2024. december 11., szerda

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#33975
Ez nagyon jó! nevet
#33974
Üdv. a terepen Akela!
Hát felénk is madárcsend van, két adat a hónapról; Átl.hõmérséklet 7,4 fok, csapadékos napok száma 5 a nyolcból. Napsütéses órák száma kb. egykezes 3-5.Ez mindent megmagyaráz,kellene a szép idõ, a kedélyállapot javító zöld illat.
Egy futó rózsát akartam ma áttelepíteni, de csak a gödörásásig jutottam, jöttek a nehéz felhõk, meg tíz fok alatt nem tetszett a munka.. szomoru
#33973
Megszólalt a feketerigó-vetélkedõ kacsint
Már-már nyomasztó volt a csend, a madarak "szótlanul" jöttek mentek. Olyannyira elcsendesedtek hogy kételkedni kezdtem a hallásomban (pedig szárnysuhogásukat, mozgásukat a bokrok között jól hallom). Nem túlzok, mély esti csendben ma is meghallom a macska járását, merre mozog, motozása a fûben már "zaj", mégis a korommal járó halláskiesésre gyanakodtam. Ezért mûszerrel leteszteltem hallásom a 19 Hz-tõl 20.000 Hz-ig terjedõ tartományban. Hallásromlásom csak magas frekvenciákon jelentkezik, négy szûk keskeny sávban 11-14-17 kHz van "lyuk", alatta fölötte mindent hallok még a 20.000-est is érzékelem, irányhallásom megbízható. Joggal feltételezhetem hogy nem a hallásom romlik, hanem a madárvilág hallgat immár harmadik éve. Okát laikusként csak találgatom. Lehet környezeti-biológiai okok sora mint pl. élõhelyük emberi megzavarása, "légi és földi" ragadozók felszaporodása, egyes "hangoskodó" fajták állományritkulása-odébb költözése, helyi táplálékhiány egyaránt. Pár éve még reggeltõl estig "zengett a berek", csiviteltek ki-ki a maga aktív idõszakában, hát feltûnõ a "szokatlan csend". Nem "vészmadárkodom", oka lehet akár közelgõ éghajlatváltozás is, hiszen annak hatása kiterjed a teljes élõvilágra. Az állatoknak finomabb ösztöneik vannak, talán már most hûvösebb élõhelyet keresnek.
A "madárcsendnek" most véget vetettek a rigók párkeresõ és/vagy "területhatár-jelzõ" énekükkel, bizonyára érzik hogy közeleg a Tavasz :-)
Kedves hölgytársainknak pedig Boldog Nõnapot kívánok vidám
#33972
Milyen jó már neked..
#33970
Nálunk már egy rakat növény a virágzása végét járja. A mandula is már február elsõ felében kinyílt, úgyhogy már az is lenyílóban van. laza A nárciszaink egy hónapja néztek így ki. kacsint
Tegnap vettem észre, hogy elkezdett már hajtani a kivi is!
#33969
Köszönet a csatolásért, bár ha jól sejtem, ez nem vakolat hanem hungarocell vagy hasonló müa. borítás kacsint
Fiam videójából kiemeltem felzoomolva egy videókockát és amennyire tûrte a további zoomolást tovább nagyítva rámontíroztam a kopácsoló madarat is. Mellé külön fájlba leszedtem a hangot. Gyorsan ráunhatott (vagy nem kapott választ) mert élénk csiviteléssel elrebbent laza

beillesztett kép


Hangja: Link Az alukéményen kopácsolás nekem "újdonság" mivel élõhelyemen a faágakra "szakosodott" (alukémény a városban lehet, de messze van, onnan nem hallatszik ide csak a harangszó).
(Van fából épült szerszámkamrám de ahhoz még nem nyúlt egy sem, talán a gomba- és rovarkártétel ill. az idõjárás hatása elleni vastag festékréteg miatt)
#33968
Tavasszal metszettem, de amúgy stimmel. Igen, utólag rájöttem, hogy a szög nem túl megfelelõ.
Bízom benne,erõs, stabilan jól termõ fa.
Hétvégén lemosózom, ha az idõ engedi.

