2024. december 02., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34323
Kicsit macerás lehet beletömködni a madarak csőrébe, de megéri laza

Még szakközépbe 8-an voltunk a koleszban egy szobában. Ebből legalább 4 mindig horkolt, lehetett választani, hogy megszokom, vagy soha többet nem alszom (mindig nagyon zavartak a zajok), megszoktam.
#34322
Link

be érett a vállalkozás !

#34321
Link
#34320
Madárterror alatt élünk hetek óta... 
Reggel 4kor kezdik a verebek. Csapatosan vitatkoznak az utcai fákon, óriási lármát okozva. Be kell zárni minden hajnalban az ablakot, ha pihenni szeretne az ember. Utána kezdik a műsort a fekete rigók. Ők tulajdonképpen, egész nap örült mód rikácsolnak. Ez nem éneklés, trillázás, ez erős csattogás, amit képesek napnyugtáig  nyomatni. hol veszekednek, hol a kertekben ólálkodó rohadék macskákat "jelzik"(gyakran ki is megyek elkergetni őket a fészek alól), hol pedig mittudoménmiért, de roppant mód erőszakosan zajongnak. Este kezdik az erdei füles baglyok. (Most voltam kint elzavarni őket) Legalább 3 lakik a környéken, akik mostantól számítva olyan éjjel 1-2 óráig 5-10 másodpercenként éles, sivító hangon "beszélgetnek. Óramű pontossággal, órákon keresztül. 
Örül az ember persze, hogy a természet ily módon körülöleli egy nagyváros belvárosának szomszédságában, de egy idő után kiborul a bilinevet Tegnap éjfélkor azt láttam, hogy a szomszédos bérházakból jöttek ki elemlámpával az ott lakók, mert a fa, ahova a baglyok telepedtek, 1-2 méterre van az ablakuktól. 
Ja, a galambok. Hol búgnak?? A kéményen. A cső meg felerősíti a hangot...
Na mind1. Én szeretem az állatokat. 
#34319
Igen, remekül van, a bogyók nem bántották, attól eltekintve (ha ez egyáltalán összefügg az étrendjével...), hogy egy meredek rámpán játszott Talmácsisat a rúgatós motorjával, és a lejtő alján átlendült hókra... Ijedtségen és egy tekintélyes méretű puklin kívül szerencsére nincs komolyabb baja. Ha túléli a macerás, veszélyekkel teli gyermekkort, még tán lesz is belőle valaki laza
#34318
Jól van a kis srác? Mennyit evett belőle?
#34317
Én meg azt hittem van itt valami.nevet
#34316
Nagyon jó témát feszegettek, erről sokat is lehet beszélni, de átpakoltam a megfelelő helyére, még akkor is, ha részben érinti a bioszférát, de a fő csapásvonal inkább humánszféra nevet Köszi a megértést, és abba ne hagyjátok az eszmecserét! nevet
#34315

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50107)
#34314

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50106)
#34313

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50105)
#34312

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50104)
#34311

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50103)
#34310

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50102)
#34309

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50101)
#34308

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50100)
#34307

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#50099)
#34306
Köszönöm szépen mindannyiótoknak, valóban tatár lonc volt. Öcskös mindent kipróbál, amit csak elér, ami nem feltétlen baj (az a dolga, hogy felfedezze a világot...), csak néha bajba is kerül emiatt. nevet
Fotókat az anyja lőtte, már tőlem is megkapta a magáét miatta vidám
#34305
Nem tűztövis, 100%. Az tövises, a bogyói nem ilyen fényesek, stb.
Tatár lonc lehet az tényleg. Link
Elvileg nem mérgező.
#34304
404 not found
#34303
Talán tatár lonc. 
#34302
Nem valami jó képek, de én valami tűztövisnek nézem.

