2024. december 02., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#34473
Tévedtem. N
Nálunk is virágzik, ma vettem észre.
#34472
Csormatörnyén már a másodvirágzás van.
#34471
A bodza már fehér induló tányérban, a lila akác és az orgona elvirágzóban. Lehet hogy eszünk májusi jabolai cseresznyét 20.- körül? nyelvnyujtas
Az utcai labdarózsa, olyan fehér gömböjű már pompázik, holott Június eleji vad virág bokor.
#34470
Hogy normális-e vagy sem, azt nem tudom, de itt is full virágban az akác, az orgona pedig már virágzik el.
#34469
Nálunk még nem.
#34468
Az normális, hogy már a bodza és az akác is virágzik?
Jövő héten mi jön, a hárs??
#34467
Szép a pókod! Sütkérezik, nehogy érszűkületet kapjon.nevet
#34466
Ez egy “sima” Tegenatia atrica lenne?

beillesztett kép

#34465
Kedves Pál!

1; az első pont legalább az osztályt eltalálta... ez is valami nevet
2; a neten nagyot ment ez a kép, miszerint ezek a nyomok egy nyúl utolsó léptei, mielőtt egy sas elvitte a Fény utcai piac vadhús részlegére.
3; aztán aki kicsit elgondolkodott, hogy a nyomok mit mesélnek, az rájöhetett, hogy ez bizony nem így történt. Ez egy nyírfajd téli sétája és felszállása.
4; abban a korban, ahol egy Google nevű cég egy keresőalgoritmussal lesz a világ egyik legnagyobbja, az úriember nem fogadja el a 2-es pont kihívását

—————————————
Ma megérkeztek ide a sárgarigók is nevet
#34464
Kedves Nanovich!
Mivel úgy látom, mindenki fél megkérdezni, hogy mi ez itt, hagy legyek én az első, aki erre merészel vetemedni! Tippjeim vannak. 1: angyalkázó szélütött sas , aki fel akarja akasztani magát, majd felhagy a kísérletezéssel és hanyatt fexik a hóba. 2: hormonkezelés utáni boreális skorpió lenyomata, aki úgy érzi, tartogat még számára valamit az élet (aki priviben megválaszolja honnan plagizáltam a vastagon szedett cuccot, megkapja a Szovjetunió hőse címet, ééés egy csokit...). 3: mammut nőstény recézett szélű mélyhűtött méhlepény lenyomata, végtelenített köldökzsinórral.
A többi tippem fedje a titok homálya.
#34463

beillesztett kép

#34462
Én meg ma délelőtt két réti(?) sas párt.
#34461
Láttam idei kis rigót.  a japán birs és a törpe mandula ezerrel virágzik.
#34460
Itt meg megszólalt a fülemüle és virágzik az orgona. Nem hittem volna, hogy megint komoly eséllyel elnyílik május elejére. A japán birs észrevette a hosszú telet, még csak most indul be. Más években ilyenkorra virágzik el.
#34459
Ühümvidám
Tennapinyelvnyujtas
Szép is lenne, ha most indulna a tavalyi szezonomhideg
#34458
A kedvenc gombám. Ez idei fotó?
#34457
Kedves Fórumtársak,
Most két munkát szeretnék ajánlani Nektek - még csak előzetesben.  Jégképző magokról (IFN, IN)  szól mind a kettő - egész másképpen.
A teológusról és a geológusról szokták mondani, hogy mi a különbség közöttük? (Ég és föld)  - most ha megnézitek a két munkát,  hasonló különbség látható  az ökológus  és  a meteorológus  között is...

Hamilton WD  (Oxford),  Lenton TM (Norwich) (199laza  Spora  and  Gaia: How  microbes  fly  with  their clouds.  Ethol. Ecol. Evolution   10:1-16.
Link
 Érdemes megnézni az oxfordi ökológusok irodalomjegyzékét, és a benne található "krio" cikkeket. - és megfigyelni, stílusában is mennyire különböző a biológus felfogása, aki egész lelkével azt kutatja, miért jó az a moszatoknak, hogy ők DMS-t termelnek...  és  a  kiegyensúlyozott,  hűvös meteorológus  stílusa,  aki - magyar nyelven, de még külön érthetően is! - leírja a szupercella lelkivilágát,  (kacsint még én is megértettem!  Köszönet! zivatar )  szépen, tisztán, közérthetően.