nevet
#33967
Igen, látom a képet.
Jobb lett volna kicsit oldalt állva, de elképzelem, hogy egy õsszel levágott termõ vesszõt látunk szembõl.( a felsõ metsz lap nem friss.)
Szép erõs fiatal fa lehet, amik ugye hajlamosak a korai fakadásra. Nincs itt semmi baj, esetleg nevikénnel, vagy agrol+plusszal áztasd meg pár napon belül.( körtelevélbolha tojásai)
A körte túléli az esetleges pár óráig tartó -5 fagyot, nem úgy mint a rövid kocsányú kajszi barack. laza


#33966
Vilmoskörtén kifakadtak a rügyek, nem mondok semmit. zavarban
Link

Innen szép nyerni, bár ha marad a tendencia nem hinném, hogy komoly hidegek lennének a következõ 1 hónapban,de ki tudja.
(Remélem megjelenik a kép)
#33965
Sziasztok. nevet
Különbözõ anyósnyelvfajták a szobámban, az ablak közelében.
Link
Link
Link
Link
Link
Link
#33964
Virágzik a krókusz, bújnak már a nárciszok is Link
#33963
Igazán nincs mit, nagyon szívesen. Örülök, hogy találtál megoldást! nevet
#33962
Itt egy kép egy papagájról(sajnos nem tudom milyen faj) ami tavaly nyáron készült Rómában Link


Köszi brenya a segítséget nevet vidám
#33961
Nemrég vásároltam ezt a két cserép jácintot, amint kisütött pár percre a nap, a méhecskék már meg is találták nevet

Link laza
#33960
Link

Ígéretesen kong, fel kell tárni, mi van mögötte. Felénk a harkály a faházak réme.

A kéményen, bádogon, lámpatesteken kalapálás udvarlási hang. Sokkal szebben hangzik, mint valami száraz fatörzsön.
#33959
Én is láttam harkályt a villanyoszlopon, (fa) de ott szerintem talált is valamit.
#33958
Csak egy "kis szines": legkisebb fiam (Bp-rõl) küldött egy (mobil)videót. A felvételen egy harkály igyekezete látszik, amint kitartóan kopácsol a vele szemben lévõ ház falán. Természetesen sehogysem boldogult a vakolattal ezért elrebbent, de felrebbent a ház kéményének aluminium füstterelõjére majd azt csépelte kitartóan. Szokatlan ugyan de nem bolondult meg sztem, csak rovart vagy lárvát sejthetett mert "üreges hangokat" hallott. Itt megfigyeltem, a faágakat is eleinte "céltalanul" próbálkozva kopácsolja hol itt hol ott, de egyes helyeken megáll és mélyen kivési az ágat. Kísérletként, egy egészséges ágat faágat megkopogtatva hallani hogy ép és egységes, de ahol valamiért megváltozott a szerkezete ott kopogtatva ember is hallhatja hogy eltérõ hangot ad mert korhadt vagy üreges.
Gondolom, a videózott harkály csak próbálkozott mert a vakolat üreget sejtetõ visszhangokat adott, ahogy a kémény kónuszos füstterelõje is. Sajnos a videó meglehetõsen távoli, csupán a harkály kopácsolása hallatszik, hangerejébõl ítélve elképesztõ erõvel csépelhette a falat vidám
(Valódi felvétel, megpróbálok értékelhetõ kockát kiemelni vagy animGIF-et készíteni, ám kissé olyan hatású lesz mint a "süni tévedése" mém, amint egy sárkefével "barátkozik")
#33957
Hiúz az Aggteleki-karszton, most már videón is: Link
#33956
Remélem ez a kétszertermõnek mondott Reuben szeder is ilyen, mert már kileveledzett, pedig a kertem fagyzugos északi sarkába van ültetve!
#33955
El fog jutni a növény kutatás nem is olyan sokára, hogy a bodza genetikai térképét bemásolják majd a füge-káki-narancs, egyéb fagyérzékeny gyümölcsökbe, csak ne vessék rá a génmódosított jelzõt! laza kacsint
#33954
A bodza nagyon érdekes, képes nem elfagyni a levele -6,-8 fokban, képes bármikor egy enyhébb héten kihajtani, mégsem fagy el a növény -20-ban sem, úgy, hogy elõtte egy héttel még hajtott.
#33953
Ha volt is, már elmúlt. A mély nyugalmi idõszak viszonylag rövid, utána jött a kényszer, de már az is elmúlt.
#33952
Leveleket hajtott a bodza , neki nincs mély nyugalmi idõszaka ?
#33951
Fülöp az ANPI honlapján: Link
(a Bodrogkeresztúron telelõ gólyáról van szó)
#33950
Link

