2024. november 24., vasárnap

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#3260
Álljon meg a menet, mielõtt még mindenki jódtablettát kezdene szedni marokszámra... A mért adatok ugye köztudottan a háttérsugárzást mutatják. Esõben ez a sugárzás természetes módon megnõ, anélkül, hogy valahol kiborult volna a bili. A mért adatok ezen kívül nem csak a radioaktív sugárzást, hanem pl. a kozmikus sugárzást is mutatják, ami szintén háttérsugárzásként jelenik meg - minél magasabban fekszik egy hely, annál magasabb az érték. És persze a hely adottságai is közrejátszanak, pl. egy gránitos területen magasabb a sugárzás. És így tovább... nevet
#3259
Ha visszanézitek a radart, Sopronban pont 13h 15 környékén jött a város idei elsõ zivatara!
Az moshatta le a Japó szennyet!
Szerencsére nem veszedelmes mennyiségben, de mérhetõen!
Szerintem.....
#3258
Egy kis frissítés:
A linkben animáció látható a Cézium-137 terjedésrõl a föld felszínén: Link
Noli: bolha tökén a pattanás nagyobb ennél -??
-----
Más: /földrengés ma/
Near the east coast of Honshu, Japán
2011. március 31.
csütörtök 09:15:30
6,2 erõsségû földrengés

#3257
Noli, ne aggódj, nem tojtam be. nevet
A soproni értékek esetében igenis gyanús az a kis többlet is, és az ilyen kis pattanások azok, melyek most ezt a többlet-háttérsugárzást mutatják / mutathatják. Ha pedig tudjuk, hogy ideért ez a felhígult, parányival magasabb radioaktivitású légtömeg, akkor kézenfekvõ a magyarázat. Egyébként nem kettõ ugrott ki egyszerre...
Pl.: Maximumok: Tata 7:20, Esztergom: 8:20, Komárom 7:20, és Budapesten: ELTE, II.ker THHE,V.ker HM: 7-8:20, SOTE: 9:20..
#3256
Totál összevissza vannak az értékek, az, hogy ekkora adathalmazból kettõ azonos idõben "ugrott" ki (bolha tökén a pattanás nagyobb ennél), az semmit nem jelent. Pl. a 3 veszprémi mérõhelyen totál más idõpontokban mérték a mai max adatokat... Szóval az ilyen, akár mérési hiba kategóriába is sorolható kis eltérések miatt nem kéne betojni. Ne feledd, egy tüdõröntgen 400 mikrosievert, vagyis 10-9 és 10-6 a két adat mértéke(a -9 és -6 negatív hatványkitevõ lenne). Veszprémi érték ma 82 X 10-9, egy tüdõröntgen 400 X 10-6.

Új fórum felesleges sztem, nincs mindig esemény, így meg legalább a jól megszokott helyen vannak az infók.
#3255
Ma reggel 8-9 óra illetve 13-14 óra körül egy hangyányival magasabb volt sok állomáson Budapesten és az ország északnyugati részén is a háttérsugárzás - a kiírt maximum értékekbõl látszik. Lehet, végigment egy-egy "fuvallat" az országon?
Link
Sopronban és Budakeszin pl. van egy-egy jobban kiugró adat is 13:20-kor.

Egyébként szerintem kellene nyitni egy új fórumot, amiben úgy általában a környezetvédelemmel / szennyezéssel foglalkozhatnánk (vörösiszap, háttérsugárzás, stb.), és akkor nem terhelnénk a Földtan fórumot ezzel az atomtémával.
#3254
Azért arra kíváncsi lennék, hogy a trajektóriaszámítások mennyire fedik az európai észleléseket. Azért a felszínközeli légrétegek nem úgy viselkednek, mint a sztratoszféra, ahol soká fenn tud maradni bármi cucc. Arról nem beszélve, hogy sztem minden országnak mások az adott mérõhelyeken az alap háttérértékei, ezt ugye tudjuk, hogy akár 100 méteren is jelentõs eltérést adhat. Szóval én azért óvatosabb lennék a tekintetben, hogy minden errefelé mért növekmény egyértelmûen csak japán lehet... Jód esetében meg bejátszik még a felezési idõ is, azért nem 2 nap alatt ér ide...
#3253
A Fukusima-1 atomerõmû környékén tízezerszer haladja meg az egészségügyi határértéket a talajvíz radioaktivitása - közölték csütörtökön az erõmûvet üzemeltetõ vállalat tisztségviselõi. A Tokyo Electric Power Co. (Tepco) szóvivõje, Macumo Naojuki elmondta, a cég feltételezése szerint a sugárszennyezés nem fenyegeti az ivóvízkészleteket. Az erõmû hat reaktora egyikének alól, 15 méteres mélységbõl vett vízmintákban a jód 131-es izotópjának a koncentrációja a tízezerszerese volt az egészségügyi szempontból megengedett határértéknek.