Csirmaz  Kálmán: A légköri mikrofizikai parametrizációk hatása a szupercellás
zivatarok numerikus  modellezésének eredményére. PTE 2015.
old.foldrajz.ttk.pte.hu/phd/phdkoord/nv/disszert/disszertacio_csirmaz.pdf

Az ökológusok  cikkük  végén  megemlékeznek a múlt század  közepén elhunyt  kollégájukról,  aki  az aeroszolban  található  biológiai  minták gyűjtése közben tűnt el  repülőgépével a Karib- tengeren,  mert  egy  zivatarcellából  szeretett volna  mintát  gyűjteni...
#34456
Elindult a gombaszezon (nekem is) vidám

beillesztett kép

#34455
Ajánlott és kiváló szakirodalom: Fekete István: Emberek közöttnevet...A kert végében emelkedő Mocsár-domb öreg cser hagyásfáin fészkelő szajkók kedvelt "megelőző stratégiája" az ölyv kiőő-kiőő-zés utánzása, de a Falconida család tagjainak kiváló zoom optikáját azért nem lehet átverni, így időnként nagy csihi-puhi zajlik a lombkoronában...nevet
#34454
Solymáron, egy fenyőfából hallottam komplett autószerelő műhelyt...  odamentem, öt madár volt! Kettő elrepült,  a srófhúzó,  a  flex,  a szusszanás hangjával együtt... a többiek  folytatták a karaoke-t.  - mondom húgomnak,  erre ő:  Mit csodálkozol,  ott van  a  műhely két utcával lejjebb!
#34453
És a horgászbot végére csíptethető kapásjelző csörgő hangját is. Ha egy 25 m-es nyárfa tetejéről hallom a kapásjelzőt, csak káromkodok egyet. Azt nem tudja utánozni.
#34452
Igen, én sem hallottam még tőlük ezt, pedig itt van jópár belólük. Amúgy annyiból tipikusnak mondható, hogy ez a “lecsapott végű” ölyv hang csak az övé: Link nevet

De az egerészölyvet is kiválóan tudja utánozni: Link
#34451
Nem tipikus szajkóhang, inkább olyan, mintha csecsemő sírását utánozná, vagy valami macskanyávogást. nevet
#34450
Szajkó (Garrulus glandarius)

Köszönet a válaszért az MME-nek!
#34449
Felismeri valaki? Link
#34448
Jött Link Ment Link
#34447
Kedves  Fórumozók, a  köd- és felhőcseppeken végbemenő gazdag  kémiai folyamatokról   egy szépséges munka:
Schmeller G, Geresdi I. (2016) Numerical  simulation of sulfate  formation in water drops: results of  a box  experiment. Időjárás 121(1) : 1-28.
 
Szépséges  történet  arról, hogyan  működnek  a köd  és  a felhő  cseppecskéi  - igen hatásos  kémiai  katalizátorként.  A levegőben  kén – és  nitrogén-vegyületek,  ózon, peroxid-gyökök  vannak jelen.  A  felhő-cseppecskék  vízfázis  határfelületei  jó hatásfokkal  segítik  ezek kémiai  reakcióit,  semlegessé szelídítik,  másodlagos  aeroszollá  (pl.  ammónium-szulfáttá)  alakítva  őket. 
 
A  szerzők  történeti áttekintést  is  adnak a  témában  elvégzett hazai  munkákról;  majd  doboz-modellben    mutatják  be a  reakciók  tulajdonságait,  az aeroszol-koncentráció (9 eltérő kémiai összetétel)  és a  vízcsepp-méret  (10μm, 20 μm, 50 c, 70 μm, 100 μm, 500 μm)   függvényében.  Az abszorpciót és  az oxidációs folyamatokat  leíró differenciál –egyenletek  stabil  megoldásához szükséges  időlépés a  számítógépes  programban: 20 μm és kisebb vízcseppek  esetén  0,01 s,  nagyobb cseppek  esetén 0,1 másodperc volt.  50 μm-nél kisebb vízcseppekben a gázok 20 másodperc alatt beoldódnak,  míg a nagyobb cseppek sokáig  alul-telítettek  maradtak.
 
