2024. november 28., csütörtök

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#19658
 pacsi valaki tud segiteni egy ws 1173 beállitásaiban?? várom a levelet
#19657
Ez valószínûleg tudja kezelni:  Link
#19656
Link
Egy ilyen állomás, Raspberry py (és pywws) segítségével elmenne a MetNet felé, mint online állomás?
#19655
Miért nem meg az automatám adatainak feltöltése? De több automatánál is ilyen gond van!!!!
#19654
Sziasztok!

Olvasva a hozzászólásod, lehet, hogy én is mellényúltam, egy WH-2080-ast vettem, innen: Link

Annyi volt csak az elvárásom, hogy a kert végébõl a ház elejéig (ott a dolgozószoba) "elérjen" a rádiójel. 

A csapadékmérõ már az elején is rakoncátlankodott, nem mért rendesen (a szélmérõtõl nem vártam semmit, nincs 10 m-es póznám), most pedig már nincs hõmérséklet / RH-adat sem. Kicseréltem az elemet, újraindítottam mindent, behoztam a szobába a jeladót, úgy sem.

Mi lehet a gond?

Köszi:
András
#19653
Nem tudom az milyen.
De a wh2080, fws 20, watson 8681, fw20, hyundai xy, ezek szinte mind ugyanolyanok. Tudásra legalábbis, gyártani nem tudom hol gyártják õket.
Közben látom kertész kolléga linkelt olcsóbbat. Napelemes szenzor felesleges hozzá, úgy tudom nem lehet szétválasztani õket, így a korrekt árnyékoló álom marad.
#19652
Link itt még olcsóbb.kacsint Nem fûtött a csapimérõjük.
#19651
Egyébként ezeknek valamennyire fûtött a csapadékmérõjük, vagy kézzel kéne kiolvasztani?
#19650
Itt egész olcsó: Link
Mici: ez is elmenne egy PI 2-vel, nem?
#19649
És az jobb mint a WS 2080-as?
#19648
Nekem fws 20 van, ami szinte ugyanaz mint a Hyundai 2080. Nekem 7 éve mûködik hibátlanul. Igaz szél- és csapadékmérõt is cserélni kellett, de az a 4 centis jégdarabok számlájára írandó. 
#19647
WS 2080, hát igen. Két évig jól bírta, utána bekrepált egyik napról a másikra. A beltéri állandóan ledobta a jelet. 

A WH 2307-es készülék jó lenne de csak külföldi honlapokon láttam, kivéve egy magyar céget, akik horror áron adnák.

Fogyasztói társadalom, szar cuccok, biztos elhasználódás két-három év után.  zavarban
#19646
Nem tudok mit ajánlani, eddig mindennel megszívtam.

SWS-180: Link  Ugrál a légnyomás, és gyakran eldobja a külsõ szenzor jelét. Ilyenkor rendszerint csak a keresés gombra találja meg újra, igaz akkor szinte azonnal.  

Hunday 2080: Link  A belsõ egységet sikerült egy routerre telepített kiolvasó programmal megölni. Elõször csak a belsõ memória bolondult meg, utána már csak az elsõ adatcsomagot írja ki a képernyõre. Utána többet nem frissül a képernyõ resetig.

WS 2800 IT: Link   Amit lent írtam.  Lász a második Taki a harmadik T-RH szenzornál tart már.

WMRS-200: Link
Az RH szenzor itt is megdöglik 2-3 évente. Illetve -10°C alatt nincs rh adat.


Persze az is lehet, hogy csak én vagyon nagyon balszerencsés. szomoru
#19645
Mit javasolnál külsõ állomásnak, ami kissé strapabíróbb?
#19644
A pi mindenképp legalább 2-es legyen. Az elsõ verzión ultrabrutálfos az usb. Egy webcam-tól lehal az egész busz, és a rajta lévõ hálókártya is letérdel.  Nekem is van egy a szekrényben. Semmire sem jó.

