2024. november 24., vasárnap

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#3360
Atyavilág... Borzalmas érzés fogott el, miközben néztem. Emberéletet, értéket nem kímélve, mindent a 0-val tett egyenlõvé. Mindez kb. 15-20 perccel a rengés után. Csoda, hogy alig voltak a domboldalban? Gondolom volt aki még akkor is csak úgy autókázott a városban, amikor a szomszéd utcát, már a cunami, házakkal teli árja darálta... szomoru És az a néni, egész biztosan az áradat áldozata lett. szomoru
#3359
Húú! Eddig ez a legdurvább videó, amit láttam róla!
Vajon a néni felért a hegyre a tetõ elõl? szomoru
#3358
Egy új videó a Japán cunamiról.
Link
#3357
Sajnos a japánok is altatják a témát, vagyis egyre kevesebb érdemleges infót adnak ki. Meg kell azt is valljam, hogy idõm is kevesebb van egyéb elfoglaltságok okán.
#3356
Nem lep meg.
Ez is beigazolódik, többek között.
Elsõ körben reflektáltam s gyanús INES jelentésekre, majd a Kyodot és társait lobbistának tituláltam és így tovább.
Elõször kaptam a fejemre, most pedig szép lassan...

Dugulok is el...
#3355
Húú, hát ez nem semmi. Végignéztem a trailert és a hátamon végigfutott a hideg. Olyan félelmetes még így képernyõrõl is, nem ha még talán be is következne valaha. zavarban
#3354
Ma néztem végig: Link - hát ebben a rengések nem hategész kettesek! Jól megcsinálták a filmet, de a vége kicsit olyan... más! Az elején a földrengés, a beomlás nagyon bejött! Érdemes HD-ban végignyomatni nagyképernyõs televízión!
nevet
#3353
régebben kicsit több volt a fordítás és az aktív hír az erõmûrõl. Esetleg ha valakinek van kedve, én szívesen olvasnám napi felbontásban a friss híreket.
#3352
Ez is megfordul az ember fejében... Arra hivatkoznak, hogy nem voltak mért adataik így nem tudták, hogy milyen mérvû volt a kiszabadult sugárzás... Ja, anyám meg az etióp császár.
#3351
Én meg azt nem hiszem el, hogy ennyit vártak a bejelentésre! Megteheti az atomlobbi! Elült az érdeklõdés , kivárták. A mai világban elég felháborító mit meg nem engednek maguknak. Elnézést kikívánkozott belõlem.... zavarban
#3350
2 évig jártam Borsyhoz elõadásra, ( Izé, diavetítéssel egybekötött mesedélelõttre..) de soha nem ejtett szót cunamiról. Mindig a nyírségi homokbuckákról mesélt + a paksi löszfalról. (Egyszer mutatott egy diát a paksi löszfal feltárásáról és a homlokára csapott: Ja most már tudom hol hagytam el a gumicsizmámat.)
Meg a különbözõ kiváló geomorfológusokról.( Ahány nevet mondott mindegyikhez hozzátette, hogy: Igen kiváló geomorfológus. Talán még Wegenerhez is, pedig az ha jól tudom inkább meteorológiával és geofizikával foglalkozott.
Talán ezért Õ a lemeztektonika atyja.... ;-)))))
Szerintem Pinczés prof. sokkal jobb fej volt. Bocs az off-ért.
#3349
Éjszakára (itteni idõ szerint) egy 6,2-es rengés "jutott", ami Tókiótól 75km-re, K-Dk-i irányban volt, 13km-es mélységben.
A reggeli órákban pedig egy 6-os volt, mindössze 55km-re az erõmûtõl, Dny-i irányban, a szárazföldön. Itt 10,6km-es mélységet mértek.
Csak nem akar nyugodni...
Ha belegondolok, milyen következményei lennének idehaza egy 6,2-esnek zavarban
#3348
Most hallom én is a rádión, el se hiszem...
#3347
Az 1-2-3 reaktorokat együtt kezelve lett INES 7, a 4-es továbbra is INES 3.
#3346
Az erõmûrõl vannak új hírek?
#3345
Csak meglett az INES 7-es besorolas... szomoru Link
#3344
Újabb földrengés, 6.6M, kb. 100 km-re az erõmûtõl, a szárazföldön, viszont sekély fészkû (10 km) Link
#3343