A modell leírásában  érdekes megnézni a  2. ábrát  (10.oldal),  az ózon és a H2O2 oxidációs  koefficiensét  mutatja  be a pH függvényében.  Az ózon koefficiense százezerszer  gyorsabb… viszont az alsó  légköri  aeroszolban csak milliomod rész van jelen a peroxidhoz képest,  ezért az oxidációt 10-100x nagyobb részben, a H2O2 végzi. Az ózon olyan gyorsan oldódik, hogy még a legnagyobb  cseppekben is másodperceken belül egyensúlyt ér el;  miközben  villámnál  villámgyorsabban oxidál. zivatar  ( Mint rendszeres  UV  lámpa-használó, elég megrendüléssel fogadtam ezt az információt… többet nem fogok járó UV mellett dolgozni, de szoláriumba se megyek…)
 
A 17.  oldaltól  láthatjátok a különböző  gázok  történetét leírva, ahogyan a beoldódás – oxidáció – pH alakulása – reagens fogyás – újabb abszorpció folyamatai  dolgoznak  a  rendszerben. Fontos odafigyelni arra,  ahogyan  az oxidálódó kénvegyületek leviszik  a pH-t; ettől  gyorsabban oldódik be azammónia,  hogy ammónium-szulfátot  alkossanak…  A csepp elpárolgása  után az ammónium-szulfát  (másodlagos aeroszol)  növeli a kondenzációs  mag (CCN) tömegét.  A  kiinduló gázok  fogyását  légköri kimosódásnak  nevezik. havazas(Ez is  meglepett:  sokáig azt gondoltam,  hogy az aeroszol  csak akkor mosódik  ki a  légkörből,  ha a  felhő  csapadékot is ad, és a társaság nedves  ülepedéssel  a  földre  kerül.  Viszont most megtanultam  becsülni azokat a helyzeteket is,  amikor  felhő van,  eső  nincs: kár,  hogy  nem ér földet a  csapadék,  de  legalább  tisztul addig is  a  levegő…)eso
 
nevetAz óceáni  algavirágzások  leírásaiban az ammónia  viselkedése  az itt olvasható  történet inverze:  a  kibocsátott DMS és CO2  miatt ott a víz pH-ja lúgosabbá válik,  és az ammónia kibocsátás megélénkül  a  vízfelületen.  Erre remélem,  még vissza tudunk majd térni.nevetnevetnevet
#34446
Magyarországon eddig nem látott madarat, fekete torkú szürkebegyet fotóztak Kisújszálláson: Link
#34445
Azok a  régi szép  idők,  amikor  meteor-papiros hullott az égből, alkalmanként  bőséggel  borítva  folyóvizeink  partjait… 
 
ahogyan  Nyitra vármegyéből  Dr. Pantocsek József  (1896.) előadta, a Pozsonyi Természettudományi Társulatban:

Link

illetve ahogyan Csongrádból   Kiss István (1971)  tudósít róla, a Szegedi Tanárképző  közleményeiben:
A „METEORPAPIROS" ÉS  AZ  ALATTA KIALAKULÓ  CYANOPHYTA-TÖMEGPRODUKCIÓK  VIZSGÁLATA A  SZEGED-KÖRNYÉKI,  A  DÉL-ALFÖLDI ÉS  A  DUNA—TISZAKÖZI  SZIKES TAVAKBAN

Link
 
Vannak szikes tavainkban diatomák (kovamoszatok)  is bőséggel, szépséges fotókat és  termőhelyi adatokat  találhattok  Stenger-Kovács Csilla és Lengyel Edina  tanulmányában:

Link

Érdemes nézegetni,  és megjegyezni,  hogy alga- tömegprodukciók, magas sótartalom mellett,   nem csak az óceánokban vannak!
#34444
Kedves  Fórumozók, a  korallzátonyok algáiról, halhúsról és  DMSP-ről  (ami  halban fogyasztva nem is finom….)
 
Herbivory  by  reef  fishes  and the  production  of  DMS  and acrylic  acid. Dacey JWH, et al. (1994) Marine Ecol. Prog. Ser. 112:  67-74.
 
Link
 
A  tengeri  táplálékláncban a DMS  az algák által megtermelt  DMSP lebomlási  terméke.  Sok makroalgában és mikroalgában mértek  nagy mennyiségű  DMSP-t (és ehhez jó a cikk irodalomjegyzéke!), magasabb  rendű  növényekben csak  néhány (Spartia, Wedelia) nemzetség termeli. Az algákban  ozmo-protektív  feladatot  lát  el, és a sótartalom függvényében,  termelődése változik. A DMSP  a sejtek  szétesése  után  szabadul fel, és részben algák enzimjei,  részben baktériumok  alakítják  DMS+akriláttá. 
 
A  szerzők a DMSP+DMS, az  akrilát, illetve zsírsavak mennyiségét  mérték,  az algákkal táplálkozó  halak  bélcsatornájában. A DMSP képes felhalmozódni  a halak  testében,  és  magas koncentrációban  rossz ízűvé  változtatja.
 
