2024. november 05., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#409199
Zivatar van! Néha dörren, nagy cseppes, egész erős záporral..ahogy nézem, nagy szerencsénk van vele.
#409198
Országos viszonylatban. Remélem, tévedek, és mégse jön be. nevet
#409197
A nyár végén, ősz legelején meginduló lehűlés a féltekei hőeloszlásnak "reset-et" ad. Nagyon nem mindegy, hogy miként alakul ilyenkor a hidegbázis állapota: erősen vagy gyengén fejlett, vannak-e jól elkülönülő hideg területek az arktikus, szubarktikus régióban. Ez azért lényeges, mert hosszan tartó állapot, akár az egész téli félév időjárási jellegét meghatározhatja. A hidegbázis és a magok milyensége alapvetően meghatározza a nyugati driftet és a leszakadási hajlamot, továbbá a hidegleszakadások gyakori helyét. Egyik szezonban folyton leszakad a hideg (alkalmasint ránk), másikban meg alig. Ezért érdemes nézegetni már szept. végétől, azaz a téli cirkulációs rezsim kezdetétől az AO indexet: negativitás nagy leszakadási hajlamot, pozitivitás kicsi leszakadási hajlamot jelent.
Továbbá szintén a jó helyre való leszakadási hajlammal függ össze a hátoldali kora ősz. Ha megvan ez a hajlam, korán megjelenik. Utána, az ősz közepén a Namias-ciklusnak megfelelően északi zonalitás, a mi szélességünkön anticiklon áll elő. Egyébként a Namias-óra szabályos járása szintén jó jel, mert azt mutatja, hogy nem betegesen erős a nyugati drift, illetve vannak regenerációra hajlamos hidegmagok, = ismételt leszakadás. A már a divatból kiment decemberi prediktor is tulajdonképp a félteke cirkulációs állapotának részbeni felmérésén alapult az őszi lehűlés kezdetén. Nem volt az olyan nagy szamárság.
A fenti elméleti meggondolásokat hosszas tapasztalatok is támogatják. Persze az ilyen szabályszerűségek érvényesülése nem 100%-os, ezt tudni kell.
#409196
Na akkor ez délies áramlásnál megint kuka Nyúlnak. Na majd hétvégén,már 10 mm -el is kiegyeznék ,mert akkor félig lennének a hordók és lehetne újra kezdeni az öntözést... aminek  persze még  ér valamit laza
#409195
Na akkor jól gondoltam hogy valahol Győr környékén lehet, az meg külön öröm hogy végre nálad is esiknevet
#409194
Rekkenő hőség továbbra is, a aktuális hőmérséklet 32.8 fok. Kissé élénk néha a délkeleti szél.
#409193
Nálam 5 perce zivatar van, közepes intenzitású, nagy cseppes záporesővel. nevet
#409192
Link
Volt ahol 41 mm-t is mértek tegnap Mezőkovácsházán az Orosházi úton a helyi keletkezésű erős zivatarból.Az OMSZ mérőhelyen 36,3 mm esett. Nálunk már csak 0,4 mm-re futotta.zavarbanKb. 7-8 kilométeren múlott  a felhőszakadás (meg a károkozó szélvihar),de mielőtt ideért volna DK felől,szétesett előttünk.  (A szélvihar meg a jégeső nem,de a felhőszakadás nagyon kellett volna a növényeknek.)
#409191
Ék felé már Cb cal  emelkedik, felettem is nő egy con, a szél mérsékelt Dny-i, nagyon meleg van.
Fh.: Dáka
#409190
2012 késő nyárias őszi epizódja tökéletes kitérő efelől, hiszen nem volt gyenge tél a 2012/13-as szezon, pláne a 2 márciusi hóviharral az élen. 2013 meleg őszközép viszont egyezik, hiszen 2014 január 24-én volt csak kiterjedt, nagyobb havazás és február elején a kelet-európai anticiklon peremén a Kárpátokat megkerülve a Kossava délkelet felől hozta be a fagyos, hideg, hófúvásos napokat ide az Alföldre. Alapjában gyenge tél volt. 2014/15 is erre hajaz, igaz ott volt egy durva , de száraz hidegbetörés december végén, karácsony körül.