beillesztett kép































És ha már vulkán... A Taal (Fülöp-szk) egyre több jelét adja egy készülõ kitörésnek. (a Taal arról híres, hogy tó egy szigeten, ami egy tavon van, ami egy másik szigeten, ami meg az óceánban, szóval amolyan matrjoska-vulkán Link :-))
Az utóbbi hetekben négyszeresére nõtt a CO2 kibocsátása, illetve egyre sûrûbb vulkanikus jellegû rengést észlelnek a kaldera alól, sekély mélységbõl, valamint heves gõzkibocsátást a fõ kráter oldalában, valamint a hegy felfúvódását is mérték. Ezek a jelek hamarosan bekövetkezõ kitörést IS jeletnHETNEK. Az egykori kaldera egy kb 5500 éve volt kitöréskor keletkezett, ezt követõen az 1500-as évek közepétõl vannak adataink (a Fülöp-szk-en szolgáló európai szerzetesek jóvoltából), kb 40 viszonylag kis kitörése volt, elsõsorban lokális károkozással. Elsõdlegesen gõzrobbanásos, kisebb robbanásos kitörés az, amire számítani lehet, ha lesz kitörés. Jelenleg a szép összetett vulkán kalderáját kitöltõ tóban (30 X 50 km)lévõ sziget az, ami az aktív kráter (hasonlóan pl. a talán sokkal ismertebb Szantorini beomlott kalderájának közepén kinõtt két kis szigethez).
A hegy mindössze 50km-re van Manilától, a fõváros a Taal egykoron kiszórt ignimbritjére épült.
#3342
:-))) Jött nyugatról az óriás és megbotlott a Somlóban, majd elesett pofára, és így alakult ki AJKA:-)
#3341
Taki, ez tetszik!!!!
Gyerekkoromban sorozatosan álmodtam, hogy kitör a Badacsony, meg a Kab, meg ezek. :-)
#3340
Kicsit OFF, de el kell mesélnem. Nolival (is) álmodtam. kacsint A Somlón voltunk kirándulni, amikor már lejöttünk a hegyrõl egy óriási robajra lettünk figyelmesek. Kitört a Somló! Mégpedig elõször kiköpött egy hatalmas bazalt-dugót, mely leesve egy hatalmas felfordult tölcsérként esett a földre, akkora volt, mint a hegy! Óriási hamufelhõ emelkedett a magasba, én rohantam volna, de Noli nyugtatott, nem erre jön, inkább nézzük! Utána azon vitáztunk, hogy semmiféle rengés nem elõzte meg a kitörést és ez hogyan fordulhatott elõ.... aztán felébredtem. nevet Nem, nem szívok semmit, csak antibiotikumot szedek és fájdalomcsillapítót. No alkohol... laza De jó volt! Kár, hogy felébredtem. nevet
#3339
Amikor én voltam iskolás, még ts-sel írták le a tsunami-t. :-) Egyébként iskolában tuti nem tanultunk róla...
#3338
Na megnéztem, Általános természetföldrajz tankönyvemben (Borsy, 1992) a "különleges hullámjelenségek" között az alábbit találtam: tengerrengés-hullám; ezek leggyakrabban a Csendes-óceánon születnek, "így nem csoda, ha rendszerint japán nevükön (cúnami) emlegetjük õket" . Még taglalja kicsit, de vagy a "cúnami" (sic!), vagy a rengéshullám kifejezést használja. A szökõár kifejezésnek se híre-se hamva, azt a tengerjárást bemutató fejezetben mutatja be: (amikor a Nap-Hold közel egyirányban van) "ilyenkor különlegesen magas dagályok a jellemzõk (szökõár vagy szizigai dagály)."