Ha az, Marczal Gabriella Mérgező növények, növényi mérgezések c. könyve emígyen ír róla Link 
#34301
Szia. Szerintem valamilyen lonc.
#34300
Segítsetek legyetek kedvesek! Unokaöcsém (15 hónapos gyermek) evett ennek a bokornak a bogyójából: Link Link
Mi ez a növény?
#34299
Tegnap voltunk az Alcsútdobozi arborétumban szentjános bogár rajzáson, hatalmas élmény volt. Mindenkinek tudom ajánlani. (Szeles időben nem javasolt).
#34298
Kaszanyűg bükköny (Vicia cracca)
#34297
A járdalap betonközéből kikelt mezei vadvirág. Nincs locsolva, kész bioszféra neki.nevet
Link
#34296
Levélsárgulás, alma, kajszi, szilva ha van.
#34295
Ezt most melyik részére reagálod a kommentemnek? nevet

Szerk: ja ok, kösz. Igazából csak az egyik mandulán van, amelyik egész nap kapja a fényt. Még akkor indult mikor nem locsoltam. Most, hogy naponta kapja a vizet, nem rosszabbodott.
A délutántól árnyékban levőnél nincs ilyen gond szerencsére.
Mondjuk a terméskezdeményeik 90%-át eldobálták, de az lehet hogy akkor is így lett volna, ha nincs aszály. Idén virágoztak először, tavaly majdnem ki sem hajtottak.
#34294
Elő kell venni a háti permetezőt, mint a roham mentősök. Stabilizálni kell a vérkeringést esti tiszta vizes és lombtrágyával. Sajnos ilyen extrém szárazságban talán ez segít. Hiába öntözöd alulról, nem tudja felvenni a tápanyagokat a kiszáradt kapillárisok. Infúzió felülről levél szinten. Jó  a  WUXAL, fertikale, csak kelát bázisú, vízben oldódó legyen. Koncetratum 0,2% 2 -3 deka/10 liter.
#34293
2 mézbogyót ültettem, az egyiket napos, a másikat árnyas helyre.
Mindkettőn volt virág, és kötöttek is. Aztán (szerintem a száraz idő miatt) nem nagyon tudtak megnőni a pici zöld gyümölcskezdemények. Idővel sorban lepotyogtak. Csak az árnyékban levőn nőtt meg és lilult be 3 darab. De ez még május 15 körül volt, tényleg baromi korán érnek!
Mire megkóstolhattam volna, lezabálta valami, alighanem madár.
Én már 3 hete csak az életbentartás miatt öntözök, most már egyedül a karvastagságú cseresznyéket nem, minden mást igen (4-5 éves alma és kajszi, a többi fa max 2 éves, sárgulnak a leveleik az öntözés mellett is szomoru)
Az elfagyott fügém új hajtása már kb. 30 centis, és veszettül nő, kapja az is vizet minden nap nevet
#34292
Akkor lehet megint áfonyát átültetninevet Nekem kb. 4-szer sikerült, jelentem túlélték!
A mézbogyóid mennyire vannak napos helyen (mennyire bírják a napot?)? Én olyan árnyékos helyre tettem, hogy még locsolni sem nagyon kellett eddig, viszont még mindig zöld rajta az a 2 szem, ami megmaradt rajta.

A kert meg csak szárad. Eddig azért "harcoltam" (öntöztem), hogy jól nőjenek a tavaly ültetett gyümölcsfák, most már inkább az életben maradásért. Viszont 2 elfagyottnak hitt gránátalmacsemete múlt héten! kezdett el kihajtanividám

Hétvégén megint fellapoztam guglit szárazság miatt. Találtam egy olyan dolgot, hogy hugelkultur. Egész érdekes, ha valakinek van ilyen irányultsága. Állítólag nem kell locsolni majd (pláne ha az elkészítéskor van eső). Elkezdtem összerakni az itthon található "szemétből", egész jó kis kupac jött össze. 
#34291
Köszi a kimerítő tippeket nevet
Ha minden jól megy, 1 év múlva már saját házat keresgélünk itt a környéken majd: ott már ezeket is nagyon jól fogom tudni hasznosítani!
#34290
Ami a kerttervezést illeti, jó szívvel mondom, hogy kalibráld át magad a bükkösök övéből az árvalányhajas sziklagyepre.
Költöztem én is, kisgyerekként Diósgyőrből Budapestre, még a gombákat se találtam eleinte az erdőben, és utáltam az egész száraz, poros környéket...  Elhatároztam, ha dolgozni fogok, én innen úgy elköltözöm... aztán megszerettem a sziklagyepeket. Most már lelkesen gondozom Solymáron, DDK 22fokos lejtőn az agyagos kertet. A 2003-as év igen tanulságos volt: de jól jöttünk ki belőle, idén már kiegyensúlyozott a kert.
Jó tippeket fogsz találni, ha körülnézel a Nagyszénás, Zajnátok (Pilisvörösvár) vagy a Széchenyi-hegy tetején. A sziklagyepi növények ne csapjanak be: igen-igen mélyen gyökereznek, és a repedésekben leszivárgó vizet hasznosítják. Látni fogod, hogy a járólapok, sziklakert kövei nem csak dísznek vannak.  Kiegyenlítik a hőingást, árnyékolják a talajt, a növényre rávezetik a vizet. (vagyis 3/4 leburkolva = 4x a lehullott csapi mm fog hasznosulni.) A törpecserjék időt igényelnek, hogy megtelepedjenek. Solymáron az áfonya nem maradt meg, viszont a szúrós csodabogyó terem, az Erica carnea szép. Kakukkfű, cipruska, cserjés pimpó, curry-növény, harangvirágok,  zsálya, levendula, fás bazsarózsa: ezek a -20 C-s telet is kiállták. A fák a mélyből szerzik be a vizet. Legjobb amit tehetsz velük, ha a mikorrhiza-szövedéket nem károsítod permetezéssel.
#34289
Kúszó pimpó alighanem már van... a többit nem ismertem fel nálunk, más fajták vannak. Majd igyekszem képeket felrakni!
#34288
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#352838 - 2017-06-12 09:57:4laza