A radioaktív jód hamar lebomlik, felezési ideje nyolc nap. Az erõmû a március 11-i japán földrengésben és szökõárban rongálódott meg, azóta szivárog belõle radioaktív víz, amely már a tengert is elérte.

A japán hatóságok csütörtökön közölték, hogy a Fukusima-1 atomerõmû közelében a megengedettnek több mint négyezerszerese a tengervíz radioaktivitása. A sugárszennyezettség 4355-szörösen haladja meg a küszöbértéket.
#3252
A minták alapján Pozsony környékén (tehát a régióban is) már az atmoszféra legalsó rétegeiben, tehát földközelben is jelen van a radioaktív jód-131 emelkedett mennyiségben. Persze ez továbbra sem jelent veszélyt az emberek számára, joval a határérték alatt van a szintje.
(szl. hírügynökség)
#3251
A szarkofág nem csak felülrõl, a tér minden irányából zár.

A ritkásan lakott megjelölés nem igazán helyátló Csernobilra: Link .
#3250
Azért addig, míg nem derítik ki, honnan megy a tengerbe a cucc, addig hiába pakolnak bármit a reaktorok FÖLÉ... Ukrajnában könnyebb volt, ritkásan lakott hely a szárazföld közepén - más helyzet volt teljesen.
#3249
Nahát...
Már a kezdetekkor el kellett volna kezdeni az elõkészületeket...
#3248
A kommunista rendszer jellegébõl fakadt a katasztrófa bagatellizálása...Jött május 1., majd május 9.,... zavarban Én igazán egy "szabad " ország, történetesen a franciák hozzáállásán döbbentem le, teljesen lehazudozták a népnek a katasztrófa súlyosságát!Link
#3247
Mondjuk, a hírbõl nem igazán lehetett megtudni, mi emelkedett, meg mi minek az 500-szorosa, volt ott minden, csak összefüggés nem.
#3246
Nálunk a híradó egy utolsó híre volt az érdekességek közé sorolva. laza
#3245
Értem, akkor tehát nincs félnivalónk, bár a cikkek igencsak ijesztõen hangoztak, de tudom, média... nevet szegyenlos
#3244
Még mielõtt holnap az utcára sem mertek kimenni, nem árt tisztázni, hogy ez a bizonyos 500x-os érték, csupán a szokásos érték (ami erõsen közelít a 0-hoz...) 500x-osa, nem pedig az egészségügyi határértéké!
#3243
A TEPCO szerint gondolkodnak "szarkofág" építésének lehetõségén. Link
#3242
Megint kapott a talajunk errefele egy kis jódizotóp utánpótlást. Rég volt már ´86... egyébként 1986-ban ennek az értéknek nagyon sokszorosa esett le esõ által, tehát ez csak érdekesség. nevet
szerk.: hóesés - én kinn voltam az esõben, meg is áztam. Nem leszek tõle beteg, hidd el. kacsint Csak összehasonlítás képpen: 1986-ban radioaktív esõ után nálunk átlagosan 9000 bq/m2 volt a szennyezés a talajon (na ez már káros volt-a napjainkban pajzsmirigy problémákkal küszködõk egy vagy nagy része ott kapták meg a káros dózist), tegnap elõtt kb. 0.5-1 bq/m2.
#3241
A NAÜ szerint Link egy faluban (Iitate) Cs-137 koncentrációja (3,7 MBq/m2) meghaladta a kitelepítési határértéket. A falu 40 km-re van az erõmûtõl. A NAÜ szerint a kötelezõ kitelepítési határérték 1,48 MBq/m2 Link ennek ellenére annyit javasolt a japánoknak, hogy "óvatosan közelítsenek a kérdéshez".
#3240
Én azért itthon ha esni kezdene a napokban, nem mennék ki az esõre... Lehet hogy semmi bajom nem lenne és valóban veszélytelen a radioaktív jód mennyisége az esõben is (lásd Pozsony), de ki tudja mi igaz ebbõl?? Anno a csernobili katasztrófa után kialakult záporok, esõk is igencsak károsak voltak (asszem jónéhány napja írta is nyuli ide, hogy akkor érettségizett és megáztak az esõben, késõbb több osztálytársa is rákos lett, hajuk kihullott rövid idõn belül, stb...) na és akkor sem szólt senki, hogy az esõre ne menjenek az emberek, mert... szegyenlos Persze tudom, hogy akkor még jóval visszafogottabb volt a híráramlás. szegyenlos
#3239
Igen ez volt az, köszönöm. Bár a keresett település nem volt közöttük, rosszul emlékeztem.
#3238
Erre gondoltál? Link
#3237
Videó néhány nappal az ár levonulta után:Link
Kár, hogy nincs tovább, de biztos menekült a kamerás:Link
#3236
Március 29-i mérések szerint a Pozsony környékén leesett esõ a szokásosnál 500-szor több radioaktívabb volt, a háttérsugárzás azonban nem növekedett. [esõ] Link