Persze mondom, ez egy régi tankönyv, akkor még nem reaktorfizikusok írták az összes tankönyvet.
Hogy a köznyelvben mit mondanak, az mellékes, de azért lexikonszócikkeknek helyesen kéne használni.
#3337
agree, aki a wikit használni akarja, annak meg kell tanulnia külföldiül...
#3336
Aki magyar wikit olvas nem röhögési céllal, az lúzer, már bocsánat... Az NLC - gyöngyházfényû felhõ (PSC)- irizáló felhõ káoszról jobb nem beszélni... :-(
#3335
Annyiban mindenképpen egyetértek, hogy a wiki szócikkének címe cunami kéne legyen. És szerintem nem beszélhetünk köztudatról igazán, mert a jelenség, illetve cunami, mint szó az indonéziai földrengés óta ismert általánosan Magyarországon.
#3334
Az az érdekes, hogy amit én az elmúlt mondjuk 40 év alatt olvastam ilyen témában magyarul, sosem merült fel, hogy a szökõár nem helyes kifejezés (nem nõk lapját meg fülest olvastam gyerekkoromban sem, hanem Élet és Tudományt, meg a Gondolat kiadó ismeretterjesztõ könyveit, stb.) a cunamira. Szerintem túl régen beivódott a SZÉP és KIFEJEZÕ magyar szó a köztudatba.
Egyébként meg ha a parton állsz és elsodor, tök mindegy, milyen eredetû, mindenképp egy túlzó mértékben megemelkedett vizet jelent. Mellesleg a tengerjárási értelme sem igazán lehet ismert, mivel jó rég nincs tengerünk (ami volt, azt meg csak játékból érintette a dagály/apály, ha jól tudom, max. 1 m dagály van az Adrián, de az átlag fél m alatti).
Persze, megértem, hogy a szakma védi a saját szavát, mondjuk a virágszirom hasonló, hisz számos olyan képletet is sziromnak hív a köznyelv, ami nem az, mégis mindenki érti, mirõl van szó, a szakma még jól is használja.
Igazából a világ népessége úgyis szét fog szakadni, s egy idõ után egyáltalán nem fogják egymás nyelvét megérteni a szellemi s a fizikai munkát végzõk, tehát hosszú távon mindenképp megoldódik a problémád. :-)
Nagyon nem vagyok barátja a globalizmusnak, biztos, hogy emiatt is zavar, hogy nem a bejáratott magyar szó a "hivatalos".
#3333
Nem jó a hasonlatod, mert a kézibeszélõ és a telefonkagyló - végeredményben - ugyanazt jelenti, itt pedig arról van szó, hogy teljesen más okokra visszavezethetõ jelenségekrõl van szó (vagy volt szó eredetileg). Ezért vetettem fel, mert ha már hangsúlyt helyezünk a szakmaiságra, akkor ez a legkevesebb, amit megtehetünk, hogy a cunami mellett kiállunk. De én elfogadom, hogy a nép errõl már ítélkezett, és széllel szemben nem lehet, de azt nem fogom mondani, hogy ez jól van így!

A szumátrai földrengés elõtt ez nem volt annyira napirenden, de ahogy címlapra kerültek, nekem azóta bántja a szemem. Éppen Czelnai Rudolf rágódott ezen korábban, és nekem teljesen logikus érvelésnek tûnt akkor. Bár ahogy idézted, õ is lassan beadja a derekát.

Nekem meg semmi bajom azzal, ha egy Magyarországon - szerencsére - ismeretlen jelenségnek japán neve van. Sõt, talán ennyiben tisztelegni is lehetne a sok áldozat elõtt.

