2025. február 17., hétfő

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#3523
A láthatatlanná váló Holdról, meg Danjon 0. fokozatról szóló becslések szerintem is túlzóak. Én Budapest kivilágított részérõl sem veszítettem szem elõl a Holdat, sõt a jellegzetes vörösesbarna árnyalata végig megvolt, azaz alsó hangon is Danjon 1-es.

A fejünk felett lévõ légkör átlátszósága szerintem még a mostaninál durvább vulkános esetekben sem sokat változtat a holdfogyi minõségén, hiszen csillagokra a határmagnitúdó még a Pinatubo hatására is csak pár tizeddel romlott Európából és Észak-Amerikából. A holdfogyik között viszont több magnitúdós a fényességkülönbség, nemcsak a Danjon, hanem a közvetlen fénybecsléseket alapján is. Ez utóbbiak eredményére az Amatõrcsillagászok kézikönyvében -3 és +4 mg közötti értékeket emlegetnek, pedig az összehasonlító csillagok fénye is ugyanazon a légkörön megy át, ergo ez már tényleg csak a Holdon kialakuló fényviszonyok változékonyságát adja vissza.

Ami ez utóbbit illeti: az ábráid nagyon jók, a felhõnyúlványokat illetõen teljesen meggyõztél! A Puyehuye-s esetben a légkörünk déli oldalának sötétsége nyilván a földárnyék déli részét sötétíti el legjobban, a közepét kevésbé, az északi részét pedig egyáltalán nem... de mivel a Hold mérete töredéke az árnyékénak, ezt a különbséget egyetlen fogyatkozás nem mutatja meg. (Elméletben, ha nem centrális lett volna a fogyatkozás, hanem az árnyék déli peremén megy át a Hold, akkor sötétebb lehetett volna, mintha az északi peremén teszi ugyanezt, de ez tényleg csak elmélet.) Viszont ami még érdekes lehet, az pl. a ragyogóan fehér, sima tetejû rétegfelhõzet, hófelszín, jégfelszín a terminátor mentén, ami a fény nagy részét visszaveri a "körvonalba", vagy a vízfelület, ami esetleg hasonlóan viselkedik... érdekes lenne utólag megnézni egyes holdfogyikra a víz-jég-szárazföld arányt, vagy a felhõborítottság mértékét a napkelte-napnyugta vonalában.

Az is egész biztosan igaz, hogy centrális fogyatkozást csak centrálissal szabad összehasonlítani: az árnyék peremén most is nyugodtan becsülhettünk volna Danjon 3-at, ha nem az lenne az "elõírás", hogy a fogyatkozás közepét kell nézni. Annek már nem volt idõm utánanézni, hogy mikor is volt utoljára hasonlóan "precíz" centrális fogyatkozás...
#3522
Esetleg az nem lehet befolyásoló tényezõ a Holdfogyatkozások szempontjából, hogy az aktuális pontos Hold-Föld és Nap-Föld távolság mekkora? Itt arra gondolok, hogy ha a Föld naptávolban van (mint most), a Hold pedig Földközelben, akkor jóval kisebb lehet a fényes sáv Holdról látszó mérete a Föld szélén, ami miatt kevesebb fény jut a Földrõl a Holdra. Bár akkor meg Iránból nem kéne sötétebbnek látszódnia ugyanannak a fogyatkozásnak, mint tõlünk (?).
#3521
Még mindig a Nabro, egy link a régióról /Afar rift/
Link
#3520
Az biztos, hogy a Puyehue NEM járult hozzá az északi félteke fogyatkozási fényerejéhez, azonban bõven jutott fel cucc a Grímsvötn-bõl (15km, sarkvidéken), illetve tõlünk délkeletre meg a Nabro pakolta tele a levegõt. Ahogy néztem, az irániaknál rohadt sötét fogyi volt, a mienknél is sötétebb, bár én megmondom, hogy általam látott fogyik közt messze ez volt a legsötétebb (OK, centrális), sajnos pl. El Chicón vagy Pinatubo utánira nem emlékszem.
Azok az extra sötét fogyik, amikrõl számos leírás van, Tambora, Krakatau után, azok szerintem DURVÁN sötétebbek voltak a mostaninál, ahogy a leírásokat olvastam. 1816-ban képzett amatõrcsillagászok Amerikában szabad szemmel nem látták meg a Holdat az égen, távcsövet a helyére irányítva nagyon halvány derengés volt, na az Danjon skálán a 0. Azért jelenleg ilyenrõl szó se volt, távolról sem, szerintem. Aki gyakorlott s jó megfigyelõ, annak nem kellett fél fok pontossággal tudnia, hol keresse a Holdat... Abszolút amatõr, nem gyakorlott megfigyelõt persze becsaphatott, ahogy több ismerõsöm is mesélte, hogy egyáltalán nem látták a teljesség középidején meg a Holdat (aki csak akkor ment ki és annyit tudott, hogy a DK-i égen alacsonyan kell keresni), elsõsorban amiatt lehet, hogy nem tudják, merre is van DK.
Igazán jó összehasonlítást sztem akkor lehetne tenni, ha lennének teljesen azonos módon készített fényképek elmúlt évtizedek vulkános holdfogyijairól. A Leonidákra jött Danjon becslésekben szerintem legtöbben erõsen alábecsülték, mert még nem láttak igazán sötét fogyit, vagy nem emlékeznek rá, mert nem e szempontból figyelték anno. A másik ugye, hogy mikor láttunk utoljára centrálist? Az összehasonlításnak erre is ki kéne terjednie. Espenak oldalán van sötét kép korábbról: Link
Illetve a mostanihoz hasonló centrális 2000-bõl: Link

