2024. december 02., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34273
Még egyetemen feliratkoztam "gombaismeretre" nulla kreditért just for fun. Volt szerencsém Magyarország első gombadoktoránál (Pál Fám Ferenc) tanulni, meg kimenni terepre is. Ő mondta, hogy amikor Gödöllőn dolgozott az egyetemen, akkor az ottani kertben lévő bodzát "oltotta be" óriáspöfivel és rákövetkező évben már termett is.

Kérdés hogy mennyire volt szerencséje.

Részemről még mindig teljes homály, hogy a gombák a föld alatt teljesen felosztják-e egymás közt a területet (mint a növények fent). Vannak erre utaló jelek, mikor olyat olvastam pl. hogy a tintahal gomba ki tudja szorítani a szömörcsögöket a hasonló élőhely-igénye alapján. Vagy amikor talán 2010-ben előjöttek Atlanti-óceán partján őshonos gombák Magyarországon az óriási csapi miatt (ha jól emléxem).
Ezt csak azért írom, mert nem tudom mennyire lehet sikeres egy ilyen telepítés, ha a bodza már együtt él valakivel (gombávalvidám)?
#34272
Kolumbácsi légy,  púpos szúnyog, cseszle.
Engem minden nyárelőn összemarnak, borzalmasan feldagad a csípésük. Később immunissá válok a csípésükre. A következő évben kezdődik minden elölről. 
#34271
Komposzt fordítás közben összemartak valamiféle picurka rovarok. Esetleg tudja valaki mik lehetnek?  A hossza kevesebb 3 mm-nél. Kétszárnyú, a szúnyog és a légy közötti formájú, fekete, borzas, és éktelenül csíp. A szúrásuk helye napokig ég, erősen bevörösödött. Tölgyerdő szélén, Solymáron erdei környezetben támadtak rám. Eddig nem láttam még ezt a rovart.
#34270
A faj angol wikipédiás Link -jén láttam a Mycological Characteristics résznél: Link
Mivel melózom, és nem gombákkal laza, így ennél mélyebbre nem is mentem a témában, de fúrja azért az oldalamat a kíváncsiság...
Azt hittem eleddig, hogy boszorkánykörben a szaprotróf gombák "képesek" növekedni, de akkor ezt a gondolatot is revideálnom kell...
#34269
Vízállásos, zsombékos területen ne keresgélj! Ha szárazabb idõszakban meg is telepszik ott a gomba, az elsõ tartósabb elöntéssel le is fullad. Találtam pöfit akácosban, tölgyesben, fekete dió telepítésben, szennyvíztelepen két oxidációs árok között, ahol fás szárú növény a környéken sincs, sertéstelepek felhagyott hígtrágya tavában.  Ha az õsök, rokonok emlékeznek, régen hol találtak sokat, vagy egyáltalán, azokat a területeken kell keresni, hacsak gyökeresen meg nem változott az a terület (erdõ kiirtása, beépítés, stb). Faggasd ki õket részletesen helyrõl, növényzetrõl! A gombák évelõk, éveken át ugyanott lehet szedni õket. Ha a telepük el is öregszik és elpusztul, a fajra kedvezõ környezet változatlan maradhat és ugyanott, vagy a közelben újra megtelepedhet.
#34268
Járom rendszeresen a környéket, persz nem azt várom...  laza
Reptéren pl rendszeresen gombásznak sokan, amikor volt idõm akkor én is szedtem sokat, pöffeteg ami vonz nagyon többnyire vizes területek vannak az erdõkben a közvetlen környéken, pl tóparton derékig érõ csalán szokott lenni nevet 
#34267
Lehet, hogy én vagyok a balfék, és/vagy a gugli nem igazán jó barátom, de nem találtam forrást a gyökérkapcsoltságra. Tudnál linket adni?
#34266
Bocs az elõzõ rövid válaszért! Próbálok a repterekre valamit általánosat összehozni.

- A füves repterek funkciójából adódik, hogy nem helyezik olyan területre, ahova a víz összefolyik, összegyûlik. Így legalább közepes, vagy jó gombaélõhelyek (hacsak nem végeznek rajta úthengerrel évente terepegyengetést).

