2024. november 24., vasárnap

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#19757
Szia Tamás! Én most vettem egy kis olcsó készüléket. Annyi előnye van högy, lehet állítani az Rh-t és a P-t. Én nem szeretném hivatalosan kalibrálni, (Nincs kedvem utazgatni, meg fizetni érte.) a légnyomást be tudtam állítani, mert Fehérváron van 5 amatőr állomás és tőlem 10 km. re van az agárdi Synop állokás. Azt sikerűlt. De azt hogy tudnám beállítani,l hogy lakáson belül, a szöbában mennyi a páratartalom?   
#19756
Igen, jól látod! Az ok pedig nagyon egyszerű. Van egy észlelő közösség, akinek van egy heterogén eszközparkja. Még azonos érzékelők esetén is vannak mérési pontatlanságok. Ehhez jön még hozzá, hogy nem egységes az árnyékolás sem mindenkinél, és nem egységes, ellenőrzött a mérési helyszín sem.

Összehasonlítani szomszédos állomásokkal pedig értelmetlen, mások a klimatikus viszonyok. A Te adatod lehet attól jó, hogy más nem mért 100%-ot.

Ha teljesen meg akarsz győződni a műszered pontosságárról, akkor azt el kell vinni kalibráltatni, viszont az nem olcsó. De megéri, mert így azt méred majd, ami  a valóság.  Mert pontatlanul mérni annyi, mint nem mérni.
Nekem egy Greisinger GFTB 200-as műszerem van, igazi német minőség, nagyon pontos. Én a kalibrációt mondjuk megúszom, mert a megbízom fizeti, akinek mérek vele. Épp most van ellenőrzésen a műszer légnedvesség mérő része.
Egyébként maximum 99%-ig tudnak kalibrálni laborban, ezt biztosan tudom. Az OMSZ 10%, 40%, 60%, 90%-on kalibrál és 98%-on ellenőrzőmérést végez. 90% felett már más módszer és etalon kell, ami megdobja az árat.
#19755
És egy felesleges Tx22-ese valakinek. Az ényém ledobta a szíjat tegnap (naná, hogy a nagy hőség előttduhos) és 7-8 napot írnak szállításra mindenhol.
#19754
Írjál rá Gincsai Janira,ő eladja az övét úgy tudom.
#19753
Nincs valakinek egy feleslegessé vált WMR beltérije?  

Vettem külföldről egy WMR86-ot, de hibás a beltéri nem veszi az adatokat.  A szenzorok jók, a tv tunerrel jönnek az adatok a pc-re.
Nem akarom visszapostázni az USA-ba.
Egyébként ha valakinek kellenének tartalék szenzorok, akkor ez kb 30.000 Ft áfával, szállítással és némi kockázattal, lásd fent nevet

Link
#19752
Rendben, értem. Akkor majd így viszonyulok a dologhoz :-)
De azt mondjuk jó lenne tudni, hogy egy ilyen öreg szenzor csak a felső értékeket nem képes megmérni vagy az egész skála elcsúszik (összecsúszik). Lehet, hogy a tényleges érték 90% és mér helyette 70-et. Azért az már jelentős eltérés. Érdemes lenne egy öreg és egy új szenzort összehasonlítani ebből a szempontból. Esetleg csináltál már ilyen összehasonlítást?
#19751
A felső tartományban nem pontos. Szerintem ez nem annyira tragédia.
Ezt tudják az elérhető árú műszerek.   Egy Vaisala HMDW110-nek is 2% az RH pontossága.

De egy 1000$-is HMT310-nak is 1,7% a pontossága 90 és 100% között.
#19750
Szia Mici!

Én is így gondoltam. Viszont így az RH mérések finoman szólva nem sokat érnek. Akkor most a feltöltött mérések jelentős része pont nem használható semmire... (ha nincs igazam, akkor mondjátok meg).
A BME280 nem egy túl drága érzékelő, akár minden évben ki tudom cserélni ha kezd rendetlenkedni.
#19749
Az RH szenzorok elfáradnak idővel. A tied is el fog 1-2 év alatt. Akkor már nem fog 100%-ot mérni még ködszitálásban sem.
A Bükk fennsíkon is ilyen szenzor van. Kb 1 éves. Már csak 97%-ot mért tegnap maxnak.
#19748
Sziasztok!