A vörös lazac  mája lebontja  (transz-metilációval)  a DMSP-t, ezért ez a hal sohasem rossz ízű; más fajok  felhalmozzák, és  pl.  az izlandi,  labradori  vizekben a tonhal,  „fekete  ribizli”  ízű lesz. – a  táplálékát  jelentő Limacina helicina rákocskák  magas  DMSP tartalma miatt.  A  japán lazac  (Oncorhynchus  keta) is emiatt  lesz  petróleumszagú,  ha konzervet gyártanak  belőle. A  szerzők  extra magas  DMSP tartalmat  mértek papagájhalak  (Sparisoma  radians) húsában.  Ez a  faj  a  Thalassia alga  hatalmas  „leveleit” fogyasztja;  amelyek  önmagukban nem  volnának  DMSP raktározók,  de  az idős leveleken  a  rátelepedett  epifita  (mikroalga) bevonat  komoly  DMSP felhalmozódást okoz.
 
Az ember eléggé kis mennyiségű DMSP  ízét  már megérzi,  az osztrigában  épp csak annyi  halmozódik  fel, ami  azt  jobb ízűvé teszi;  de  a halakban  a  nagyobb mennyiségek  már minőségi  gondokat okoznak.
 
#34443

beillesztett kép

#34442
Ajj de jó!! Köszönjük! Basszus az utolsó videón olyan alakja van, mint egy gepárdnak... Mondjuk nyáron nyilván nincs akkora bundája.
#34441
Hiúz a Bükkben: Link
#34440
A    szerves  anyag - égetésből származó  korom  hatásáról  az  energia-háztartásra, ajánlom  az  alábbi  cikket:
Wilcox EM (2012)  Direct  and semi-direct  radiative  forcing of  smoke  aerosols over  clouds.  Atmos.Chem. Phys. 12: 139-149.
Link
 
A szerzők a NASA A-train Satellite  adatainak  elemzésével,  vizsgálták  a füstből származó aeroszol  hatását a légkör sugárzási mérlegére.  Az aeroszol  energiát nyel el;  ha fényes felhő-háttérrel teszi, akkor  az albedót csökkenteni  fogja.  Ha „odalent”  a felhők szétoszlanak,  akkor  az  aeroszol  fényszórása az albedót már növelni fogja…
A füstből  származó,  sötét szén-szemcséket  tartalmazó aeroszolok  a szubtrópusi  vidékek fölött gyakorta megfigyelhetőek a  műholdképeken.  A szénszemcsék  az  elnyelt napenergia  hatására  fölmelegednek,   ezért ha  a felhőréteggel  azonos  magasságban helyezkednek  el,  akkor a  keveredés  a felhőborítást  csökkenti:  a relatív páratartalom  a  fölmelegedett  rétegben  csökken, a párolgás  jut túlsúlyba  és a felhők szétoszlanak.  Ilyenkor  pozitív  semidirect forcing  hatás jön  létre: a  felszín  albedója csökken,  és a  beérkező napenergia  mennyisége megnő.
 
 
Abban az esetben,  ha  a füst  a  perzisztens felhőréteg  fölött,  elkülönülve  helyezkedik el,  a  felhőréteg megerősödik:  a jelenség kettéválik.  A koromréteg  a 700 hPa légrétegben  helyezkedik el,  itt  1°K melegedést idéz elő.  Alatta a felhők  fényesebbek lesznek, több vizet tartalmaznak,  és a felhők  fölső határrétege alacsonyabb,  mint a füsttel  nem borított felhőké: kb. 250 m  szintkülönbség van  az aerosol- és a felhőréteg között.
A passzív UV érzékelési tartományban, a pozitív direct  radiative  forcing értéke  9,2±6,6  W/m2  -jelzi,  hogy  a fényes felhőréteg fölött,  energia - elnyelő  koromréteg helyezkedik el. 
A negatív,  semidirect  radiative forcing  értéke -5,9 ±3,5  W/m2 ;  abból  adódik, hogy a  koromréteg alatti  kifényesedett felhőrétegben  16,3 ± 7,7g/m2  víznek megfelelő  (cloud liquid water path)  gazdagodás megy végbe.  Ez a jelenség  a direct forcing  értékének  >60% -át kompenzálja.
 
A szerzők részletezik a  felhők víztartalmából, napszaki változásokból, erősen/kevésbé felhős területekből  eredő változásokat, és az aeroszol alatt elhelyezkedő légréteg  hatását a felhőkre.
 
Az Atlanti-óceán szubtrópusi  területein  az erdők égetése,  regionális területi/szezonális átlagban 1,0 ±0,7 Watt/m2 direct,   -0,7 ±0,4W/m2  semidirect  forcing hatást hoz létre a déli félteke téli időszakában,  eredőjük  0,3 W/m2.
#34438
Archer SD. et al  (2013)  Contrasting  responses  of  DMS  and  DMSP  to ocean  acidification  in Arctic  waters.  Biogeosciences 10: 1893-1908.
 