- Ugyancsak a funkcióból adódik, hogy korán kaszálják, a szénatermõ réteknél többször. Ugyancsak sûrûn elõfordul, hogy (az elsõ kaszálást leszámítva, de gyakran azt is) csak lezúzzák, mulcsozzák a füvet, ami a helyszínen marad és jó szerves anyag utánpótlást jelent a gombák számára. A tartósan rövid fû miatt is jó gombászhelyek: Tapasztalatom szerint hiába él és virul a gomba vegetatív része a földben, termõtestet derékig érõ fûben nemigen fejleszt. Kaszálás után 5-10-15 cm-es friss fûben célszerû az ilyen területeket felkeresni. Ez pedig pl. egy kukacbombázó reptéren sûrûbben adott, mint egy kaszálón.

- A harmadik ok a repterek jó gombászhelyé minõsítésének az alacsony fû miatti jó gombaészlelhetõség. Esetleg egy szomszédos ugyanolyan jó adottságú réten még elfogadható fûmagasság mellett sem találja meg a tapasztalatlan, részletes helyismerettel nem rendelkezõ gombász a gombákat. Figyelni kell a fû faját, színét, a gazokat, a mikrodomborzatot, stb, de minél nagyobb a fû, annál inkább elfedi a gombára utaló jeleket. Olykor nagy fûben, pontos pozícionálás mellett 1 m-rõl sem veszi észre egy tapasztalatlan gombász a 20-25 cm-es vakítóan fehér gombát.

Nehézfémek:

A füves reptereknek - csak a reptér funkció miatt - nincs érdemi nehézfém szennyezettsége (milyen fém és hogyan jutna ki oldatba kerülve speciálisan a repülõgépekbõl, ami más jármûvekbõl nem jut ki?) . Kukacbombázók repterén kivétel lehet lokálisan a vegyszerkeverõ kádak környéke, ahol elfolyás miatt réz, vas, esetleg bárium feldúsulás lehet. A réz nagyobb mennyiségben toxikus a gombákra (bár lehet, hogy a gombáknak is létfontosságú nyomelem), a vas közömbös, meg amúgy is mindenhol ott van, a bárium-poliszulfidot nem vagyok biztos, hogy használta-e a repülõgépes növényvédelem. Elfolyás nyomelemeket tartalmazó lombtrágyából is lehet, pl:  
Link

A gombában akkumulálódnak a nehézfémek, de nem dúsulnak fel annyira, hogy attól ártalmasak lennének. Lehetséges kivétel pl. egy illegális galvániszap lerakó környéke. Feldúsul pl. a radioaktív jód is, amit Csernobil után észleltek is.

Szarvasi telkem, saját (rendszeresen nyírt) gyepem nem optimális gombatermõ terület, bár mikrodomborzatilag ideális lenne: A lenyírt füvet komposzton gyûjtöm, a fû (és a talajban a gomba) tápanyag hiányban szenved. Van néhány sötétzöld folt, amin valami ultra-rövid életû (esti öntözés, reggelre kinõ, egy óra múlva már sehol) apró gomba nõ. Van egy kb. 1 m átmérõjû sötétzöld boszorkányköröm, amit idén vettem észre, de még nem termett. Tippem: Lilatönkû pereszke. Majd meglátjuk õsszel, vagy sohasem. 

Szerk, Amanita: Milyen növényekkel lehet gyökérkapcsolt?
#34265
Érdekes, hogy a Bükkben viszont a rendzina talajokat szereti (ami persze nem meglepõ: ez az egyik legtápanyagdúsabb talajféle, csak marha lassan keletkezik, és nem is túl vastag).
Van vagy 20 lelõhelyem rá, mindben az a közös, hogy mészköves alapkõzeten keletkezett, szinte aljnövényzetmentes, morzsalékony és jó vízháztartású talajon vannak. Érdekes, hogy gyakori az átfedés más fajokkal, pl. májusi pereszkével, piruló õzlábbal, de pár helyen még különbözõ kucsmagomba-félékkel is. Az egyik legmagasabb (és eldugottsága folytán legjobb) helyem ~930 m magasan van nevet. Meleg, csapadékos nyárutókon annyi van belõle, mint a "szemét" vidám. A rekordom eddig egy ~70-80 cm-es "apróság", futás közben találtam, eléggé megszenvedtem vele, míg hazacipeltem...