Nézegettem az "Online állomások" méréseit és feltűnt, hogy nagyon kevés állomás van ami 100% páratartalmat mérne. A tegnapi  csapadékos időben se volt olyan BP-i állomás aki 100%-ot mért volna. Én viszont 100%-ot mértem (Gyömrő).  
A kérdés az, hogy az én állomásom mér rosszul vagy a többiek RH szenzorával van hiba? Érdekelne, hogy mit gondoltok erről.
Az én érzékelőm egy Taki árnyékolóban van 2 méter magasan. Az érzékelőm  egy BME280 Bosch chip. Az állomásomat én építgetem de most kétségeim vannak az RH mérővel szemben.
Minden infót szívesen fogadok.

#19747
Sziasztok!
Teljesen új vagyok, a mai nap folyamán találtam rá a fórumra és kezdtem el olvasgatni. A párom régóta vágyik egy otthoni időjárás állomásra és úgy gondoltam tökéletes szülinapi meglepetés lenne. Mezőgazdasággal foglalkozunk, így még hasznos is lenne, nem csak egy hobby. 
Többen írtátok, hogy pl ezt a WH-2080-at többen használjátok. Körülbelül ez az az árkategória ami beleférne a keretbe. 
Jó ez a típus vagy inkább másik típust érdemes? Ebay-en is láttam ilyen állomásokat, de arról nincs értékelés. 
Műszaki ember lévén nem szeretnék belefutni egy gagyiba és mivel nálatok jobban senki nem ért hozzá ezért kérem a segítségeteket.
Illetve 2 gondolat foglalkoztat, hogy ezekhez a szettekhez tartozék a rúd amin vannak az érzékelők és a 10 méteres magasság mennyire kivitelezhető könnyen?
A másik pedig, hogy van olyan rendszer ami OSX operációs rendszeren is fut? Főként Apple termékeket használunk, így nem lenne rossz.
Köszönöm előre is a segítségeteket!
#19746
nevet
Ha az én árnyékolóm az övé lesz, 27.500 Ft marad az állomásra.
#19745
Sziasztok!

Bátyám a Mátrában szeretne beüzemelni egy meteorológiai állomást. Maximum 40 000 forintot szán rá. A lényeg, hogy számítógépen tudja folyamatosan rögzíteni az adatokat, grafikonokat tudjon produkálni. Elsősorban a hőmérsékletet szeretné mérni, de nyilván nem hátrány, ha egyéb paraméterek (főleg szél és csapadék) mérésére is alkalmas. 
A kérdés hülye, de gondolom nem ártana valamilyen árnyékoló is hozzá, ugye? A Taki-féle árnyékolón kívül én nem ismerek hasonlóan jó minőségűt az országban, de egyértelműen a pontos mérés lenne a cél, tehát az árnyékolóra is szánna. Azzal együtt viszont mondjuk a 40 000 már elég rendesen beszűkíti a lehetőségeket persze, de kíváncsi vagyok, mit tudtok ajánlani. Előre is köszi a tanácsokat nevet
#19744
Köszönöm Tamás a címeket, de talán BKrisznek kell majd utána néznie. Nekem még jó a töredezett üveghenger is.

Más; kezdett kihagyni a beltéri képernyőjén a külső adat. Levettem a Taki árnyékolót, és kitisztítottam, és új elemet kapott a szenzor is.
Csupa por volt minden, folyt a fekete víz. Kb. egy évig lengedezett a folyosón, udvar felé.
Kettő szenzort használok, egyik egy teraszos szondás, a másik a másik oldalon keleti. A kettő most egyben;
Link
A beltérik is külön műszerek, de egy a gyártójuk, a cseh. Emos.forgalmazza-ta.   Jól müködnek eddig 5-8 évesek. Jelenidő;
Link
nevet
#19743
Hülyeséget csináltam, a fórumot nem tudja mindenki olvasni, lényeg, hogy a megadott e-mail címren kell érdeklődni a gyártó elérhetőségéről.