Meglátjuk, vannak ellenpéldák, de vannak megegyező megfigyelések is azzal, amit írsz, bár általánosítani nem lehet, túl tágas a fogalom és a lehetőség.
Tavaly meleg október volt, a november sem volt hideg még sokáig, és bár nem volt olyan hideg tél, de a végére beerősített szépen.

De van még sok távoli, múltbeli példa tudjuk jól amire alapozod a véleményed.
#409189
Nagyon-nagyon lassan, de indul a prefrontális labilizálódás, egyre több a Cu med, a távolban egy Cu con is kinyújtotta már a középső ujját hideg és már látszik egy Cb is. 
#409188
Számos...  Mennyire gondolsz?
Országos vagy Győr viszonylatban?
#409187
Mi alapján rossz? Ez népi megfigyelés? Vagy esetleg egy törvényszerűség?
#409186
Na, ezért majd kikapok, de nem térek ki a kérdésed elől. Szóval az én személyes, hangsúlyozottan különbejáratú véleményem szerint egy ny-ény-i áramlású, viszonylag hűvös, csapadékos szeptember, utána gyakran AC középponti helyzetű, csendes és legalább részben ködös őszközép és őszvég a jó. A déliszeles, meleg, száraz őszelő  rossz.
Érdemes az AO indexet is figyelgetni: ha ősszel gyakran van negatívban, az jó. Tartós pozitivitás rossz.
#409185
Saját eü-i problémák miatt retteghetek, aggódhatok, abban igazad van nem itt kellene...akkor ezért bocs próbálom visszafogni magamat

 
#409184
Te milyen időjárású szeptembert vagy októbert tartanál biztatónak a télre nézve?
#409183
Szeptember első felében természetesek a  25-30 fokos maxik (persze jellemzően azért inkább a 2-essel kezdődőek)
A hó második felében azonban a kitartó strandidő már beteges.
Arra fogadásom van, hogy idén szeptemberben számos hőségnapot fogunk begyűjteni. beteg
#409182
Tökéletes. S még ha vagy 20 mm eső is lenne....


Hihetetlen számomra némelyektől (még ha nem is vagyunk egyformák)  ez a sok rettegés szeptemberben a kettessel esetleg pár napon hármassal kezdődő max.-tól.
#409181
Sajnos már egy hónap telt el itt az utolsó jelentős mennyiségű eső óta (július 23; 19,1 mm). Azóta összesen 6,5 mm hullott (10 részletben). Ilyen száraz nyári periódus ezen a vidéken nem fordult elő az 1999-től kezdődő méréseim óta. Ezúttal nagyon nem voltunk szerencsés helyen a konvektív csapadék szempontjából.
A júliusi csapadék mennyisége egyébként 36,1 mm lett.
#409180
Lesz még itt nyugis, langyos, derült ősz, és remélem újholdra esik. Addig szerintem sok ember már nagyon várja ezt a hidegfrontot. Én most sajnos a fürdőzők ellen vagyok és a frontnak drukkolok.

( de nekem kell a hűvösebb idő az építkezéshez, sorry)