Amanita: biztos, hogy a pöfeteg gyökérkapcsolt? Eddig mindenütt lebontóként olvastam róla... Szerk.: és tényleg! :o
(Ez van, ha valaki nem naprakész vidám )
#34264
OFF: Igazából a Chemtrail-t és az ürgéket szereti, azért jön elõre reptereken.

ON: ha valakinek van kertje és abban még bodzabokor is, akkor érdemes egy-egy kivénhedt példányt az óriáspöfibõl hazavinni és bemutatni a bodzának. Õk nagyon szeretik egymást (gyökérkapcsoltak, már ha a mikorrhiza gyökér). Állítólag mûködik a dolog és majd lehet szedni "helyben". 
#34263
Marhaság.
#34262
Azt hallottam, hogy az óriáspöfeteg a nitrogén mellett bizonyos fémeket (réz, nikkel) is elõnyben részesít, ezért szeret elõjönni reptereken.
#34261
Jó vízellátottságú, de nem vizenyõs, nitrogénben és szerves anyagban dús talajok. Erdõben pl. ahol nyakig ér a csalán. 
Célzottan csak akkor keresgélhetsz, ha már felderítetted a területet, az meg hosszú idõt igényel. Azt ne nagyon várd, hogy valaki megmutatja a gombászhelyeit. Én is csak olyan barát esetében teszek kivételt, aki legalább 150 km-re lakik a tetthelytõl. Idõpont: figyeld a vásárcsarnokok gombakínálatát. Most még hideg van rá. Kuriózum: a laska is elõjött a múlt hétre. 
#34260
Milyen környezetben és idõjárási körülmények között éredemes keresgélni tudsz segíteni?
Mamám mindig meséli régen mennyit talátak a környéken, de idõ hiányában inkább csak célzottan keresgélnék, mert ízre vmi isteni vidám
#34259
Szerintem jobban járnál a kézilabda méretû fiataljával. Zsákokat vigyél majd magaddal, lehet, hogy úgy is több fordulód lesz a kocsiig.
Én próbáltam pöfivel beoltani a komposztdombomat, de csak néhány kétspórás csiperke termett rajta. A pöfi jobban lebontott anyagot igényel.
#34258
Még egy áprilisi kirándulásomon találkoztam ezzel:  Link  A ráhelyezett 10 forintos jó támpontot adhat hajdanvolt méreteire. A hely annyira félreesõ, hogy nemigen vették észre szerencsére, így majd a megfelelõ idõszakban remélhetõleg több nagy  "kosárlabdát" találok majd ott nevet
#34257
Velem meg ez a szépség jött szembe: Link Link
A megoldása: Link

Most találtam rá elõször, úgyhogy öröm a köbön nevet
#34256
Tele az erdõ májusi pereszkével! (1 kg a fagyasztóban) - Hûvösvölgyi reptéren szegfûgomba és ökölnyi pöfetegek.
#34255
2 hét és jó esé[lly]el indulhat a májusi vargánya szezon. Kiadós esõk voltak-vannak  ma a Bükkben. Remélem a tartósabb meleg is megjön hozzá csütörtöktõl.

[mod.]
#34254
Az aranyszínû kis pókok bölcsõje egy szilvafa levél csoporton:
Link
nevet
#34253

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#9664)
#34252

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#9663)
#34251
Törölt tartalom
#34250

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#9661)
#34249
Vírus okozta, világos szemölcsökre jó a fecskefû. A talpon lévõ sötét, szintén vírus okozta szemölcsöt lézerrel érdemes kivetetni, az apraját utána az immunrendszer elintézi és elmúlnak. Savval ha kenjük, (szokott használni) érdemes körben a bõrt krémmel védeni.
#34248
Alapvetõ gombaölõt azért kifújhatsz, ha nincsenek épp a fészek körül. Akár kézi 1 literes virágpermetezõvel. Csak óvatosan, ne riaszd el õket. A rovarölõt felejtheted, szerintem õk ezt bioszosan véghezviszik . laza
#34247
Prédikálószék webkamera: rétegfelhõ fölött (legalábbis most): Link