Attól tartok, hogy ettől lehangolóbb a dolog, mert a gólyák is imádják a hulladék lerakókat és Bodrogkeresztúron ott van van kommunális lerakó. A múltkor Pusztazámoron voltam, legalább 30 gólya volt körülöttem a depón. Lasan több lesz, mint a sirály.  Link
#34287
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#352836 - 2017-06-12 09:36:51)

Egy időben Miskolcról jártunk Nyíregyháza környékére a párom szüleihez, Tokajon keresztül. A bodrogkeresztúri gólyamennyiség nekem is mindig feltűnt nevet Nyilván imádnak a Bodrog/Tisza összefolyásának lápos területein zsákmányra vadászni nevet
#34286
A vadvirágok nem fogják szeretni a klóros vizet... de ha sikerül magról betelepíteni, klassz lesz a kert. Főleg a gubóvirág, az ezüstös hölgymál és a magasra növő, apró virágokból hatalmas virágbugát viselő habszegfű (a tőlevele szép a gyepben) hálásak. A fűnyíró elmegy fölötte, szép zárt, virágzó gyepet adnak ilyenkor is. A kúszó pimpóval vigyázz, kiirtani se lehet, ha elterjed. A cickafark levele is szép a gyepben, ha nem ragaszkodsz a "zöldfelület = fű" sztereotípiához. Vadfű-magot két hét múlva már lehet szedni, csak észre ne vegyék...  és a kakukkfű a sztár: lassan kel ki, lassan nő meg, de aztán illatos szőnyeg lesz, amit a fűnyíró szépen rendben tart, csak tavasszal mielőtt kihajtana, akkor látszik kócosnak egy kissé.
#34285
Itt a kertünkben is meghagytam a szomszédok (na jó mindenki) által gazoknak hívott növényeket (bogáncs, mindenféle pillangós, pitypang rokonok, stb.). /nevet nem tudok/ Ők is vígan elvannak a reggeli harmatokból, a mi kertünk ezért még részben zöld, illetve árnyékolt. Továbbá a néhány 10ezer parlagfű "palánta" sem tud miattuk, meg a csapadékhiány miatt nőni, csak vegetálnak a csapadékmentes árnyékban.
A legnagyobb (kb. 1,5 m-es) őszibarackfámat brutál módon lemulcsoztam, kapott már 2-szer házi zöldtrágyát. Kezd kigyógyulni a tafrinából, a legújabb 20 cm-es ágvégek már egészségesekvidám. A beteg levelek még részben fent (persze lehet csak a száraz klíma miatt gyógyul).
#34284
Marha látványos a kertünk: full sárga a fű mindenhol, az öntözött fák/bokrok tövében jó fél méter átmérőjű zöld körök... 
Ami szép a szenvedésben: a környéken (Fundoklia és a körülötte elterülő, sziklás, száraz gyepek) őshonos vadvirágai vígan röhögve megélnek, sőt nyílnak ebben az időben - a természetvédelmi terület közelsége miatt a mi kertünkben is.
Csekély, de nagyon hangulatos vígaszt adnak az aszály mellé.
A napokban lefényképezek párat, és feltöltöm valahová, hátha itt be tudjátok azonosítani őket. Nagyon látványos némelyik!
#34283
Anyámék töke ( mármint a növény) nevet is ezt csinálta ma. Azt hittem ki van száradva, de amint lejjebbment a nap, visszamerevedett. (mármint a tök) nevet
#34282
Igaz ez nem növénytár, de ide írom;
A mai hőségnapon is déltájban a málna új zöld hajtásai lekonyulnak. Először vízhiányra gondoltam, de nem az. Így védekezik a hajtás csúcs a kiszáradás ellen, hogy lekonyul, hátat fordít a bombázó napégés ellen.
Link
nevet
#34281
Link