Hát a ws2800-IT nem túl gazdaságos állomás. 3-4 havonta megeszik egy adag góliát elemet. Tápot nem adnak hozzá gyárilag.
A külsõ egységben átlag 1,5-2 évet bír az RH szenzor, utána vehetsz újat 15-20 eFt-ért (ha épp lehet kapni).
#19643
Hú ez azért nem hangzik egyszerûen nevet De jól sejtem, hogy az olcsó routerhez egy Raspberry PI (2)-t is csatlakoztathatnék, ahol ugyanúgy eléldegélne ez a pywws, és késõbb még a webkamera meg egyéb is megoldható lehet akár? (Van egy ismerõsömnek egy elfekvõ PI-je, amit el tudnék kérni kacsint )

WS2800-IT jóféle? Ennek kell egyébként külsõ táp vagy elmegy akkuról/elemekrõl stb? Csapadék hó mérés miatt kérdezem...
#19642
Kb 8.000 Ft egy olyan router amibe tudsz mobilnetes sticket dugni:
Link

Kb 2.000 Ft egy stick bele: Link

Ha nagyon ráérsz, és szereted a kihívásokat, akkor 1 eszközzel meg tudod oldani az egészet.

Kell egy megfelelõ router, azon le kell cserélni a gyári szoftvert  OpenWRT-re. Arra fel kell telepíteni a stick kezeléséhez a csomagokat. Utána fel kell tenni a python-t, és utána fel kell rá tenni a pywws programot. Ez ki tudja olvasni az usb-n rákötött állomásból az adatokat, és ki tudja tenni egy text fájlba. Ezt utána egy pár soros script bárhova fel tudja tölteni.

WS2800-IT-t sikerült már kezelni így. 8 mbyte volt a flash mérete a routeren. Kiskanállal bele sikerült paszírozni, de majd 1 napos játék volt, és a pywws-t is ki kellett herélni rendesen.
Inkább 16 megás vagy nagyobb routerrel érdemes nekifutni. 


pywws:  Link
#19641
Sziasztok!
Gondoltam Tihanyba telepítenék egy állomást, szél-hõmérséklet-csapadékmérés céljából. Egyelõre semmi nincs, annyira semmi, hogy se számítógép, se internet, se egy cövek a földben. A kérdéseim a következõek lennének:
* milyen idõjárás-állomást ajánlotok, ami alap szintû (hobbi), kábel nélkül beküldi a jelet a házba, ott pedig rögzíti és tud valamihez kapcsolódni
* megoldható PC nélkül, mondjuk egy alap Raspberry PI-re küldeni az adatokat, ami továbbítja az internetre?
* kapható olcsón valahol 3G router, amibe csak berakok egy sim kártyát és van netem? (wifi és ethernet) Legutóbb amikor néztem, ezeket aranyáron mérték.

Nem döntöttem el, mennyit szánok a projektre, mert tudom, hogy ez nem így mûködik, nem lesz olcsó, de sajnos nem végtelen a pénztárcám adta lehetõség...
#19640
Pedig nálam lehet. vidám Mondjuk nálam nincs olyan opció, hogy tengerszint feletti magasság.
#19639
Nana. A pára-hõmérséklet adatokat szerintem nem lehet állítani, azt az elemek behelyezése után,  a tesztelés csinálja. Nálam az indításkor van egy kérdés, az, hogy állítsa be a tengerszint -feletti- magasságot, tehát a fet/méter villog. Ha nem nyúlok bele, akkor 10 mp. után beáll a z 5 méterre. persze ez rossz, fel kell csavarni 120-170 méterig, akkor adja a normális értéket. laza
#19638
Köszönöm az ajánlót.  laza
#19637
Szép napot!
Ha még aktuális, szerény véleményem szerint ez egy nem rossz állomás: Link
Persze érdemes egy tapasztaltabb embert is megkérdezni, de remélem azért segítettem.
#19636
Köszönöm! Szerintem Paluinak is köszönjük!
#19635
Szia. A válaszom igen, lehet a pára, lényomás adatokat bármennyiszer állítani, a hõmérsékletet is, azonban ezt úgy tapasztaltam, hogy elem behelyezés után egyszer lehet kalibrálni, késõbb viszont csak azt lehet állítani, hogy fokban vagy fahrenheitben jelezze az adatokat. Lényegében az elem segítségével restart után állítható. E mellett még állítható rajta minden paraméterre történõ riasztás, valamint a harmatpontot is jelzi. Lassan egy hónap tapasztalatából állítom, nagyon jó ár-értékkel bíró készülék, eléggé pontos is. Összességében igen, lehet állítani (kalibrálni nyelvnyujtas) az általad felsorolt adatokat. Remélem segítettem. 
#19634
Akkor most kérdezzük meg "vaport", tudja-e állítani a hõmérséklet, pára, légnyomás adatokat! (A kalibrálni szót nem merem használni, mert le lettem ugatva. Benézel még néha ebbe a fórumba?)
#19633
Kiolvasztottam a kerti hellmannt, a felsõ gyûjtõben hav, az alsóban víz, hála a dupla falú alu hengernek, 22,1 mm. lett havastúl esõstül, hókereszt nélkül. laza
#19632
Szia!