nevet nevet nevet vidám vidám vidám
#33949
forrás:
Link
#33946
Az év (2016) vadvirága a mocsári kockásliliom lett. Egyik kedvenc virágom, saját fotóimból egy kollázst küldök az alkalomra.
Link
#33945
Fára felakasztott csécsi szalonnát tettem ki a cinkéknek pár éve, nagy hóban. Zárt köd volt, de amikor kiraktam, hallottam beszélgetni a fejem fölött a két helybeli hollót. Másnap a 40 dkg szalonnának se híre, se hamva... a madzag is eltûnt.- pedig reméltem, hogy egész hétre elég lesz a cinkéknek. A kert végében héja szokott pihenni a szakadék fölötti tölgyfán, lehet h. az vitte el, vagy a hollók. (Friss lábnyom a fa alatt nem volt, az enyém is behavazva.)
#33944
Lefotózni most sem tudtam, de sikerült távcsõvel szemügyre venni a korábban említett ragadozót :-) Bár tollazata távolabbról félrevezetõen homogén de binokulárban felismerhetõ volt hogy sötét változatú egerészölyv. Testmérete is a fajára jellemzõ felsõ határnál járhat, bizonyára idõsebb példány. Bár mókusnál nagyobb prédát ritkán ejt ("mérethatár felett" csak súlyosan sebesült vagy haldokló állatokra támad) macskám "szkeptikusan" elbújt.
Az egerészölyv látogatásainak oka : "hétvégis" szomszédaim tettek le húsos ennivalót Tomi kutyának a kert túlsó végében, azt "sasolta" az egerészölyv. A kutya pedig érdekes módon respektálta, nem rohant oda enni hanem állt és nézte - nekem nagyon úgy tûnt hogy mindkét állat tartott egymástól. Az egyébként ingerlékeny és harcias kutya tanulhatott egy korábbi esetbõl amikor egy feldühödött feketerigó fiókája védelmében kevés híján kiverte a szemeit. Tomi meghátrált elõle (fotóit mutattam akkoriban) mert a rigó csak a kutya szemeit támadta csõrével. "Félelmetes" ellenfél a feketerigó, szárnyat se bontva mint egy rakéta pattan a levegõbe elõreszegzett csõrével Link a facsúcsért vívott légiharcban. Szárnyra kelve szinte követhetetlenek villámgyors manõverei, anno Tomi se tudta hová kapjon csak kaffogott a levegõbe, végül eloldalgott a nála sokkal kisebb feketerigó elõl. Ennek az emléke "kísérthette" :-)
Filózom hogy Tomit a kennelbe zárom és "csalit" teszek ki az ölyvnek, hátha értékelhetõ fotót is "lõhetek" róla kacsint
#33943
A galamb már a csõrében volt eleve. Éppen sétaltattuk a kutyát, amikor megindult vele, közvetlenül az iskola mellõl. Megzavartuk, mert kb. 10 méterre megközelítettük, akkor repült el a galambbal. nevet Mondom; ez nem bagoly, ez sokkal nagyobb, és hosszabb a feje. Amikor berepült a focipályára akkor láttam, hogy galamb van a karmai között.
Vagy gerle, igen.
#33942
Igen , nagy héja és balkáni gerle lehetett .
#33941
Hát vagy hatszor. Egy fülesbagolytól meg kb. háromszor. Viszonylag lomhábban repült. Igyekszem többet lemenni a környékre, fényképezõvel. nevet

