2024. november 23., szombat

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#651
Inkább utolsó elõtti. nevet
#650
Ez a modell most feltünõen jól használható: Link (hú, durván hosszú link)

Nyomon követhetõ rajta az éjszakai rendszer örvényessége, aztán az este délnyugatról belépõ cucc, illetve az országon áthaladó vonalas rendszerhez tartozó nagytérségû emelés is.
Teljesen reálisnak tûnik.

Benne van az északkeleti brutál konvekció is hétfõre nevet Link aranyos nevet

Ez az utolsó elõtti szezonfinálé, de az sem zárható ki, hogy az utolsó elõtti elõtti lesz.... nevet
#649
Ja csak Dny-on 17,5.
#648
Cö-cö-cö, de kemény lehet a holnapi nap! Link Link Link Link
Egy a mázli, hogy a szélnyírás nem lesz túl erõs.
#647
Es az OMSZ 28, 33-ja lesz a nyero, nagyon ugy tunik.

#646
Már eldõlt szerintem, a zivatarok miatt nem lesz 35-36 fok,de szerintem a 34 is kétséges érték.
#645
Fõleg ha lesznek zivatarok. nevet
#644
Teljesen egyetértek a 29, 34-es jellemzõ értékkel, ám véleményem szerint szélsõségesebb lesz az eloszlás és befigyel a 35 fok, de nyugaton lesz 28-as maxi is. nevet Tehát én szégyenszemre 28, 35-öt mondok holnapra. vidám
#643
Lesz-e mar holnap (penteken) forro nap vhol az orszagban?

Elegge elteroek a velemenyek, Tmax-ok:

OMSZ: 28, 33 => Nem lesz me'g
EWS (eumet.hu): 30, 34 => Nem lesz me'g

ICI (idojaras.hu): 30, 36 => Mar lesz
Metnet: 31, 36 => Mar lesz


Szerintem nem lesz me'g, a 33, 34 fok tunik jonak a Tmax intervallum tetejenek holnapra.
A 14-18 fok kozotti T850 viszont azt valoszinusiti, hogy nem lesz nagyon jellemzo a 30 fok alatti Tmax sem meg nyugaton sem (de mindenkepp van ra esely), bar ebbe a felhozet es a zaporok-zivatarok meg szepen bele tudnak szolni.
Ugyhogy konkluziom a 29, 34, mint legvaloszinubb intervallum szerintem nevet (sikvidekre persze vidám)
#642
Ezen megtalálod az oko(ka)t :

Link
#641
Jól látom, hogy valami délies áramlási irányú csatorna alakult ki felettünk (K-i országrész)? ami elfordulni látszik az óramutató járásával ellenkezõ irányba?
#640
Ide is beteszem, mert a met. társalgóban hamar elveszik.
Egyéni elõrejelzésem: Link zivatar
#639
Nagyon egyet értek mindennel. Szép kis MKR lehet belõle, akár MKK-t megközelítõ rendszer is lehet. Való igaz a 0-2,5 km-es szélnyírás lehetne kicsit még jobb is, valamint egy két apróság(!), de a helyzet maga nagyon komoly dolgokat tartogat(hat).
#638
Mediterrán ciklon:
Link
GFS-en késõbbi idõpontban:
Link
A HCS csak a másodlagos...
#637
Azért az a 120 hepás TOP és 200 hPa-os EL sem semmi az ÉK-i csücsökben. Azt még Görögországból is látni fogják laza

Persze addig még van 2 nap....
#636
A feltételes mód jogos. A pénteki nap kulcsa az észak-adriai hidegcsepp elhelyezkedése lesz, ami jócskán megkavarhatja a dolgokat. Link
#635
P kapitány, palui: Való igaz, h a mostani elõrejelzett helyzet alapján elsõsorban nem nyugatnak, északnyugatnak áll a zászló, bár Link bár pl. Szombathelyen is lesz emelt konvekció, csak hát mégsem akkora az az elõrejelzett CAPE mint pl. Szegeden Link

