2024. november 24., vasárnap

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#3510
Hm igen szép felismerés a sat24 részérõl, hogy a Nabro kitöréséhez érdemes külön kivágatot készíteni.
Link
#3509
Ahhoz elég, hogy okozon látványos napnyugtákat az érintett területeken, de egyelõre klimatikus hatásról nem érdemes beszélni, már csak azért sem, mert nem ment be magasan a sztratoszférába, inkább csak az aljához közelített.
#3508
Elnézést nem mozgok nagyon jól ilyesfajta dolgokban,de a Nabro SO2 szintje mennyire számít jelentõs mennyiségnek? Vagy ezt még nehéz megbecsülni mennyit dobott már így is a légkörbe?
#3507
Amúgy is érdemes könyvjelzõzni, mert igen naprakész híreket hoz földtani eseménykrõl.
#3506
Egy egész jó oldal, a Nabro mûködését követi nyomon:
Link
#3505
Jó cucc. Köszönjük!
#3504
Még annyi, hogy van egy pdf a Nabro-ról és a szomszédairól, pár éves doksi: Link
#3503
Ne feledd, hogy a világ egyik legszegényebb országáról van szó (egy fõre jutó GDP tekintetében 180 országos listán 171., és csak a lakosság 0,1%-a elhízott, hazánkban ez 16%), valószínû nem a legjobb a helyi infrastruktúra a kutatók számára, és talán nem is annyira izgalmas a kitörés, hisz elég gyéren lakott vidék. Magyarul: a kutyát nem érdekli, hogy mi történik ott. (Nehogy azt hidd, hogy pl. a délkelet-ázsiai tsunami-jelzõ rendszer kiépítésében adott nyugati segítség önzetlenségbõl volt, gondold el, hányan utaznak oda turistáskodni...) Olyan, hogy puszta tudományos érdekesség, nem egy megfinanszírozható dolog ma már...
#3502
Tényleg jók ezek a képek, de nagyon érdekelne egy "igazi", kráter mellõl készült is. A Nyugat-Európai egyetemeknek elvileg annyi zsempájuk van az ilyen dolgokra, hogy már-már csalódás, hogy 2 héttel a kitörés után nem látunk semmit. Dzsibutiban van egy ismerõsöm, de õ sem lát semmi hamus dolgot.
#3501
Így nézett ki ma a Nabro:
Link
#3500
Link
Már Kelet-Ázsiában jár a Nabro SO2-je! Ha így megy tovább, pár nap alatt körbeéri a Földet. A kitörés most nem jár hamuszórással, mivel helyszíni infó nincs, csak mûholdas felvételekbõl sejteni, hogy lávafolyás lehet (termális anomáliák a hegy közelében). Viszont további 5,5-ös (http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc00049uf.php ) rengés is volt itt, így lehet, hogy lesz még egy hamuszórásos szakasza is a kitörésnek késõbb. Nem könnyû úgy figyelni a kitörést, hogy a legközelebbi hozzáértõ geológus is többszáz kilométerre van a hegytõl...
#3499
Na utánaolvastam. Egy ábra a 17-i rengések metszeti elhelyezkedéseibõl:
Link
Hamaosan kiderül, hogy mi történik. :-)
#3498
Festeted? :-))))
#3497
Csak nem mocorogni kezdett a Katla is? Sorozatos rengések a mai napon Link
#3496
Ja, igen, nem írtam hozzá, de szõke vagyok... nyelvnyujtas
#3495
Feltételezem, hogy nem eritreai fenyvest ábrázol a kép. :-)
Sejtésem szerint a Puyehue általi hamuról kívántál képet beilleszteni. :-)))))
#3494
Eszméletlen a Puyehue hamukibocsátása, mára helyenként 30 cm a hamuréteg vastagsága: (forrás: Reuters)

beillesztett kép

#3493
Folytatódik a Nabro kitörése, nagyon magas SO2 tartalommal jár: Link
A hegy mellett már több kilométeres lávafolyásokat is látni (mûholddal nézve), továbbra is folytatódnak a földrengések is és a hamuoszlop is szépen látszik mûholdképen Link
#3492
Ez volt az elsõ. nevet
#3491