+ fecskék?
#34246
De jó fej vagy, ez igen!! A beírásoddal lehetne reklámozni a Bioszféra fórumot..vidám Sajnos sokan nem így tennének, attól félek. Aztán lehet, hogy csak én feltételezek túlságosan rosszat az emberekrõl?
#34245
Nálunk a kisebbik lányomnak a kezén lévõ szemölcsöt végül csak a vérehulló fecskefû (érdekes, de a mákfélékhez tartozik) múlasztotta el, míg nekem a talpamon lévõt az sem (igaz, nem tudtam rendszeresen kenni). Mostanában hallottam, hogy arra még jó az almaecet, és úgy tûnik, lassan, de kezdi kinyírni a szemcsit. 
#34244
Igen, valszeg az lesz. Lemosót kapott, meg 1x gomba és rovar ellenit is. A többit meg akkor elhagyom, éljen az év madara békességben.
#34243
Idén az a fa bio lesz. kacsint 
#34242
Egy tengelic pár vert tanyát az oszlopos almafánkon, már kész a fészek is. Hogy fogok így permetezninevet?
#34241
Dongók után más; bent rekedt darázs a reluxán+üveg;
Link
Megyünk tovább;
Link
Ma reggel még sok jelenés volt, a zsebtelefonom alig gyõzte menteni a képeket.
Tavaly szó volt a zengõlégy és vagy fürkészdarázs témában. Na most tényleg egy predátor- fürkészdarazsat kaptam el, illetve õ kapott el egy zöldhátú döglegyet. A méretéhez képest nagyobb lehetett a légy, de végzett vele;
Link
A gyõztes;
Link
Nem sokkal pedig megemelte, és tovaröppent teljes gázzal. (hangja is volt).
Más;
Hangyák szívogatják az ingyen nedvet, a diófa levélen a tetvekbõl;
Link

Máskülönben felcsaptam természet-gyógynövényesnek, ami elõtt elvoltam a bõrgyógyászati "szak" rendelésen. Hetek óta szenvedtet a talp szemölcs, nem is kicsi. Házilag kezeltem kenõcsökkel, tengeri sós vízzel, de nem múlt. A dokinéni adott egy repit; Verrumal. Hát nem lehet megkapni, a városi 3 gyógyszertárban se, hiánycikk. Az egyikben kérdezem, mennyibe kerülne ez a 13 ml. ecsetelõ, -- és 2800 ft/ üvegcse. !! És nincs.  Azt monda még, hogy van egy vadvirág-gyógyvirág a "vérehullató fecskefark.." ami jó lehet.
Hazajöttem, és átnéztem a természetes gyógynövények, szerek listáit, és megtaláltam nem csak az interneten, hanem a saját kertünkben is!!
Itt van;
Link
Link

Tényleg vérét hullató, olyan okkersárga nedv jön a szárából. Aszongya a fáma, hogy ez elöli a vírusos bõrfertõk java részét, stb.
Viki;
Link
nevet
#34240
Havi adatok 2014 Márc. 11  T.min: -1,2 max: 16,9
Link
#34239
Kék dongó kék virágon;
Link
Elég korán repülnek, a kép 2014.Márc. 11.-i  !
nevet
#34238
Szerintem a kékes szín mellett az illat anyag. Bár korábbi hetekben is elsõk voltak a fehér virágú szilvafámon is. Hogy hol teleltek, az talány számomra is.
A szúrásról; szerintem a csáprágóival támadt rám, abban is volt zsibbasztó méreg.
A pók-csemete fészek meg vándorol,most fél méterrel az ablaküveg résén vannak,(melegebb).
#34237
Kék fadongóról. Mi vonzza ennyire a lilaakáchoz? Ahol van lilaakác, ott a fadongó is. Van erre valami magyarázat?  nevet 
#34236
Tavaly kaptam is egy marást a kezem ujjára, amikor a függönyrõl tessékeltem a szabad irányba. Fél óra égõ érzés, de nem viszketett. Fullánk nem volt, de pici lékelés a bõrön.
zavarban
#34235
Így van, õ a földi poszméh (felénk csak dungó), a kék meg a kék fadongó, ahogy oda is van írva nevet