A rendkívüliségét a pénteki helyzetnek abban látom, h a heves események kiterjedt, nagy területet érinthetnek (persze nem az egész országot), nem csak lokálisan vagy "kisebb" sávokban(országos mércével) jelentkezhetnek. Bármennyire is stabilak az elõrék, azért a feltételes módot indokoltnak érzem. A lényeg: nem arra gondoltam én sem, h az elmúlt hónapok adott pontbéli kemény viharait múlja majd felül a péntek, hanem arra, h ezek egy nap leforgása alatt az eddig (a szezonban) tapasztaltnál -akár jóval- több helyen elõfordulhatnak...a nincs pardon erre vonatkozott, mint ahogy egy kemény téli helyzetben is vannak térségek amelyek ki-ki maradoznak nevet
#634
Lesznek azért olyan helyek, ahol lesz némi pardon is! nevet
Bár, már Északnyugatra is egyre inkább kezdenek váltani a modellek abba az irányba, hogy itt is lehet valami...
GFS, ECMWF is ráadásul rengeteg csapadékot ad, és még a szombatot is esõsnek várja...
Ami viszont az ország Dk-i 3/4-4/5-én várható, hát... talán a konvektív szezon legütõsebb eseménye lehet. (bár egy-két helyen már aligha lehet felülmúlni a szezon eddigi brutális viharait...)
#633
Nyugattal mi a helyzet? Mennyi esélyt látsz? Erre egyelõre esélytelenek a komolyabb dolgok a modellek szerint.
#632
Ugyan már, csak egy SC-s MKR-re van kilátás, amely végigtarol majd a fél országon. zivatar Ez lenne olyan nagy szám... laza kacsint zivatar

Egyébként az MT-ben már napok óta ennek a lázában ég mindenki, csak ide nem írták be kacsint

Emellett a helyzet napok óta roppant stabil(ill. nem bonyolult):

-brutál labilitás (kb 1200-2200 J/kg)
- tökéletes nyírási viszonyok (ill ebbõl következõ származtatott paraméterek (0-6, shear 0-1/0-3-SREH,)
-idális teknõ elõoldal amelyen a dél felõl érkezõ rövid hullámú háborgás berobbantja az extra nagy labilitást

Ami talán kérdés, h most összejön-e tényleg egy jól fejlett önálló nyomási dinamikával rendelkezõ rendszer (nem pedig vonagló, gyengén kapcsolodó cellák halmaza advektálódik majd).
A gfs alapján úgy tûnik, h az alsó 2-3 km-es nyírási vektor megfelelõ támogatást nyújt majd a kilakuló rendszernek, ha merõleges nem is lesz a vonalra de elég jó szöget zár majd be vele, így ha tippelnem kellene így 2(!) nappal az esemény elõtt, akkor azt tippelem, h összejön egy jó kis mkr.

Amiben viszont biztos vagyok(csakúgy mint nagyon sokan): Pénteken nem lesz pardon! zivatar

#629
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#64565 - 2010-08-03 08:29:1laza

Ha jól látom, a nyugat felõl hozzánk közeledõ felhõk zónáját a mögötte lévõ nagy sebességû, magas légnyomású légtömeg az Alpok nyugati elõterében utolérte és kezdi tõlünk északra szorítani: Link Vajon ez is benne volt a kalkulációban?
#628
Fõ a biztonság! vidám

A szelet is mindig kicsit föntebb húzom meg, sose lehet tudni alapon. nevet
#627
A jegeket kicsit túlbecsültnek gondolom, de azt észrevettem, hogy mindig kicsit többet mondtok.

Szerk.: vidám Hát igen! nevet Dehát, ezt kell csinálni! nevet
#626
A mai napon érdemleges konvektív eseményekre nagyjából a Szécsény-Szeged vonaltól keletre esõ területeken lehet számítani.

Ezen területen belül egy konvergenciazóna alakult ki, amely a nap folyamán tartósan megmarad, ráadásul nem is nagyon fog mozdulni a modellek alapján. Jelenleg kb. az Ózd-Mezõkövesd-Békéscsaba vonalon van az összeáramlás, persze pár km-t tolódhat ide-oda, ezért és a Mátra miatt hagytam rá jó pár km-t az érintett terület lehatárolásánál.

A globálmodellek nem számolnak túl nagy hasznosítható energiával. Az ECMWF kb. 700 J/kg-ig megy fel a Bükk térségében, míg a GFS-HR 300-400 J/kg MLCAPE-t jelez maximálisan Nyíregyháza térségére.

A délután folyamán kissé nõ a vertikális szélnyírás, de még így is 10 m/s alatt marad mindenütt, tehát egy- és gyenge multicellás konvekció várható.

A nedvesség elégségesnek tûnik mindkét modellen.

Összefoglalva: a fentebb említett területen elszórtan alakulhatnak ki záporok, zivatarok, a gyenge multicellás szintig bezáróan.