Ennyire nem tudtam megfigyelni. Csak ledöbbentem, mert ekkora ragadozó madarak nem szoktak itt lenni, pláne bent a városban.
#33940
Arányaiban mennyivel volt nagyobb a galambtol es mennyire repült könnyeden vagy nehézkesen a zsákmánnyal? Szárnyához képest hosszú farka volt? Reptébe fogta meg vagy a Földön mászkáló galambra támadt lesbõl?
#33939
Ilyenkor baromira idegesít, hogy nem volt nálam fényképezõ, ráadásul telefonnal sem tudtam, mert mindig tovább szállt. De ilyet még sosem láttam, közben a fülesbaglyok is végignézték az esetet a fáról. laza
Egyik pillanatban az iskola oldalában volt, utána egy focipálya közepén, majd a zsákmánnyal felrepült a közeli óvoda tetejére.
#33938
A héja is lehetett a tettes. De akár karvaly tojó is. Én a héjára tippelnék mivel én is galambaszok.
#33937
Sziasztok.
Az elõbb nem akartam hinni a szememnek. Itt a lakótelepen egy ragadozó madár elkapott egy galambot vagy gerlét. Nagyon nagy madár volt, lehet sólyom. Nem tudom, nem értek hozzá. Megszokott, hogy ennyire bejönnek az emberek közé? Amúgy tiszta rezervátum vagyunk, mert fülesbaglyokból is dögivel el vagyunk látva. laza
#33936
Karácsonyi gombászat: Két marék laska, hasonló mennyiségû fiatal lilatönkû pereszke, jelentéktelen, 6-8 db. téli fülõke. Jön az orosz medve, konyec filma.
#33935
Felkötöttem, eddig hevertek és kúsztak, de most kaptak támasztékot nevet
#33934
Felkötötted, vagy fel költöztetted a violákat. nyelvnyujtas laza
#33933
Na felkötöztem a virágzó Kerti Violákat. nevet Már június óta egyfolytában virágoznak...
Kíváncsi leszek, kibírják-e a következõ hetek idõjárását.
#33932
BKrisz GRAT :-) Errefelé is megfordul a pici, van is valahol saját képem róla a verebek, cinkék, tengelicék egyéb "apróságok" fotói között. Elgondolkodtató hogy a csatolt képen látható alig 5 gr-os madárkát hogy gyûrûzték meg (lábán a fehér csík) és mivel ami nem nehezíti röptét hiszen ezt a parányt "a szél is elfújja" nevet
#33931
Télember "kicsi a világ". Eltérõ idõben de térben azonos helyen fordultunk meg, ennek valószínûségi rátája, foglalkozásod révén nagyobb esetünkben kacsint
B.füreden lábadozásom idején Veress professzor és dr. Tihanyi kezelt. Az ápolók lelkiismeretesek és kedvesek voltak. Csak jó emlékeim vannak Füredrõl pld. szabadon bejárhattam az IT központba (bár vittem magammal laptopot, a gesztus jólesett, hiszen 1976 óta koptatom a billentyûket, "életem része" a számítógép és ez így is marad halálomig vagy szellemi elborulásomig) nevet
"Pro memoria" Link
nevet
#33930
Sikerült ma beazonosítanom egy új madarat a kertemben! Õ nem más, mint a Sárgafejû királyka!
Nagyon büszke vagyok, igazi karácsonyi ajándék nekem! nevet Link
#33929
"....a balatonfüredi szanatórium "honvéd-szárnyában"