Ilyen nekem is volt már ugyanennél a mûszernél. Vertikális széllökés bizony lekapta az én kanalaimat is és ripityára tört.
Én a Conrad-ban tudtam venni hozzá újat (5000Ft), de ennek már vagy 5-6 éve.
#19631
Sehol. PÜ. ment.
Nano! Ami késik, múlik! laza
#19630
Akkor meg vagyok nyugodva hideg laza
#19629
Üdv, érdeklõdnék, hogy a Taki féle árnyékolóhoz azokat a fehér virágalátéteket honnan lehet beszerezni, sehol sem találok olyat szomoru?!
#19628
Tisztelt fórumtársak,

Sajnos az idõjárás állomásom (https://www.conrad.hu/hu/usb-s-vezetek-nelkueli-idojarasjelzo-allomas-ws-0101-672286.html) beadta az unalmast két és fél év után ezért a közeljövõben szeretnék venni egy stabil és megbízható állomást. 
A keret 60 ezer forint körül lenne és hazai garanciás készülék érdekelne. A javaslatokat és tanácsokat elõre is köszönöm.

Tisztelettel, 
                      norwood
#19627
Végül a Ws-wh 1170 mellett döntöttem, valamikor a hét vége felé hozzák ki, 10700 Ft lesz a szállítással együtt. Azért köszönöm, az is egy jó mûszernek néz ki, remélem az enyém is tartós és megbízható lesz.
Maci01: természetesen abba fogom rakni, de valószínûleg az õ leírás alapján készítek majd egyet, nem túl nagy kunszt. vidám
Esetleg azt még hadd kérdezzem meg, hogy a poharas csapadékmérõk mennyire pontosan vannak beskálázva?
Olyat még szeretnék hozzá venni, így amatõrként nekem elég, de hozza azt a megbízhatóságot, mint egy digitális mérõ? Köszi elõre is. nevet
#19626
Elõször is vegyél egy taki féle tányéros árnyékolót,aztán jöhet a mûszer.
#19625
Igazad van. Aki ide jár, tudhatná a dörgést. laza laza
#19624
Szívesen.
A kalibrációról; A mûszer indításakor (legalábbis a sajátomon) villognak a beállítható értékek, fõ érték a tengerszint feletti magasság (5 méterrõl indul) ezt a fel le gombokkal be kell állítani a helyi magasságot. Ezt majd újra lehet "kalibrálni" úgy, hogy ha -+10-20 Hpa. eltérést tapasztalsz, újbóli indítás az elemekkel, vagy ahogy a leírás mutatja, unit és Pressure Altidue gombok. Ilyenkor nálam pld. feljebb kellett tenni a magasságot, (112->168 méterre) és akkor átszámítja a kijelzett értéket a valós, vagy a környezõ 10-50 km.-es értékekre.
laza
#19623
Ezt most miért kellett? Karácsonykor? A szeretet jegyében? 2005-tõl Metnetes vagyok, tudom, mi az az észlelési segédlet. Ha pedig nem tetszik a kalibrálni szó, helyettesítsd "állítási lehetõségre".
#19622
Köszönöm a tippet! kacsint
#19621
Ha pedig észlelni is szeretnél vele.