A Migért oldala pedig ez:

Link

Itt nem tudom, külön is árulják-e a csapadékmérő részeit, de az első lehetőségen biztosan kapni.
#19742
Az OMSZ fórumában találtam rá, hogy  egy magyar cég ismét gyárt üveghengert, meteo@freemail címen lehet érdeklődni. Ez még nem a gyártó címe, de meg fogják adni ezen a címen az elérhetőségét a gyárnak. Itt találtam:

Link

Amíg nincs henger, kell egy ml-ben pontosan mérő eszköz, és a mért ml-t el kell osztani 20-al.
pl. 200 ml/20=10mm.

Ha minden kötél szakad, akkor a Migért-nél lehet még próbálkozni. Ennyit tudtam segíteni.
#19741
Szia.
Úgy tudom kézzel lehet csak beírni a ki nem olvasott csapadékot.
#19740
Egy olyat kérdeznék hogy a WD 10.37 progiban hogyan lehet kiolvastatni az összes elmaradt adatot? Leginkább a csapadék adat nem olvasódik ki. Értem itt most az hajnalban leállítottam a gépet a villámlás miatt és esett a műszer szerint 21mm. De mikor leállítottam még csak 3mm-t mért, s majd miután ismét vissza kapcsoltam a fennt maradó mennyiséget nemes egyszerüséggel nem olvasta ki és fel sem töltötte. Ezt hogy tudom kiküszöbölni!
#19739
Sziasztok!
Van egy régi oregon wmr100 beltérim ,amit szeretnék cserélni mert már igen a végét járja...
Olyan készüléket tudtok ajánli amit ebayen könnyen be lehet szerezni és tárolja is az adatokat valamennyi ideig? (nincs 0-24 órában működő gépem amin menne egy logger)
Fontos lenne hogy csak magát a beltérit cserélném,szenzorok nem kellenének.
wh1080 beltérit néztem de mindenhol csak szetben lehet kapni ... 
#19738
BKrisz újságolta, hogy a szombat reggeli szél feldöntötte a Hellmann érzékeny hozzávalóját, az üveghengert, széttört.
Nálam is leesett a kőre egyszer, de szerencse csak a talpa tört le, meg a teteje részben. De a belső, és a skálázás sértetlen maradt.
Javaslom, hogy tartsuk benne a felfogó edénybe lefelé tartva, hogy ne forduljon elő másokkal is.
Link
szomoru
#19737
Próbáld meg leállítani az egyik T/H szenzort.
Lehet hogy van egy kis interferencia, és egymást zavarják.
Nem biztos, hogy ez a baj, de egy próbát megér.
#19736
Nem , két szenzor két beltéri ,ezért érdekes a dolog .
Azt még nem láttam , hogy egyszerre vesztik el a jelet ,de azt már igen , hogy egyszerre jönnek vissza .
#19735
Ha jól értelmezem a problémád, akkor 2 egyforma műszereddel van gond egyidőben?
Ezeket egy T/H szenzor látja el jellel?
Meg kellene próbálnod a másik, használaton kívúli szenzort beüzemelni, azzal mi az eredmény.
#19734
Valami más lehet a gond , volt úgy, hogy ott ültem mellette és a szemem előtt " egyszerre " dobta el mind kettő a jelet.
Én inkább valami légköri elektromosságra gyanakszom.De majd kiderül , ha sűrűsödik a jelenség lehet , hogy tényleg a kütyü döglődik.duhosMár régi mind kettő .
#19733
Nem akarlak elkeseríteni de nálam is ugyanígy kezdődött tavaly augusztusban. Először csak ritkán dobta el a jelet majd egyre sűrűsödött, a végén pedig teljesen bedöglött. 
Gyanakodtam a kapunyitóra meg körbejártam a szomszédokat új telepítésű kütyük után érdeklődve. A végén a beltéri volt a hunyó.
#19732
Szerintem igen. Nálam legalábbis a régi szélmérő fennmaradt és teljesen kompatibilis a kültéri egységgel. A régi még működő alkatrészeket érdemes eltenni tartalékba.  nevet
#19731
Visszajött a jel 7:50 -kor (a feltöltőn) a másikon még sehol semmizivatar
#19730
Rendben köszi!
Még egy kérdés, a régi szél és hőmérséklet mérő, tehát kültéri része jó lehet az új beltérihez? nevet
#19729
Na most van amit korábban írtam ,mind két wh 2080 -at kiütötte valami légköri gebasz .
Öt percet álltam kint a beltérivel (a feltöltő) kint az oszlop mellett de sehol semmi .
Kíváncsi  vagyok mi van  ilyenkor.4:30-tól nincs jel a beltéri keresi ,a kültéri küldi .
#19728
Nálam az FWS20 2011 óta megy hibátlanul, a WH 2080 pedig 2014 óta működik mindenféle hiba nélkül. Az előbbi már a 3. , az utőbbi pedig a 2. Taki-féle árnyékolóban lakik azóta! kacsint
#19727
Szia!