A táborról természetesen megint arra kellett hazajönnöm (mint tavaly) hogy a szél (megint) rongált, elég alpári módon... Közben a Csillagpark augusztus 14-én kapott egy szeles taslit, 71km/h-val. 
#409179
Azért akár hirtelen is fordulhatnak más irányba a nagytérségi folyamatok. A csökkenő napállás, a fejlődő északi hidegbázis átírhatja a most kinéző tendenciát. Egyébként az AC dominanciájú, k, dk-i áramlású, napsugaras, meleg kora ősz egyáltalán nem volna nagy meglepetés: a múltban is sokszor előfordult. Jelenleg sztem ennek áll a zászló, de hangsúlyozom: jelenleg.
#409178
Hát igen, szerdától az ECMWF lassan-lassan csempészi vissza a 15 fok közeli hőmérsékletet 850-en. Sőt, az egész mediterrán térségben mintha újra erőre kapna a hőség, a 15+ fok már a kertek alatt lenne 2-án. Bezzeg észak Német- és Lengyelországban már nem kell izzadni.
#409177
Nem igazán tetszik a modell-összkép. A ciklontevékenység java kint marad az izlandi térségben, csak időnként tud nagy nehezen beleerőltetni
gyenge, elhaló alacsony nyomású nyúlványt az azori és az északkelet-európai AC közötti résbe. A kontinensen anticiklonok dominálnak.
Külön felhívom a figyelmet az ék-i AC erősödésére. Ebből könnyen stacionárius anticiklon lehet, azaz rossz helyen felálló gerincről van szó.
Ha ez a folyamat kifutja magát, tényleg meleg kora őszünk lehet. Hacsak a beinduló mediterrán ciklontevékenység közbe nem szól, azonban ennek még híre-pora sincs. Mondjuk, ilyenkor még nem is csoda.
#409176
Most már moderátorként jelzem, hogy átestél a ló túloldalára, úgyhogy kérlek, nyugodj meg, és ne adj hangot a melegtől való rettegésednek nap mint nap!
A tények (vagy legalább is közel azok): vasárnapig tart középen és keleten a hőség, de vasárnap napközben már érkezik a front. A frontot az ország jó részén csapadék is fogja kísérni, a levegő pedig jelentősen lehűl, hétfőn például kifejezetten friss lehet az idő. Ezt követően valóban visszamelegszik a levegő, de egyrészt a tartóssága erősen megkérdőjelezhető, másrészt a mértéke már köszönőviszonyban sem lesz a mostani hőséggel, hiszen friss reggelek után mérsékelten meleg nappalok jöhetnek. Úgyhogy aggodalomra semmi ok, ne csak egy-egy részletet ragadj ki az elemzésekből/előrejelzésekből, hanem próbáld egészében nézni a történéseket!
Köszi a fentiek tudomásulvételét. 
#409175
"...Hétfőtől gyorsan ránk húzódik a gerinc, és viszonylag gyors felmelegedés kezdődik. ..."

Rosszul hangzik, különösen, hogy még a jelenlegi hőség is mai állás szerint kitart vagy 2 napig, van ahol 3 napig is
#409174
Hétfőtől gyorsan ránk húzódik a gerinc, és viszonylag gyors felmelegedés kezdődik. A helyzetet viszont mindkét ´királyi´ modell szerint egy újabb HF bonyolíthatja, amely valamikor csütörtökön közelítheti meg az országot. A mögötte gyorsan kiújuló AC-nak köszönhetően viszont a front várhatóan sokat veszít erejéből, így - egyelőre úgy néz ki - hogy csak kisebb T-visszaesést eredményezhet majd. Nagyjából tehát maradhat a hét nagy részében a 23-28 fokos intervallum, ezen belül a hét legelején 2-3 fokkal hűvösebbb, míg csütörtökön, a HF előterében, akár 25-30 fok is lehet. Tehát összefoglalva: javarészt kellemes nyár végi idővel búcsúzhat az augusztus, sem drasztikus őszi fordulattól, sem a sokak által melegebb tájakra kívánt kánikula visszatérésétől nem kell tartanunk augusztus végéig, illetve szeptember legelején. kacsint
#409173
Hát ez a néma kacsa is összekulálja magát mielőtt ideérne.
#409172
Nem követtem folyamatosan, de összességében (a teljes nyári időszakot nézve) nem volt olyan jó a helyzet, illetve most sem az. Már a mélyebb rétegekben is eléggé kiszáradt a talaj, illetve magas a vízhiány.
Link
Link

Sokat számított, hogy az április mindenhol nagyon száraz volt, illetve sok helyen a május is. Júniusban mondjuk pótlódott a nedvesség egy része, akkor a hónap végén elég jól állt az ország, utána viszont megint elkezdődött a szárazodás.
#409171
Valóban, szörnyü. nevet
Nálam hiába állok 31 hőségnapnál, a 9-i 34,2°C volt a top.
#409170
Gyönyörű gomolyok tőlem északra és nyugatra is!
Csak nem vizet látunk végre ma!? nevet
#409168
Mi ez a Cb-sor Fejér megyében így korán reggel?
#409166
A Balaton keleti medencéjében dettó ugyanez volt a helyzet. Ma B. almádi-Csopak térségében csont felhőtlen volt az ég a nap nagy részében. Nemhogy gomoly, de még egy kóbor cirrusz se volt látható. Csak du. 5 óra felé jelent meg pár kicsi gomolyfelhő ény-on.
#409165
Arra akartam kilyukadni azért mégis ott a tenger ahol lehet csobbanninyelvnyujtas
#409164
"...A hó végi melegedés a fáklya alapján is elég valószínű,  igaz a friss ECM próbálkozik egy kevésbé meleg verzióval, de az sem lenne hűvös 21-26 fok közötti. Meglátjuk, szerintem a következő futás melegít majd várhatóan..."