Heves kísérõjelenségek:
- 2 cm körüli jég az erõs középszinti kiszáradás és a 0 fokos nedves T ideális magassága, valamint a viszonylag magasra törõ (10-12 km-es felhõtetõ) cellák miatt;
- max. 80-90 km/h körüli szél, a nagy harmatpont-depresszió (12-16 fok), a magas delta thetaE (14-18 fok) és DCAPE (600-900 J/kg) értékek okán;
- felhõszakadás 30 mm körül.

Emellett a helyzet önmagában hordozza a nem-mezociklonális felhõtölcsérek kialakulásának nagyobb esélyét, lévén K felõl egy örvényességi mezõ is belóg az országba. Az örvényesség maximuma az ÉK-i csücsökben várható, a konvergenciával és a labilitással viszont ettõl egy kicsit délebbre, a Tiszántúl középsõ területein esik egybe leginkább (GFS alapján).
#625
Már itt is záporozik.. )))))))

Amúgy Én is erre számítottam, mert tegnap a szonda adatok is ezt mutatták ide Nyíregyre 09 UTC és 15 UTC között.
#624
Igen, a Dél-Dunántúlon pedig már záporok alakultak.
#623
Itt már látható (elõ) jelei is vannak a konvekciónak.. egyelõre csak égkép terén, de a radar is jelez már "bedurrant pattanást" a környékrõl.
#622
Egy gyors konvektív esélylatolgatás:

ma: az ÉK-i esõzóna délnyugati elõterében, valamint a Dunántúl délnyugati harmadán intenzív záporok, gyenge zivatarok kialakulása várható. A kettõ közötti szélcsatornában nem számítok semmi érdemlegesre. A legelõször említett területen nagy mákkal akár intenzívebb zivatar is összejöhet, de erre azért 1 %-nál több esélyt nem szívesen adnék. nevet

holnap: a Dunántúlon kiadós esõ, elsõsorban beágyazott záporokkal, zivatarokkal, marginálisan szupercella is kialakulhat, de a valószínûleg alacsony szinten maradó labilitás és a nem túl nagy szélnyírás miatt kevés rá az esély.

péntek: az ország fölött stacionáriussá válik a csütörtökön érkezõ front, miközben a magasban fölénk húzódik egy gyenge jetmag, növelve ezzel a szélnyírást. Kérdés, hogy hol húzódik majd a front vonala: attól nyugatra hûvös légtömegek helyezkednek majd el, nagy CIN-nel, divergenciával; tõle keletre meleg, nyári idõ várható, a nap folyamán fokozódó labilitással. Ami azt illeti rendesen ki is szárad a keleti országrész, ráadásul a GFS-en a "jó" konvektív paraméterek nem igazán fedik egymást. Szóval én most azt tartom valószínûnek, hogy csak egy keskeny, cirka 50 km-es sáv lesz a front mentén (a frontfelület és az MNSZ határán), ahol megfelelõ feltételek alakulnak ki a zivatarképzõdéshez. Vagy még ennyi sem. Ám, ahol mégis passzolnának a dolgok, ott jó eséllyel erõs multicellás és/vagy szupercellás konvekció lenne. Meglátjuk. Link

Fontos megjegyezni, hogy a relatíve nem túl magas labilitáshoz mindhárom napon viszonylag magas helikalitási értékek tartoznak! Nem gyakori, de elõfordult már ebbõl meglepetés! nevet
#621
Hétfõn és kedden viszonylag kellemes idõ lehet, ahol nem fog esni (az ország legnagyobb részén így lesz).

Ez a szerdai dunántúli esõzés viszont nem tudom, hogy jön a képbe... addigra kanyarodik ránk vissza a sekély ciklon...? Vagy újra megerõsödik?
Remélem, téved ebben a GFS...
#620

A mai után holnapi nappal együtt a kiemelt üdülési szezon egyik legrosszabb hétvégéje lesz, holnap sokfelé esõvel 20 fokot alig elérõ illetve több helyen el sem érõ hõmérsékletekkel. Nem irigylem akik mostanra voltak betáblázva.
#619
Ritkán szoktam ilyet kérdezni,de most fontos lenne...A bátyámék horgászatot terveznek a hétvégére(éjszaka szeretnének,ha az idõ engedné). Szerintetek Miskolc környékén az alábbi idõszakok közül melyik lenne a legalkalmasabb(legszárazabb)?
-Péntekrõl Szombatra virradó éjszaka
-Szombatról Vasárnapra virradó éjszaka,
-Vasárnap nappal!? laza
A válaszokat elõre is köszönöm!
#618
És még én vagyok a legjobb helyzetben:
Link
Link
Itt már meg volt a két 60dBz-s, de DNy-t nagy része hát nem tudom elég siralmas...
#617
Én drukkolok nektek, bár sohasem gondoltam volna, h egyszer dny-nak kell drukkolni, valamire való ziviért laza
#616
Éppen esküvõn leszek aznap, de legalább kölcsönkérhetek fényképezõt, ha lemerül az enyém: Link
#615
Hát ha beindulna a légkör kora este, akkor azért lenne mûsor tényleg...
De, ha besül a dolog, mint múlthéten akkor megint csak a front...
#614
"magára valamit is adó SC nem is indul onnan" hideg vidámvidám laza
#613
A korai talajmenti szélfordulástól függetlenül egy-egy SC kipattanhat felétek is, bár ez pont nem oda mutatja:
Link