Hazai  vonatkozásai:  A P-II.  fázis  piko-eukariótái  az ambiens  mezo-kozmoszban  igen magas  a-klorofill  termelést, és  magas  (6-8 nmol/liter) DMS  szinteket produkáltak:  ez  nekünk, magyaroknak  azért  érdekes, mert  tápanyagban  gazdag,  szikes tavak  idehaza  is szép  számmal  vannak, és  télvíz  idején gazdag  piko-eukarióta  flóra népesíti  be  ezeket! (ld. Somogyi,  2010)
 
Wantuch  tanár  úr  kérdezte a  találkozón,  hogy  tudja-e  javítani  a  tengerek  DMS produkcióját  a  sarki  jég  olvadása; hiszen  ez  szabad vízfelületeket  teremt,  amelyek értékes  DMS termelő  algaközösségeknek  adhatnak otthont.  A  biológusok többnyire  azt  hangsúlyozzák,  hogy  a  legjobb termelő,  domináns   Emiliana  huxleyi  kokko-litofora  életképessége  a pCO2  emelkedésével  romlik. Aggodalmak  kísérik  a vízhőmérséklet  emelkedését  a  (szub) trópusi  vizekben a  korallokra  kifejtett  hatás   miatt is,  sokan erre  fogják,  hogy a  korallok  ellenálló  képessége a  betegségekkel  szemben romlik.  -   … szerintem a  szennyvíz-terhelés is  komoly kárt  okoz  bennük.
#34437
Kedves  Fórumozók, az  Északi-sarkkör  vizeinek  DMS  termeléséről, ajánlom  az  alábbi  cikket:
Archer SD. et al  (2013)  Contrasting responses  of DMS  and  DMSP  to ocean  acidification  in Arctic  waters.  Biogeosciences 10: 1893-1908.
Link
Link
 
A sarki  jég  olvadása szabad  vízfelületeket  teremt, amelyek értékes  DMS  termelő algaközösségeknek  adhatnak  otthont. Mindeközben  a  tenger CO2  elnyelése, és  savasodása a  sarkköri  vizekben a  legkifejezettebb.  Ennek hatását  vizsgálták  a  szerzők  a  fitoplankton DMS termelésére,  a  Spitzbergák  (Kongsfjorden)  területén, a  tengerbe süllyesztett  mezo-kozmoszokban  (9 db, 2m átmérőjű, 17 m mély, 50 m3 térfogatú  poliuretán  tartályban.)
Követték  a  vízhőmérséklet (0-5 °C), a fotoszintézisre  alkalmas   besugárzás (PAR 400-750 nm), klorofill-a  koncentrációk  és DMSP,  illetve DMS termelés  alakulását  az  alga-közösségben,  és  a  baktérium-közösség  anyagcseréjét   a kísérlet  30  napja alatt.  A tartályokban  a fjord  vize  volt, amelyet  1,5  m3  szűrt,  CO2-dúsított vízzel  egészítettek  ki  a  megfigyelés kezdetekor,  és  tápanyagokkal látták  el  a  13.  napon. 
A közepes  (750 µatm pCO2)  szénsavtartalmú  tartályokban a DMSP termelést  30%-kal magasabbnak találták,  a DMS koncentrációt  viszont 35%-kal  kevesebbnek  mérték, a  jelenkori  pCO2 értékekhez viszonyítva.
A  kísérlet  első produkciós  csúcsát (P-I.) a  t4-t12. napon a  nano-flagellate  fitoplankton hozta létre,  gyorsan  elfogyasztva a  tápanyagokat. A  tápanyag-kiegészítést  követően (P-II.) a  t13- t21.  napon  a   piko-eukarióták  váltak  dominánssá, szép  DMS  tömegtermelést  hoztak  létre.  Majd amikor  ez  a közösség  összeomlott,  a t22-t28. napon (P-III.) kovamoszatok és  ostorosok  (dinoflagellatae)  váltak  uralkodóvá. 
A  P-I.  nano-flagellata  flóra  fajai  DMSP termelő  képességükben  sokfélék  lehetnek. A  legjobb  termelő, és a norvég  partokon domináns,   Emiliana  huxleyi  kokko-litofora  életképessége  a pCO2  emelkedésével  romlik. 
Érdekes  eredményt  hozott a P-II. és  a  P-III.  fázis  a magas pCO2  tartalmú  mezo-kozmoszban:  elszaporodott a  Heterostigma  rotundata dinoflagellata faj, amely  15 pg DMSP/sejt  produkciót, 60-80 nmol/liter DMSP koncentrációt,  és  rendkívüli (8-12 nmol/l)  DMS  koncentrációt hozott  létre  a tartályban.
A  DMSP  tartalom növekedése  a  CO2 dúsítás  hatására,  a  mezo-kozmoszokban  ígéretes jelenség  lehet,  de  az  már  a  jelen lévő  algák  liáz-aktivitásán, illetve  a  jelen lévő  baktérium-közösségen  múlik, hogy   DMSO – és CCN – lesz-e  belőle, vagy  pedig  a  kén-újrahasznosítás  útjára terelődik  a dolog…
#34436
Kedves Fórumtársak, egy igen  érdekes CCN / klorofill cikk („Öreg Klasszikus a műholdról”)
 