Anno közel egy évet dolgoztam ott. Igaz, ez 1989-ben volt. (Kéthelyi, Fekete, Sulyok, Héczey stb. doktornõk)
Szerettem ott lenni, sok szép emléket õrzök arról az idõszakról.
#33928
B.hópihe, a macskám sem kis darab de ez a "pulykaméretû kendermagos" összességében nem tûnt egerésznek. Inkább úgy tûnt, simán gerincét törné négylábú rágcsálóvadász kollegájának... Amennyire megfigyelhettem, jól fejlett erõs csõre-karma/testmérete volt hozzá.
A macska helyében én is eltûntem volna a bokor mélyén, jobb az óvatosság nyelvnyujtas
Ma a "tizenegyedik másod-születésnapom" is ünneplem, túléltem sürgõsségi szívmûtétem (három eret ültettek be) és nagy tudású orvosaimnak (Böhm professzor és stábja)- kitûnõ sebészemnek (dr. Kaiser sebészfõorvos)-lelkiismeretes ápolóimnak a szívkórházban és a balatonfüredi szanatórium "honvéd-szárnyában" (KIEMELEM - egy fillért sem fogadott el senki!) köszönhetõen, túlélve a mortalitási statisztikák kritikus periódusait, itt vagyok közöttetek féloldalnyi kávé+pipa filóimmal, kinek-kinek örömére vagy bosszuságára.. laza
Ebben persze szervezetem is közremûködött. "Szokatlanul gyorsan" épültem fel amit én a kamaszkorom óta folytatott rendszeres természetjárás/sportolás (túrázás, kerékpározás, sielés, vitorlázás) "következményének" tartok. A focit sose kedveltem, inkább súlyemelést, boxolást, közelharcot gyakoroltam "kiegészítõ sportként" és a mai napig végzek tai-chi és jóga elemeket naponta.
Életelvem: tudni kell TÛRNI és VÁRNI, nomeg nehéz helyzetben is NEVETNI. A bosszankodás és önsajnálat nem vezet sehová ellenben cselekvésképtelenné tesz... Régi kínai mondás: "A sebes folyóba esett bölcs nem vesztegeti erejét hiábavaló vergõdéssel és segélykiáltásokal, hanem tétlenül sodortatva magát nyugodtan VÁR a kedvezõ helyzetre amikor cselekedhet, de akkor tigrisnél gyorsabban teszi".
Mivel a "nagy kendermagosról" beszéltünk, bocsánatot kérek a kitérõ miatt nyelvnyujtas
T. Modik, ha úgy gondoljátok, töröljétek.

Mindenkinek Békés Boldog Karácsonyt kívánok tisztelt fórumkollegák és Metnet/Bioszféra nevet
Az ominózus madár fotóját hozom amint tudom kacsint
#33927
Egereket és bogarakat eszik, nem hiszem hogy a macskának félni kéne tõle nevet
#33926
B.hópihe - Gulyasme köszönöm :-) Magam is hajlok afelé hogy ölyvféle mert vizuális emlékeim felidézve sötét, mélybarnás színhatású, de tollazata összességében valóban "kendermagos" jellegû volt. A termete és szárnyfesztávja tûnt szokatlanul nagynak, ámde a "pulykaméret" is illik rá azzal a kis módosítással hogy "jól kinõtt pulyka" mivel testméretét jól összevethettem a közeli, ismert méretû tereptárgyakkal kacsint
Repülése szép és magabiztos, kitárt szárnyakkal "ledobta magát" a fáról, pár szárnycsapást tett amíg a fa mögé került, majd "szélbe fordult" és attól kezdve "vitorlázva" elsiklott egy tõlem kb. 100 m-re lévõ betonoszlop tetejére (repülésirányából úgy tûnt hogy lehetõleg a terebélyes fa jó rálátást akadályozó fedezetében akar maradni, egyúttal kihasználta a jó irányból érkezõ gyenge szellõt).
Lehet hogy csak macskahúsra fente a csõrét mert épp a kertben kóricált a macskám, azonban hirtelen egy bokor alá futott és elbújt laza A konyhaablakból láttam az egészet, a madár leste még, de sajnos elrebbent amikor kiléptem fotózni zavarban A macska félthette tõle a bundáját, mert a "légiveszély" elmúltával elõbújt, odajött hozzám és bekéredzkedett a házba ahonnan ki sem jött estig nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-11 08:34:11

Gyergyóújfalu

-0.1 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131953

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.