Amit írsz, hogy a légkörünk déli oldalának sötétsége az egész Holdra kihat, az szerintem inkább úgy lehet OK, hogy a Hold déli felén sötétebb az árnyék, de lehet, h rosszul látom. Azt viszont, ha felettünk is volt némi anyag, úgy lehetne igazán igazolni, ha a fogyi után a már árnyéktalan (és félárnyéktalan) Holdat is felmértük volna, hogy mennyire fényes egy tiszta levegõs teliholdhoz képest. Ilyen sztem nem történt, legalábbis nem tudok róla. A másik, ami miatt kételkedem igazán a vulkáni anyag szerepében, az az, hogy pont az irániak olyan Tejutakat fotóztak a Holdhoz, hogy az hihetetlen, s ha a felettük lévõ ég lett volna alapban szennyezett (holott SO2 térkép alapján õk a Nabro anyaga alatt voltak), akkor a Tejút is sötét lett volna szerintem. De ezt is adott csillagra jelzett konkrét fényességbecsléssel lehetne megállapítani csak. (Mondjuk ha ez fontos lesz, akkor errefelé tudnék kérdezõsködni a Lat segítségével TWAN-on keresztül.)

A magasba nyúló felhõ esetével egy gond van, az általában elég lokális dolog, így csak kis részét érintheti a Föld körvonalának (mondjuk az ITCZ helyén OK, ill. véletlenszerû nagy viharok esetén máshol is). Képileg:

beillesztett kép



Összehasonlításul Pinatubo-s légkör:

beillesztett kép


Ez esetben sokkal magasabbra ment a kitörés és sokkal több cuccot is vitt, mint most. Nem tudok róla, hogy csináltak volna az ISS-rõl olyan fotót, ami hasonlóan ábrázolná a légkör mostani helyzetét, sajnos a légkörileg elhivatott olasz ûrhajós nemrég jött vissza a Földre, nem tudom, h a fentiek közt akad-e olyan, aki hasonlóan õrült fotós és követné az eseményeket fentrõl. A lényeg, hogy míg egy igazán jelentõs, egyenlítõ közeli kitörés esetében az aeroszol tényleg nagy területen terjed szét a sztratoszférában, nem csak egyes szélességi övben, mint a Puyehue esetén most. Csináltam egy kis ábrát:

beillesztett kép

Természetesen az arányok túlzóak így is.
Szerintem, ha bármi hatása is volt bármi vulkánnak a mostani fogyira, az a centrálisságtól nehezen elkülöníthetõ sötétedést eredményezhetett csak, max. néhány százalék eltérést, amihez nagyban hozzájárult az is, hogy épp a megfigyelési ponton mennyire volt tiszta az ég (pára, fényszenny), így bár tényleg igen sötét volt, piszok nehéz objektív ítéletet hozni...
#3519
Nem konkrétan a mostani holdfogyatkozásra gondolok... de szerintem az már kiderült volna, ha csakis a horizont feletti magasság miatt esnének hol ide, hol oda a holdfogyik a Danjon-skála 0. és 4. fokozata között. (Illetve az összehasonlító csillagokkal, magasan látszó Holdnál végzett fénybecslések is több magnitúdóval változnak fogyatkozásról fogyatkozásra.)
#3518
Az egész északi féltekérõl beszélünk, vagy csak a hazai (európai) mérésekre és megfigyelésekre hagyatkozunk? Azért kérdem, mert nem néztem utána. Mert ha ez utóbbi, akkor nyilván a horizont feletti magasság a mérvadó. Ráadásul most még az ekliptikai koordinátái is alacsonyan voltak, szóval jó "laposan" haladt.
#3517
Valamiért mégis óriási (3-4 magnitúdó) különbségek vannak egyes holdfogyatkozások fényességei között... További ötlet?
nevet
#3516
Vagy éppen a nagyobb törésmutatója miatt több fényt juttat a teljes árnyékba... Bár szerintem azért ezen hatások szinte elhanyagolhatóak.
#3515
Továbbgondolva: a felhõzet kétélû fegyver lehet, ha sötétíteni akarjuk a földárnyékot... a tornyok nyilván árnyékolnak, de a lapos rétegfelhõzet jó sokat visszaver a lenyugvó nap fényébõl, így a Földnek az a része világosabb lesz, mint felhõ nélkül. Aztán az is számíthat, hogy mennyi a vízfelület a napnyugta/napkelte vonala körül... de vajon sötétít a csekély albedójával (sötét színével), vagy épp plusz fényt ad a becsillanásával (ld. aranyhíd)?
#3514
Biztos, hogy 100%-ig marhaság? Ugyebér holdfogyikor a Holdról nézve egy fényes, vöröses körvonalat látnánk a sötét Föld körül. Ez annak a sávnak a fénye, ahol épp napkelte/napnyugta van, és ez adja az árnyékban lévõ Holdnak a sápadt, vöröses megvilágítást. Ha (továbbra is a Holdról nézve) ennek a Föld körüli fényes körvonalnak a déli része elhalványodik, akkor az egész Hold még kevesebb fényt kap, tehát a holdfogyi sötétebb lesz, akárhonnan figyeljük. Rosszul gondolnám?