A szabályos észlelés, azaz észlelési segédlet I.

A hõmérséklet mérése:

- A hõmérséklet mérését a meteorológiai gyakorlatban, 2m-es magasságban, nyílt füves területen tökéletes árnyékolást biztosító hagyományos Stevenson hõmérõházikóban mérik.

- A megfelelõ árnyékolás mûanyag árnyékolóval is megoldható link: Link . Errõl a megoldásról a www.metnet.hu
-meteorológiai mûszerek otthon- fórumában is link: Link olvashatunk.

- A hõmérséklet mérését lehetõleg 2m-es magasságban végezzük, így a talaj kisugárzási viszonyai nem szólnak bele a mérésbe. Törekedjünk a természetes talaj feletti mérésre (lehetõleg rövidre vágott gyepes rész felett).

- Törekedni kell a fenti két árnyékolási technika valamely megvalósítására, ezek hiányában egyéb módon is biztosítani lehet a hõmérõ árnyékolását. A minimális követelmény, hogy mind a közvetlen, mind a szórt napfény ellen is védeni kell a hõmérõket, a megfelelõ szellõzés biztosításának megtartásával (pl. legalább nagyobb fák megfelelõen szellõzõ és napsugárzástól elzárt lombkoronájában).

- A fûtött vagy felmelegedõ házfalaktól legalább 2m-es távolságot tartsunk, így kiküszöbölhetõ a felmelegedõ házfal miatti hõtöbblet.

- Akik lakótelepi panelházakban kényszerülnek a hõmérséklet mérésére, legalább arra törekedjenek, hogy biztosítsák a napsugárzástól óvó árnyékolást. A felmelegedõ házfal hatását némileg csökkentve lehetõség szerint egy minimum 50cm-es konzol végén legyen a mérés.

- Amennyiben a mért érték az észleléskor a www.metnet.hu hõtérképén link: Link az észlelés környezetében mutatott hõmérséklettõl lényegesen, több fokkal (több mint 3°C-al) eltér, lehetõség szerint ne rögzítsük az észlelésbe.
Forrás: MetNet
#19620
Mi is tehát a kalibrálás?
Laborban történõ, a gyakorlatnak megfelelõ összehasonlító mérések sorozata, vagyis a kalibrálás
azoknak a mûveleteknek az összessége, amelyekkel - meghatározott feltételek mellett -
megállapítható az összefüggés a mérõmûszer vagy mérõrendszer értékmutatása, illetve a mérték,
a hiteles anyagminta által megtestesített vagy használati etalonnal megvalósított érték (helyes
érték) között. Ezt a tevékenységet a kalibráló laboratóriumok végzik.
A kalibrálásról kalibrálási bizonyítvány kerül kiállításra, és az eszköz megjelölésre kerül.
A kalibrálási idõközöket nem szabályozza jogszabály, azt a felhasználónak kell
megállapítani, a kalibráló laboratórium a kalibrálás periódusáról, ciklusidejérõl javaslatot
tehet. A kalibrálást az ISO17025 szabánynak megfelelõen ún. akkreditált kalibráló
laborok végzik.
Forrás: Geokomp.hu
#19619
Ehhez hasonlót használok, vagy 8 éve.
Link

