2024. december 03., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34123
Az õszi gombák megkapták az esõt és a hidegsokkot. Ha az idõ kedvezõ marad (nappal borús, éjszaka ködös), egy hét múlva lehet laskát és lilatünkû pereszkét keresni.
#34122
Sokkal inkább kerti tintagomba.
#34121
Halló gombászok; !
Ma fotóztam le ezt a gomba telepet, a két éve tõbõl kivágott cseresznyefa környékén. (rothadó földalatti fõág. A kétnapos lajhogó esõ,~~ 8 mm. elõhozta õket.
Link
Milyen gomba lehet? Susulyka? Nem merem felszedni, amúgy se vagyok gombász-vadász, meg errefelé kevés a gomba.
Link
#34120
Szarvas, du. 6 h: A szomszéd lucerna táblán 150-160 nagykócsag bogarászott, egerészett.
#34119
Folyófûszender (Agrius convolvuli)
#34118
Link

Tudja valaki minek a hernyója?
Fûkaszálás közben bukkantam rá, elméletileg túlélte a találkozást. Méretes akármi volt.
#34117
Ha minden igaz, szárnyas hangyák lesznek:
Link
#34116
Ugyanezt akartam kérdezni én is, pár napja figyeltem fel rá. Tegnap meg is örökítettem, nagyítható valamelyest: Link Kisebb felhõkben, itt is látható ugyanez a csomag: Link
Fecskesereg:
Link Link Link
Link Link Link
#34115
A 37-es úton, de úgy ámblokk a környéken elképesztõ rovarinvázió van... a fák fölött szinte füstszerûen rajzanak, idõnként földöntúli a látvány, ahogy minden fa "füstöl"... milyen rovarok lehetnek ezek?
#34114
Nálunk Nógrádban pár éve volt nagy inváziójuk, azóta se, talán egy-egy példánnyal találkoztam. Hála az égnek, mert iszonyat, mit tudnak mûvelni, csúnya látvány a kopasz fa nyáron-õsz elején...
#34113
A nyári idõjárás kedvezõ volta miatt szaporodnak fel ezen rovarok. Vagy nézzük vissza a két évvel ezelõtti harlekin katica, vagy most még nem támadó darázs kolóniákat.
Felsõ 2. emeleti lakóm bukóablakába költöztek be a darazsak. A szig.száraz púr-habot szeretik enni.. zavarban
#34112
Itt Komárom-Esztergomban, egészen pontosan Bábolna és Nagyigmánd között én is láttam csontra rágott levelû fákat. Remélem, nem valami monstre hernyó-invázió készül... szomoru
#34111
Nálunk a pannon csiga lep el mindent de szõnyegszerûen. Elképesztõ!
#34110
Itt a Mezõföld déli részén általam soha nem látott mértékû szövõlepke hernyó invázióval szembesültem, mondhatni életemben nem találkoztam hasonlóval.
Máshol is jelentkezett a probléma? Nem tudom van-e összefüggés az enyhe téllel, vagy más okok is szerepet játszhattak, de jelenleg olyan érzésem van, mintha egy tsunamit szeretnék megállítani szívószállal.
Bár ez az érzés a küzdelem hossza és a hernyók seregeinek mennyisége miatt alakulhatott ki bennem. nevet
#34109
Csak egyszerû érdekességnek szánom kacsint
Az imént terítettem szét a tárolópolcokon a zsákos burgonyát (szellõzzenek és ne "nyomják meg egymást" mert többször tapasztaltam hogy tömören tárolva némelyik rohadni kezd és idõvel megrohasztja a többit is), akkor találtam ezt a "Cardio-solanum tuberosum" véletlen formaváltozatot nyelvnyujtas

beillesztett kép

#34108
Egy CD fedlapja és borítólapja közé szorulva találtam a pókmaradványokat:

beillesztett kép


Érdekességek:

beillesztett kép


Nem tudom kitalálni hogy ott vedlett és eliszkolt valahová (többszörösen zárt dobozban ugyan hová) vagy ott pusztult/bomlott el, fentebb mintha petecsomókat látnék amit szorult helyzetében rakott le, valami hálófélét is próbált összeütni a résnyi helyen.
A minõségért bocs, autofókuszos mobilmakró
#34107
Somból errefelé van dögivel. Mondhatni az egyik legközkedveltebb pálinka készül belõle a környékemen. Jómagam is büszke tulajdonosa vagyok pár liternek, szóval ha valaki erre jár az kaphat kóstolót laza. Az idén a feketeribizlire koncentráltam, de jövõre már be van tervezve a somszedés. Amúgy igyekszek a kertünkben is szaporitani, van már 3 bokor beültetve és egész jól érzik magukat a többi gyümölcsfa közt, idén már termettek is egy vödörnyit. Ha valaki rávenné magát a termesztésére, akkor bátran tudom ajánlani, mivel nagyon szivós és nem igényel nagy törõdést, viszont szereti a napot, igy én is igyekeztem olyan helyre ültetni, ahol nem árnyékolja be a többi fa.
#34106
Galagonyában alig van cukor (2-2,5 liter / 100 kg a kihozatal pótlólagos napfényadagolás nélkül), a cefrézéstechnológiája is macerás, annál már a csipke is jobb az 5 l/100 kg-jával. A pálinkája mindegyiknek kuriózum. Madárberkenyét, somot az idén próbálom.
#34105
Zselic, Kardosfa, SEFAG-os erdei vendéglátó objektum, garantáltan remek lesz!nevet Fõleg egy muskotályos szõlõ után kacsint ...
Galagonya se rossz, az érett kökénybõl szintén nagyon rendben van. (Jó munkás fajták)
Csipke szerintem télen csak teaként, kísérõnek. kacsint

A Börzsöny monográfia szerkesztésének hajrájában az egyik szerkesztõtárs,a soproni erdész egyetem kiváló növénytanász intézetvezetõ egyetemi tanára a Sorbus domestica L. termésébõl hozott párlatot (nem az övé volt a dicsõség, hanem a faj mindentudó hazai tudorától kapta). Azzal vizsgáztatott botanikából minket,hogy ismerjük fel.
Simán megbuktam laza...
#34104
Hétvégén biztosan kinézek, a mostani özönvíz után az akkorra betörõ kánikula jó hatással lesz az állományra, remélem nevet
#34103
Érdemes most gombász-túrákra indulni: a sok esõ miatt mindenfelé meglepõen sok a gomba.
Tegnap jártam a már néhányszor említett balatonarácsi (B.füred) Koloska-völgyben.
Sok gombát láttam, fõleg galambgombákat. Ezeknek kb. a fele kékhátú volt -azaz ehetõ.
De mindenfajta más gomba is nagy bõségben került elém. nevet
#34102
Galagonya is alkalmas? Nofene, van az is dögivel... vidám
Hát a csipkebogyó? Az hogy adja? laza

Szüleim tavaly kökénybõl csináltak egy rakás szörpöt... micsoda pazarlás, sóhajtanak most sokan nyelvnyujtas
#34101
Egyszer ittam egy rosszat belõle, valaki megkínálhatna már egy kupica jóval is nyelvnyujtas

Amúgy a múltkor a Vértesben keveredtem be szándékosan egy som-galagonya rengetegbe. Na, onnan lenne néhány felöntés, az biztos hideg
#34100
Bizonyos aroma- és zamatanyagokban gazdag illékony szerves vegyületnek is kiváló alapanyaga! nevet (Természetesen nem a csiga kacsint ..)
#34099
Igaz, csak mérsékelten, de érdekelnek a csigák is. kacsint Kisgyerek koromban az apai nagyszüleim gyõr-nádorvárosi (ez olyan kertváros-féle volt egykor) kertjében mindig elõszeretettel szedtem a csigát, és kartondobozban felvittem a házba (a nagymama "örömére") Háromféle csiga fordult elõ itt: éti csiga, az általad mutatott pannon csiga, és egy harmadik, mely méretre a pannonnal egyezett meg, a háza viszont nem fehér-fekete csíkos, hanem egyszínû világos sárga volt. Tudtommal egyik sem okozott semmiféle kárt a kertben, a nagymama -aki igen gondos "kertész" volt- nem is törõdött velük.
A somról: tényleg jó ízû erdei gyümölcs, gyerekkoromban az anyukám befõttet is fõzött belõle.
Érdekes, hogy az amatõr meteorológusok között milyen sok a hobbi-gombász. Vajon honnan ez az "árukapcsolás"?
#34098
Na, látom a csigák senkit nem érdekelnek... nyelvnyujtas