#3235
Azért amikor ide megérkezett a 29,6m-es cunamihullám... Link (nagyméretû kép Ofunaturól, a mellette lévõ hegyrõl)
#3234
Volt egy oldal, ahol meg lehetett nézni, a Cunami elõtti, és utáni mûholdas képeket (az egeret kellett jobbra-balra húzogatni, úgy változott a kép). Ezen nem volt ott Ofunatu város is? Meg tudná adni valaki a linket ehhez az oldalhoz?
#3233
A Fukusima-2 elsõ reaktora, ahol az energiát állítják elõ, szintén füstöl.
(hirtv.hu) ma 17:37h
-----
Földrengés ma (6.0)
Off the east coast of Honshu, Japán
2011. március 30.
szerda 07:29:55
6 erõsségû
#3232
A JAIF szerint Link múlt héten 24-én az egyes reaktor konténmentjében a nyomás elérte a 0,4 MPa-t (= 4 bar). Az m2-enként 40 tonna. (A paksi hermetikus teret 0,25 MPa-lal tesztelték indítás elõtt.)
#3231
Kyodo: Link
Próbaképpen vízbázisú gyantát szórnak majd a reaktorépületekre, higy megakadályozzák a rad. anyagok továbbterjedését, ezt valami kis automata csinálja majd, s így reméleik, hoyg a melósok kevesebb sugárnak lesznek kitéve, s így gyorsulhat a meló.
#3230
Amerikai szakértõ tippje szerint a kettesben átolvadt a cucc a tartályon, és a drywell-ben van: Link
Nem lenne meglepõ, de azért remélem, nem így van szomoru
#3229
A legújabb vizsgálatok szerint (Yokohama és Tokio egyetemek szakértõi) egyik Iwate területén lévõ Ofunatu településen 29,6 méter magas volt a cunamihullám. A városka egy szûkülõ öbölben fekszik, így a bejutó hullám ezért tudott így megnõni. Egy szikla tetején találták meg egy halász felszerelését, amit a cunami vitt fel. Google maps link a helyszínre: Link Látható, hogy szinte fjordszerûen beszûkül az öböl.
#3228
Az NHK-n a következõ van a reaktorépületeken kívüli árkokban talált erõsen sugárzó vízrõl: kizárják, hogy a turbinaterem alagsorokból jutott volna ki, mivel az árkok csatornái a földszinthez vannak bekötve, míg az alagsor ennél egyel lejjebbi szint... Azt feltételezik, hogy még a cunami vitte be az 1-es reaktor melletti árkokba a vizet, ezt jelenleg vizsgálják, hogy radioaktív-e. Ami az alagsori sugárzó vizet illeti, az a reaktorok konténmentjébõl eredhet.
Az NHK jó felbontású légifotókat mutatott (nem láttam, csak a cikket olvastam róla), ahol leírják, hogy a mólón álló két nagy olajtartályt (amit valaki mutatott is egyik képen korábban) mintegy 150 méterre vitte a cunami, pont egy olyan helyen pakolta le, ahol eltorlaszolja az utat, nehezítve ezzel a bejutást a reaktorokhoz.
#3227
Kyodo:
Az ipari miniszter, hallván, hogy milyen körülmények közt vannak a melósok az erõmûben, azonnali javítást ígért, mert az nem lehetséges, hogy ne egyenek és ne pihenjenek azok, akik ilyen rettenetes körülmények közt kénytelenek dolgozni. Most mondták elõször, h 500-600 ember van az erõmûben, akik dolgoznak a krízis megoldásán (korábban csak 180 fõrõl volt szó, gondolom, rájöttek, hogy az nagyon kevés). Azt is mondta, hogy elõkészültek arra, hogy vérképzõ õssejtet vegyenek le azoktól -50-100 fõ -, akik a nagy sugárzásban dolgoznak, ha esetleg szükség lesz rá késõbb, akkor javítani tudjanak az egészségi állapotukon. (elgondolkodtató, hogy ilyesmi miért csak most jut eszükbe, 2,5 héttel a krízis kialakulása után?)
Egy USA szakértõ szerint az ismert adatok alapján nem jelentõs a plutóniumszennyezés.
Franciaország szakértõi csoportot küld Japánnak az erõmûkrízis megoldását segítendõ (a franciáknál meglehetõsen nagy, 78,8% részarányú az elektromos energiában az atomenergia szerepe, ezzel világelsõk, 59 atomerõmûvük van a franciáknak).
Az erõmû mellett a tengerben 3355X mértékû a radioaktív jód mennyisége.
Az 1-es reaktorépület turbinatermének alagsorában felére csökkent a sugárzó víz mennyisége (ne feledjük, elvileg tartályba szivattyúzzák, illetve csökkentik a reaktorba benyomott víz mennyiségét is egyúttal, tehát ez nem azt jelenti feltétlenül, hogy már nem jut ki a reaktorból..)
#3226
Link zavarban szomoru