Megbízható. Azért a kültérit érdemes Taki-féle árnyékolóba tenni laza
#19618
Én hiszek Paluinak. Link
#19617
Üdv!
Csak a légnyomás kalibrálható, a riasztási értékek állíthatóak ! nem szabad összekeverni a kalibrálást a mért érték állíthatóságával. laza
#19616
Jónak néz ki, köszönöm! nevet
#19615
Palui ajánlotta október elején. Link Minden adat kalibrálható, ez nekem nagyon szinpatikus, ezt fogom keresni, ha elromlik a mostani WS-em. Békés Karácsonyt! nevet
#19614
Szép napot és boldog karácsonyt!
Tervezek beruházni egy idõjárás-állomásra, egyelõre nem komolyra, elég ami méri a külsõ(esetleg belsõ) hõmérsékletet, páratartalmat, esetleg légnyomást. Tudna valaki ajánlani ilyen készüléket max. 15000 Ft körül?
#19613
Nagyon jó a dec.22.-i grafikon.
Módosítottam a webcamera linket, remélem látható. Esetleg egy kiegészítõ alprogi tudja megnyitni,
a Live view-Axis210A Network.
Link
Estefelé a legszebb. nevet


Kellemes ünnepeket, boldog Karácsonyt, és új évet kívánok! Azért össze fog jönni valami fehérség az ünnepekre!
#19612
Servusztok! Ezen a linken 7 hõmérõt láthattok (talajban és levegõben). 1 perces mérések. Nagyon érdekes, hogy változik egymáshoz képest. Link
Áldott Karácsonyt Kívánok Mindenkinek.
#19611
A 19609-eshez írnék:

Teljesen egyetértek! Ha valaki megnézi a WMO elõírásokat, egyértelmûen rögzítve van, hogy talajfelszíntõl 2 m-re, nyílt, füves terepen hõmérõházban vagy tányéros árnyékolóban (Shield) kell mérni a léghõmérsékletet.

Csupaszon csak a radiációs minimumot mérik még néhány állomáson, de hálózatszerûen az ún. fûszinti minimumot mérik talajra kitett árnyékolóban.

Annak tényleg nincs értelme, hogy szomszédos állomások adatait hasonlítgassuk egymáshoz. Ezek egyedi adatok, sokszor mikroklíma adatok, és ahogy valaki korábban már leírta elõttem, nem is az a cél, hogy a hivatalos állomások adatait utánozzuk. A belterületi adatok is fontosak. Elvégre ott élünk életvitelszerûen, a hivatalos elõrejelzések elkészítéséhez meg ott vannak a külterületi mérõállomások. Ahol pl. én lakom, lehetõségem lenne külterületen is mérni, de engem nem az érdekel.
#19610
A napokban, ebben a nyirkos idõben nálam elõfordult, hogy a Ény.-i csupasz- szondás T. mérõm többet mutatott, mint a Taki árnyékolós - beszögelt Dny. folyosós érzékelõ. Elõzõ majdnem -1,0 a Takis -2,2. Pedig fordítottja szokott lenni, fõleg ha világít a nap. Valahogy megült a hideg levegõ az udvari részen, az utcaira esetleg hatott a légmozgás. Na van ilyen is. kacsint
#19609
Az árnyékoló mindenféle, nem csak nappali napsugárzástól védi a szenzort, hisz éjszaka van kisugárzás. Nem szerencsés, ha a különbözõ anyagú (fém higanyos, mûanyag házas hõmérséklet-szenzor stb.) mérõk árnyékolatlanul vannak kint, jelentõs alámérés lehet az eredménye. Árnyékoló mindenképpen szükséges, a "meztelenül" kitett szenzor helytelen értékeket ad.
Sosem az a lényeg, hogy "valami hasonló" értéket mérjünk egy másik, jól elhelyezett mérõvel, hanem biztosítani kell a megfelelõ körülményeket a saját mérésünknek.
Sajnos sokan beleesnek abba a hibába (régen én is beleestem), hogy más mérésekhez próbálják igazítani a sajátjukat, de ez nem jó! Az a lényeg, hogy 2 méteren, árnyékolóban legyen megfelelõ terepen. Innentõl kezdve a mért adatokat el kell fogadni (persze legyen jó a szenzorunk stb., de az elv a lényeg).
Szóval a -7.2 fok a reális.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 15:10:10

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

7.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.