És még mindig a melegedés látszik??? Soha nem lesz vége? Ja október végén talán, biztosan akkor már elég rövidek a nappalok és a Napállás is alacsony.

Már a hétvégi "lehűlés" (ha lesz egyáltalán) olyan mintha soha nem érkezne meg,       szomoru
#409163
Maradjunk abban, hogy ez nem álmaim nyara, és nem azért, mert nem volt elég meleg... laza
Bár a szinoptikai helyzet jún. végétől júl. végéig kedvemre való volt.
nevet
#409162
Ejj, ha mások is ilyen módon reagálnának... Cool! 
#409161
Nekem még éppen elviselhető volt a nyár hőmérsékletileg. Különösen tetszettek a “trópusi időszakok”; magas harmatpont, 30 körüli T. Itthon ezek elég ritka csemegék. Most nem kellett a világ másik végibe utazni érte nevet A zivatarok száma sem volt rossz eddig, de a 0-5 m/s-os szélnyírások nem a viharbuzik álma. És hát eddig a 17 méteren belüli sem jöt... laza A dögunalom a halálom, lett légyen az a hőmérsékleti optimumtól bármilyen távol. Ebben vegyes a kép. Az augusztus ezen azért rontott. És nem a 19 hőségnap miatt.


[kérlek, kerüld a trágár személyeskedést, köszi! - coontac]
#409160
Igazad van, valóban szubjektív volt a véleményem, ráadásul a helyi viszonyokat vetítettem ki az ország egészére, ami tényleg nem volt túl szerencsés. Akkor értelmezzétek a hozzászólásom úgy, hogy ezt a nyarat én így éltem meg. Örülök, hogy nem voltak hosszan tartó 35-40 fokok és a konvektív események izgalmát is átélhettem. Jöhet az ősz, azután pedig a zord és havas tél nevet
Zivipötty: OK, akkor nem volt igazam. A talaj víztelítettsége hogy alakult országosan nézve? 
#409159
" Szegeden a június és a július is átlag felett teljesített csapadék szempontjából (közel 100mm-ek), de ez majdnem az egész országra igaz."

Júniusban még csak-csak, de júliusban már egyáltalán nem. Akkor az ország több, mint felén átlag alatti volt a havi csapadékösszeg.
Link
Link
Az augusztus pedig még nagyobb csapadékhiányt hozott eddig.

És egyébként abban igaza van bazsának, hogy júliusban, augusztusban nem volt országos eső, csak konvektív csapadék, ami általában csak kis területet érintett (és ha mondjuk épp egy mérőt kap telibe, akkor az már hibásan reprezentálja a 10-20 km-es körzetét, amin belül nincs másik adat).
#409158
Take it easy, a kolléga elkövette azt a hibát, hogy a saját szubjektív véleményét kivetítette a társaság egészére. Én megértem, ha vidéken, egy jó építésű és jól szigetelt (neadjisten klimatizált) lakásban, a nyár nagy részén nem dolgozva, ez a nyár maga a kánaán több-kevesebb embernek, csak a nagy kijelentések előtt érdemes kicsit belegondolni a másik oldal helyzetébe is, aki nem ilyen szerencsés.
#409157
És az észak, ék - MO -i folyók!? 
Példa : Bükkben már néhol 800 mm az eddigi éves csapadék.
Mégis alig van víz az északi folyókban. Pont a konvektív csapadék nagy területi változatossága miatt.
Szlovákiéban hányszor volt idén pöttyös a radar!? Mégis komoly aszály sújtotta területekről harsogott a média.