Szerk.: ja és a közhiedelemmel ellentétben bizony "csípnek". Már a rendszertani besorolásuk is sejteti, lévén, hogy a fullánkos hártyásszárnyúak alrendjébe tartoznak
#34234
Ennek a kéknek is?
#34233
Sõt, ha jól emlékszem, földi poszméh a becsületes fajnév.
#34232
Megvan: Link
#34231
Ja, mi is dongónak hívtuk, és mi gyerekek féltünk is tõle. Aztán olvastam egy könyvben, hogy poszméh és nem kell tõle félni. És ami ilyen metál kék meg metál zöld? Mi azt is dongónak hívtuk. (nyilván a hangja miatt.)
#34230
Dongó, becsületes nevén poszméh. :-)
Mifelénk vidéken csak dongónak hívjuk õket.
#34229
Az utolsó nem poszméh? Olyan sárga -fekete csíkos.
#34228
Folytatva a pókos témát, ma délelõtt -reggel igen hûvös volt a teraszajtón kívül. +3 tól +12 ig valós helyzet:
Link
Majd kicsivel késõbb, kezd oszolni a telep:
Link
Link
És 15 -16 fok körül megindul a felderítés:
Link
Tehát megdõlni látszik az a feltevés, hogy a januári -16-19 fok lerombolta volna a rovarvilág emme képviselõit. És tényleg, ez a pete fészek kint volt a lépcsõs feljáró mellett, és nincs semmi baj. (igaz, még a januári napokban is kaptak valami napfényt, meleget, olyan -2+2 környékén.
laza
Más:  ahogy észhez tért a napsütés, vannak dongók a lila akácon, épp virágzás vége felé:
Link
Link
vidám
#34227
Érdekes, ma már szétoszlóban a kaszárnya, a gyenge háló alatt;
Link
Tegnap még itt üres volt;
Link
És ma;
Link
#34226
Tegnap elõtt, a nagy hav dél elõtt vettem észre ezt a pete telepet, az alu ajtón. Valami pók peték lehetnek, de nem biztos. Szép aranysárga telep, felül harmat vékony vizsz. háló védi. Kérdés kibírják -e a hideget, a vizes havat idáig bírták.
Link
kacsint
 
#34225
Üdv!

Ha fával fûtenél egy keveset - fõleg ha bioszférával megszállt több éves rakásból - változatos szörnyeteg témáid lennének.  Pl. egy ollóstól alig 3 mm-es álskorpió, ami - felfedezve, hogy felfedezték - ollóját nyitogatva támadó pozícióba áll az emberrel szemben.

A szöcskéd szép, nagyszüleim "Zöldló"-nak nevezték. 
#34224
Lujó kollegakacsint Bocs, mostanság nemigen van más téma, légy-szúnyog is alig van (nekem nem hiányoznak, de feltûnõen kevesen vannak), hangyák is gyéren. (Lentebbi témát érintve, olvastam hogy a beporzás kb. 40%-át a legyek végzik...) Sok lucernaböde van most is, a harlekinek rajzottak nemrég de eltûntek, egyet se látok.
Lazításnak egy "meglepetésvendég" (azóta semmi, szinte minden korai vendég "eltûnt", még április van)

beillesztett kép


Közelképek:
1. Fej  Link   2. Térd  Link   3. Karmok   Link (a Van der Waals "papucsok" is szépen kivehetõk)
A pókokkal "teletömtem" a Képtárat is mert mindenütt vannak. Rondák elismerem, de szánalomra méltó lények, egyetlen fegyverük a csáprágó. Soha nem támadnak, menekülnek ha lehet. Lábaik olyanok mint a száraz gallyacska, makrózás közben hozzáértem egy meglapuló tetragnatha lábához (hûvös és "fás" tapintású) nem mozdult, csak elhúzta. 
Gulyasme fórumkollegának köszönöm a tippet a villás képzõdményre, utánanézek a javasolt könyvbennevet
Egyszer "rázott ki a hideg" rovar miattnyelvnyujtas Egy meglehetõsen ritka orrszarvú bogarat (nem szarvasbogár!) fotóztam (képét akkor bemutattam itt a fórumon, Noli ismerte fel). Hatalmas, kb. 8 cm-es testméretû példány volt. Békésen tûrte a fotózást - egy darabig. Aztán hirtelen ráugrott az objektívre hogy a szememhez szorított fotomasinát is majdnem eldobtam. Testével teljesen befedte a méretes obit, lábait egyenként kellett lefejtenem róla. Legszívesebben levertem volna, dehát "nem õ kezdte" én nyomakodtam az "arcába", amellett pedig értékes ritkaság. Kis, elszórt telepeken élnek, nem szaporodnak mint a hangyák és 3-4 év is eltelhet mire kifejlõdnek teljes méretükre.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 19:31:45

Szentmártonkáta

3.8 °C

na00

RH: 92 | P: 1023.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.