McCoy DT et al. (2015) Natural aerosols explain seasonal and spatial  patterns of Southern Ocean cloud albedo. Sci.Adv. 2015;1;e1500157
 
Link
Link
A  Déli Óceán  hatalmas,  dinamikus élőhely,  egyben  a Föld  legfelhősebb  területe is. Hatalmas természetes laboratórium, ahol   az   aerosol és  a  felhők kölcsönhatásai jól vizsgálhatók,  távol  az ipari  szennyezésektől  és a szárazföldi  hatásoktól. Az  aerosol  a CCN  forrása,  így meghatározója  a  felhőcseppek koncentrációjának  (Nd ),  és  a  felhők   albedójának.  Az utóbbi évtizedek   kutatásai  kimutatták, hogy  a  magas klorofill-a  tartalmú (algavirágzást  mutató)   tengeri  felületeken  kisebb  cseppméretű, nagyobb  Nd  sűrűségű,  fényesebb felhők  keletkeznek,  ez arra  utal,  hogy a  biomasszából  származó aerosol  magasabb  CCN sűrűséggel  jár  együtt.
A szerzők  a Déli Óceán teljes  területére kiterjedő  modellezést  végeztek. A   NASA  Terra műholdon  működő MODIS (Mod. Resolution  Imaging  Spectroradiometer)  adatait használták fel  az Nd becslésére,   és  a klorofill-a  szezonális mérési  adatait  (Sea  WiFS Chl-a  2001-2009 között)  az aeroszol-termelő  biomassza  becslésére. Vizsgálták a  SeaSalt,  szulfát, szerves anyag frakció (OMF), felszíni  hőmérséklet,  szél hatásait,  az  AeroCom projekt  modelljét fölhasználva.  Eredményeik   alapján, a  természetes   (tengeri  eredetű  primer és  szekunder)  aeroszolok   felelősek a műholdról  megfigyelhető,  spatio-temporalis  (szezonális és területi)  Nd  változások  több,  mint feléért.   A magas  Nd értékek térben  egyeznek  a klorofill-a  magas koncentrációjával.  Az Nd  változásainak hátterében  a  Déli Óceánon a 35-45. szélességi  körök  között a  magas  szulfát koncentráció  áll,  a  45-55.  szélességi  körök között  a  tengeri szerves  összetevők  vannak (organic   matter  in  sea  spray aerosol).  Tasmánia vizein  a SeaSalt hatása télen  és  nyáron mennyiségileg  azonos,  konstans ; télen az egész  CCN  termelés 80%-át,  nyáron 55%-át  jelenti a 35-55.  szélességi  körök között.  A  déli  félteke nyarán  az  itt élő  algák  tevékenysége az  Nd  sűrűségét  megkétszerezi,  éves átlagban 60%-kal  növeli;   éves átlagban  4-6 Watt/m2 RSW  értékkel,  nyáron   10  Watt/m2  RSW  értékkel növeli   az  albedót,  (reflected shortwave radiation),  ez  olyan  nagyságrendű eltérés,  mint  a  direct   forcing (aeroszolok  közvetlen  hatása)  az   északi hemiszféra  erősen  szennyezett területei  fölött.
 