A kanizsai görbe is elég pofás, persze nem talajalapú dolgokra, bár magára valamit is adó SC nem is indul onnan vidám :
Link

Ha ezekbõl nem jön össze semmi akkor a fronton még mindig lehet villámshow...
#612
Pont a légkör napi energiaminimumán.
#611
Az ECMWF szerint szombat reggel 6 és 10 között lehetnek felénk zivatarok:
Link
Link
Link
Keleten pedig intenzív, heves zivatarok szombat délután.
#610
Holnap esti-éjszakai zivataresélyeket hogyan látod Zala-Somogy térségére?
Köszönöm!
#609
A hétvégi helyzet engem egy kicsit a "sáros csajokra" (Zsófi, Angi) emlékeztet:
-leszakadó majd itt ragadó HCS,
-K-en délies, Dunántúlon kemény ény-i szél...meglátjuk mi sül ki belõle


szerk.:
Megnézve a friss elõréket, a frontális szélfrodulást kb így várom:

-Sopronban már akár holnap dél körül átfordulhat a szél ény-ira és az alsó szinteken már becammoghat a kevésbé meleg (32-33 fokalatti) levegõ

-péntek 21-22 órára a Dunántúl ény-i felén már ény-i szél fújhat, ami egyre erõsödik

-péntek éjfél és szombat hajnali 1-2 órára már eljuthat a hûvösebb levegõ Bp-ig.

-szombat nappalra, kora délutánra inkább már csak az ország keleti haramada maradhat a front elõterében, ez alapján inkább csak itt lehet durvább cape felhalmozódás
#608
Remélem egy kicsivel több esõt kapunk ebbõl mint a múltkoriból..
A jövõ hétvége alakulása kérdésemmel meg majd késõbb jövök. nevet
#607
Meglehetõsen hasonló az egész szitu a múltkorihoz.

- péntek/szombat éjszaka front mentén záporok, zivatarok;
- nem halad át rajtunk, hanem megtorpan az Alföld középsõ vidékein, így elõtte az MNSZ-en szombat délelõtt, délután erõteljes konvekció valószínû, talán egy kicsit erõsebb, mint a múltkor (nem zárnám ki SC esélyét);
- szél, lehûlés;

Szerintem röviden ennyi elég is, egyelõre. nevet
#606
És mégis mi várható ettõl a fronttól azon kívül,hogy "erõs" lehûlést hoz?
#605
Teljesen egyetértek, olyannal nem találkoztam, hogy a front sietett volna, s a modellek által várttól jópár órával hamarabb érkezett volna meg..
Érkezését szombat hajnal 03-06 közé várják a modellek de simán késhet jópár órát..
#604
Sajnos az a tapasztalat, hogy a hidegfront sokat szokott késni a gfs által elõrejelzetthez képest. Én pedig még nem láttam olyan futást, ami fölvetné a lehetõségét, hogy már péntek éjjel átvonuljon, így meglátásom szerint ennek igen kicsi a valószínûsége. De a szakértõk véleményére én is kíváncsi vagyok.
#603
Sziasztok!

Lehet hogy kicsit off a téma, de mindenképp szükségem van hozzáértõ válaszokra. Péntektõl vasárnapig tartjuk a településünkön a szokásos 3 napos falunapunkat, amit nagyon jó lenne ha nem verne el a vihar. Mit gondoltok, mekkora az esély arra, hogy errefelé már péntek éjjel átvonuljon a front? Ez az egyetlen lehetõségünk, máskülönben sajnos törölni kell a szombati programokat zavarban

Köszi a válaszokat elõre is!
#602
Úgy látom, az OMSZ egyre több helyre adja ki a citromsárgát.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 00:36:19

Ercsi

-0.1 °C

27000

RH: 81 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.