokális csapadékok miatt...
Láthatjuk hogy valahol már mindent önt el a víz,míg egyes helyeken bizony porzik a föld,ez van nálam is,a ma esti szélvihar ami a tõlem Dny-ra elhaladó zivatar kifutószele volt hatalmas porvihart csinált,az aratásnak gyönyörû az idõ,ám ettõl eltekintve már szomjas a föld és száraz.
Legutóbbi 9 nap eredménye 7 mm.
#102546
Sajnos elõre nem várt módon eme keleties áramlás közvetlen térségemnek nagyon nem kedvezett, szinte semmi konvekciós jelenség nem volt egy hete.
Következõ reményem a pénteki nap.
#102545
Nem vagyok szakértõ,de ugye a Medárd-szakasz mûsora zajlik, még 10-15 nap.A medi-ciklonok vannak túlsúlyban, azért írtam; Tiszáról fúj a szél. Ez bizony jobban bepakolja a csapadékot, mint az Atlanti-ciklon. laza
De azért elég volna már belõle. szomoru
#102544
Én is néztem,és nekem az tünt föl,hogy mintha a románoktól jönne valami és elötte durran be a légkör.
#102543
Ahogy nézem a Sat24 radart,a zivatar gócok megint csak Mo.felett kavarognak.Kaposvár környékén van a fordulás, dk-kelet felõl jön a feláramlás.Úgy látom éjszaka is záporok lehetnek.
laza [esõ]
Másik dolog, hogy jó nagy magasra reppennek a Cb.-k,amik félóra alatt leadhatják a 10-50 mm.-tert,Ne Adj Isten- jéggel. szomoru
#102541
38mm csapadékot adott egy zivatar Nagyatádon, amit okozott:

1.A város több pontján rendõrök irányítják a forgalmat
2.A park víz alatt, strand a parkban van, valószínûleg be kell zárni fertõtlenítés miatt, mert az egész víz alatt volt a medencékkel együtt amúgy a parkban 50-80cm a víz.
3.Az aknákat felnyomta a víz, a 68 út itt ott felszakadt.
Más utcák is víz alatt voltak.
4. A szennyvíz vissza folyik több helyen.
5. Pincék házak elöntve több helyen, az árkok sem bírták a vizet,80cm mély árokból az útra folyt a víz.
6.A Rinya patak amiben csak csordogált a víz tegnap, az most gáton van.

Természetesen káosz van a városban mindenütt, kevés szivattyú.
Kamionok olyan utakon mennek ahol még soha azelõtt a terelések miatt...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 09:31:33

Ercsi

2.2 °C

RH: 80 | P: 1026.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.