#34435
Kedves Fórumozók, a Medárd – mozaik első darabjaként,  ajánlom az alábbi cikket:  Malmstrom et al. (2005) DMSP assimilation by Synechococcus…  Limnol. Oceanogr.  50: 1924-1931. 
Link

Most  nem  termelőkről,  hanem fogyasztókról  lesz  szó…   A szerzők  35-S izotóppal jelölt  DMSP,  metán-tiol és DMS felvételét vizsgálták  a Mexikói-öböl és az Atlanti-óceán vízmintáiban. A begyűjtött  piko-planktont  táplálták a jelzett  vegyületekkel,  majd mikroszkópos módszerrel vizsgálták a  jelölődött  mikroorganizmusokat.  A DMSP – t a baktériumok  DMS formában oldhatóvá tehetik,  vagy metán-tiollá alakítják, és a ként saját céljaikra használják fel.  A szerzők  kimutatták,  hogy a fiko-eritrint  tartalmazó cianobaktériumok  intenzíven  felhalmozzák  a jelölt ként,  ha az DMSP vagy metán-tiol  formában van jelen.  Nem csak raktározták a DMSP-t, de megemésztették,  és  a  ként  a sejtjeikbe beépítették:  a napfény felgyorsította az asszimilációt.  A DMS-t nem  vették föl és nem  bontották.
  A cianobaktériumok  (Synechococcus sp.)  fototróf  autotróf  szervezetek,  senki  nem  gondolná róluk,  hogy szerves molekulákkal  táplálkoznak.  Az amerikai partok mentén  a Synechococcus törzsek a  baktérium közösség    1-9%-át alkották, de a kén-felvétel  20%-át  ők  vitték végbe. Azonban nem minden cianobaktérium táplálkozik így,  a különböző mintavételi helyeken  a csoport 20-60%-a nem emészti meg a DMSP-t, hanem  DMS-t  termel belőle (fikocianin  tartalmú törzsek). 

A hazai ciano-baktériumokról és  piko-eukarióta algákról, évszakos ritmusukról, gazdag  élő  közösségeikről  ajánlom  figyelmetekbe (magyar nyelven, magyar szikes tavak!) 

teo.elte.hu/minosites/ertekezes2010/somogyi_b.pdf

Link
#34434

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#52091)
#34433

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#52090)
#34432

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#52089)
#34431

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#1030laza
#34430

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#10307)
#34429

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Agrometeorológia (#10306)
#34428

-          és támadás  után  itt a  védekezés:

Krediet CJ  et al. (2013) Members  of  native coral  microbiota  inhibit  glycosidases  and  thwart colonization  of  coral mucus  by  an  opportunistic  pathogen.  The  ISME Journal  (2013) 7, 980–990
Link
A  kórokozó S. marcescens PDL 100  állandóan, nagy  mennyiségben  termeli a  korall glikoprotein  védőburkát  bontó  enzimeket  (galakto-piranozidáz,  N-acetil-glukozaminidáz,  gluko-piranozidáz) .   A  szimbionta közösség  kb.  8%-a olyan  anyagot  termel, amely  az  enzimaktivitást   blokkolja, és  a  korall-polipokon  a  megbetegítő képességet 1/5-re    visszaveti (Exiguobacterium sp).  Más fajok  (Photobacterium sp.)  gátolják  a  Serratia  rajzását.  A  szimbiontákkal  együtt tenyésztve,  a  burokanyagban a  Serratia  populációja  két nagyságrenddel  csökkent.
Más  szerzők kimutatták,  hogy   a szimbionták  bakteriocin  termeléssel, metabolitjaik  útján,  illetve a  sejt/sejt kommunikáció  blokkolásával is  képesek  védeni gazdájukat  a  kórokozók inváziója  ellen.
 
#34427

Kedves Fórumozók,  ismét  a korallok  szimbiontáiról  írok Nektek:  ahogyan  megvédik az élőhelyüket.
 