Én még ilyen stabil nyarat nem pipáltam, mint az idei. Jó, még csak 25 vagyok, de akkor is. Ez kemény.
Főleg, ha még az ápr. és máj -t is hozzáveszem.
#409156
Aha. Hát, tele van a nudlim a nudlisokkalhideg
#409155
Dehogy, István! Pont, hogy olvassa.
Csak ő is a "nudlis" csapat tagja.
#409154
Komolyan? A "mindenkit" gondolom magadra érted, és nyilván csak write only módban közlekedsz a fórumon, mert ha olvasnád is a beírásokat, akkor tudnád, hogy az emberek túlnyomó többsége szenved ezen a nyáron. Azaz felesleges hajtogatni a farokságot... duhos
#409153
És a Duna vízgyűjtője Magyarországon van? Nyugat -Európában extrém száraz és forró volt a nyár, talán ez miatt alacsony a vízállás. Szegeden a június és a július is átlag felett teljesített csapadék szempontjából (közel 100mm-ek), de ez majdnem az egész országra igaz. Nem emlékszem mikor láttam olyat utoljára, hogy az ország nagy részén 80-100% volt a talaj víztelítettsége június végén, július elején, ami idén bizony így volt. Csak egy példa: az F1 Hungaroringi futamán teljesen normális, hogy így július végén a fű ki van égve, minden sárga. Na, ezzel szemben idén minden üde zöld volt. Ez azt jelent, hogy nem volt eső???

Nyuli: Nem azt mondtam, hogy Ausztriában is az a helyzet, mint itthon. Nem nagy a távolság, főleg Bécs nincs messze, de nagy különbségek tudnak lenni kis távolságon belül is, főleg a konvektív helyzetek estében, bár ezt Te is jól tudod.
#409152
Persze, volt csapadék bőven. Csak eső nem, ami a legfontosabb! 
Nem véletlen produkál a Duna napok óta közel rekord alacsony vízállást. BP -en alig érte el a 60 cm-t a napokban a vízszint a vízállás jelentés alapján. Ill. szenvednek a vízhozamokkal az észak, ék - magyarországi folyók.

Konvektív csapadék. Na az volt, de azt tudjuk, hogy mire elég. Popi törlésre. nevet 
Ill. arra, hogy tönkre tegye, és kérgessé tegye a talaj felszínét.
Rendes, nagy áztató esőt a magyarnak.

Tényleg nudli ez a nyár. nevet Elvégre smafu, hogy júl. 24-e óta, az az 30 napja hőhullámot élünk hazánkban.
Kicsit a dolgok mögé kéne nézni. Elég komoly az idei nyári helyzet. Szerintem.

Ez az idei a szélsőségek éve. Kis területen belül is akár több száz mm-nyi csapadék különbségek vannak.

Pl. Bükk már szerintem 800 mm felett helyenként, Kékesen meg alig van meg az 500 mm.
#409151
Én még most is azt mondom az idei nyár tökéletes volt, mindenki megtalálhatta benne azt, amit szeret. Igaz, hogy 30-34 fokok voltak tartósan, viszont forró nap nem volt (na jó 1db, de éppencsak),  ez mellett rengeteg zápor, zivatar is kialakult, volt csapadék bőven. Persze meleg volt szinte az egész időszakban, de ez teljesen elviselhető volt, mivel reggelente azért felfrissült a levegő, nem voltak 25+-os hajnalok. Én egy ilyen nyárral ki tudnék egyezni a jövőben bármikor nevet Szeptemberben pedig már akár lehet hőségnap is, a nappalok rendesen rövidülnek, a nap már sokkal alacsonyabban jár, más a hőérzet, az éjszakák jóval hűvösebbek. A lényeg, hogy ez a nyár elmúlt elviselhetetlen időszak nélkül nevet
#409150
Az nem kifejezés. Skandalum!kacsint


Kornél, ne [toljál] már fel így idegileg tényleg késő este!nevet
Pakolom a cuccokat, költözünk Szegedre. laza

[oké, bocs főnök

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-05 17:44:03

Tát - Kertváros (106m tszf)

5.9 °C

00000

RH: 61 | P: 1029.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.