Más téma: a múltkor gombakeresés közben belefutottam egy eldugott erdei részbe, ahol elképesztõ mennyiségû som termett.
Van valakinek tapasztalata vele? Most érik, egy jó pirosat megkóstoltam, nagyon kellemes az íze. Gondolkodom, hogy visszamegyek a hétvégén és szedek pár kilóval, szörp vagy lekvár témában... nevet
#34097
Sziasztok

A környékünkön idén valami egészen hihetetlenül durván elszaporodtak a pannon csigák.
De tényleg, tucatjával ülnek mindenen. Érdekes, de nem túl szép látvány.
Ezen felül okozhatnak bármilyen kárt? Ahogy eddig olvastam, ellentmondásosak a vélemények, van aki szerint csak elhalt növényi részeket esznek, mások szerint élõ leveleket is.
Tud valaki errõl többet?
#34096
Kirepülés elõtt, örvös vadgalamb: Link

beillesztett kép




#34095
Valóban, vannak, akik ipari méretekben nyomják: Link
#34094
Igen, ez lehetett a cég, pl. amit mûvelnek szarvasgomba-vadászat címén egyes erdõkkel, az elég durva.
#34093
Ezt a törvényt valószínû ugyanaz az igény alkotta, mint a hóvirág szedését: az, hogy ne lehessen "ipari méretekben" szedni és pusztán kereskedelmi célra.
Persze a gyakorlatban alkalmazhatatlan és ellenõrizhetetlen, de mint mindent, ezt is túlszabályozták.
#34092
Amikor valamit kodifikálnak, abból rendszerint marhaságok (is) sülnek ki. Ezért van, hogy én ki nem állhatom a jogászokat (akit érint, attól bocs, de nem hiszem, hogy van ilyen közöttünk)
Különösön akkor sülnek ki marhaságok, ha olyasmit szabályoznak törvényileg, amit nem volna muszáj, illetve, ha a betartás ellenõrizhetetlen.
Ugyan ki fogja megállítani a kirándulót az erdõben/mezõn, és felszólítani, hogy mutassa a szatyrát? A "meszelõ" rendõr majd benéz a csomagtartóba, és azt mondja: "áh, egy császárgomba!"
Vagy: "ez magának csak 2 kiló??" (És persze mindjárt le is mérné a "termést" hordozható mérlegen)
Röhej közepe az egész. A magam részérõl, ha egyszer találnék császárgombát (még nem akadtam össze eggyel sem, holott több, mint 40 éve gombászom), akkor egyet-kettõt leszednék kóstolóba, a többit pedig, mint a természet szép és érdekes megnyilvánulását, a helyén hagynám.
#34091
Arról nem is beszélve, hogy a törvényben, ami a gombák gyûjtéré is vonatkozik, azt a marhaságot tartalmazza, hogy egy személy egy nap legfeljebb 2kg-ot gyûjthet.
Aki szed gombát, tudja, hogy ez úgy mûködik, ha kijön a gomba, akkor kell szedni, amennyire szüksége van az embernek, mert lehet, hogy késõbb nem lesz egy darab se már abból a fajból az évben.
#34090
Csak felhívtam rá a figyelmet, hogy legalább ne dicsekedjünk vele. Ennyi erõvel bármelyik védett növény, állat is terítékre kerülhet. Az, hogy helyes-e a védettsége, más kérdés (lásd boróka díszbogár).
#34089
A császárgomba a - a tudósok szerint - nincs a Bükkben (pedig van, hogy többet találni mint vargányát). Ezt a gombát azzal ölöd meg ha az erõt kivágod felõle (ez viszont nem tilos tudtommal).
A bölcs vezéreink akik ezt a "védettséget" kitalálták (tilos gyûjteni) se nem bölcsek se nem jó vezetõk szerintem.
#34088
Öööööööö....
Nem értelek. Most rosszallóan, sajnálkozóan, vagy lemondóan írtad; vagy csak a tudtomra akartad hozni?