Köszönöm, hogy visszajeleztél! Hát akkor sok sikert hozzá, szerintem nem lesz gondod vele, fõleg így, hogy letesztelték! Olvasok német fórumot idõnként, mert ott nagyon elterjedt, beltérire nem szoktak panaszkodni, tehát egész véletlen lehetett, hogy egy hibás darabot fogtál ki elsõre.
#19726
Na megkaptam újra a Davis vantage pro 2 beltérit nevet Teljesen újat adtak, és elõtte le tesztelték ezt is, hogy nincs e baja. Most ez szépen ketyeg szerencsére nevet
#19725
Errõl mi a véleményetek?

Link
#19724
Nekem 7 éve mûködik az említett készülék.
#19723
Akkor te a szerencsések közé tartozol, akik kifogták a jó készüléket.  laza
#19722
Szia ! 
WH-2080  ilyenem van 5-6 éve a lombiktól meg vagyok elégedve vele ,igaz azt tapasztaltam ,hogy a légköri vagy bizonyos frekvencia zavarra érzékeny ,eldobja a jelet és ha kiviszem a kültéri mellé akkor sem adja vissza (5 perc-1óra )mikor hogy ,de nagyon ritkán.
De 4 fõfalon keresztül is stabil. + 50 m.
#19721
Ebben az árkategóriában csak ilyen típusút és klónjait tudom ajánlani. Nekem az elõzõ konrados volt, egy hónapja pedig a tieddel megegyezõ típust vettem.  Kíváncsi leszek, meddig bírja. kacsint

Azt azért elmondanám, hogy több észlelõtársunknak több éve kifogástalanul mûködik vagy 4-5 éve. Érdemes visszaolvasni ebben a fórumban.

Pl. itt 35  ropiért megkapod:  Link

#19720
Érdekes, durva azért hogy ennyi pénzért csak ennyit bírnak.... milyen fajtát ajánlanál esetleg?
Sajnos csak ilyen árkategóriába tudok gondolkodni...nevet
#19719
2-3 évet bírnak ki a tervezett elavulás miatt ebben az árkategóriában.  Az elõzõ állomásom, mint a tied is,  2.5 évig bírta aztán kuka.  zavarban
#19718
Köszönöm a válaszokat!

Hát, ebbõl valami 100k+ lesz... Csodát itt sem lehet tenni, úgy látom nevet
#19717
Hát az zsír......
2,5 éves szóval már tuti nem garis zivatar
Köszi a választ!
Esetleg milyen állomást javasolnál ami nem csak ennyit bír és nem is egy vagyon? nevet
#19716
Ha garis még, akkor vidd vissza, ha nem akkor kuka lesz szomoru
Nekem is van ilyen hibával 2080-as mûszerem.
#19715
sziasztok!