Krediet CJ  et  al.  (2009) Utilization  of  mucus  from  the  coral  Arcopora palmata  by  the  pathogen  Serratia marcescens  and  by  environmental  and  coral   commensal  bacteria.  Appl. Env. Microbiol.  (2009)  75, 3851-3858
Link
A  szerzők  különböző  Serratia törzseket  vizsgáltak,  hogyan  képesek  megélni  a  korall  védőburkát  képező  nyálka-rétegben.  Ezt a  védő  réteget a  korallpolip  sejtjei hozzák  létre,  polimerizálva azokat  a  glikoprotein stb.    alkotóelemeket,  amit  a  Symbiodinium  algák termelnek.  A  nyálkaburok lesz  aztán  az algák és  a  szimbionta  baktériumok  lakóhelye.  A kutatók  a  begyűjtött nyálkát  ultraszűréssel  sterilezték, és  szimbiontákat,  E. coli-t  illetve  Serratiákat  oltottak  rá. 
Az  Arcopora  palmata  korall  védőburkában a korallhoz  adaptált  kórokozó, a S.marcescens  PDL100 törzs nyolcszor nagyobb  populációt tudott  létrehozni  (7x10^8 cfu/ml),   mint a  szimbionták, vagy  az  E.coli. A nyálkaburok szabad tápanyagait hasonlóan  hasznosítják  a baktériumok,  de a  szimbionták  a polimer  vázat  békén hagyják,  míg  a Serratiák  megemésztik. 
Az  Arcopora  korallok elhalását  (white  pox) okozó  S.marcescens PDL100 törzs   Montastraea   védőburokra oltva  már  nem volt  ilyen  sikeres: csak  olyan  sűrűségűre (1x10^laza  tudott nőni, mint  a  Montastraea  szimbiontái. (és itt  az  Arcopora  szimbionták  csak  10^6 sűrűségre nőttek.)
A  korallok védőburka  a  fajra jellemző,  tápanyagai  és szignál-molekulái  alakítani,diktálni  képesek  azt, hogy  milyen  baktériumok települhetnek  oda. 
Serratiák  és a  szimbionták  enzimkészletét/aktivitását  összehasonlítva  kiderült, hogy  a  növekedés elején  a  PDL100 törzs  a  szimbiontákkal   megegyező  tápanyag-hasznosítást folytatott,  aztán  áttért a  Serratiákra  jellemző  táplálkozásra. A   polimert  bontó enzimeket állandóan,  nagy  mennyiségben termelte.
#34426

Kedves Fórumozók, szeretném figyelmetekbe ajánlani a   termőföldekről - patakokról,  az alábbi anyagokat:
 
Isbister J. et al. (1999): Ecological Effects of Antibiotics in Runoff from an Eastern Shore  Tributary of the Chesapeake Bay.  
 Link

In:  Effects of Confined Animal Feeding Operations (CAFOs) on Hydrologic Resources and the Environment. Fort Collins, Colorado.   Link

Water-Quality Data from Ground- andSurface-Water Sites near CAFOs…  Virginia, January–February, 2004
Link
 
1998-ban a Pocomoke folyóba (Isbister 1999) magas  Tetracyclin tartalmú trágya mosódott egy zápor után.  A baromfitartásból származó trágyát a  termőföldeken  használták  fel.  A  folyó ökológiai egyensúlya megváltozott.
Toxintermelő  mikroorganizmusok  szaporodtak el, többek között Pfiesteria piscicida  algavirágzás kezdődött.  Nagy mértékű halpusztulás következett be,  és  több,  az  öbölben sportoló  turista is megbetegedett.
 A  kutatók  összehasonlították  a  Pocomoke  River  és az  ugyancsak  a  Cheasapeake Bay-be  torkolló,  Popes   Creek  iszaplakó  mikroorganizmusait,  azok fajkészletét  és  antibiotikum – rezisztenciáját.  A   két  élőhely közötti  különbségekre  vezették  vissza   az  eseményeket,  mivel a   Pocomoke  River    mikrobiotája  rezisztens  volt  több,  vizsgált  antibiotikumra  is,   miközben a  szomszédos   patakban antibiotikum-érzékeny közösségek   éltek,  egészséges  iszaplakó  közösséget alkotva.  Ekkor  mutatták  ki  először  az  antimikrobás  szermaradékok  káros  ökológiai  hatását.   Javasolták, hogy  történjenek  vizsgálatok a   környezetbe  kikerülő gyógyszerek  és  fertőtlenítők sorsának  nyomon  követésére.  Az  azóta számos  helyen  elvégzett vizsgálatok  szomorú  képet festenek…
Megjegyzés:  A  korallokat  megbetegítő  Serratia  marcescens  PDL100  törzs  rezisztens  a  Tetracyclinre, 10 mg/l mennyiségben.   Az   itthoni baromfitartásból  származó  különböző Salmonella  törzsek  között  akadnak olyanok  is, amelyek  64-256 mg/l  értékre  is  rezisztensek…
#34425
Jön a lehűlés, utolsó T.max: ma 14,2. nálam. Tegnap-és t.előtt röpködtek csapatostul a fenyőrigók a városban. Ma már eltűntek.
Jó pár napja a varjúkat is alig látni.
#34424
Kedves Fórumozók,
jövő hétre szeretném összeszedni Nektek a DMS termelő algák fajlistáját, különböző cikkekből,

és megmutatni,
hogy a hazai szikes tavakban, és időszakos pocsolyákban is termelődhet ez a fontos aeroszolképző.
Talán akkor többet fog jelenteni latolgatásnál, ha azt mondom: "Jó Medárdot kívánok."

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 13:49:01

Szolnok

6.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.