(Mondjuk ott nekem is sántít a dolog, hogy ez ilyen sokat számítana... szerintem sokkal jobban sötétíti az árnyékot, ha a Földnek a Holdról látszó körvonala tele van magasra nyúló felhõvel. El kéne menni a Holdra néhány holdfogyi alkalmával, megnézni, min múlnak a fényviszonyok.)
laza
#3513
Igen, ez így van, akadálytalanul bepöröghet. (épp ezért is marhaság, amit több helyen olvastam, hogy az északi féltekén ez okozhatta a holdfogyi sötétségét...)
#3512
A Föld körüli úthoz nem is indulhatott volna jobb helyen és jobb idõben. Az üvöltõ negyvenesek az ottani télvíz idején teszik a dolgukat.
nevet
#3511
A Puyehue hamu/SO2 felhõje így járta körbe a glóbuszt: Link
#3510
Hm igen szép felismerés a sat24 részérõl, hogy a Nabro kitöréséhez érdemes külön kivágatot készíteni.
Link
#3509
Ahhoz elég, hogy okozon látványos napnyugtákat az érintett területeken, de egyelõre klimatikus hatásról nem érdemes beszélni, már csak azért sem, mert nem ment be magasan a sztratoszférába, inkább csak az aljához közelített.
#3508
Elnézést nem mozgok nagyon jól ilyesfajta dolgokban,de a Nabro SO2 szintje mennyire számít jelentõs mennyiségnek? Vagy ezt még nehéz megbecsülni mennyit dobott már így is a légkörbe?
#3507
Amúgy is érdemes könyvjelzõzni, mert igen naprakész híreket hoz földtani eseménykrõl.
#3506
Egy egész jó oldal, a Nabro mûködését követi nyomon:
Link
#3505
Jó cucc. Köszönjük!
#3504
Még annyi, hogy van egy pdf a Nabro-ról és a szomszédairól, pár éves doksi: Link
#3503
Ne feledd, hogy a világ egyik legszegényebb országáról van szó (egy fõre jutó GDP tekintetében 180 országos listán 171., és csak a lakosság 0,1%-a elhízott, hazánkban ez 16%), valószínû nem a legjobb a helyi infrastruktúra a kutatók számára, és talán nem is annyira izgalmas a kitörés, hisz elég gyéren lakott vidék. Magyarul: a kutyát nem érdekli, hogy mi történik ott. (Nehogy azt hidd, hogy pl. a délkelet-ázsiai tsunami-jelzõ rendszer kiépítésében adott nyugati segítség önzetlenségbõl volt, gondold el, hányan utaznak oda turistáskodni...) Olyan, hogy puszta tudományos érdekesség, nem egy megfinanszírozható dolog ma már...
#3502
Tényleg jók ezek a képek, de nagyon érdekelne egy "igazi", kráter mellõl készült is. A Nyugat-Európai egyetemeknek elvileg annyi zsempájuk van az ilyen dolgokra, hogy már-már csalódás, hogy 2 héttel a kitörés után nem látunk semmit. Dzsibutiban van egy ismerõsöm, de õ sem lát semmi hamus dolgot.
#3501
Így nézett ki ma a Nabro:
Link
#3500
Link
Már Kelet-Ázsiában jár a Nabro SO2-je! Ha így megy tovább, pár nap alatt körbeéri a Földet. A kitörés most nem jár hamuszórással, mivel helyszíni infó nincs, csak mûholdas felvételekbõl sejteni, hogy lávafolyás lehet (termális anomáliák a hegy közelében). Viszont további 5,5-ös (http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc00049uf.php ) rengés is volt itt, így lehet, hogy lesz még egy hamuszórásos szakasza is a kitörésnek késõbb. Nem könnyû úgy figyelni a kitörést, hogy a legközelebbi hozzáértõ geológus is többszáz kilométerre van a hegytõl...
#3499
Na utánaolvastam. Egy ábra a 17-i rengések metszeti elhelyezkedéseibõl:
Link
Hamaosan kiderül, hogy mi történik. :-)
#3498
Festeted? :-))))
#3497
Csak nem mocorogni kezdett a Katla is? Sorozatos rengések a mai napon Link
#3496
Ja, igen, nem írtam hozzá, de szõke vagyok... nyelvnyujtas
#3495
Feltételezem, hogy nem eritreai fenyvest ábrázol a kép. :-)
Sejtésem szerint a Puyehue általi hamuról kívántál képet beilleszteni. :-)))))
#3494
Eszméletlen a Puyehue hamukibocsátása, mára helyenként 30 cm a hamuréteg vastagsága: (forrás: Reuters)

beillesztett kép

#3493
Folytatódik a Nabro kitörése, nagyon magas SO2 tartalommal jár: Link
A hegy mellett már több kilométeres lávafolyásokat is látni (mûholddal nézve), továbbra is folytatódnak a földrengések is és a hamuoszlop is szépen látszik mûholdképen Link
#3492
Ez volt az elsõ. nevet
#3491