Egy hét alatt láttam 8 kalapot, 7-et erdõben, ezt viszont az út szélén, de inkább az úton, az útvályúban, egy szekérúton. Elõbbi 7-et otthagytam, csak konstatáltam, hogy kipipálhatom a fajt, ezt viszont inkább leszedtem, mintsem egy quados, vagy cross-motoros, vagy terepjárós "élvezze ki" azzal, hogy beletapossa az ABET-be, ha véletlenül arra járna. Nem is értem, hogy tudott ekkorára megnõni, mikor egy nem igazán gyér forgalmú úton találtam rá...
#34087
Jó lenne, ha felcsengõben lenne, szeretnék eltenni a fagyasztóba.
#34086
Most lecsengõben van. A mostani hullám 1-1,5 hete tetõzött. Két nap 20 kg vargánya volt az eredmény.
#34085
Tegnapelõtt kint voltam a Mecsekben, ahhoz képest mennyit gyalogoltam, elég kevés gombát találtam (5-6 vargányát, 15 galambgombát, 4 õzlábat) szinte csak öregek és egészen fiatalok voltak. Az is érdekes volt, hogy még a fiatalok nagy része is kukacos volt már.
Saját célra viszont bõven eleget szedtem, két napja rántott gombát vacsorázok, holnap meg ebédre csinálok gombapörköltet.
#34084
Az aztán valóban nagy visszatartó erõ a gyûjtésére.

Köszönhetõen annak, hogy bizonyos etnikum a bõséges szociális juttatások miatt a táplálék/jövedelembevitelének kisebb hányada szükségeltetik gombákból (értsd: kevesebb cigány tarolja le az erdõt), itt a környéken mindenhol, minden gombafaj lassú terjedése tapasztalható, beleértve a császárgombát is.
Ki merem jelenteni, hogy elterjedtebb a császárgomba ma, mint 5 vagy 10 éve és nem azért, mert 2013-ban ráaggsztották azt a címkét, hogy védett.
#34083
Kár, hogy védett.
#34082
Mai fogás: Link
Tudom-tudom, védett, de futás közben, este a félhomályban, egy ritkán járt szekérút majdnem közepén úgy gondoltam, hogy nem hagyom ott ezt a monstrumot. 20 cm az átmérõje! Idén találtam rá életemben elõször. Szóval örömködés van laza
#34081
Az ízletes vargányáról azt írta valaki a net-en, hogy "az erdõ valamennyi íze benne van"
Szerintem közel jár az igazsághoz a megállapítás. Mindenesetre olyan jól sikerült a pörkölt (az alapja enyhén kiolvasztott "öreg" szalonnakocka volt, jó sok pirított vöröshagyma kevés zöldpaprikával, aztán megfelelõ mennyiségû piros(fûszer)paprika, kevés bors és friss paradicsom, kiskanálnyi csípõs 'piros arany', és végül, "megbolondításként", egy csapott kávéskanál kristálycukor) hogy a feleségem nem bírt magával, és fél délután rájárt a pörire. kacsint El is fogyott rendesen, de nem bánom.
A galambgombát még nem próbáltam, legfõbb ideje, hogy abból is fõzzek. Nekem pl. a varas zöld a legszimpatikusabb.
Innen jut eszembe, hogy Kóspallag mellett, a kisinóci turistaház mellõl a Nagy Hideg-hegyre induló út mellett tavalyelõtt nyár végén valami elképesztõ mennyiségû gomba termett. Az erdõ talaja tele volt varas zöld és egyéb galambgombával, különféle tinórukkal (köztük elég sok vargánya) Mázsaszám lehetett volna szedni. Én még életemben nem láttam ilyen gomba-eldorádót. Ha megfelelõ az idõ, érdemes ellátogatni erre a fõvárostól nem messze fekvõ területre.
#34080
Tinóru volt dögivel, ahogy piros galamb, nem ehetõ tölcsérek, piruló vagy párduc galócák - én sem foglalkoztam veluk, hasonló okokból.
A tejfölös pörki isteni finom lett, asszonynak a vargánya állaga (kissé pacalos, nyálkás -nyúlós fõve) nem jött be, de az össz íz egyben frenetikus lett, õ is eliamerte. A nap meglepetése szamomra a galambgomba: amilyen jellegtelenek tûnik nyersen, a pörköltben igazi kincs: ropogós, hihetetlenül finom! Ezentúl bátrabban gyûjtöm majd, most azért csak 3 lett mert még ezek sem voltak egyforma színûek. Az ellenõr viszont megnyugtatott, hogy ezek ilyenek, nem kell aggódni. Mérgezõ nincs köztük, Max csípõs lehet, azt meg csak meg kell nyersen kóstolni és kész kacsint
#34079
Sajnos, a jó gombatermû helyek általában bolygatottak. Az én változékony tinórum is a földön hevert, késsel átvágott tönkkel. Megjegyzem, ez a nagy termetû, vastag és kemény húsú, szép tinóru is ehetõ, sõt tõlünk északkeletre, ahol gyakori, árusítják is. Hibája kettõ van: egyrészt gyomor-bél izgató anyagot tartalmaz, azonban ez termolabilis. Nyersen fogyasztva hasmarsot okoz (de milyen bolond eszik nyers gombát?), alaposan megfõzve viszont ártalmatlan.
Másrészt ott van az erõs kékülése, fõzés közben feketedése, ami esetleg, egyesek szerint, nem gusztusos. (Igaz, feketedik pl. a remek vörös érdestinóru is)
A piruló galócát még nem próbáltam ki, és nem is fogom. A galócaalkatúakkal szemben messzemenõ fenntartásaim vannak. Tulajdonképp egyes-egyedül a császárgombát enném meg közülük. A piruló ráadásul nyersen enyhén mérgezõ, ez is alapos sütést-fõzést igényel. A könyv azt írja, hogy csak azokat a példányait gyûjtsük, melyeken egyértelmûen látszik a vörösödés. No hiszen: ennyi a különbség élet és halál között... Nem is értem, ezt a fajt miért ajánlja számos szerzõ fogyasztásra (Igaz, mások kerülendõnek mondják)
A vargányák viszont "kincset érnek", fõleg a boletus edulis, de a rokon fajok is. Ezeket a gombákat a Teremtõ jókedvében csinálta...
Azt hiszem, két hét múlva újra látogatást teszek a káptalani erdõben. Hátha elõjön egy újabb vargánya-hullám.
#34078
Na, 3 bronzos varesz (ebbõl 1 szép nagy), és 3 pici varashátú galamb az eredmény: 2 óra alatt elég vékonyka tudom, de hétvégéhez képest nem rossz - nagyon le van tarolva a környék, ezeket is csak ottfelejtették szerintem szegyenlos
Azért lett 30 deka, pici csiperkével kiegészítve jó kis pörkölt fõ belõle éppen nevet