A cunaminak nem szökõár a magyar fordítása (kik voltak az eleink? nevet ) A hurrikánokat is hurrikánnak hívjuk, és nem forgószélnek, pedig szemléletes volna. No, befejeztem a nyelvmûvelést ! laza
#3332
Több millió ember maradt áram nélkül a pénteken miután a japán szigetektõl keletre péntek hajnalban ismét utórengéseket észleltek. A március tizenegyedikei földrengés óta folyamatosan mozog a föld a távol-keleten, összesen több mint ezerszer mértek különbözõ erõsségû földmozgásokat a japán szakemberek. A legutóbbi jelentõs, 7,4-es erõsségû már nyomot is hagyott maga után, amely miatt ismét aggódhatnak a japánok. Az onagawai atomerõmûben vízszivárgást észleltek, jelentette az üzemeltetõ Tohoku Electricre hivatkozva a Kyodo, japán hírügynökség.
Az onagawai atomerõmû Fukusimától mintegy 100 kilométerre északra fekszik. A szakemberek tájékoztatása szerint víz szivárog az 1-es és 2-es reaktorblokkból, onnan, ahol a kiégett fûtõelemeket tárolják. Az üzemeltetõ társaság és az illetékes atomenergia ügynökség mérése szerint a szivárgó víz csak kis mértékben tartalmaz radioaktív jódot, a sugárzás mértéke az emberre ártalmas szint alatt van. Az erõmû területén azonban több helyen enyhén radioaktív pocsolyákat is felfedeztek. Az atomerõmû körül azonban nem nõtt a sugárzás szintje.
#3331
Miért jelentenek különbözõ dolgokat??? A cunami japán szó, amit magyarra a rendkívül kifejezõ szökõárral fordítottak eleink. A másik jelentést a hajósokon, óceánkutatókon kívül nem nagyon ismeri senki, nem is használják abban az értelemben a köznyelvben... Én se használnám, annál inkább a közismert, de csúnya és idegen cunami helyett. Maga Czelnai is azt írta egy cikkében a Term.Világa egyik 2005-ös számában, hogy:
"Ha ez az álláspont nem elfogadható, akkor keressünk inkább egy megfelelõ magyar szót. Lehet, hogy meglepõen hangzik, de még azt is elképzelhetõnek tartom, hogy adjuk be a derekunkat, és kössünk ki a "szökõár" kifejezés mellett, mert kisebb gond, hogy ez a kifejezés a magyar szaknyelvben hosszú idõn át mást jelentett, mint megváltoztatni azt a szóhasználatot, mely mellett a médiák már letették a voksot.
Legfeljebb meg kellene kérni valakiket, akik az efféle terminológiai kérdések rendbe tételéhez jobban értenek, hogy találjanak új nevet arra, amit eddig volt szokás szökõárnak nevezni. Itt van pl. a "szökõdagály", mely ugyanazt jelenti, és szerepel is egyes szótárakban, vagy itt van a nehézkesebb, de izgalmas és tudományosan hangzó "szizigai dagály" terminus."

Sokkal kifejezõbb cunamiként a hagyományostól eltérõ jelentése a szökõárnak, illetve a Czelnai által itt javasolt szökõdagály is százszorta jobban kifejezi a saját jelentését, mint a szökõár tette volt.
Én olyannak érzem a különbségen való rágódást, mint azt, hogy a telefonkagylót bizony kézibeszélõnek kell hívni, mert az a hivatalos neve, és kész.
#3330
Hmm, majd megnézem otthon egy szakkönyvben. Emlékeim szerint mi a cunamit meg a szökõárt két különbözõ dolognak tanultuk, nade az persze már régen volt, és akkor meg nem reaktormérnökök foglalkoztak földrajzos terminológiával...
Persze a jelentõsége nem sok, legfeljebb annyi, hogy orruk alá lehet dörgölni, hogy akkor ne legyen problémájuk a sugárfertõzés szóval sem nevet
#3329
Ha már megint szóba került a cunami....