Van egy Hyundai WSP 3080 R idájárás állomásom, pár napja azt csinálja, hogy nem frissíti a kijezõn lévõ adatokat, csak az idõ változik.
Közbe az adatokat beolvasva a mentett adatok jók.
Cseréltem elemet, de ugyanaz, csak néha frissít.
Mi lehet a probléma?hány
#19714
Sok mindent végigpróbáltam én is, hasonlók a tapasztalataim, mint Micibotnak. Nehéz készüléket ajánlani, mert végül is hobbicuccokról van szó, lássuk be. Nekem most Davis van, én úgy oldottam meg, hogy szétvettem a csapadékmérõt az árnyékolótól, és így mindegyik az elõírt magasságában mér.
Úgy nincs gond az állomással, nem tudom a légnedvesség mennyire fontos számodra, de ennél a mûszernél is az van, hogy pár évente az RH miatt cserélni kell a szenzort, nem fog felmenni 100%-ra, de a hõmérséklet része az stabil.
Ha esetleg a jövõben tervezel ilyet venni, azt tanácsolom, ne kompletten vedd meg, csak egy TH-szenzor+adó (ISS)+ árnyékoló, és kész. TH szenzorból most van egy új, javított változat, ez jóval pontosabb, 0,5 fokon belül van a hibája. Szélmérõje valóban 3 mp-enként ad jelet, de tudni kell, hogy a csapágya nem cserélhetõ/vehetõ ki, így ha elhasználódik, komplett újat kell venni, és az baromi drága. Én egyszer cseréltem, de már nem fogom. Csapadékmérõnek meg a Hellmannt ajánlom. Billenõedényes rendszere van a Davisnek is, ezzel sokat szívnak hivatalos berkekben is, pontosabb a kézi mérés, ha megoldható a napi mérés, fõleg télen nagyok a különbségek.
Analóg módszernél hõmérséklet tekintetében a Greisinger márkát tudom ajánlani, nagyon precíz mûszereket gyártanak. Akkreditált laborban megnézettem, 0.1 fok a hibája a teljes tartományban.
Annyi a szépséghiba, hogy ezek nem automata mûszerek, olvasni kell õket, akkor jönnek jól, ha pl. a napi min, max hõmérséklet mérése csak a cél.
#19713
Nincs mit, szívesen!
#19712
Köszönöm a tanácsot!
Egyenlõre még nem tudom hogyan de akkor muszáj lesz megoldani!
#19711
Sehogy nem lehetne másképp megoldani?  4m nem kevés. Mérési pontatlanság akkor következhet belõle, ha pl. szeles az idõjárás, akkor a ténylegesnél kevesebbet fog mérni, fõleg télen.
Arra ügyelj a telepítésnél, hogy 45 fokos szögben ne legyen árnyékoló tényezõ és 1m magasan legyen a csapadékmérõ felfogó nyílása. Nem tudom mennyire kivitelezhetõ, mert nem ismerem a mérési körülményeket.
#19710
Sziasztok!
Az a kérdésem lenne, hogy nagy probléma ha a csapadék mérõt a talajtól körülbelül 4m-re helyezem el? Csak így tudom biztosítani, hogy semmi se lógjon fölé. Mekkora pontatlansághoz vezethet ez?
Válaszokat elõre is köszönöm!
#19709
Ajánlani nem tudok semmit, csak linkelni egy a témát érintõ korábbi hozzászólásomat: Link
#19708
Tiszteletem az úrhölgyeknek!

8 év után megadta magát a ws3650-es beltérije. Érintésre nem reagál, hülyeségeket jelez ki, már ha jelez egyáltalán. Elemcsere, újraindítás, hálózati táplálás, ütögetés, ráolvasás, gyurcsókjózsi stb. sem segített. Kiszolgált az öreg harcos. Megevett már 1,5 eu-s raklapnyi elemet, 4-5 pulya el-elhajította már legalább ugyanennyiszer és biztos az sem sokat segített neki, amikor édesanyámat telefonon keresztül instruálva próbáltam adatokat kicsikartatni belõle. Beltérit szerezni meg esélytelen (pedig minden szenzor mûködik most) Így hát eljött az idõ, hogy lecseréljem az öreg viharvertet, de szétnézve a piacon vagy 100k+-ért vannak, vagy 50 alatti noname egymás klónjai cuccok. Na most... adnék 100 felett is egy jó állomásért, de az itteni mérõhelyen csak igen nagy kompromisszumokkal tudok szabályoshoz közeli méréseket végezni, úgyhogy egyelõre feleslegesnek gondolok egy Davis Ventage Pro2 Plus-t (aminek eleve a koncepcióját sem értem, nevezetesen, hogy egy ilyen éjjfekete csapadékmérõ alatt hogy a pélóba' lehet szabályosan mérni Link  ) szóval szükségtelen a Ferrarri a Jászárokszállás-Jászdózsa útra. Viszont nem tudom, hogy ezek a "Profi HP" "Fody" "Renkforce" "One Concept" "Ventus" meg a "Braun" nevûek mit tudnak, érdemes-e velük foglalkozni. Van valakinek tapasztalata? Vagy tudtok-e esetleg ezeknél jobbat,? Esetleg eladót? kacsint Elõre is köszönöm a válaszokat!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 20:01:22

Kõszeg

3.3 °C

RH: 80 | P: 1025.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.