Örömöm az egekbe hág! És a szakértők szerint már több, mint 10 van belőlük kicsiny hazánkban... De még így is kevés szomoru 
#34280
De jó: Link
#34279
Eszméletlen mennyiségű pöfeteget szedtem életemben, s hurcoltam szerte szana a spóráit. Szerintem nagyon kevés az esély. Öntörvényű faj. (Egyébként minden tiszteletem Pál-Fám Ferencé.)
A kucsma jóval esélyesebb, de aki kucsmázik az tudja, ezer lábon kell állni termőhelyileg, hogy ne buktázzon egy évben se. Illetve ha előjön a meggyfák alatt, akkor aztán van bőven, mint 2010-ben.
Ja Lujó, a szklerócium meg nem alapfeltétel, ne keverjük bele annak kialakulását.
#34278
Sajnálom nagyon, ez van a természet ilyen. Macska a bűnös, volt ideje kidolgozni a stratégiát. És nem tehetünk ellene, ez az ősi vadász ösztön náluk is. Éppen ma mentem be a nem használt alsó kamrába valamiért, és csupa galambtoll volt a beton. Itt is macska kapta el a szomszéd tetőn éjjel bóbiskoló galambokat. De hogy a fenébe tudta bevinni a kamrába? (  rájöttem : rés volt a hajtogatott szúnyoghálón,alábújt). És ugye el kell rejteni a zsákmányt, ami több napig elég volt. Semmi csontmaradvány, csak toll maradt.
szomoru
#34277
Kb. 30 éve azt tanultuk, hogy a kucsmagomba spóravetéssel jó eséllyel termeszthető mulccsal borított területen. Valahol olvastam, hogy a termés feltétele, hogy a szkleróciumok az előző évben kiszáradjanak. a Mount Saint Helens kitörése után a vékonyabban hamuval borított területeken rengeteg termett . A lilatönkű pereszke is termeszthető spóravetéssel (saját tapasztalat).
#34276
Ma reggel, ahogy kiléptem a házunk ajtaján a vizes hordó felé vitt az utam, mentem locsolni. Az oszlopos alma fa elé érve egy csomó levél és letört  ág, hajtás fogadott. Meg is lepődtem, mert esett ugyan az eső éjszaka, de nem tűnt ilyen komolynak az idő. Aztán felnézve a tengelic fészekre jött a döbbenet, mert hűlt helye volt a fészeknek. Nem össze lett rombolva, egyszerűen eltűnt. Mintha egy  rajzon a fészek ki lenne radírozva a fa közepéből. Se fent, se lent a darabjainak a nyomát sem lehet felfedezni!! Macska? Ragadozó madár?? Nem tudom, de szomorú vagyok. A gyerekekkel naponta nézegettük őketszomoru(
#34275
Szerintem ha azonos a gazdanövény, akkor megosztoznak békében, a kertben a mogyoró 3-4 tinórut is felvett, és több pereszke, tölcsérgomba is néha előjön, és egy álpöfeteg is rendszeresen. Ahol "új" gombát találunk, ott is már 1-2 éves legalább a micélium (basidiomyc.) és az időjárás csak a termőtest - képzést segítette.  Ha olt az ember vmit, a gazdanövény életre kap tőle. innen tudom, hogy fölvette. A termőtest már másik dolog, lehet h. sose fog teremni... a kucsmagombákról Albert Lacinak van szép anyaga, ő az amerikai fajokat is bevéve, tartott jó előadást - esetleg ha bejössz a TIT-be, mond Neked infót, melyik terem 1 évig, melyik tovább, mulcson, nyárfán, kőrisen, cseresznyén, stb.
#34274
Mindenesetre én most kucsmagombával próbáltam "oltani" a gyümölcsfáimat (meggy, szilva) hátha összejön jövőre.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 22:07:21

Budapest III. - Flórián tér

0.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.