Szerk: Ez de durva! Link beteg
#3225
Az elsõ videón számomra az a megdöbbentõ, ahogy több hullámban, egyre félelmetesebben jön a víz. szomoru
#3224
Link
Link
Elsöprõ erõ...
#3223
Te jó ég...
Link
Mekkora ár lehetett, 7-8 m?
#3222
Kis színes: Link
#3221
Legfrissebb áldozat-adatok:
Halottak száma 11168 fõ
Eltûntek száma 16407 fõ
:-(((
#3220
Persze mindig a rosszabb jön be... anyám. és ugyan árulja már el valaki, hogy jött ki?
#3219
Infók plutónium ügyben: Link
- 0,54Bq/kg Pu-238-et mértek, ez rendkívül kis mennyiség, Tepco szeritn ennyi szokott lenni a legtöbb talaj plutóniumtartalma* és persze nem jelent az emberi egészségre sem azonnali veszélyt
- mivel a Pu nehéz elem, így nem tud messzire jutni a kibocsátó forrásától, de azért óvatosnak kell lenni a jelen események folyása miatt
- A Pu még azelõtt kiszivárgott, hoyg elpárologhatott volna(3232°C a forráspontja), így valószínûleg a helyzet súlyosabb, mint hitték, mivel a víz és a sérült fûtõanyag is talált magának utat kifelé a reaktorból (hm, azért az is "elég" súlyos lenne, ha elpárologna a Pu...)
-sejthetõen a 3-as reaktorból ered a Pu, mivl ennél Pu tartalmú MOX fûtõanyag van, de mivel a normál erõmûvi termelés melléktermékeként a másik reaktorokban is kialakult, gyakorlatilag akármelyikbõl jöhetett.