beillesztett kép



Egy cseppet ON-abb téma: ma van a Pinatubo 20 éves évvfordulója. Link (videó archív híradásból)
Link
Sok szempontból iskolapélda volt a kitörés, a legfontosabb mégis az, ahogy a vulkanológusok meg tudták gyõzni a veszélyrõl a politikusokat és a helyi lakosságot. Ez utóbbiban hatalmas szerepe volt a Krafft-házaspár által rögzített kitörés-filmeknek, amelyeket a felvilágosító brigádok magukkal vittek a kis falvakba, ott bemutatták és elmagyarázták a helyieknek, hogy itt is ez lesz, így irány messzebb a hegytõl. Sokezer életet (60.000 embert evakuáltak a hegy környékérõl) mentettek így meg! A PHIVOLCS vezetõje akkor Raymundo Punongbayan volt, aki képes volt kijárni a kormánytól sok vulkánon felállítandó szeizmológiai állomások hálózatának létesítését.
Iskolapélda abból a szempontból is, hogy a kitörés elõrejelzése egy addig alvónak hitt vulkán esetében is bevált és mûködött, a magma emelkedését már a 32 km mélyben kipattant rengések is jelezték pár hónappal a kitörés elõtt, megnõtt a gázkibocsátás, a vizek gáztartalma változott. A PHIVOLC vezetõ geológusa ekkor határozta el, hogy minden követ megmozgat annak érdekében, hogy azonnali cselekvés legyen a válasz a sürgetõ vészjelekre.
A kitörés elég jól dokumentált, hiszen a hegy közelében volt az amcsik légibázisa is. A kitörés utólagos hatásai közül kiemelendõ, hogy a 20.század során ez volt az, ami a legnagyobb globálisan észlelt hõmérsékletcsökkenéssel járt, számszerûleg 0,25 foknyival (ez a sarkvidéktõl a trópusokig mindenre számolva ennyi, a trópusokon nagyobb volt, a sarkokon nem volt mérhetõ). Link A kibocsátott SO2 mennyisége igen jelentõs volt: 18.500.000 tonna!
A kitörés után 260 méterrel lett alacsonyabb a hegy, a kibocsátott anyag összmennyisége magmában számítva 5 köbkilométer, a hamuoszlopa 35km magasba emelkedett. A hegy körül mintegy 4000 négyzetkilométer területet lepett el MINIMUM 5 cm vastagon a kitörésbõl származó hamu és apró vulkáni kövek.
Mintegy 5 év kellett, hogy a sztratoszférába jutott anyag kiürüljön!
#3490
Illetve még javaslom eme fórum áttanulmányozását is, március 11-tõl kezdõdõen nevet
#3489
Hát akkor külön öröm, ha vizsgakérdés... Üdvözlöm a tanerõt...
Amúgy meg google a barátod Neked is: Link
#3488
Nem tanultuk, csak felsorolás szintjén említette a tanárnõ.Köszönöm! nevet
#3487
FukUshima nevet Ha biosz tétel, akkor leginkább a sugárzás hatását az élõvilágra, nyilvánvalóan. Melyik sugárzástípus milyen mélyen hatol a szervezetbe, milyen változást okoz ott, rövid és hosszútávú hatások, stb. Ha tétel, gondolom tanultátok is...
#3486
A biológia tételek között szerepel a fukoshima-i atomerõmû története is.Mit gondoltok, mit érdemes ebbe a tételbe összefoglalni?!
#3485
Jóféle mûhódkép a Nabro-ról:
Link
#3484
Link
Rowan Atkinson a christchurchi utórengésekrõl
#3483
Köszönöm, akkor ezek szerint még kevés volt hozzá.
#3482
500 km-re ÉK-re kb 17 kilométeren volt a tropopauza: Link
#3481
Nabro kitörési felhõ 15km magasba ment. Az már nyaldossa a sztratoszférát azon a szélességen is.
#3480
egy fotó a hamuról, az Afarban dolgozó geológus csinálta, kb 200 km-re a vulkántól, beszámolója szeritn tegnap este óta hull a hamu (a kitörés este 9-kor kezdõdött)
Link
#3479
Köszike! Közelebbrõl: Link
#3478
SO2 térkép: Link
#3477
Nabro légifotó (kitörés elõttrõl)
Link
Egy videótudósítás: Link
Eszerint Eritrea fõvárosának egét elborítja a kitörési felhõ. Repülést is befolyásoló magasságban van a felhõje,francia vaac jelentés, hibásan a Dubbi-t írják forrásnak:
Link
#3476
Meanwhile in Chile:
Link
Link
(webcam, csillagfényes-kitörési felhõs képpel)
#3475
Regésekbõl sincs hiány, NZ Christchurch-ben egy 5,2 és egy 6,0 rengés volt, gyakorlatilag egy kis távolságkülönbséggel, egyazon vonalon, vagyis még mindig helyezkedik a kis törésvonaluk. Gondolom, nem volt nekik ajándék.... :-(

Az eritreai vulkánkitörést is viszonylag erõs rengések jelezték, de ne feledjük, hogy itt a riftesedés miatt simán lehet tektonikai rengés is. 4db 5-ösnél erõsebb rengés volt, ami nem kimondottan jellemzõ a kitörésekkel összefüggõ rengésekre (volt több 4-5 közti is), de a rift és a kitörés ugye azért összefügg. Kíváncsi leszek, az amerikai és angol kutatók által oda kitelepített GPS-ek adataira (nem vagyok tuti biztos benne, hogy konkrétan itt is van GPS-ük, de pár éve nagy akció volt Északkelet-Etiópia és Eritrea riftjénél a GPS telepítésekkel, elég sok állomást kiszórtak pár hónap alatt, amik a rift mozgását mérik. Sajnos nincs már meg az a tud.blog, ahol beszámolt róla az egyik tepelítõ geológus hölgy, így nem tudom visszakeresni az akkori adatokat.

beillesztett kép

#3474
Másik mûhódkép: Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-17 17:21:13

Szolnok

-1.0 °C

04502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

135731

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.