beillesztett kép



Egy cseppet ON-abb téma: ma van a Pinatubo 20 éves évvfordulója. Link (videó archív híradásból)
Link
Sok szempontból iskolapélda volt a kitörés, a legfontosabb mégis az, ahogy a vulkanológusok meg tudták gyõzni a veszélyrõl a politikusokat és a helyi lakosságot. Ez utóbbiban hatalmas szerepe volt a Krafft-házaspár által rögzített kitörés-filmeknek, amelyeket a felvilágosító brigádok magukkal vittek a kis falvakba, ott bemutatták és elmagyarázták a helyieknek, hogy itt is ez lesz, így irány messzebb a hegytõl. Sokezer életet (60.000 embert evakuáltak a hegy környékérõl) mentettek így meg! A PHIVOLCS vezetõje akkor Raymundo Punongbayan volt, aki képes volt kijárni a kormánytól sok vulkánon felállítandó szeizmológiai állomások hálózatának létesítését.
Iskolapélda abból a szempontból is, hogy a kitörés elõrejelzése egy addig alvónak hitt vulkán esetében is bevált és mûködött, a magma emelkedését már a 32 km mélyben kipattant rengések is jelezték pár hónappal a kitörés elõtt, megnõtt a gázkibocsátás, a vizek gáztartalma változott. A PHIVOLC vezetõ geológusa ekkor határozta el, hogy minden követ megmozgat annak érdekében, hogy azonnali cselekvés legyen a válasz a sürgetõ vészjelekre.
A kitörés elég jól dokumentált, hiszen a hegy közelében volt az amcsik légibázisa is. A kitörés utólagos hatásai közül kiemelendõ, hogy a 20.század során ez volt az, ami a legnagyobb globálisan észlelt hõmérsékletcsökkenéssel járt, számszerûleg 0,25 foknyival (ez a sarkvidéktõl a trópusokig mindenre számolva ennyi, a trópusokon nagyobb volt, a sarkokon nem volt mérhetõ). Link A kibocsátott SO2 mennyisége igen jelentõs volt: 18.500.000 tonna!
A kitörés után 260 méterrel lett alacsonyabb a hegy, a kibocsátott anyag összmennyisége magmában számítva 5 köbkilométer, a hamuoszlopa 35km magasba emelkedett. A hegy körül mintegy 4000 négyzetkilométer területet lepett el MINIMUM 5 cm vastagon a kitörésbõl származó hamu és apró vulkáni kövek.
Mintegy 5 év kellett, hogy a sztratoszférába jutott anyag kiürüljön!
#3490
Illetve még javaslom eme fórum áttanulmányozását is, március 11-tõl kezdõdõen nevet
#3489
Hát akkor külön öröm, ha vizsgakérdés... Üdvözlöm a tanerõt...
Amúgy meg google a barátod Neked is: Link
#3488
Nem tanultuk, csak felsorolás szintjén említette a tanárnõ.Köszönöm! nevet
#3487
FukUshima nevet Ha biosz tétel, akkor leginkább a sugárzás hatását az élõvilágra, nyilvánvalóan. Melyik sugárzástípus milyen mélyen hatol a szervezetbe, milyen változást okoz ott, rövid és hosszútávú hatások, stb. Ha tétel, gondolom tanultátok is...
#3486
A biológia tételek között szerepel a fukoshima-i atomerõmû története is.Mit gondoltok, mit érdemes ebbe a tételbe összefoglalni?!
#3485
Jóféle mûhódkép a Nabro-ról:
Link
#3484
Link
Rowan Atkinson a christchurchi utórengésekrõl
#3483
Köszönöm, akkor ezek szerint még kevés volt hozzá.
#3482
500 km-re ÉK-re kb 17 kilométeren volt a tropopauza: Link
#3481
Nabro kitörési felhõ 15km magasba ment. Az már nyaldossa a sztratoszférát azon a szélességen is.
#3480
egy fotó a hamuról, az Afarban dolgozó geológus csinálta, kb 200 km-re a vulkántól, beszámolója szeritn tegnap este óta hull a hamu (a kitörés este 9-kor kezdõdött)
Link
#3479
Köszike! Közelebbrõl: Link
#3478
SO2 térkép: Link
#3477
Nabro légifotó (kitörés elõttrõl)
Link
Egy videótudósítás: Link
Eszerint Eritrea fõvárosának egét elborítja a kitörési felhõ. Repülést is befolyásoló magasságban van a felhõje,francia vaac jelentés, hibásan a Dubbi-t írják forrásnak:
Link
#3476
Meanwhile in Chile:
Link
Link
(webcam, csillagfényes-kitörési felhõs képpel)
#3475
Regésekbõl sincs hiány, NZ Christchurch-ben egy 5,2 és egy 6,0 rengés volt, gyakorlatilag egy kis távolságkülönbséggel, egyazon vonalon, vagyis még mindig helyezkedik a kis törésvonaluk. Gondolom, nem volt nekik ajándék.... :-(