* utánanéztem pár adatnak, egy, az Elbánál - 4 atomerõmû és egy kutatóreaktor van a közelben - 86-88 közt gyûjtött üledékmintákból készült méréssorozat alapján a 238-239-240 Pu izotópok összesen 22-39 és 159-181 közti milliBq/kg értéket mutattak...ez konkrétan egy nagyságrend eltérés
#3218
Egy nem épp szívderítõ írás az erõmûben dolgozókkal való bánásmódról Link
Reggelire valami túlélõkekszet meg 1,8dl zöldséglevet kapnak, ebéd nincs, vacsorára ismét szükségkaja van szárított rizs és csirke- vagy halkonzerv formájában. Márc. 22-ig csak napi 1,5 liter ásványvizat kaptak, azóta tudnak kérni "repetát" is. Éjjel az erõmû folyosóin, konferenciateremben, stb. alszanak, a pokrócuk alá ólomtartalmú takarót tesznek, ami védi õket az épületben lévõ 2-3 mikroSv/h sugártól...
Minden nap reggel hattól délután ötig (sötétedésig) dolgoznak. Csoda, hogy ilyen helyzetben egyáltalán képesek dolgozni....
#3217
Annyi plusz infó jött ki, hogy a mennyiség kb annak felel meg, mint amit az orosz és amerikai atomkísérletek alkalmával észleltek a hidegháború idején.
#3216
Á. A plutónium Nagaszakitól repült idáig, véletlenül pont most botlottak bele.
Baszuti, ez a 1Sv/h egy árokban(??_wtf?), a rektorépületen kívül, ez nagyon durva. Remélem, nem alulról jön már a cucc...
Na mindegy, ha plutónium: hát a kettesben sérült a konténment, ugye, onnan jöhetett. Ha a 3-asból jön (statisztikailag meg arra van a nagyobb esélye mert ott sokkal több van), az a rosszabb hír, nyilván.
#3215
Persze, valamennyi minimális termelõdik (mire a normál urán üzemanyag végére érnek, max 1% körülire dúsulhat benne, a vége felé már ez fût, nem az urán), de talán nem kéne tartani tõle a leállított reaktorokból, így 3 reaktor kizárható azonnal, szerintem. Elméletben feltehetjük, hogy a pihimedencés anyag is kilökhetne belõle, ám ennek az esélye sztem jóval kisebb, mint a magolvadásból származó Pu. Fõként most, hogy tudjuk, olyan víz jutott ki, ami primer körbõl származik.
1, nem tudunk mennyiséget (ha hinnénk a nyilatkozatnak, akkor csak nyomokban megtalált mennyiséget lehetne feltételezni, tudván a Pu gyilkos mennyiségének igen minimális voltát)
2, nem tudunk pontos helyet - ködösítenek, csak annyi infó, hogy "at the plant". Ez lehet kívül, belül, bárhol.... Kíváncsi vagyok, japán nyelven hogy szól ez a kifejezés.
3, ha nem a MOX-ból származik, akkor a normál fûtõanyagú reaktor, ami kiadta, elég rendesen beolvadhatott már...
Na jó, nem agyalok tovább... Reggel nézek híreket, hátha lesz új adat.
#3214
A tegnapi felvételeken is látható fehér füst (gõz) kiáramlás a hármasból.
(valamelyik helis felvételen is látszik)
#3213
Plutónium minden reaktorban elõfordul, nem csak a MOX-üzemanyagúakban (de ezt úgyis tudod). A "nem tudják, melyikbõl jött" számomra inkább arra utal, hogy nem csak egy reaktor sérült.
#3212
Vagy nem is a radioaktív víz a gond, hanem a sok szaké...
#3211
Teljesen egyetértek Veled. Itt (ott) valami /köd/ van!(?) szomoru

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 01:25:58

Tát - Kertváros (106m tszf)

0.5 °C

18005

RH: 73 | P: 1028.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.