Azt mondjuk nem emlitettem, hogy szamomra teljesen ismeretlen terepen voltam, elsõ próbálkozásra annyira tán nem is rossz laza
#34077
Na, holnap reggel végre fel tudok ugrani a Budai hegységbe. Többször meghiúsult már sajnos (szerda óta tervezem), azért remélem még nem maradtam le semmirõl, ahogy hallom elég bõ a termés idén mindenfelé, fõleg vargányából nevet
#34076
Hosszas nyaggatás után csak sikerült kicsábítanom az asszonyt a káptalanfüredi erdõbe, a Nagykõ-orrára. kacsint
Érdemes volt kimenni: most is azt mondom, ez egy "meseerdõ" a vörös homokkõ szikláival, csodazöld mohapárnáival, és ritkás, parkszerû tölgyerdejével. Aki ezen a vidéken jár, mindenképp keresse fel ezt a helyet!
Örömöm még fokozódott, mikor a sok, semmitérõ molyhos tinóru, és egy kisebb piruló galóca, valamint egy "árva" változékony tinóru mellett számos szép, fiatal ízletes vargányát is találtam, a gombafióka nagyságútól a közepes méretûig.
A vargányából pörköltet készítettem tegnap ebédre. Remek lett! laza
#34075
A leges-leg-szebb a Kis-Koppány oldalában a sziklagyep... oda szerettem volna újra menni, remélem még az õszig sikerül. Négyzetméterenként változik a társulás, szép árvalányhaj, varjúhájak és zuzmók, odébb már az Oculus-Christi peremizs... Vadásznék icipici sziklagyepi gombákat, elültetném otthon a kertben. (vargánya közelebb is van.) Nagyon szép volt a sárga+ mentén a gerinc is. Nagyon jó, hogy van ez a kisvasút!
#34074
Itt a Bükkben amerre ma jártam( Várhegy alja) találtam barna érdestinórut, királyvargányát, vargányát és kezd kijönni a császárgomba is no meg a rokona a gyilkos is . Nekem már az is öröm hogy találok 2-3kg vargányát. Érdesbõl volt az igen finom paprikás ebédre. A piac reggel tömve volt vargányaárusokkal.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 00:22:49

Ercsi

2.5 °C

31500

RH: 88 | P: 1020.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.