Az eritreai vulkánkitörést is viszonylag erõs rengések jelezték, de ne feledjük, hogy itt a riftesedés miatt simán lehet tektonikai rengés is. 4db 5-ösnél erõsebb rengés volt, ami nem kimondottan jellemzõ a kitörésekkel összefüggõ rengésekre (volt több 4-5 közti is), de a rift és a kitörés ugye azért összefügg. Kíváncsi leszek, az amerikai és angol kutatók által oda kitelepített GPS-ek adataira (nem vagyok tuti biztos benne, hogy konkrétan itt is van GPS-ük, de pár éve nagy akció volt Északkelet-Etiópia és Eritrea riftjénél a GPS telepítésekkel, elég sok állomást kiszórtak pár hónap alatt, amik a rift mozgását mérik. Sajnos nincs már meg az a tud.blog, ahol beszámolt róla az egyik tepelítõ geológus hölgy, így nem tudom visszakeresni az akkori adatokat.

beillesztett kép

#3474
Másik mûhódkép: Link
#3473
Elérte Kartúmot a kitörési felhõ Link
#3472
Közben valószínû, hogy a Nabro
Link
A régió térképe: Link
#3471
Mûholdfelvétel alapján úgy tûnik, valami kitört Eritreában: Link
#3470
Tegnap újabb, de az elsõnél kisebb hamuoszlopot lövellt fel a Puyehue: Link
webcam animáció: Link
#3469
Aki Debrecenben Egyetem Földtudományi karán töltötte, koptatta a padokat, töltött el éveket, és megkérdezik tõle, hogy mondjon egy nevet, akire büszke, tanult tõle, és a földrajzzal, a Kárpát-medence geomorfológiájával, Erdéllyel azonos a neve az egyenesen vágja rá, hogy Dr. Pinczés Zoltán tanárúr.....
Sajánlattal közlöm a Tisztelt Társasággal, hogy a Tanár Úr elment.

Végsõ búcsút, tiszteletet 2011.06.16-án; 16 órakor vehetük Tõle, Debrecenben, a köztemetõben, a 2. számú ravatalozónál.

Nyugodj békében Tanár Úr!
#3468
Buenos Aires és Montevideo repterét lezárták a hamufelhõ miatt. Több chilei, perui, brazil és paraguayi kisebb nemzetközi forgalmú reptérnél is akadályozza a repülést
Link
Nem csak az izlandiak csinálnak légi galibát tehát.
A SO2 a déli Atlanti-óceán felett kevereg: Link
#3467
Ez már perverz. Elképesztõen gyönyörûek.
#3466
képek a hamuhullásban leginkább érintett Bariloche városból:
Link
#3465
Mûholdról a kit. felhõ:
Link
Link
10km magas elvileg
#3464
Szépséges képek Link
#3463
Elméletileg már 10km magasra megy a hamu...
Mi van ott? megmozdult egész Dél-Amerika? :O
#3462
A chilei vulkán hamuja Argentínában hull: Link
Gyönyörû kép!
#3461
Dél-Amerika is mûsort ad, Chile, Puyehue-Cordón Caulle a következõ kitörés. 600 embert megelõzési céllal kitelepítettek a vulkánról. A kitörést gyorsan felszaporodó viszonylag erõs (3,2 - 4,8 Richter) földrengések elõzték meg.
Link
A hamufelhõ Argentína felé megy, egy határmenti városban arról számoltak be, hogy egészen besötétedett az ég. Sajnos spanyolul nem nagyon tudok. Nem kicsi a mûsor, mûholdképen így látni. Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 08:45:58

Szolnok

0.0 °C

18007

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.