Nektek mi a véleményetek a cunami vs. szökõár dologgal kapcsolatban? Mert ugyebár teljesen különbözõ dolgokat jelentenek, de már nem csak a köznyelvben (értsd újságírók), hanem az - elvileg - magasabb tudományos igényességû írásokban (BME NTI igazgatójának közleményei) is szinonimaként használják. Ez olyan, mintha pl. a dózisteljesítmény és az albedó fogalmát keverném. Felvetettem a wikipédián Link (vitalap) is, mert ott ráadásul pár éve a cunami szócikket átírták szökõárra. Ott azt válaszolták, hogy ez már így ment be a köztudatba, úgyhogy kár erõlködni. Szerintem azonban nem egy "kockás" vs "négyzetrácsos" füzet szintû dologról van szó. havazas
#3328
Tényleg nagy volt.
Link
#3327
Nem ilyen lineáris a dolog. Ne úgy képzeld el, mint egy harang lecsengõ hangját! Még évek múlva is lehetnek erõsebb utórengések, bár statisztikailag csökken az esélyük. Biztos, hogy utórengés volt, közel a fõ rengéshez epicentrumilag, ugyanazon a lebukó lemezen.
#3326
Most mondták, hogy nem lesz cunami, leállították a riadót is. Hála égnek!
#3325
Magyarázza már el nekem valaki hogy a lassan 1 hónappal ezelõtt 9-es rengés után hogy lehet még ilyen erõs utórengés?Tudomásom szerint ezeknek az utórengéseknek a fõrengés után eltelt idõszak alatt fokozatosan csökkenõ erõsségûeknek kellene lennie,vagy tévedek?Az utóbbi idõben már egyre "gyengébb" útórengések voltak,erre tessék,itt 1 újabb 7-es feletti.Egyáltalán utórengés volt ez is?

Skyshooter:ha jól tudom,a fukushimai erõmû védõgátjait 4-5 méter magas szõkõárra méretezték.Hacsak nem sérült meg a big one alatt akkor ez a "kicsinyke" 1m-es hullám meg sem kottyan majd neki,persze ha egyáltalán lesz szökõár.
#3324
Egy dologról senki nem beszél: Ha kicsap a víz oda, (legalábbis az erõmû környékén) ahol nincs védõgát/vagy van, de megsérült március 11.-én az radioaktív tsunami lesz... duhos duhos duhos
#3323
fire & plume at the yamagata airport (NHK)
#3322
USGS levitte 7,1-re - nem mintha ez sokat számítana. Odaát most éjjel van, azt se feledjük.
49km mélységben pattant ki, az kicsit jobb, mint a nagyé volt. Közelebb van a parthoz viszont ezáltal (lásd, alábukó lemezszegély és fészekmélységek összefüggése).

Viktor, trafógyanús.

A kyodo meg békaphatja, ahogy székely barátném mondaná, a rengés híreket már csak elõfizetõk olvashatják...
#3321
Ezmiez????

beillesztett kép

#3320
TWO OF THREE POWER SYSTEMS OUT AT TEPCO ONAGAWA PLANT, NHK SAYS
#3319
Ja, egy rengés meg egy mérési hiba...
#3318
Japán TV élõ:
Link
#3317
Ez Link alapján kettõ is volt(?) zavarban
#3316
Mexikóban is volt ma délután most olvastam: Link
#3315
Most mondták a Kossuthon is a hírekben, cunamiriadó is van, mindjért hozok infókat.
#3314
Nemrégen újra nagyon erõs földrengés volt Japánban 7,4-es a Richter-skála szerint és sajnos újra cunami riadó van.
#3313
25 millió tonna törmelék keletkezett a földrengés után, és az újjáépítés évekig eltarthat, tegnap hallottam.
#3312
Szebb dolgok: Link
Geológiai fotópályázat gyõztes képei. Ûdítõ látvány!
#3311
Kyodo hírek:
Az ENSZ szerint a fukushimai erõmûbaleset jelenleg a Three Mile Island és a Csernobil szintje közt van, vagyis a besorolása 6-os lenne...
Kis idõre hazaengedik az evakuáltakat egy hónap után, hogy személyes holmikat, értéktárgyakat elhozzanak magukkal.
Ismét át fog repülni az amcsi robotrepülõ az erõmû felett sugármérni.
Nitrogént injektálnak az 1-es reaktor konténmentjébe, hogy megelõzzenek egy esetleges újabb hidrogénrobbanást.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 04:17:26

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

3.0 °C

22505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.